• BIST 94.244
 • Altın 253,187
 • Dolar 5,8339
 • Euro 6,5442
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

İRO, İSTESOB'a da aykırı oldu

İRO, İSTESOB'a da aykırı oldu
İRO Başkanı Şerif Yenen’in dağıttığı DVD'deki iddialarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Birliği'ni de zorda bıraktığı anlaşıldı.

ANTALYA/İZMİR- İRO Başkanı Şerif Yenen'in içeriğinde kendi sesi ve görüntüsü bulunan her yere dağıttığı, bir çok kurum, kuruluş ve kişiyi suçlayan iddialarının yer aldığı DVD incelendikçe altından yeni iddialar çıkıyor.
Türkiye'nin güzide turizm kuruluşlarını ve başkanlarını suçlayıcı asılsız iddiaların yer aldığı DVD'de bu kez İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası başta olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın uyguladığı yasalara aykırı davrandığı itirafları yer alıyor.
Bu kez Şerif Yenen, DVD'de İRO'nun esnaf sicil kaydı oymayan kişilerden para topladığını itiraf ediyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin incelemesinde verilen 150 milyar TL'lik cezanın haklı olduğunu teyit ediyor.

ARO VE İZRO AÇIKLAMA YAPTI
Antalya Rehberler Odası –ARO Başkanı Osman Özbuldu ile İzmir Rehberler Odası –İZRO Başkanı Yalçın Ulukaya, İstanbul Rehber Odası- İRO Başkanı Şerif Yenen"in dağıttığı , içeriğinde kendi sesi, görüntüsü ile asılsız iddialalarının yer aldığı DVD"de İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Birliği-İSTESOB'u da töhmet altında bırakarak, uygulanması gereken yasalara aykırı hareket ettiğini bildirdi.ŞERİF YENEN DVD'DE İTİRAFLARDA BULUNDU

Şerif Yenen'in dağıttığı DVD"de yaptığı konuşmalarda esnaf sicil kaydı olmayan rehberlerden para topladığını itiraf ettiğini belirten ARO ve İZRO “DVD 'de söz konusu edilen uygulamaların 5362 sayılı kanuna aykırı olduğunu söyleyerek, İRO'nun bu DVD'de kendi varlığını dahi sorguladığı itiraf etmektedir. Bu nasıl iştir anlaşılır gibi değil. İRO dernek mi, oda mı?” dedi.

ARO ve İZRO başkanları şu açıklamaları yaptılar:

"İRO Başkanı Şerif Yenen 28 kasım 2008 tarihinde İstanbul Rehberler Odası salonunda rehberlere yönelik yaptığı toplantı yapmış ve bu toplantının DVD kayıtlarını rehberlere yayımlayıp dağıtmıştır
İRO'nun İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (İSTESOB) töhmet altındadır

YASADIŞI PARA TOPLADIĞINI İTİRAF ETTİ
İRO Başkanı Şerif Yenen DVD'de , Esnaf Birliğine gidip, Esnaf sicil üyesi kaydı olmayan rehberlerin kayıtlarıyla ilgili hatırlatmanın ötesinde hiçbir uygulamanın söz konusu olmadığı ve onlara hizmet verip üyelik aidatı alabileceklerine dair söz aldığı ve para topladığını iddia etmektedir."

ARO Başkanı Osman Özbuldu “DVD 'de söz konusu edilen uygulamaların 5362 sayılı kanuna aykırı olduğunu söyleyerek, İRO'nun bu DVD'de kendi varlığını dahi sorguladığı itiraf etmektedir. Bu nasıl iştir anlaşılır değil” diyerek şöyle devam etti:

İRO'NUN ÜYE SAYISI BELLİ DEĞİL
İRO'nun üye sayısı nedir?  Şerif Yenen'in DVD'de “Aidat ödeyen 2620 üyemiz var, Esnaf sicil kayıtlı üye sayısı 1613, olmayan 1007'' şeklinde bir açıklama yasal değildir. İRO'nun uygulamalarıdaki bu aykırılık ARO ve İZRO' nun yöneticilerini zor durumda bırakmaktadır.  İRO yönetiminin uygulamalarında kanunlara karşı keyfilik görülmektedir.

ESNAF SİCİL KAYDI OLMAYANDAN NASIL PARA ALINIR?
Esnaf sicil kayıdı olmadan toplanan paralar ne demektir? Bu dahi yasal değildir. Esnaf Rehber Odaları, 5362 sayılı kanun esasıyla kurulmuştur. Üyelik işlemleri esnaf sicil yönetmeliğine uygun olmalıdır. kazançlarını serbest meslek erbabı olarak elde edenlere üyelik zorunludur ve sicil memurluğuna başvuru yapılır. İRO 5253 sayılı kanunla kurulmuş bir dernek değildir. Bilindiği gibi derneklere üyelik doğrudan doğruya dernek merkezinde yapılır, zorunluluk yoktur, keyfidir.”

