• BIST 94.499
  • Altın 245,114
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C

İŞİD’in yarattığı ekonomik risk artıyor

İŞİD’in yarattığı ekonomik risk artıyor
İŞİD Erbil kapılarına dayandı. Rehineler sebebiyle Türkiye'nin eli kolu bağlandı. Batı sessiz kaldı. Sonunda Amerika hava hücumlarına onay verdi

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftalık Ekonomik Bülten 11-16 Agustos 2014
İSTANBUL-
Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi, İŞİD'in Erbil kapılarına dayanması idi. O güne kadar bu ihtimali öngörmeyen batı, özellikle Amerika hava hücumlarına onay verdi. İŞİD'in yeni bir Kürt cephesi açmak isteyeceğine inanmıyorum.  Ancak Kürt yönetimini son girdiği  bölgeden Musul dahil  geri çekilmeğe zorlayabilir.  Ancak Kürt yönetimi geri çekilme konusunda isteksiz. İŞİD kendine göre bir harita çiziyor diyebiliriz. Cuma akşam saatlerinde Pentagon açıklaması geldi ve ABD Hava Kuvvetlerinin İŞİD'i bombaladığı bildirildi.
Erbil Türkiye açısından da çok önemli. Pekçok Türk müteahhit firması doğrudan veya dolaylı olarak  Irak Kürt bölgesinde iş yapıyor. İhracat rakamlarımız önemli boyutlarda. Tır trafiği yeni durumdan menfi olarak etkileniyor. Sınırlarımıza dayanan İŞİD, rehineler sebebiyle hükümetin elini kolunu bağlamış durumda. Sınırda mülteci akını var. Türkmenler, Yezidiler bu tarafa geçmeğe çalışıyorlar.

2.20140809102714.jpg

ÖNEMLİ GÜNDEM, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Bu satırları okuduğunuzda cumhurbaşkanlığı 1.inci tur seçim sonuçları belkide açıklanmış olacaktır. Netice ülkeme ve milletime hayırlı olsun diyelim. Sonuçları gerçekten merak ediyorum.

 Vatandaşımın neler düşündüğünü anlamak  bakımından sonuçlar bana göre yerel seçimlerden çok daha anlamlı olacaktır. Yarış ilk turda bitermi, bitmez mi onu göreceğiz. İlk turda bitse bile, oyların dağılımı süreçin halk tarafından nasıl algılandığını gösterecektir. Çarpıcı sonuçlar görmek mümkün olabilir.
İçerde seçim sonu AKP'deki değişiklikler konuşuluyor. RTE'nin köşke çıkmasıyla atılacak adımlar üzerinde senaryolar üretiliyor. RTE'nin, zamanında Özal'ın yaptığı hataya düşme ihtimali yüksek. Kukla başbakan modeli hem Özal'ı hemde partisini bitirmişti.
Geçtiğimiz hafta içerde ve dışarda çok hareketli geçti. İçerde enflasyon açıklandı. Beklenenin üstünde geldi.  Erdoğan yükselen enflasyona rağmen Merkezi tekrar faizler konusunda kritik etti.

babacan-yigit.jpg

BABACAN-YİĞİT ÇATIŞMASI

Geçtiğimiz haftanın  ilginç bir olayı; Sabah gazetesinden verilen ve yandaş  tv istasyonundaki bir söyleşide sözkonusu olan, Babacan-Yiğit çatışması oldu. Biri Cemaatin bankası olan Bank Asya için Ziraat Bankası ile görüşülüyor mesajı verirken, Jöleli danışman “yok öyle birşey” diyerek Babacan'ı zorda bıraktı. Yiğit Bulut “bu açıklama hisse fiyatlarına maniplasyon amaçlıdır”. SPK konuyu incelemelidir” demenin ötesinde “2.5 milyar batak kredisi olan bir bankanın ....” diye başlayan açıklamalarda bulundu. Bu çatışma , “Babacan'ın Fethullahçı olduğu açığa çıktı “diye yandaş medyada yer buldu. İlginç bir durum. Bunu açıklayan Başbakan'dan izin almadan yapamaz” diyenler çoğunlukta. Gelişmeler merakla bekleniyor.

ERDOĞAN’DA BANKANIN ALEYHİNDE KONUŞTU
Bank Asya konusu üzerinde hükümet kanadının sorumluluk bilinci içinde durması gerekir. Konu olan oldukça büyük bir bankadır. Sahibinin kim olduğuna bakılmadan, yardımcı olarak gayretler gösterilmesi gerekirken, özellikle devlet kanadından gelen darbeler dikkat çekicidir. Vergi tahsilat yetkisi ve SGK toplamı yetkisinin kaldırılmasını, sorumsuzluk olarak nitelendiriyorum. Hele Başbakan başdanışmanın'ın çıkıp, bankanın aleyhinde konuşması ileride mutlaka sorumsuzluk açısından gündeme gelecek bir konudur. Banka gibi hassas bir konuda ilgililerin mutlaka konuşurken veya karar alırken çok dikkatli olmaları gerekir. Babacan'ın çıkışını piyasalar açısından şahsen çok yerinde buluyorum.

