• BIST 99.677
  • Altın 220,593
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

İş dünyası büyümeyi değerlendirdi

İş dünyası büyümeyi değerlendirdi
Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2011 büyüme rakamlarına ilişkin, kabinenin ekonomi bakanları ve iş örgütlerinden çeşitli açıklamalar geldi.

İSTANBUL/ ANKARA- Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2011 büyüme rakamlarına ilişkin, kabinenin ekonomi bakanları ve iş örgütlerinden çeşitli açıklamalar geldi. Yılın tamamında yüzde 8.5 olarak açıklanan büyümeye ilişkin değerlendirmeler şu şekilde:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: “2012 yılındaki büyüme öngörülerine ilişkin, yüzde 4'lük hedefin yakalanabilir. 2011'in ilk çeyreği bu konuda gerçek işareti vermeyecektir çünkü baz etkisi çok hissediliyor olacak. Döviz fiyatlarındaki, petrol fiyatlarındaki etkiler çok hissediliyor olacak. 2012'nin ikinci çeyreği ve ikinci yarısından itibaren özellikle Türkiye ekonomisindeki büyüme rakamları yüzde 4'ü yakalayabilecek bir performansı bize gösterebilecek.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: “2012 yılında Türkiye'nin yüzde 5 civarında büyüyeceğini tahmin ediyorum. Bunu ikinci çeyrekte göreceğiz. İhracatımız artmaya devam ediyor. 25 aydır ihracatımız sürekli artıyor. Özellikle mal ihracat rakamları üzerinde çok önemle durulması gereken rakamlar.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: “Yüksek büyüme performansı ve disiplinli politikalar sayesinde Türkiye'nin kamu borcu göstergelerindeki ciddi iyileşme sürecinin devam ediyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde kamu maliyesine ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde ülkemizde kamu açıkları ve borç yükünde sağlanan iyileşme, güven ortamının korunmasına ve özel sektör talebine dayalı büyüme yapısının sürdürülmesine önemli katkı sağlamaktadır.”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: “İmalat sanayisi 2011 yılı büyüme rakamlarına önemli katkı sağladı. Yüksek petrol fiyatları ve özel tüketim harcamalarındaki hızlı yavaşlamanın, ekonomi yönetiminin 'yumuşak iniş' senaryosu için risk oluşturmaya başladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Türkiye'nin 2011 yılında ulaştığı yüzde 8,5 büyüme rakamı son derece çarpıcı bir başarıyı ortaya koymaktadır. Türkiye'nin ihracatı yılın 4. çeyreğinde yüzde 11 oranında artış kaydetmiştir. Bu rakam ihracatımızın büyümeyle çok yakın bir korelasyon ortaya koyduğunu göstermektedir. İhracat, Türkiye ekonomisinin dinamik motoru haline gelmiştir. İhracatçılarımız, Türkiye'nin büyüme temposunun nabzını yakından tutmaktadır. Kasım ayında açıkladığımız İhracatçı Eğilim Anketi'nin üçüncü çeyrek sonuçlarına göre ihracatçı firmalarımız Ekim-Aralık dönemi büyümesini yüzde 5,61, 2011 yıl sonu büyümesini yüzde 8,45 olarak tahmin etmişlerdi. Yılın dördüncü çeyreğinde 5,2, 2011 yılı sonunda yüzde 8,5 olarak gerçekleşen büyüme rakamları ihracatçılarımızın ülkemizin büyümesini ne kadar doğru okuduklarını gösteriyor."

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: “2011'deki yüzde 8,5'lik büyümeye en fazla katkı 2,3 puanla imalat sanayi sektöründen geldi. Dolayısıyla büyümede lokomotiflik görevini, her zaman olduğu gibi yine sanayimiz üstlenmiştir.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci: “2011 yılı büyüme rakamları, 2012 yılına daha umutla bakmalarını sağladı. Dünya ve Avrupa ekonomisinin sarsıntı yaşadığı bir dönemde Türkiye'nin 2011 yılını yumuşak geçişle kapatması, ekonomi yönetiminin başarısı.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan: “Krizden toparlanmış ve dünyada ayrışmış bir ekonomi olarak, şimdi doğal büyüme hızımızda bir süre yola devam edip, yeniden hızlanmak için gerekli stratejik reformları yapmaya devam etmeliyiz. Tabiri caiz ise, hızlı sürdüğümüz arabayla yola devam etmek için, biraz yavaşlayıp bakım yapmak, önümüzdeki uzun yolu hızla aşmak için gerekli olacaktır.”
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.