• BIST 103.247
  • Altın 226,936
  • Dolar 5,3244
  • Euro 6,0410
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi
Gülhane'de yapılan Türkiye'nin ilk İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılışını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

İSTANBUL- Gülhane Parkı'nda müze olarak kullanılacak tarihi Hasahırlar binasının onarımı geçtiğimiz aylarda bitmişti. Yeniden düzenlenen bina, dünyanın ilk İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi olarak açıldı. Başbakan Erdoğan'ın açılışını yaptığı müzede ilk etapta 140, nihai olarak 800 eser sergilenecek.

Gülhane'de yapılan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılışını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, İslam düşünürleri ve bilginlerinin 8. yüzyıldan itibaren bilimsel düşünceye kaynaklık edecek çok yönlü araştırmalar yaptıklarını, başarılı sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Müslüman düşünür ve bilginlerin çalışmalarının 12. yüzyıldan 16. yüzyıla uzanan bir süreçte Arapça'dan Latince'ye yoğun olarak çevrildiğini belirten Erdoğan, Avrupalı bilim adamlarının kaynaklarını belirtmekte özenli davranmasa da, bu çalışmalardan yararlandığını, bugün ise hala bunu inkar ettiklerini savundu.

Başbakan Erdoğan, tarihe ve insanlığa karşı gereğini yerine getiren her tarihçi, her bilim adamının "İslam Medeniyeti 8. yüzyıldan itibaren çok değerli ve bilimsel çalışmalar gerçekleştirdiğini" kabul ettiğini ve bu çalışmaların 12. yüzyıldan itibaren Avrupa medeniyetini önemli ölçüde beslediğini ifade etti.

Medeniyetler tarihine bakarken İslam medeniyetine Müslüman din ve düşünürlere hakkını teslim etmenin hakkaniyetin bir gereği olduğunu belirten Erdoğan, "Bizim inanç değerlerlerimizde İslam'ın ilk emri "oku'.Kadına, erkeğe doğumundan ölümüne kadar bilimi emreden bir dinin mensuplarıyız. Bunun yanında sürekli olarak bir ikaz vardır ki, bu çok önemlidir. Bizim inanç değerlerimizde, kitabımızda hep ak nedenlere hitap ediyoruz

Düşünenler için orada büyük hizmetler olduğu sürekli olarak anlatılır. Akıl, ilim, düşünce bunların üçü sürekli olarak bir arada zaten zikredilmiş. Bizler Müslüman olarak bunu yerine getiremiyorsak kimse kalkıp bunun faturasını bu medeniyete, bu inanca kesemez" diye konuştu.

Müzenin açılışında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Erdoğan, bugünün dünyasında yaşananlar tarihin bir savaşlar ve kahramanlıklar olmaktan daha öte zenginlikler barındırdığının kavramını daha iyi anlaşılacağını söyledi. Erdoğan, tarihi insanlara geçmişle değil, gelecekle ilgili olarak da çok aydınlatıcı imkanlar sunduğunu vurgularken, müzemiz arı kovanı gibi çalışacağına inandığını, Gülhane'nin o zaman çok daha iyi tanınacağını kaydetti. Erdoğan, İslam medeniyetin insanlığın bilimsel ve kültürel gelişimine yaptığı katkıların bu müzenin varlığıyla inkarı mümkün olmayan bir görünürlülüğe kavuşacağını söyledi.

 

DÜNYANIN İLK MÜZESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışma ile dünyada bir ilke imza atarak, İslam kültür çevresinin bilim dünyasına katkıları ve modern bilimin oluşumuna etkilerini yansıtan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni kurdu. Erdoğan'ın açılışını yaptığı müzede ilk etapta 140, nihai olarak 800 eser sergilenecek.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı Sarayı'nın arka bahçesinde, yani Gülhane Parkı'nda bir süredir düzenleme ve restorasyon çalışmaları yapıyordu. İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan Gülhane Parkı'nda müze olarak kullanılacak tarihi Hasahırlar binasının onarımı geçtiğimiz aylarda bitmişti. Yeniden düzenlenen bina, dünyanın ilk İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi olarak açıldı.

Gülhane Parkı'nda açılan müzede Müslümanların 8. ve 16. yüzyıllar arasındaki yaratıcılık devrelerinde gerçekleştirdikleri alet ve cihazların örnekleri sergilenecek. Bu örneklerin çok büyük bir kısmı Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü tarafından kaynaklardaki tarif ve resimlere, çok küçük bir kısmı da günümüze ulaşan orijinallere dayanarak yapıldı. Kendi türünde dünyada bir ilk olan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde, Müslüman bilginlerin kurdukları rasathaneler, hastaneler, kimyasal düzenekler ve üniversiteler gibi kurumsal eserler görsel olarak yer alıyor.

Müzenin içerisinde Bilimler Tarihi Kütüphanesi de yer alacak. Gülhane Parkı'nda kurulan "İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi" 3 bina içinde 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor. İslam kültürünün bilim ve teknoloji dünyasına 1000 yıllık katkılarını yansıtacak müze, bilim tarihi yazımında İslam alimlerinin başarılarının göz önünde bulundurulması gerekliliğini ortaya koyacak.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.