10487465_10152539888828190_3564654111479817051_n.jpg

HÜRRİYET’TE ENİS BERBEROĞLU İSTİFASI

Haftanın başka bir sürprizi Hurriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu görevinden ayrıldı. İstifayı Vüslat Doğan Sabancı açıkladı. Ertugrul Özkök'ten sonraki beş yılın Genel yayın yönetmeni olan Berberoğlu'nun istifa nedeni Erdoğan. Erdoğan hatırlanağı gibi perşembe günkü konuşmasında Doğan Grubuna gene takılmıştı.

Hafta başında gündeme gelen Moddy's notu  cuma itibariyle açıklığa kavuştu. Ancak yapılan spekülasyonlarla dolar 2.18'lere kadar tırmanırken, yabancılar BİST'te satıcılı geldiler ve endeks  %1.5 değer kaybederek 80bin'in altına indi.Özellikle banka hisseleri hareketli idi.Piyasalarda tansiyon yükseldi. Bu arada 2 yıllık gösterge faiz 9.54'e yükseldi. Bizde faiz yükselirken, güvenli limanlarda faiz düşüyor. ABD on yıllık tahvili 2.37 ile son ondört yılın en düşük seviyesine gerilerken, Alman on yıllıkları %1.06'ya geriledi.

PİYASALARDA SAVAŞ ÇANLARI

IRAK CEPHESİ VE İŞİD HAREKETLENDİ

5.20140809102950.jpg

Obama'nın son İŞİD çıkışı ve hava taarruzu için yetki vermesi piyasaları allak bullak etti. İŞİD'in Erbil'e 45 KM. yaklaştığı haberleri  piyasaları hareketlendirdi. ABD Başkannı Obama, Amerikan ordusuna gerektiğinde hava saldırısı için yetki verdi. Pentagon'dan yapılan açıklamada da emrin gereği yerine getirildi açıklaması yapıldı. ABD IŞİD'den kaçan azınlıklara havadan gıda yardımı da yapacak. İngiltere ise Irak'a askeri müdahalede bulunmayacağını açıkladı

JEOPOLİTİK GERGİNLİKLERLE  TANSIYON ARTTI
Dış piyasalarda  tansiyon arttı. Jeopolitik gerginliklerle artan tansiyon piyasaları rahatsız etti. İŞİD gelişmeleri dışında Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması bu ülkeye müdahale ihtimalini artırırken, dünya borsalarında sert düşüşlere neden oldu. Nato'nun verdiği bilgiye göre Rusya, Ukrayna hududuna 20bin asker yığmış durumda. Dolar diğer para birimleri karşısında değerini yükseltti. Önemli bir değişim Euro/dolar paritesinde oldu. 1.35'e takılıp kalan parite en düşük 1.3349'a geriledi. Bu arada ECB faizlerde değişikliğe gitmedi %015'te kaldı.

Jeopolitik endişede Rusya önde. Piyasalar Gazze ve İŞİD konusunda kayıtsız davranıyor. Gazze'de ateş kes sağlandı. Ancak Irak'ta İŞİD-Permerge savaşı başladı. Şimdilik petrol fiyatlarına yansımıyor. Irak Güney limanlarından petrol sevkiyatına devam ediyor.
 Rusya'ya batının ambargosuna cevap geldi. Rusya'da batılılardan gıda ithalatına ambargo koydu.
Portekiz Merkez Bankası yılın ilk yarısı için 3.6 m.euro zarar açıklayan Espirito Santo  Bank için bir kurtarma planı açıkladı.

6.20140809103018.jpg

AÇIK POZİSYON 170 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası'nın mayıs sonuna ilişkin son verisine göredövizdeki pozisyon açığı, yani döviz varlıkları ile yükümlülükler arasındaki fark 170 milyar dolar. Bugünkü kur üzerinden (2.17) çevirirsek; 369 milyar lira civarında. Bu önemli bir açık.Gerçi bunun kısa vadelisi 10 milyar ancak neresinden bakarsak bakalım, ciddiye almamız gereken bir açık sözkonusu. Döviz borcu sadece düştüğü yeri yakmıyor. Düştümü hertarafı yangın yerine çeviriyor. Hele hele FED fonlamasının sonuna yaklaşırken ve muhtemel ABD faiz artırım süreci yaklaşırken, olayın bu boyutunda çok dikkatli olmak ve endişe duymak gerekiyor.

amberin-zaman1.jpg

ECONOMİST’TEN MUHABİRİ AMBERİN ZAMAN'A DESTEK

Başbakan Erdoğan'ın Malatya mitinginde hedefine koyduğu ve yandaş medyanın yaylım ateşine tuttuğu Taraf yazarı ve Economist Türkiye muhabiri Amberin Zaman'a Economist Dergisi sahip çıktı.

