• BIST 103.310
 • Altın 228,812
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 14 °C

İstanbul 2010 resmen başlıyor

İstanbul 2010 resmen başlıyor
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bakanların katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde yapılıyor

İSTANBUL- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti"nin açılış töreni, Haliç Kongre Merkezi"nde yapılıyor. Açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile yerli yabancı 4 bine yakın davetlinin yer alması bekleniyor.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış kutlamaları çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında İstanbul"un birçok yerinde meydan konserleri ve sahne şovları yapılıyor. Açılış kutlamalarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı İstanbul"da yoğun güvenlik önlemeleri alındı

BAŞBAKAN YABANCI KONUKLARA YEMEK VERİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Harbiyede Muhsin Ertuğrul Sahnesi açılışı ve “İntiharın Genel Provası” adlı tiyatro gösterisini izliyor.
-Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi"nde İstanbul 2010 Kültür Başkenti açılış törenine katılan yabancı misafirlere verilen akşam yemeğine katılıyor.

AJANS TARTIŞILIYOR
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul etkinliklerini üstlenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın markalaşmadaki yeri tartışılıyor.
Etkinliklerin düzenlenip gerçekleştirilmesini sağlamak üzere 2005 yılında kurulan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 2008"den itibaren işleri fiilen üstlendi.
Amaç İstanbul"a kentlilik bilincini getirmek, İstanbul"da yaşayanların kültür ve sanata katılmasını sağlamak, sosyal ve ekonomik alanda geliştirerek markalaştırmak. Avrupa ile ekonomik ilişkilerde çalışan insan gücü istihdam etmek ve yerel sivil ve merkezi yönetimi deneylemek.
İnternetteki sitesine bakıldığında, ajansın temel hedefleri bu noktalarda odaklanıyor.
2010 Ajansı"na hangi etkinlikler ve projeler için ne kadar kaynak sağlandığını, ne kadarının harcandığını soran Yalçın Bayer'in Hürriyet Gazetesi'nde yazdığına göre 2008 yılında yaklaşık 240 milyon lira harcandı. 2009 harcamalarının ise 300 milyon lirayı bulduğu sanılıyor.
Ajansın en etkin yılı olan 2010'daki harcamaların ise 500 milyon lirayı bulması bekleniyor. Yalnız ortada bir soru var: İstanbullulardan kesilen akaryakıt başta olmak üzere, çeşitli ÖTV kesintileri ve Hazine"nin katkılarıyla bu kaynağın 1,5 milyon doları geçeceği hesaplanıyordu.
Tasarruf tedbirleri nedeniyle bu harcamaların bir bölümünün Hazine"ye aktarılacağı söyleniyor. Ancak projelerin gerçekleşmesi oranında bu kaynağın biraz daha artabileceği sanılıyor.

2010 AJANSI KALICI OLUR MU?
Ajans'ın kendine tanınan süre içinde yaklaşık 450 proje gerçekleştireceğini, bunun yaklaşık 90 tanesinin gerçekleştirildiğini bildiren Hrriyet azarı Yalçın Bayer, şunları söyledi
"Sinema, müzik, tiyatro ve edebiyat alanlarındaki etkinlik ve restorasyonlar yapılanlar arasında. Yine aynı alanlarda 2009 kökenli 132 projenin etkinliği sürdürüyor. 2010"da ise geri kalanı devreye girecek. Başvuru sayısının 2300 dolayında olduğu dikkate alınırsa bunun %20"ye yakını gerçekleştirilmiş olacak. Kültür ve sanata ayrılan kamuya ait bu kaynak, devletin sanatçılarına kurumsal anlamda sahip çıkmasının zeminini oluşturmuyor mu? Eğer öyle ise bu kurumsal kimliğin (2010 Ajansı"nın) İstanbul için kalıcı olması gerekmez mi? Evet, ama siyasetçinin "para kaynakları"ndan elini çekmesi koşuluyla."
Bu arada, projesi reddedilen bir sanatçı, konuyla ilgili olarak şu soruyu soruyor:
“İstanbul"a esas olarak ne kazandırdık, harcamalar amaç dışı kullanıldı mı?"
Sorunun cevabının birkaç yıl sonra verilebileceğini kaydeden Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, son olarak "İnşallah o zaman yazık oldu trilyonlara demeyiz” diyerek şunları yazdı:
"Bunun cevabı biraz da sanatçıların elinde. Onlar için yaratılan bu fırsatı doğru ve bilinçli kullanabilirlerse İstanbul kadar kendileri de kazanacaktır.
İstanbul kültür başkenti ve marka kent mi olacak yoksa bir finans merkezi mi? Peki o çok sözü edilen Moda merkezi" olma konusu ne olacak?"

