• BIST 98.455
  • Altın 219,215
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -4 °C

İstanbul yatırımcıların gözdesi

İstanbul yatırımcıların gözdesi
PwC ve ULI’nin işbirliği ile hazırlanan Gelişen Trendler Raporu’na göre İstanbul yine Avrupalı gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi oldu.

İSTANBUL- PwC ve ULI"nin işbirliği ile hazırlanan 2009 yılı Avrupa Gayrimenkul Piyasalarında Gelişen Trendler Raporu"na (Emerging Trends in Real Estate 2009 Europe) göre küresel ekonomik bunalım nedeniyle daha güvenli ve riski az yatırımlar odak noktası olurken İstanbul yine Avrupalı gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi oldu.
İyimserliğin hayli azaldığı bir ortamda Avrupa gayrimenkul sektörü zor bir dönemi karşılamaya hazırlanıyor.
PricewaterhouseCoopers ve Urban Land Institute'nin işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri içeren Gayrimenkulde Gelişen Trendler Raporu 2009'un sonuçları bugün İstanbul Conrad Otel"de açıklandı.

Raporda tüm Avrupa"yı etkisi altına alan ekonomik gerilemenin gayrimenkul sektörünü derinden etkilediği ifade edilirken gelişim fırsatları açısından İstanbul, gayrimenkul piyasasının bir numarası olarak gösterildi ve yatırım öngörüleri bakımından da üç büyük pazardan biri olarak değerlendirildi.

Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2009 Raporu"nda, ayrıca 2000-2007 yıllarında üç kat büyüyen turizm piyasasına bağlı olarak İstanbul"da otel sektörüne de yoğun ilgi gösterildiğinin altı çiziliyor.

Gayrimenkul sektöründeki en prestijli ve en çok okunan tahmin raporlarından biri olan PwC&ULI - Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2009 Raporu Avrupa"daki gayrimenkul yatırımı ve geliştirme eğilimleri, gayrimenkul finansmanı ve sermaye piyasaları, emlak sektörü ve diğer gayrimenkul konularına ilişkin bilgiler sunuyor.

Bu yılki araştırmaya katılan yatırımcılar, gayrimenkul şirketi temsilcileri, kredi verenler, aracılar ve gayrimenkul danışmanları dahil, Avrupa"nın 500"ü aşkın önde gelen gayrimenkul uzmanının birleştiği ortak görüş “2009 yılının çok zor bir yıl olacağı” oldu.

Sektör temsilcileri, gerek hisse senedi, gerekse borç piyasalarında gayrimenkul yatırımları için mevcut sermaye kaynağının yetersiz kalmaya devam edeceğini düşünüyor.

Araştırmada öne çıkan sonuçlar

* Gelişme öngörüleri açısından gayrimenkul uzmanları, İstanbul"u birinci sıraya koyarken yatırım öngörüleri sıralamasında İstanbul, Münih ve Hamburg"un ardından üçüncü sırada yer aldı.

* Geçen yıl yatırım ve gelişme öngörülerinde birinci sırada yer alan Moskova yatırım öngörülerinde altıncı, gelişme öngörülerinde dördüncü sıraya geriledi.

* Küresel finansal çöküş nedeniyle Avrupa ekonomilerinde büyük yavaşlama gözlemlenirken gayrimenkul sektörü daha karamsar öngörülere sahip.

Finansman sağlama konusunda endişeli olan gayrimenkül sektöründe, yatırımlar açısından “bekle-gör” havası hakim.

Yorumlar

Raporun sonuçlarını değerlendiren PwC Türkiye Vergi Bölümü Ortağı ve Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, küresel çöküşün ardından uluslararası yatırımcılar gelişmiş piyasalara yönelmiş olmasına rağmen İstanbul'un daha önceki araştırmalardaki yerini koruduğunu ifade etti.

Bayraktaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul"un ve dolayısı ile Türkiye"nin yatırım öngörülerinde önceki yılların aksine iki Alman kenti Münih ve Hamburg"un ardından üçüncü sırada yer alması ilk beş yatırım kenti öngörüsü arasındaki “gelişen pazarları” temsil eden tek şehir olması” Türkiye"nin uluslararası gayrimenkul piyasasındaki çok önemli yerinin krizlerle dahi kolay kolay sarsılamayacağının bir göstergesi. Öte yandan, yatırım öngörülerinde yukarıda belirtilen iki Alman şehrinin ilk iki sırayı almış olması gayrimenkul yatırımcısının kriz döneminde biraz daha “güvenli limanlarda” dolaşmak istediğinin açık bir ifadesi. Öte yandan, önceki yıllarda birinci sıra için birlikte düşünüldüğümüz Rusya bu yıl dördüncü sıraya gerilerken İstanbul"un kriz ortamında dahi yatırımcılar açısından “gelişme potansiyeli” olarak hala ilk sırada akla geliyor olması da gerçekten sevindirici. Yatırımcıların İstanbul"la ilgili değerlendirmelerinde siyasi belirsizlik ve Avrupa Birliği"ne uyum konusundaki aksiyonlarda yavaşlamayı göz önüne alarak risk sıralamasında 27 ülke arasında 20. sırada yer vermesi, üzerinde ayrıca düşünülmesi gereken konu olarak karşımıza çıkıyor.”

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ise yabancıların Türkiye'de gayrimenkul edinmesine ilişkin 4875 Sayılı Yasa'nın ülkemizin gelişmesi açısından çok büyük önem taşıdığını söyledi ve Türkiye gayrimenkul sektörünün gelişimini ana hatlarıyla özetledi.

Sur, sözlerine şöyle devam etti:

"Kanunun çıkmasını takip eden süreçte yaşananlar, kanunun iptali ve değişikliklerle yeniden yürürlüğe girmesi ve uygulamalar açısından kafa karışıklıklarının giderilmesi son derece önemli. Her sene dünya üzerinde 500 milyar dolardan fazla küresel gayrimenkul yatırımı yapılıyor ve bu yatırımları belli ülkeler daha çok çekiyor. Ülkeler arasında kıyasıya bir rekabet var. Türkiye geçtiğimiz üç senede 58 milyar dolar dış sermayeyi, doğrudan yatırım sermayesini içe çekebilmiş bir ülke. Bu, dünya üzerinde çok önemsenen bir rakam. Özelleştirmeler ile beraber bu rakam 75-80 milyar doları buluyor. Bunun 11 milyar doları gayrimenkul sektörüne ve özellikle geçtiğimiz iki senede bu rakamın 9 milyar dolar civarında olduğunu düşünürseniz müthiş bir rakam. Risk faktörü olduğu için getiriler yüksek ve getiriler yüksek olduğu için de risk faktörü var. Ancak esas hedef risk faktörüne rağmen yükselen Türkiye'nin riskini azaltarak yatırımcıya daha fazla güven veren bir ülke konumuna gelmesidir."

İstanbul ve Türkiye ile ilgili sonuçlar

* Küresel bunalım nedeniyle gayrimenkul yatırımcıları İngiltere ve Almanya gibi daha geniş ve riski düşük piyasalara yönelseler de uzun vadede potansiyeli nedeniyle Türkiye cazibesini koruyor.

* Gayrimenkul uzmanları, Türkiye ile ilgili olarak ekonominin yavaşladığını ve Avrupa Birliği üyeliğinin de çok uzun vadede gerçekleşmeyeceğini belirtmelerine karşın, Türkiye için yatırım açısından “küçük ölçekli Çin” benzetmesini kullandı.

* Gayrimenkul talebinin devam ettiği İstanbul"da projeler çekiciliğini korurken gayrimenkul uzmanlarına göre İstanbul ve kıyı şehirlerinde yeni konut projelerinin geliştirilmesi gerekiyor.

* Çok amaçlı projeler Türkiye"de büyük ilgi görse de uygun alan eksikliği nedeniyle riskli yatırımlar olarak nitelendiriliyor. Avrupalı yatırımcılar İstanbul"un dışındaki şehirlerde de büyük fırsatlar olduğunu ancak mevzuat tamamlanmadığı için bu fırsatların değerlendirilemediğini belirtiyor.

* Avrupalı yatırımcılar İstanbul"da gayrimenkul yatırımı açısından en çok ofis alımına sıcak bakıyor. İstanbul"daki ofisler için yüzde 53 oranında “satın alın”, yüzde 32 oranında “elinizde tutun” tavsiyesi önerilirken konutta bu oranlar sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 40.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.