• BIST 95.017
  • Altın 263,232
  • Dolar 5,8025
  • Euro 6,6110
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 26 °C

İrtica planının takipçisiyiz

İrtica planının takipçisiyiz
Erdoğan, “irtica planı”na ilişkin iddiaların Türkiye’nin meselesi olduğunu söyleyerek, “İddialar açıklığa kavuşturulmalıdır ve gereken bir an önce yapılmalıdır.

ANKARA - AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP"ye yönelik “irtica planı”na ilişkin iddiaların Türkiye"nin meselesi olduğunu söyleyerek, “İddialar açıklığa kavuşturulmalıdır ve gereken bir an önce yapılmalıdır. Biz parti olarak, partimize yönelik bu iddialarla ilgili suç duyurusunu yapıyoruz ve bu suç duyurusunun ardından da tabii ki, bunun takipçisi olacağız. Bunu ortada bırakamayız” dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında AKP"ye yönelik bir “irtica planı” olduğuna ilişkin iddialara dikkat çekti. Bir gazetede partisine yönelik gizli planların yapıldığının iddia edildiğini anımsatan Erdoğan, “Bu iddialar gerçek dışıysa, devletin kurumlarını karşı karşıya getirmek, devletin kurumlarını yıpratmak ve bir tahrik ortamı oluşturma niyeti taşıyorsa bu vahimdir. Eğer iddialar doğruysa mesele daha vahimdir” dedi. Genelkurmay Başkanlığı meselenin ortaya çıkmasından itibaren sorumlu ve duyarlı bir tavır sergilediğinin ifade eden Erdoğan, tartışmaya konu olan belgenin sahte, ya da gerçek olduğunun askeri yargı tarafından en kısa zamanda ortaya çıkartılması için soruşturma talimatı verildiğini hatırlattı. Genelkurmay Başkanlığı"nın da, yayınladığı açıklama ile, konunun takipçisi olduklarını ifade ettiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:
“Belgenin doğruluğu ispat edilirse, 'sorumluların yasalar çerçevesinde yargı makamları tarafından cezalandırılacağına inancımız tamdır' şeklindeki açıklama kamuoyunca olumlu bir şekilde algılandı. Herkese düşen bu iddiaların soruşturulmasının, incelenmesinin neticesini beklemektir. Anayasal düzene, demokratik siyasete ve milli iradeye karşı her türlü hukuk dışı müdahale provokasyon, halkımızın da, kurumlarımızın da aynı oranda tepkisine mahzar olacaktır. Bu tür iddialar demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizin saygınlığına gölge düşürecektir. Kimse bu tür sapkınlık içinde olamaz olmamalıdır. Bu nedenle yargının titiz bir çalışma yürüterek kamuoyunun rahatlatacak bir sonuca ulaşması herkesin beklentisidir. Hiç kimse bu olayı istismar ederek, kurumları birbirine düşürme ve yıpratma çalışması içine girmemeli; kurumların birbirine güveni tamdır. Tüm kurumlarımız hukuka, anayasal sisteme ve demokratik yapıya bağlıdır ve tam bir inanç içindedir. Kurumlar arasında güven bunalımı oluşturmaya dönük gayretler sadece taraflara değil tüm Türkiye"ye zarar verir”

