• BIST 86.796
  • Altın 249,221
  • Dolar 6,0647
  • Euro 6,7638
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 9 °C

İslami otel sayısı 5 kat arttı

İslami otel sayısı 5 kat arttı
Tesettürlülere hizmet veren otel sayısının 2002'den önce 5 tane olduğu, ancak sayının AKP döneminde beş kattan fazla artarak 27’ye ulaştığı bildirildi.

ANTALYA- Sadece tesettürlülere hizmet veren otel sayısının 2002 yılından önce beş tane olduğu, bu tür otellerin sayısının AKP döneminde beş kattan fazla artarak 27"ye ulaştığı bildirildi.

İslami otellerin sayısında özellikle 2005 yılından sonra büyük artış oldu. Turizm araştırmacıları, akademisyenleri ve profesyonellerin bir araya geldiği IV. Uluslararası Turizm Araştırmaları ve Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi"nde tatil ve seyahatler İslami açıdan irdelendi.

Kongreye sunulan İslami Turizmin Gelişimi başlıklı bildiride AKP döneminde "İslami otel" sayısındaki artışa dikkat çekilerek konunun uluslararası alanda da "Helal Turizm" adı altında tartışıldığı belirtildi.

 

YATAK SAYISI 20 BİN

Antalya Belek"te düzenlenen kongreye Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Bölümü"nden Mustafa Doğan"ın sunduğu Konaklama İşletmeleri Bağlamında İslami Turizmin Gelişimi: 2002-2007 Türkiye başlıklı bildiri damgasını vurdu.

Halen faaliyet gösteren 27 otele gelecek dönemde 10 yeni tesisin daha ekleneceği belirtildi ve mevcut otellerdeki toplam yatak sayısının 20 bine ulaştığı ifade edildi.

Bildiride "Bu tesislerin beşinin 2002 öncesine ait olduğuna, 22 tesisin ise 2002 yılından sonra hizmete girdiğine dikkat çekildi.Bildiride, özellikle 2006 ve 2007 yıllarında bu tür otel sayısının tırmandığı ve bu tesislerin Antalya ve Alanya"da yoğunlaştığı kaydedildi.

 

Patara'da tesettür turizmi

Bu arada, dünyanın en güzel kumsalına sahip olan Patara'da tesettür turizmine geçildiği bildirildi.

Ankara merkezli İlaytur'ca kiralanan 350 yataklı dört yıldızlı Marinem Patara Resort bundan böyle tesettür otel olarak hizmet verecek. içki servisinin edilmeyecek olan otelde kadın ve erkekler ayrı havuzları kullanacak.

Üç ayrı SİT alanı içinde sıkışan ve iş yerlerini tasfiye eden turizmcilerin eski günleri aradığı Patara'da, tesettür turizmine "Kurtarıcı" gözüyle bakanlar olduğu gibi, karşı çıkanlar da var.

18 kilometrelik uzunluğu ve altın sarısı kumsalıyla dünyanın en iyi plajına ev sahipliği yapan Kaş'a bağlı Patara'da tesettür turizmi başlıyor. Patara'nın en büyük oteli olan 350 yataklı Marinem Patara Resort, Ankara merkezli İlaytur adlı turizm şirketi tarafından kiralandı. Bundan böyle İlay Patara Resort adıyla tesettür turizmine hizmet vereceği belirtilen otele 15 Mayıs'ta müşteri kabul etmeye başlanacak. Otelde, tesettür turizminin gereği olarak içki servisi olmayacak ve kadınlarla erkekler ayrı havuzları kullanacak. Halen tek havuzu bulunan otele ilave bir havuz daha yapılıyor. Kaş- Kalkan- Patara bölgesinde ilk olan tesettür otelinin sahibi Patara'nın tanıtımına katkı yapacaklarını iddia ederken Patara'daki bazı işletmeciler tesettür turizminin bölgenin tarihi ve kültürel imajına zarar vereceğini dile getiriyor.

 

MÜŞTERİLER ÜSTSÜZLERDEN RAHATSIZDI

Otelin Genel Müdürü Feyzullah Öner, İslami muhafazakâr kesimden gelen müşterilerinin kadın ve erkek olmak üzere ayrı havuzları kullanacağını söyledi. Kadın erkek ayrımının yalnızca havuz kullanımında söz konusu olduğunu belirten Öner, İlay Patara Resort'ta bir kişinin tam pansiyon konaklama ücretinin ise 60 YTL olacağını açıkladı. 135 oda ve 350 yatak kapasiteli otelin bir de kral dairesi bulunuyor. Tesettür otelinin bağlı bulunduğu İlay Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Sungur, daha önce Alanya'da 200 oda kapasiteli benzer bir otellerinin bulunduğunu ancak özellikle erkek müşterilerinin plajda üstsüz denize giren turistlerden rahatsız olduklarını belirtmeleri üzerine daha sakin olan Patara'yı seçtiklerini söyledi. Sungur, tesettür otelin Patara'nın tanıtımına ve ekonomik yaşamına önemli katkı yapacağını da iddia etti.