Hatırlanacağı üzere Kılıçdaroğlu'nun CNN'deki söyleşisinde  Amberin Zaman “İslamın birey değil, cemaat odaklı” olduğunu söylemişti. Bu laf üzerine ortalık karıştı.Erdoğan “ Edersiz kadın”  diyerek  “gazeteci kisvesi altında militanlık yapıyor” diye konuşmuştu. Bu haftaki sayısında dergi, muhabirinin 15 yıldır Economist'e hizmet verdiğini açıklayarak, şahsı ve yazıları konusunda arkasında olduklarını açıkladı. Dergi bu arada Türkiye'de bağımsız gazetecilik yapmanın zorluklarına değiniyor.

ECB PARASAL GENİŞLEMEDE NE ZAMAN DEVREYE  GİRECEK
FED'in parasal genişleme (quantitative easing) politikasının  sonuna yaklaşırken dünya piyasaları ECB'nin parasal genişleme konusunda ne zaman devreye gireceğini merak ediyor.Herkesin bildiği QE programını ECB sevmiyor.  AB piyasalarında çok düşük enflasyon sözkonusu iken, parasal genişlemenin gerekliliği tartışılıyor

draghi2.jpg

DRAGHİ JEOPOLİTİK RİSKLERE DİKKAT ÇEKTİ

Draghi aylık mytat toplantısının arkasından yaptığı basın toplantısında jeopolitik risklere dikkat çekti.
Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, toparlanmaya yönelik, Ukrayna'da meydana gelen gelişmeleri de içeren anlaşmazlıklardan kaynaklanan risklerin arttığını söyledi.
Draghi, AMB'nin bugün Frankfurt'ta temel faizleri değiştirmeme kararı aldığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Artan jeopolitik riskler ile birlikte gelişen piyasa ekonomilerinde ve küresel finans piyasalarındaki gelişmeler, ekonomik koşulları negatif etkileme potansiyeli taşıyabilir," dedi ve "Enflasyon bekleyişlerini orta ila uzun vadede kuvvetli bir şekilde çıpalama konusunda güçlü bir kararlıklık taşıyoruz" şeklinde konuştu.
18 üye ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanmanın karşı karşıya bulunduğu zorluklar, İtalya'nın tekrar resesyona girmesi, Rusya ve ABD ve müttefikleri arasındaki anlaşmazlığın Soğuk Savaş'tan bu yana en kötü halini almasının ardından yoğunlaşıyor. Draghi geçmişte, enflasyon görünümünü tehlikeye sokan ekonomiye yönelik dış şokların, daha geniş tabanlı bir varlık alımları ya da parasal genişlemeyi tetikleyebileceğini söyledi.
 2008 krizi uygulamasında FED'in ve diğer bazı Merkez bankaların uyguladıkları bu para yaratma mekanizması, merkez bankası'nın bankalardan devlet tahvili ve/veya morgage kağıtları karşılığı kredi açma sistemi olarak biliniyor.Amaç likidite yaratıp piyasalarda talep yaratarak piyasaları canlandırmak esasına dayanıyor. Draghi, daha önceki açıklamalarında Eylül itibariyle genişleme programı uygulayacağını duyurmuştu.

7.20140809103048.jpg

İTALYAN EKONOMİSİ YENİDEN RESESYONDA

Euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisi İtalya, 2014 2.ci çeyrekte yeniden resesyona girdi. 2013/4 çeyrekte %01 büyüme gösteren İtalyan ekonomisi, 2014 ilk çeyreğin ardından, ikinci çeyrektede daralma gösterdi. 2014/2 çerekte bir önceki çeyreğe göre%02 geçen yılın aynı dönemine göre %03 daralma gösterdi. Ekonomistler 02 büyüme bekliyorlardı. Veri sonrası İtalyan borsasındadüşüşler yaşandı. Alman tahvilleri ile olan spread açıldı. Gençler arasındaki işsizlik oranı %40'lara yükseldi. Bu durum başbakan Renzi'yi zor durumda bırakırken, Renzi büyük baskı altında

9.20140809103103.jpg

DEV MEDYA ANLAŞMASI ÇÖKTÜ

Rupert Murdock'a ait Twenty First Century Fox şirketinin, Time Warner'a yaptığı alım teklifini sonunda geri çekmeğe karar verdiği açıklandı. Dünyanın en büyüğü olma hayali böylece sona erdi. Ancak bazı analistler, geri çekmenin alım stratejisinin bir bölümü olabilir diyorlar.

PİYASALAR
Borsa haftanın son günü kapanışına yaklaşırken 78.749 seviyelerinde geziniyordu. Jeopolitik riskler dünya piyasalarını etkilerken, özellikle İŞİD gelişimi yanında Ukrayna BIST için etkili oldu. Türkiyenin önemli ihracat pazarlarını etkileyen gelişmeler dikkatle takip edilmek durumunda.

Faizlerde Obama sonrası değişimler yaşandı. Son faiz oranı 9.36 olarak görüldü. Son enflasyon rakamı ve devlet tahvilat faizleri dikkate alınınca faiz indirimi için marj kalmıyor.

Dolar 2.18 seviyelerinden gün içinde 2.1626 seviyelerine geriledi.Kapanış 2.1614 oldu. Euro 2.8960 olurken parite 1.3395 oldu.

Bu haftanın resminde cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve jeopolitik risklerdeki gelişmeler rol oynayacak.

Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.