• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 13 °C

İstanbul Su Forumu'na hazırlanıyor

İstanbul Su Forumu'na hazırlanıyor
İstanbul, DSİ, Çevre ve OrmanBakanlığı, WWC, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ'nin düzenlediği 5. Dünya Su Forumu'na hazırlanıyor.

İSTANBUL- Devlet Su İşleri (DSİ), Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Dünya Su Konseyi (WWC), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi"nin (İSKİ) organizasyonuyla
16-22 Mart 2009 tarihinde Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ve Feshane"de düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu hazırlıkları sürüyor.

15 DEVLET BAŞKANI, 200 BAKAN, 20 BİN KATILIMCI
Forum"a 15 devlet ya da hükümet başkanı, 200 bakan, 1000"ı aşkın gazeteci, sivil toplum kuruluşları, akademisyenlerle birlikte 20 bin katılımcı bekleniyor. Cumhurbaşkanı devlet ya da hükümet başkanlarına davetiyeleri gönderdi. Çevre ve Orman Bakanlığı da bakanlara ve parlamenterlere davetiyeleri gönderdi. Şu ana kadar Kore Devlet Başkanı, Tacikistan Devlet Başkanı, Hollanda Prensi, Japonya Prensi 5.Dünya Su Forumu"na katılacağını bildirdi. Fuar için İsrail, Kore, Japonya, ABD gibi ülke pavyonlarının yanı sıra çok sayıda şirket ve Uluslararası Kızılhaç örgütü başvurdu. 

ÖDÜLLER VERİLECEK
Dünya Su Forumu"nda ayrıca dünyanın çevrecilikte saygın ödülleri arasında olan T.C.Başbakanlık Su Ödülü (başvurular başladı) , Kyoto Büyük Dünya Su Ödülü, Kral II Hassan Büyük Dünya S Ödülü, “Compromiso Mexico” Su Ödülü sahiplerini bulacak. 
Kral II Hasan, Kyoto, Meksika su ödüllerinin yanı sıra ilk kez medyaya yönelik 40 bin euro"luk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü verilecek. Biri Türk, biri yabancı iki gazeteci arasında paylaştırılacak ödül için son başvuru tarihi 31 Aralık 2008. Su bilinci yaratmak amacıyla “Global Su Eğitim Köyü” kurulacak, “Çocuk Forumu”, “Gençlik Forumu”yla gelecek nesillere ulaşılacak.Yaklaşık 10 bin m2"lik bir alana Su Sergisi kurulacak. Bin katılımcının giriş, yemek ve konaklama ücretleri karşılanacak.Yeşil Forum girişimiyle Türkiye"nin çevreye duyarlı ilk büyük organizasyonuna imza atılacak. Her katılımcı için Çatalca"da bir fidan dikilecek. İletişim platformumuz Sanal Buluşma Alanı: http://portal.worldwaterforum5.org. Binin üzerinde gazeteci katılımı beklenirken tam donanımlı bir basın merkezi ve geniş bir ekip medyanın hizmetinde olacak.

FORUMUN MESAJI: SU ORTAK DİLİMİZDİR
Forumda verilecek mesaj ise şöyle: Su ortak dilimizdir ve dünyanın geleceğidir. Su konusunda herkesle, her konuyu tartışmayı hedefliyoruz. 16-22 Mart 2009 5.Dünya Su Forumu hem İstanbul hem de Türkiye için eşsiz bir fırsattır. Yeryüzünde kıtaları kucaklayan bir başka şehir yok. Benzersiz İstanbul, Boğaz"la da çok özeldir. İstanbul kıtaları bir araya getirir, su da insanları. İşte bu yüzden de 2009 dünya su başkenti olmayı ve farklılıkların yakınlaşmasında ev sahibeliğini hak ediyor.

AMAÇ TOPLUMLARI SUYA YAKINLAŞTIRMAK
"Farklılıkların Suda Yakınlaşması" temasıyla düzenlenen 5. Dünya Su Forumu"nada uluslararası toplumun ve dünya siyasetinin gündemine su konusunu taşımak amaçlanıyor. Ayrıca dünyadaki su tartışmalarının mutfağında olmak, su ile ilgili bütün meselelere odaklanmak, su kaynaklarının güvenliği, korunması hedefleniyor. Sürdürülebilir kalkınma esasında yönetimini sağlamak, her alandaki farklılıkları suda yakınlaştırmak, teknik ve politik topluluklar arasında bir köprü oluşturmak amaçlar arasında yer alıyor.
Organizasyonun Genel Sekreterliğini Prof.Dr.Oktay Tabasaran yürütürken Dünya Su Konseyi Başkanı Dr.Loic Fauchon"da başkanlığını yapıyor.