İSTANBUL'DA KAPALI YOLLARA DİKKAT
İSTANBUL- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) açılış etkinlikleri dolayısıyla bugün bazı yollar trafiğe kapatılacak. Google, Türkiye ana sayfasında ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB)'' logosu oluşturdu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fatih Ayasofya Meydanı'nda düzenlenecek Mercan Dede konseri nedeniyle Ayasofya Meydanı trafiğe kapalı olduğundan ana arterler trafiğe kapatılmayacak. Ancak gerektiğinde Yerebatan Caddesi ve Kabasakal Sokak, 17.00-22.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
Bağcılar'da sanatçı Zara'nın vereceği konser dolayısıyla İstanbul, Birlik, Bağcılar ve Hacı Ahmet Yesevi caddeleri 17.00-22.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak. 26-1, 24, 27 ve 28-1 sokaklar ile Osmangazi Caddesi alternatif yol olarak kullanılabilecek.
Beylikdüzü'ndeki Nil Karaibrahimgil konseri nedeniyle Cumhuriyet ve Çamlık caddeleri 17.00-22.30 saatleri arasında trafiğe kapalı olacak, alternatif olarak Barış Manço Caddesi'nin kullanılabileceği bildirildi.
Beyoğlu Taksim Meydanı'ndaki Tarkan konseri dolayısıyla 16.00-22.30 saatleri arasında Sıraselviler Caddesi, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gelen akım Kazancı yokuşu başından kesilerek, sağa (Keban ve Villa otelleri arasından) mecburi yön verilecek.
Tarlabaşı'ndan Taksim Meydanı'na çıkan akım Çiçekçiler Işıklar'dan kapatılacak. Aynı şekilde Abdülhakhamit Caddesi'nden gelen akıma sağa ya da sola mecburi yön verilecek, Tarlabaşı'ndan Çiçekçiler Işıklar istikametine gelen akım Divan Kavşağı istikametine yönlendirilecek. Mete kavşağından Taksim Meydanı'na akım verilmeyecek ve Gümüşsuyu Caddesi'nden gelen akım AKM önünden Mete kavşağına doğru yönlendirilecek.
Kadıköy'de, Kadıköy İskelesi İSPARK Otoparkındaki Mor ve Ötesi grubunun konseri nedeniyle 17.00-22.30 saatleri arasında, Gazanfer Özcan Petrol Ofisinden başlayan Albay Faik Sözener Caddesi kapatılacak, normal trafik akışı Kadıköy İskele istikameti ile Moda istikametine devam ettirilecek.
Pendik'te belediye otoparkında düzenlenecek Kıraç konseri dolayısıyla Güldeste Caddesi 17.00-22.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak, bu caddenin Anıt tarafından gelen araçlar İlhami Soysal Bulvarı (Mostar Caddesi) Pendik Merkez istikametine yönlendirilecek, Güldeste Caddesi'nin diğer tarafında bulunan Gülistan Restaurant'ın önünden gelen akım ise Pendik Sahil Yoluna yönlendirilecek ve Sahil Yolu trafiğe açık tutulacak.

İSTANBUL'DA MÜZELER 24.00'E KADAR AÇIK
Her köşesinde, kucak açtığı medeniyetlerin izlerini taşıyan İstanbul'un müzeleri ve tarihi mekanları ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' etkinliklerinin resmi açılış töreni nedeniyle kapılarını 24.00'e kadar açık tutacak.
İstanbul, bu akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 20 ülkeden üst düzey yetkililerin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek resmi açılış töreniyle etkinliklerine start verecek.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, İstanbul'un ''Yedi tepeli'' kent olmasından yola çıkarak, yedi noktasında düzenleyeceği etkinliklerle İstanbullular, ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' unvanını kutlayacak.
Etkinlikler kapsamında bu akşam kentte kesintisiz sanat imkanı sunulacak. Bu özel gece için İstanbul'da birçok müze, saat 24.00'e kadar kapılarını açık tutacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bugün saat 24.00'e kadar gezilebilecek.
Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı ve Florya Atatürk Köşkü, Harbiye'deki Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Askeri Müze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'ye bağlı Yerebatan Sarnıcı Müzesi, Miniatürk ve Panorama 1453 Müzesi de saat 24.00'e kadar görülebilecek.
Aralarında Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi'nin de bulunduğu özel müzeler de kapılarını 24.00'e kadar açık tutacak.

GOOGLE'DAN İSTANBUL JESTİ
İnternet arama motoru Google, Türkiye ana sayfasında ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB)'' logosu oluşturdu.
Haliç Kongre Merkezi'nde resmi açılışı yapılacak ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'' etkinlikleri dolayısıyla oluşturulan logoda, İstanbul'un simgelerinden ''Kız Kulesi'' ve ''Boğaziçi Köprüsü'' ile geleneksel Türk motifleri yer aldı.
İnternet kullanıcıları bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklanarak, ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'' etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyor.

İSTANBUL 2010 ETKİNLİKLERİ İÇİN LİNKİ TIKLAYIN
http://www.istanbul2010.org/index.htm#kapat

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.