"MESELE HUKUK DEVLETİNİN MESELESİ"
Türkiye"nin her türlü iddiayı araştırıp açığa çıkartacak, kabiliyete ve her türlü sorunu çözecek olgunluğa ulaştığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu mesele yalnız AK parti"nin değil, bütün Türkiye"nin en önemlisi de demokrasinin ve hukuk devletinin meselesidir. İddialar açıklığa kavuşturulmalıdır ve gereken bir an önce yapılmalıdır. Biz parti olarak partimize yönelik bu iddialarla ilgili suç duyurusun yapıyoruz ve bu suç duyurusunun ardından da tabi ki bunun takipçisi olacağız. Bunu ortada bırakamayız. Ama inanıyorum gerek askeri, gerek sivil yargı üstüne düşeni yaparak bir an önce burada neticeye varmalıdır. Diğer partiler net bir tutum sergilemese de, tek başına da kalsa; demokrasiyi savunmak Ak Parti"nin vazifesidir ve Ak Parti, bu vazifesini de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en küçük bir rica sergilemeden ifa edilecektir. Biz gelecek nesillerin karşısına gençlerin çocukların yarın karşısına alnımız ak ve başımız dik bir şekilde çıkmak istiyoruz. Milletimizin karşısına "sizin emanetiniz hakkıyla taşıdık, sarsılmadan savunduk" diyerek çıkmak istiyoruz. Bu nedenle bu tür iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağız. İlgili ve sorumlu tüm tarafların sorumluluklarını hakkıyla yerine getireceğine inanıyorum.”
Erdoğan, ekonomiye yönelik gelişmelere değindi, Türk milletini çok yakında ilgilendiren birçok tasarı ve tekliflerin TBMM"ye geldiğini belirten Erdoğan, zamanla yarıştıklarını ifade etti.
Her geçen günü çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini ve vakit kaybetmeden kanunları çıkartmayı istediklerini kaydeden Erdoğan, muhalefetin de bu konuda “yapıcı bir yaklaşım sergilemesini” umut ettiğini söyledi.
Milletin tarafından görevlendirildiklerini ve millet için gerekli yasaların çıkartılmasını istediklerini söyleyen Erdoğan bu uğurda gerekirse 365 gün 6 saat çalışacaklarını vurguladı.
Bir süredir ekonomik göstergelere ilişkin sevindirici gelişmeler olduğunu ifade eden Erdoğan, “Geçtiğimiz hafta kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 3,6 artış gösterdiğini gördük. Mart ayı işsizlik yüzde 15,8 olarak açıklandı, orada da bir önceki aya göre az da olsa bir düşüş kaydetti. Şubat ayından Mart ayına iş gücü arzı yaklaşık 342 bin kişi artmış. Buna rağmen işsiz sayısı 25 bin kişi azaldı. Yani 367 bin kişi bu dönemde işe yerleşmiş ki; bu son derece sevindirici bir gelişme olarak karşımızda” dedi. Erdoğan söz konusu eğilimin ise alınan tedbirlerle yaz ayında süreceğine inandıklarını kaydetti.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİNE UZATMA
Kredi kartı mağdurları ile ilgili köklü bir çalışma yaptıklarını da anımsatan Erdoğan çalışma 875 bine yakın kredi kartı mağduru vatandaşa çok önemli fırsat sunduklarını söyledi. Erdoğan, “Ben vatandaşın bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini tavsiye ediyorum. Ama şunu söylüyorum; kredi kartı borçlanma yolu değildir. Vatandaşımız borçlanırken kredi kartını değil tüketici kartını kullanmalı. Yoksa bugünkü olumsuz tablo sonra da olacaktır. Piyasanın canlanması konusunda bazı sektörlerde KDV ve ÖTV"yi 3 ay indirmiştik. Alınan yeni kararla bazı ürünlerde farklı oranlarda indirimler yaparak süreyi 30 Eylül 2009 tarihine kadar bir kez daha uzattık Bu düzenlemenin de ülke ve ekonomimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi,
Türkiye"nin farklı kültür, etnik grup, mezhep, inanç ve kültürlerin asırlardır iç içe yaşadığı bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, farklılıkların zenginlik olduğunu söyledi.
AKP herkese eşit olduklarını belirten Erdoğan, bir süre önce ilgili bakanlık tarafından Alevi çalıştayının yapıldığını, Alevilerin sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını ifade etti. Erdoğan, “Alevi meselesini” ise partilerin siyasi istismar aracı olarak kullanmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Erdoğan, “Bunu rant aracı haline getirmek isteyenlere de kusura bakmasınlar fırsat vermek istemiyoruz” dedi.

“DEMOKRASİLERDE HÜKÜMETLERİ MİLLET GÖREVDEN ALIR”
Başbakan Erdoğan, demokrasilerde hükümetlerin millet tarafından kurulduğunu ve millet görevden alındığını vurgulayarak, demokrasilerde TBMM"den daha güçlü, milletin iradesinden daha güçlü girişimin olamayacağını söyledi. Erdoğan, “Milletin iradesini yok saymaya girişen her türlü girişim bizzat milletimizi ve onun temsilcilerini karşında bulacaktır” dedi.
Geçmişte yaşanan “darbelere” işaret eden Erdoğan, darbelerin Türkiye"nin gelişimine engel olduğunu kaydetti.
Erdoğan, “Ekonomide, demokraside, dış ilişkilerde kaybettik. Bu ülkeye tekrar bu bedeli ödetmeye hiç kimsenin hakkı yoktur ve olamaz. Bizim üzerimize yüklenen ağır fatura ve bedelleri yeni nesillere yüklemeye hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi haddi de olamaz” dedi.
Toplantıyı izleyen Kırgızistan Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Cangaroz Kanımetov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çapan ve Kırgız başlığı hediye etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.