• BIST 102.556
  • Altın 261,512
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

İstanbul dünya kültür raporunda

İstanbul dünya kültür raporunda
İstanbul’un da yer aldığı “Dünya Şehirleri Kültür Raporu-2012” Londra'da İstanbul İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili'nen katıldığı toplantıda ilan edildi

LONDRA-  İstanbul’un da yer aldığı “Dünya Şehirleri Kültür Raporu-2012” Londra'da İstanbul İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili'nin katıldığı toplantıda  ilan edildi. Londra Belediye Başkanı’nın girişimiyle başlayan; Berlin, İstanbul, Johannesburg, Londra, Mumbai, New York, Paris, Sao Paulo, Sidney, Singapur, Şangay ve Tokyo’dan oluşan 13 dünya şehrinin yer aldığı; Nisan 2012’da Şangay’da gerçekleştirilen toplantıda olgunlaşan ve şehirlerin kültür yöneticilerinin katılımıyla 1 Ağustos 2012’de Londra’da ilan edilen “Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012”, 60 gösterge çerçevesinde katılımcı şehirlerin kültürel yapısını inceleyen önemli bir çalışmadır.

kultur-raporu-3.jpg

İstanbul, “Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012” projesine katılan dünya şehirlerinden biridir. Proje kapsamında şehrimizi temsil eden İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz, raporu hazırlayan araştırmacılarla ilgili verilerin derlenmesi ve şehrin kültürel ortamının değerlendirilmesi konularında işbirliği içerisinde çalışmış; Nisan 2012’de Şangay’da projeyi değerlendirmek üzere hayata geçirilen sempozyuma katılarak İstanbul’un kültürel ortamını tanıtan bir sunuş gerçekleştirmiş ve 1 Ağustos 2012 tarihinde Londra’da gerçekleştirilen açılışta yer almıştır.
Londra’da Belediye Başkanlığı’nın (Mayor’s Office) şehrin önemli kamu çalışanları ve kültür sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildiği açılış, London Media Center’daki (Medya Merkezi) basın konferansı ile başlamıştır. Söz konusu konferansta basına proje tanıtıldıktan sonra katılımcı şehirler sırayla söz almış ve konferansın sonunda basınla birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Aynı gün öğleden sonra London House’da (Belediye Binası) katılımcı şehirlerin kültür yöneticileri, kültür sektöründen gelen yaklaşık yüz temsilciye şehirlerini ve şehirlerinin kültürel ortamını tanıtmış ve şehirleriyle ilgili soruları cevaplamıştır.

kultur-raporu-1.jpg

Londra’da gerçekleştirilen görüşmelerde, mevcut işbirliğinin devamına yönelik değerlendirmeler hayata geçirilmiş ve şehirlerin kültür yöneticilerinin mutabakatı ile “Dünya Şehirleri Kültür Forumu”nun oluşturulmasına karar verilmiştir.

kultur-raporu-5.jpg

“Dünya Şehirleri Kültür Forumu” ile şu çalışmaların hayata geçirilmesi planlanmaktadır.
• Veri, bilgi ve etkili deneyimlerin paylaşımı ve yayılmasına yönelik bir çevrimiçi platform (www.worldcitiesculturalplatform.com vb.);
• Her yıl bir üye şehir tarafından dönüşümlü olarak ev sahipliği yapılacak, belirli bir tema çerçevesinde toplanacak konferans/zirve;
• Her üç yılda bir yayınlanacak bir veri ve iyi uygulama derlemesi olarak Dünya Şehirleri Kültür Raporu;
• İşbirliği ile yürütülecek araştırma, politika geliştirme ve yayınlar (canlı ve çevrimiçi).

Londra’daki buluşmaya İstanbul’u temsilen katılan Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin konuyla ilgili görüşü şöyledir:

“Küresel gelişmeler şehirleri ve bu çerçevede üretim ve tüketim anlamında kültürü çok daha önemli hale getirmektedir.
Dünyanın en önemli şehirlerinin kültürü merkeze alan bir yaklaşım benimseyerek ciddi bir işbirliğine girişmeleri şehir ve kültür ilişkisinin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. 13 şehrin birlikte hazırladıkları “Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012” bu alanda somutlaşan önemli bir adımdır.
Bu çerçevede şehirlerin kültür yöneticilerinin düzenli aralıklarla bir araya gelecek olmaları; aralarında sıkı bir işbirliğini ortaya çıkaracak ve şehir – kültür ilişkisi adına umut verici gelişmeler doğmasına yol açacaktır. İstanbul’un bu yapı içerisinde baştan itibaren yer alması ayrıca önem taşımaktadır.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.