 

GÖZLERDEN UZAK PLAJ KEYFİ

Müşteri profillerinin tarihi ve doğal güzelliklere ve kültüre önem verdiklerini dile getiren Sungur, Patara'nın 18 kilometrelik kumsalı, doğal ve tarihi zenginlikleriyle kendileri için önemli bir merkez olacağını söyledi. Otelin iki havuzunun yanı sıra Patara kumsalının belirli bir bölümünde müşterilerinin denize gireceğini belirten Sungur, "müşterilerinin Alanya'da olduğu gibi plajdan yararlanan diğer insanlardan rahatsızlık duyup duymayacakları" yönündeki sorumuzu, " Patara plajı çok büyü bir alana sahip. Bizim müşterilerimiz plajın belirli bir alanında gözlerden uzak bir şekilde denizden yararlanacaklar" şeklinde yanıtladı. Öte yandan "Şimdi Patara Resort zamanı" sloganıyla otel tanıtımlarının yapıldığı internet sitesinde de, otele 1500 metre mesafede bulunan ve özel servislerle ulaşılacak plajın büyük bölümünün otel müşterileri tarafından kullanılacağı duyuruldu.

 

EN ÇOK İSMAİL YK VE ANKARALI NAMIK TALEP EDİLİYOR

Müşteri potansiyellerinin iyi olduğunu söyleyen Sungur, yurt içi ve dışından gelecek olan müşterilerine gazete ve televizyon reklâmlarıyla ulaştıklarını söylüyor. Otelde kadınlar ve erkekler için iki ayrı mescit yapılacağını belirten Sungur, disko ve bar gibi eğlence mekânlarının işlevlerinin değişeceğine işaret ediyor. Türk geceleri, kına gecesi, damat gecesi, halkoyunları gösterileri, canlı tasavvuf ve klasik Türk müziği, Ankara Misket havaları gibi aktivitelere animasyon etkinliği olarak yer vereceklerini dile getiren İlhami Sungur, genç müşterilerin en çok İsmail YK, Muazzez Ersoy, Ankaralı Namık gibi popüler şarkıcıların çalınmasını talep ettiklerini söylüyor.

 

RAMAZAN'DA KAPALI OLACAK

Tesettür turizmi olarak tabir edilen İslami Turizm pazarının, görünenin aksine büyümediğini, tam tersine bir durağanlık içinde olduğunu söyleyen Sungur, birkaç yıl önce 1-2 tesettür oteli bulunduğunu ancak bu gün bu rakamın 25'i geçtiğine dikkat çekiyor. Ramazan ayının her yıl 11 gün geriye doğru gelmesinden dolayı, giderek turizm sezonunun tam ortasına denk düşeceğini hatırlatan ve bunun pazarı daraltan bir unsur olduğunu belirten İlhami Sungur, Ramazan ayında otelin kapanacağını ancak Bayram tatilinde yeniden açmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

 

İSPANYA TESETTÜR OTELDE RAKİP OLDU

İspanya'nın Tunus, Cezayir ve Fas gibi Mağrip ülkelerinin yanı sıra Körfez ülkelerinden gelen turistler için kadınlara özel plajlar yapmaya başladığına dikkat çeken Sungur, "İspanya bu pazarın önemini kavradı. Türk turizminin her konuda yarış içinde olduğu İspanya'nın tesettür turizminde de Türkiye'ye rakip olmaya başladı" diye konuştu.

 

10 BİN YATAK 80 MİLYON DOLARLIK PAZAR

Türkiye'de son beş yılda sayıları hızla artan tesettür otellerinin toplam 10 bin yatak kapasitesine ve 80 milyon dolarlık pazara ulaştığı belirtiliyor.

Bu alanda hizmet veren ve bir kısmı kaplıca bölgelerinde bulunan toplam 27 tesettür otelinin bulunduğu belirtilirken Didim, Çeşme, Karaburun, Afyon, Nevşehir ve Alanya'nın ardından Konya merkezli Kamer Holding'in Kumluca'da hizmete açtığı 1400 yatak kapasiteli Şah İnn Paradise ile birlikte İslami turizm pazarı hızla büyüyor.

Bu yıl ilk kez yurt dışındaki turizm fuarlarına da katılan tesettür otellerinin gerçekleştirilen tanıtımlarla birlikte Türki Cumhuriyetler ve Kafkaslar'dan da talep gördükleri belirtiliyor.

 

AYRIŞMA RAHATSIZ EDİCİ

Patara'da hizmet vermeye başlayacak olan tesettür oteli farklı tepkilere neden oldu.

Kaş'ta Libera Kitabevi'ni işleten Kadriye Hacımusaoğlu, toplumdaki bölünmüşlüğün ve her alana yansıyan kamplaşmanın bu boyuta ulaşmasından rahatsız olduğunu belirtiyor. "toplum olarak bir plajı bile paylaşamaz hale geldik," diyen Hacımusaoğlu, ideolojik ayrışmanın toplumsal hayata bu biçimde yansıdığını ve bu sürecin hiç de iyiye doğru gitmediğini dile getiriyor.

Yıllardır yurt dışında yaşayan ve yazları Patara'daki Medusa Bar'ı işleten Pamir Yılmaz ise Patara'da hizmet vermeye başlayacak olan tesettür otelinin imaj sorunu yaratacağı görüşünde.

Son yıllarda revaç bulan tesettür otellerinin Türkiye'nin Avrupa'daki imajına olumsuz etki ettiğini söyleyen Yılmaz " Avrupa'da hala Arap Alfabesi kullandığımızı düşünenler var. Bu tarz bir turizm anlayışı ülkenin imajına ciddi zararlar veriyor," dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.