• BIST 95.421
 • Altın 266,060
 • Dolar 5,7800
 • Euro 6,5815
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 33 °C

İRO'ya 120 bin ytl ceza verildi

İRO'ya 120 bin ytl ceza verildi
İRO'ya Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 120 bin ytl ceza verildi. Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı soruşturma sürdürüyor.

ANTALYA- Antalya Rehberler Odası'nın (ARO)  üyesi olmayanlara seminer vererekrehberlerden para topladığı için İstanbul Rehber Esnaf Odası'nı (İRO)  Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına yaptığı şikayet başvurusu sonuçlandı. İstanbul Rehber Esnaf Odası'na Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 120 bin YTL para cezası  verildi. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı İRO hakkında yasal işlemler yapılması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvurdu.
Rehber Esnaf Odası'nın (İRO) bir çok yasadışı eylemleri olduğunu belirten ARO, diğer konularda da ilgili bakanlıklara başvurularda bulunulduğunu belirtti.


Bakan Günay'dan İRO'ya hem ziyaret, hem de 120 bin ytl ceza 


ARO Başkanı Osman Özbuldu tarafından yapılan açıklama şöyle

YASAL UYGULAMALAR A UYMAYAN İRO"YA CEZA!

Yasa ve yönetmeliklere uymak her kurumum ve her yurttaşın vazifesidir.
Hepimiz yasalara uyulması gerektiğini biliriz. Çağdaşlık ölçüsüdür. Bununla birlikte, Yasalara uymamızın başlıca nedenlerinden biri, yaptırımlardan kaçınma isteğidir. Aksi halde yaptırımların hiç te hoş olmayan yanları ile karşı karşıya kalırız. Para cezası, hapis ya da diğer kısıtlamalar hiçbirimizin arzu etmediği örneklerdir. Günlük yaşantımızı sürdürürken bu cezaların varlığını pek düşünmeyiz ama meslek kuruluşunu idare ederken idare biçimimizin yasa ve yönetmeliklere uygun olması gerekmektedir. Çünkü bu uygulamaların sonucunda, yönetilen oda, üyeleri ve o meslekte hayatını kazananların zarar görmesi mümkündür.
İstanbul Rehberler Esnaf Odasının aykırı uygulamaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına yaptığımız başvuru neticesinde; İstanbul Rehberler Esnaf Odasına Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 120.000 YTL para cezası kesildiği, bununla birlikte Bakanlıkça, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde yasal işlemler yapılması için başvuru yapıldığı bilinmektedir. Aslında, İstanbul Rehberler Esnaf Odasının yasalara aykırı uygulamaları bir ilk değildir. Diğer konularla da ilgili olarak ilgili kurumlara başvurularımız vardır.
Kanun, nizam ve yönetmeliklere uymayarak ceza alınmasına neden olan bu ve benzeri uygulamalar yasa dışılık ve kuralsızlığa zemin oluşturmaktadır. Hiç bir hukuk dışı çalışmayı doğru bulmuyoruz.
İRO"nun uygulamalarından birçok meslektaşımızın vizeleri iptal edilebilir ve 2008 yılında çalışamayabilecekleri gibi, bazı meslektaşlarımız kokardını kaybedebilirdi. Umudumuz, İRO Yönetiminin bunlardan gerekli dersi çıkardığıdır. Yasalara aykırı yapılan işlerden en çok zararı meslektaşlarımız ödemektedir.
Rehber oda yöneticileri olarak, mevcut olanakları rehberler lehine değerlendirerek, bizlerin birlikteliğinin daha güçlü bir zemin hazırlayacağını bilmekte ve herkesi mesleğimizin yapılabilirliği için yasalara uygun çalışmalar yapmaya çağırıyoruz. Artık kaybetmek zamanı değil kazanma zamanıdır. Mesleğimizin geleceği için herkese görevler düşmekte kimsenin rehberlik mesleğinin yapılabilirliğine zarar vermesini istemiyoruz.

Osman Özbuldu
Antalya Rehberler Odası  (ARO) Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.