• BIST 103.310
  • Altın 228,879
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 14 °C

İskandinav turist artıyor

İskandinav turist artıyor
Side- Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (SİDE-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut: Alt yapı sorunlarının çözülmesi ile birlikte örnek bir turizm destinasyonu haline geldik.

Halil ÖNCÜ
ANTALYA-
Side- Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (SİDE-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, “İskandinav  pazarında artışlaryaşanıyor, İngiliz pazarında sıkıntılar var” dedi. Antalya’ya gfelen turistinyüzde 35’ini Side-Manavgat bölgesindei ağırladıklarını belirten Barut “Yerel yönetimlerin başarılı çalışmaları ve alt yapı sorunlarının çözülmesi ile birlikte örnek bir turizm destinasyonu haline geldi” dedi.  

TURİZMİN İLK BAŞLADIĞI BÖLGE
Cengiz Haydar Barut , Side’nin Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerlerden bir tanesi olduğuna dikkat çekerken, “  Turizm bölgemizde çok hızlı gelişti. Bu gelişmenin getirdiği bir takım sıkıntılar vardı. Şu anda Manavgat Bölgemiz,  Belediye belgelilerin de dahili ile yaklaşık 160 bini geçen yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük turizm destinasyonu. Son yıllarda yerel yönetimler özellikle örnek gösterilecek şekilde yaptıkları çalışmalar ile dikkat çektiler. Özellikle Evrenseki belediyesi, Çolaklı Belediyesi ile Side Belediyesinin sahil projesinde olduğu gibi yaptıkları örnek projelerin hayata geçmesi ile, bölgemiz Türkiye’nin bir çok yerine örnek oldu. Bölgede yapılan çalışmaları ile de yaşanan alt yapı sorunları da ortadan kalktı.

YATAK KAPASİTEMİZ HIZLA ARTIYOR
Bölgemizdeki alt yapı birliğimiz MATAB, Türkiye’nin en iyi çalışan alt yapı birliği olarak çok iyi bir performans sergiliyor. Arıtmalarımız, çevre düzenlemelerimiz, su sorunumuz, çöp sorunumuz neredeyse yok denecek kadar az. Bir tek Kızılağaç Bölgemizde bir miktar su sorunumuz var onu da, en kısa zamanda çözeceğiz. Alt yapı sorunları çözülmüş, örnek gösterilen bir beldeyiz. Bunun semeresini de alıyoruz. Ama alt yapı sorunlarımız çözüldüğü ve örnek bir belde olduğumuz için de hızla yatak kapasitemiz artıyor. Geçtiğimiz yıl 2011 yılında dokuz adet yeni tesis bölgemizde hizmete girdi. 2012 yılı içinde sekiz tane daha tesisimizin hizmete girmesini bekliyoruz. Nerdeyse her yıl 10 bin yatak Side-Manavgat bölgesine ilave ediliyor. Bununla birlikte oluşan alt yapı sıkıntılarını da hep birlikte çözemeye çalışıyoruz” dedi.  

GELEN TURİSTİN % 35’LİK BÖLÜMÜNÜ SİDE-MANAVGAT BÖLGESİNDE  AĞIRLIYORUZ
2011 sezonunu çok iyi geçirdiklerini ve 2012 yılında iyi bir sezon beklediklerini belirten Barut, “  2011 sezonunu bölgemiz açısından çok başarılı geçti. Yaklaşık 11 milyon turist Antalya’ya gelirken, Side-Manavgat Bölgesinde ağırladığımız sayı ise 4 milyonu geçti. Antalya bölgesine gelen turist sayısının yaklaşık % 35’lik bir bölümünü Side-Manavgat Bölgesinde ağırlıyoruz.  2012 yılı içinde tüm haberleri alıyor ve değerlendirmelerimizi yapıyoruz. 2012 yılının, 2011 yılından kötü olacağını sanmıyorum. Ama bu dış etkilere de bağlı olacaktır. Bizim içeride yaşadığımız herhangi bir problemimiz yok. Ama dünyadaki ekonomik kriz, Avrupa’daki gelişmeler, Kuzey Afrika’daki gelişmeler, diğer destinasyonlardaki gelişmeler 2012 sezonuna etken olacak. Bu etkenler doğrultusunda ne kadar artış olur, bunu söylemek biraz erken ama 2012 için dikkatli olmamız lazım, ama büyük bir sıkıntı olacağını sanmıyorum” dedi.
İSKANDİNAV PAZARINDA ARTIŞLAR YAŞANIYOR. İNGİLİZ PAZARINDA BİR TAKIM SIKINTILAR VAR
Side-Manavgat Bölgesindeki pazarları da değerlendiren Side- Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (SİDE-TUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Haydar Barut , “ Geçen yıl Kuzey Afrika’daki gelişmelerden dolayı Rusya’dan ekstra bir yolcu aldık.  Rus pazarı zaten son dakika hareket eden bir Pazar. Ne kadar önceden bilgi alsak da, Rus pazarını mart ayından itibaren konuşmakta daha fayda olacağını düşünüyorum. Rus pazarında da aynı çıkış ivmesinin yaşanacağına inanıyorum. Side-Manavgat Bölgesi için Avrupa pazarı her zaman iyi. İskandinav Pazarında artışlar yaşanıyor. İngiliz pazarında bir takım sıkıntılar var. Orada da çok dikkatli hareket ediyoruz.

YENİ PAZARLARDA GELİŞMELER VAR
Avrupa Pazarı, bizim bölgemiz için her zaman en önde gelen pazarımız. Avrupa ve Rus pazarının Antalya için eşit miktarda devam edeceğine inanıyorum. Yeni pazarlarda gelişmeler var. Özellikle Side Bölgemiz için İskandinav Pazarı önemli bir etki yaratıyor. İngiliz pazarındaki artış geçtiğimiz yıllardaki artış kadar olmayabilir. Ama ben İngiliz pazarında eksilme olacağını tahmin etmiyorum. İngiltere pazarında son dakika satışlarında dahi bile olsa 2011 yılının üzerinde kapatacaktır. Ben buna inanıyorum. İngiliz Hükümetinin aldığı bir takım ek vergiler, bir takım değişik uygulamaları duyuyoruz. Tabi bunla bizim dışımızda gelişen etkenler. Ama ben bunlara rağmen İngiliz pazarının 2011 rakamlarını koruyup, bir miktarda olsa üstüne çıkacağına inanıyorum”

BU YIL TÜRK TURİZMİ VE TURİZMCİ KAZANACAK!
Cengiz Haydar Barut, 2012 yılında Türk Turizmcisi ve Türk Turizminin para kazanacağını da ifade ederken, “ Önümüzdeki günlerde döviz kurları ne olacak, yurt içindeki fiyat artıları ne olacak, birtakım ek vergiler gelecek mi, bir takım vergi kolaylıkları olacak mı? Tabii ki para kazanmak bunlardan geçecek. Ama her ne olursa olsun bu yıl inanıyorum ki, 2012 yılında Türk Turizmcisi ve Türk Turizmi para kazanacak!”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.