100 OTURUMDA ÇEŞİTLİ KONULAR TARTIŞILACAK
5. Dünya Su Forumu"na Yeşil Girişim, Gündem 21 Temel Gruplar yer alıyor. Forum"da 6 tema, 23 konu en az 100 oturumda tartışılacak. Tematik, Bölgesel, Siyasi Süreç ve Bakanlar Konferansı şeklinde devam edecek olan forumda yer alacak temalar şöyle:
1- Küresel değişimler ve Risk Yönetimi, 2- İnsani Kalkınma ve Binyıl Kalkınma Hedefleri, 3- İnsani ve çevresel ihtiyaçlar dikkate alınarak Su Kaynaklarının Korunması ve Yönetimi 4- İdare ve Yönetim, 5- Finans, 6- Eğitim, Bilgi ve Kapasite Geliştirme
Dünya Su Forumu"nda yapılacak etkinlikler ise şöyle: Dünya Su Sergisi ve Fuarı, Uluslararası Su ve Film Etkinlikleri, Küresel Su Eğitim Köyü, Öğrenme Merkezi, Gençlik Dünya Su Forumu, Çocuk Forumu, Vatandaşın Su Evi ve Bilgi Pınarları

İLETİŞİM PLATFORMU
Sanal Toplantı Alanı (VMS) (http://portal.worldwaterforum5.org)
İnternet sitesi: (http://www.worldwaterforum5.org)
e-bülten: “Su Köprüsü” (http://newsletter.worldwaterforum5.org)

YENİLİKLERLE DOLU FORUM OLACAK
Dünya Su Kongresi"nin daha önceki forumları Marakeş (1997), Lahey(2000), Kyoto (2003), Mexico City"de (2006) yapılmıştı.
Bu kez 5.Dünya Su Forumu"nda bir ilkler gündeme getirilecek. Bunlar şöyle:
A)Siyasi Süreç ve Bakanlar Konferansı ile ilk kez bir foruma en üst düzeyde devlet başkanları düzeyinde katılım olacak. Güney Kore ve Tacikistan devlet başkanları geleceğini bildirdi.
B)Hazırlık ve Forum haftasında çevre duyarlılığını her alanda ortaya koyan Yeşil Forum İnisiyatifi ile bir ilke imza atacak.
C)Siyasi Süreç başlığında bir araya gelen yerel yöneticiler İstanbul Su Mutabakatı"nı imzalayacak. D)Sanal Buluşma Alanı(http://portal.worldwaterforum5.org) tüm verilerin paylaşıldığı, arşiv temeli atılan ilk iletişim portalı.
E)Temel gruplar:Türkiye"nin taraf olduğu Yerel Gündem 21 çerçevesinde 9 temel grubun sistematik katılımı ve söz sahibi olması amaçlanıyor. Kadınlar, gençler ve çocuklar, iş dünyası ve sanayi, yerel yönetimler, bilim ve teknoloji, işçiler ve işçi sendikaları, yerli halk, çiftçiler ve sivil toplum örgütlerinden oluşan temel grupların Forum"un farklı platformlarında yer alması için yoğun çaba harcanıyor. 

5.DÜNYA SU FORUMU 16-22 MART 2009
GENEL BİLGİ: Su konusunda yeryüzündeki en kapsamlı etkinlik Dünya Su Forumu"dur. Merkezi Marsilya"daki Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir ev sahibi ülkenin desteğiyle düzenlenmektedir. 1997"den itibaren Fas, Hollanda, Japonya, Meksika"nın ardından Türkiye 5.Dünya Su Forumu"nun ev sahipliğine hazırlanıyor. “Farklılıkların Suda Yakınlaşması” ana temasıyla Feshane ve Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi 16-22 Mart 2009"da dünya su merkezi olacak. 5.Dünya Su Forumu"nun Genel Sekreterliği"ni Prof.Dr.Oktay Tabasaran yürütüyor.

FARKI:  Çoğu konferans su uzmanları ve belli hedef grupları için yapılır. Dünya Su Forumu ise farklı sektör temsilcilerinin buluşup, su ile ilgili sorunlara ortak çözümler bulabilmelerini sağlayan bir platformdur. Ayrıca çoğu konferansta tek bir konu işlenirken Dünya Su Forumu tematik ve önemli su meselelerini irdelemek, bu meselelerin sebep ve etkilerini (örneğin iklim değişikliği ve tetiklediği göç hareketleri) incelemek amacıyla gerçekleştirilen küresel bir etkinliktir. Dünya Su Forumu, çok paydaşlı tartışmalar yoluyla hazırlık süreci ve Forum haftası boyunca politik düzeyde çeşitli taahhütler ortaya çıkmasını sağlayan benzersiz bir organizasyondur. Bu nedenle Forum sırasında düzenlenen bir Bakanlar Konferansı ile 100"den fazla ülkenin bakanları bir araya getirilmektedir. Bu bakanlar, parlamenterler ve yerel idareciler arasında etkileşim ve paylaşım hedeflenmektedir. Forum"da aynı zamanda büyük çaplı Birleşmiş Milletler etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir. BM Dünya Su Kalkınma Raporları yıllardır Forum"da açıklanmaktadır. Bu raporların üçüncüsü İstanbul"da açıklanacaktır.