DVD'NİN DAĞITIMINDAKİ NİYET
Rant ve siyasi amaçlı icad edilen alan kılavuzları, etkin denetim olmamasından kaynaklanan kaçak rehberlik faaliyetleri, turizm taşımacılığındaki haksız rekabet koşullarının sebep olduğu riskler, emeğin karşılığını alamama ve mesleğin saygınlığına tehditler günbegün artmaktadır.
 
11 bini aşkın turist rehberleri mesleğini yapamaz duruma getirilmiş ve rehberlik mesleği adeta kuşatma halinde iken, söz konusu bu toplantıda sarf edilen ifadeler, mimikler, ses tonlamaları, tutum ve davranışlar ve  bu DVD'nin dağıtımındaki niyet nedir? Anlaşılır değil

İZRO Başkanı Yalçın Ulukaya yapılan esnaf sicil denetimlerinin, sosyal güvenlik ve maliye denetimlerinin yasal olduğunu belirterek şunları söyledi:

“İRO Başkanı, İRO yönetiminin İRO'nun dernekleşmesi veya kapatılmasını görüştüklerini söylemektedir. Ancak, bir odanın kapıtılması kolay bir olay değildir. Üstelik gereği de yoktur, meslek kuruşlarına ihtiyacımız vardır. Meslek yasamızın olmadığı ortamda esnaf yasasını gecici olarak değerlendirmek yararlıdır.

İZRO'NUN ESNAF SİCİL KAYDI OLMAYAN ÜYESİ YOKTUR
Ayrıca, 5362 sayılı kanunun uygulanmasında görüş ayrılığı içinde olduklarını beyan edilmektedir. 5362 sayılı kanunun uygulanmasında, ARO ve İZRO ile görüş ayrılığı içinde oldukları beyan edilmektedir
Ancak, İRO Başkanın belirtiği gibi, yapılan esnaf sicil denetimleri, sosyal güvenlik ve maliye denetimleri yasallığını teyit etmektedir.
DVD'de İRO başkanınca belirttiği gibi, İZRO'nun esnaf sicil kayıt dışı hiçbir üyesi yoktur verilen sayılar ise yanlış ve dayanaksızdır. İZRO'nun bütün uygulamaları yasaldır.

KANUN SİCİL KAYDINI MECBUR TUTMUŞTUR
5362 sayılı kanuna dayanarak çıkarılan Esnaf ve Sanatkar Sicili Yönetmeliğinin 10.maddesine göre; esnaf ve sanatkarlar yanlarında çalışanlar hariç, faaliyete başladıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde sicile kayıt edilmesi gereken hususları, bağlı bulundukları sicile tescil ve gazetede ilan ettirmekle yükümlüdürler.

SİCİL KAYDI OLMAYAN FAALİYET YAPAMAZ
Bu yükümlülüğü yerine getirmediği tespit edilenler birlik tarafından ruhsat vermekle yetkili ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilir. İlgili kurum ve kuruluşlar, sicil kaydı yapılana kadar bunların faaliyetlerini durdurur.
Esnaf ve sanatkarların sicile kayıtlarında, kendilerinin vergi mükellefi olduklarının belgelenmesi istenir.

Ayrıca; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alınan il ve mesleklerde faaliyette bulunacak esnaf ve sanatkârlardan sicile kayıt sırasında meslek dalı ile ilgili ustalık belgesi istenir.

SİCİL KAYDI BAKANLIK KAYITLARINA GİRER
Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır. Sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması ve her bir kayıt için alınması gereken ücretlerin ayrı ayrı alınması gereklidir. Sicile kaydı yapılan esnaf ve sanatkârların ilgili odaya kayıt için bilgilerinin gönderilmesi, sicil tarafından elektronik ortamda Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında gerçekleştirilir.
Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya, karma oda yoksa meslek ve sanatları ile ilgili en yakın odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır.
Tescil ilgilinin bizzat talebi üzerine yapılır. Tescilini isteyen kişi, sicil memuruna; sicile kayıt için başvuru formunu ve formda zikredilen belgeleri ibraz etmeye mecburdur.”

Şerif Yenen 'nin DVD'deki iddialarını izlemek için aşağıdaki linki tıklayın:

http://www.dailymotion.com/user/arastirmaci-rehber/video/x8op41_yronun-kendi-varlyyyyla-celiyen-ayk_news 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.