• BIST 95.953
  • Altın 238,976
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

İSPAD’da görev dağılımı yapıldı

İSPAD’da görev dağılımı yapıldı
İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği-İSPAD’ın Uğur Alpaslan başkanlığında yeni seçilen yönetim kurulu toplanarak görev dağılımı yaptı.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği-İSPAD’ın Uğur Alpaslan başkanlığında yeni seçilen yönetim kurulu toplanarak görev dağılımı yaptı. Toplantıda yeni projeler ortaya konulurken ileriye dönük önemli çalışmaların hayata geçirileceği belirtildi.

İSPAD’DA KURUMSALLAŞMA BAŞLIYOR
İSPAD Başkanı Uğur Alpaslan başkanlığında yapılan toplantıda oluşturulan kurulların derneğin kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmayı planladığı anlaşılıyor.
Uğur Alpaslan, öncelikli görevlerinden birinin Türk mutfağının korumak ve aşçıların meslek kimliğini korumak, diğer dernekler ile meslek kuruluşlarıyla iyi ilişkiler içinde bulunarak eğitimi güçlendirmek, sertifika sorununu çözmek olduğunu belirtti. Görev dağılımında eğitim, paneller düzenlemek, gençlik kurulları faaliyetleri ve aşçıların arasından seçkin kişilerden oluşan yarışma takımları kurmak yer aldı. Bu arada firmalarla ilişkiler için birim oluşturulurken dış ilişkilere önem verildiği görüldü.

İSPAD’IN YENİ YÖNETİMİ ŞÖYLE
Görev dağılımı sonucu İSPAD’da yönetim şu şekilde oluştu:
Uğur Alparslan; Başkan, Ümit Yılmaz; As Başkan ve Kurullar ve Paneller Koordinatörü, Cengiz Çetin; Başkan Yardımcısı ve Eğitmen, Hasan Hüseyin Çelik; Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter, Sefer Öztürk; Başkan Yardımcısı ve Sayman, Alaattin Yalçınkaya; Başkan Yardımcısı ve Tafed ile Dernekler Masası Yetkilisi, Ahmet Engin Çetin; Halkla İlişkiler ve Basın Koordinatörü, Hakkı Alkan; İspad Gençlik Kurulları Başkanı, Tuncay Terziğlu; İspad Yarışma Takımı Koordinatörü, Sinem Yıldız; Dış İlişkiler Koordinatörü, Mustafa Nal; Firma İletişim İlişkileri Koordinatörü

İSPAD’IN AMAÇLARI NELER?
Kısa adı İSPAD olan İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu üyesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Amaçları arasında mesleki eğitime yönelik, yeni tatları ve uygulamalarını desteklemek, geliştirmek amacıyla faaliyetlerde bulunduğu belirtiliyor..
İleriye dönük vizyonunda ise şu başlıklar yer alıyor:
• Türk mutfağını ve yemek kültürünü tanıtıcı ve zenginleştirici çalışmalar yapmak.
• Sağlıklı beslenme konusunda toplumu bilinçlendirmek. Bu konuda çalışmalar yapanlara da destek vermek.
• Meslek içi eğitim faaliyetlerinde bulunarak üyelerimizin bilgi, görgü ve tecrübelerini artırmak.
• Aşçılarımızı uluslararası aşçılar statüsüne kavuşturmak için çalışmalar yapmak ve Türk mutfağının gelişimine katkıda bulunmak.
• Amacına uygun olarak eğitim programları hazırlamak.
• Türk mutfağına bir vizyon misyon katmak, bu yönde girişimlerde bulunmak.
• Kişilerin bilgi ve becerilerinin artırılması,
• Hayat boyu eğitim, mesleki tecrübe ve yeterliliklerin kalitesinin artırılması, ülkeler arası aşçılığın teknolojik ve kurumsal değişikliklerini bütünleştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmak.
• Mesleki eğitim kurumları ile işletmeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak.
• İstihdam imkânlarının artırılmasını sağlamak.
• Gençler arasında sürekli mesleki eğitim ve hayat boyu öğrenme isteğinin güçlendirilmesi, günümüzün en önemli meslek gruplarından biri lan aşçılık mesleğine hazırlanma ve teknolojik değişimlere uyumun teşvik edilmesini sağlamak.
• Özellikle gençler için temel mesleki eğitimin desteklenmesi ve teşvik edilmesini sağlamak.

ÜYELER ARASI BİLGİ PAYLAŞIMI PROJESİ
İSPAD, dünyada her geçen gün değişime uğrayan mutfak kültürü ve teknolojisini izleyerek meslektaşlarıyla paylaşmak amacıyla projeler hazırlıyor.
Meslektaşların bilgi, beceri ve tecrübelerini geliştirmeleri için çaba gösteriyor. Değişen mutfak teknolojileri konusunda üyelerini bilgilendiriyor. Bu sistemlere uyum sağlayabilmeleri ve uluslar arası düzeyde Türk aşçılarının yetişmesi için çalışmalar yapıyor.

DUAYEN AŞÇILAR UNUTULMUYOR
Bu arada Türk aşçılık mesleğine büyük hizmetleri olan ve yeniliklere öncü olan duayen aşçıların izinden gitmeyi ihmal etmiyor. Kaybedilenleri ise anarak onlara saygıda kusur etmiyor.
Bu amaçla Türk mutfağının doğru bir şekilde tanıtılmasına katkı sağlamak, mutfak kültürünün zenginleştirilmesine ön ayak olmak için çalışmalar yapıyor. Hedefleri arasında Türk mutfağının dünyada en yaygın mutfaklar arasına girmesi bulunuyor. Uluslararası düzeyde Türk aşçılarının yetiştirilmesi için önemli çalışmalar yapıyor. Bunun için her türlü birikime, tecrübeye sahip yetenekli kadro ile teknolojik altyapı İSPAD bünyesinde bulunuyor. Bu vizyon doğrultusunda ilerlerken İSPAD kalite, sağlık, dürüstlük, aşçılık ahlakı ve geleneklerine bağlı kalmanın temel ilkeleri arasında olduğunu belirtiyor.

İSPAD SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ KURUYOR
İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği projelerini hayata geçirirken üyelerinden aldığı gücü hedef kitlesinde bulunan mesleki eğitim kuruluşları, özel ve resmi işletmeler, oteller ile restoran zincirleri ile birleştiriyor. İSPAD sektörle iyi ilişkiler içinde bulunarak bütün projelerini hayata geçirirken aşçıların mesleki kimliğini üst düzeye çıkarırken, Türk mutfağını da özlenen seviyeye çıkararak dünya mutfakları arasında hak ettiği yeri almasına çalışıyor.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.