VERİLER:  Dünya Sağlık Örgütü"nün(WHO-2004) verilerine göre, yeryüzünde 1.1 milyar insan temiz içme suyundan yoksun. 2.6 milyar insan tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremiyor. Kirli sular yüzünden her gün 3900 çocuk ölüyor. İshal her yıl 1.8 milyar can kaybına yol açıyor. BM raporuna göre, şu anda dünya nüfusunun yüzde 20"sini oluşturan 30 ülke su sıkıntısıyla karşı karşıya. 2025"ta bu sayı 50"ya çıkacak ve dünya nüfusunun yüzde 25"i su sıkıntısı çekecek.

FİNANSMAN: 5.Dünya Su Forumu"nun finansmanına baş katkıları Devlet Su İşleri, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve İSKİ' nin yanısıra Çevre ve Orman Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, ayrıca çeşitli sponsorlar, reklam, sergi ve fuar gelirleri, katılımcı ücretleri v.b., ve paydaş sıfatıyla Dünya Su Konseyi sağlamaktadır.

SÜTLÜCE VE FESHANE: 16-22 Mart 2009 tarihlerinde gerçekleşecek 5.Dünya Su Forumu"nda su ilk defa su ile bu kadar yakın bir yerde konuşulacak. Beşincisi İstanbul"da yaklaşık yirmi bin kişinin katılımıyla gerçekleşecek Forum, yine ilk defa açılacak olan Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ve Feshane"de yer alacak. Şehirden Forum alanına teknelerle ulaşılabilecek ve Haliç"in bu iki kıyısı arasında yine teknelerle ulaşım sağlanacak. Bir dönem Sadabad bahçelerine ve sarayına ev sahipliği yapmış olan bu su yolu ünlü Fransız edebiyatçı oryantalist Pierre Loti"nin de İstanbul"da en sevdiği yer olarak biliniyor. 19. Yüzyılla birlikte ise Osmanlı sanayinin yoğunlaştığı Haliç"in endüstri mirasından ise geriye Feshane, Cibali Tütün Fabrikası, Silahtarağa Termik Santrali, tersaneler ve Sütlüce Mezbahası binası kaldı. Son yıllarda Ayvansaray, Fener, Balat"taki “kentsel dönüşüm” projeleri, Bilgi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Rahmi Koç Müzesi ile birlikte Haliç kentin dönüşümünün en çok hissedildiği alanların başında geliyor. Bu süreçte yıkılıp, yeniden yapılarak bir kültür ve kongre merkezine dönüştürülen Sütlüce Mezbahası Su Forumu ile birlikte Haliç"e yeni bir yön verecek. Sütlüce Kongre Merkezi ile Sütlüce Mezbahası Konser ve Kongre Salonu, Sinema Salonları, Sergi ve Toplantı Salonu, Tiyatro binası ve çok katlı otoparkın yer aldığı bir komplekse dönüştü. Forum"da bina Tematik Süreç oturumları, Bölgesel ve Politik Süreç oturumları ve Basın Merkezi"ne ev sahipliği yapacaktır. Feshane:Forum"un gerçekleşeceği ikinci yer olan Feshane binası İstanbul"un en eski sanayi kuruluşlarından biridir ve askere fes üretmek için 1833"de kurulmuştur. 1843"de yeniden düzenlenen Feshane bir dokuma fabrikasına dönüştürüldü. Fabrika 1894 ve 1916"da genişletildi ve büyük ölçüde yenilendi. 1917"de Türkiye"deki dokuma sanayinin en büyük kuruluşu durumundaydı. 1894"deki genişletme ve yenileme Mimar Krikor Balyan tarafından yapılmış ve fabrika geç Ampir üslubundaki pavyonlar biçiminde inşa edilmiştir. Feshane Haliç çevresinin açılması kapsamı çerçevesinde 1986"da yıktırıldı. Yalnız ilk prefabrike sanayi yapılarından olan büyük dokuma salonu kaldı. (Emre Dölen, İstanbul Ansiklopedisi, c. 2, s. 298)Forum"da Feshane, katılımcılar için ilk durak olacaktır. Kentten ulaşımı sağlayacak tekneler Feshane rıhtımını kullanacaklar ve Forum kayıtları burada gerçekleşecektir. Bununla birlikte Feshane Fuar, Sergi, Öğrenim Merkezi, Küresel Öğrenim Köyü ve Tematik Süreç oturumlarına ev sahipliği yapacaktır.

KONAKLAMA: İnternet sitesinde “Konaklama” başlığı altında Forum"u ağırlayacak bölgenin haritasını, otellerin listesini, Forum merkezine ve Atatürk havalimanına kaç dakika uzakta olduğu yer almaktadır.

PROGRAM: 5.Dünya Su Forumu"nun program taslağına son şekli veriliyor. 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.