• BIST 102.046
  • Altın 262,083
  • Dolar 5,7189
  • Euro 6,3683
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

İnternette Tureb kavgası

İnternette Tureb kavgası
İnternet sosyal paylaşım siteleri ve facebook'ta hiçbir yasal zemini olmayan, adeta korsan olan Tureb adının kullanımı için kavga başladı.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Şimdi"de internet ve sosyal paylaşım sitelerinden facebook"ta Turist Rehberleri Birliği'nin kısa adı olan Tureb tartışması başladı. Bu sitelerde herkes Tureb adına açıklama yapınca ortalık karıştı. Tureb adının kimseye ait olmayacağı hakkında mahkeme kararı bulunmasına rağmen birileri bu isme sahip çıkarak duyurular yayınlamaya başladı.
Açıklamada kendilerine “Tureb Yönetimi” diyen bir grup “TUREB üyesi meslek kuruluşları olarak bu sayfalarla hiçbir ilgimizin bulunmadığını bildiriyor ve ne amaçla ve kimler tarafindan kurulduğu belli olmayan bu sitelere rağbet etmemenizi, hatta isimlerinizi buralardan silmenizi öneriyoruz” diyor.

KİMSE TUREB İSMİNİN YASAL KULLANICISI DEĞİLDİR
Bunun üzerine RehberOdasi.org sitesinden yapılan açıklamada “Anlaşılan o ki; ARO ve İRO ve dahi yasal olmayan sözde TUREB yönetimindeki meslektaşlar kendileriyle ilgili en ufak bir eleştiri olabilme ortamına karşıdır ve hoşgörüsüzdürler.
Açıklamalarda ilginç bir konu daha vardır ki TUREB logosu ve ismin yasal kullanıcıları kendileri imişler gibi bir yazı kaleme alınmıştır” diyerek rehberleri bu duruma sahip çıkmaya çağırdılar.
Ayrıca “TUREB logo ve isim hakkı kimlere aittir konusuna gelince geçmişte çok şeyler söylendi, söylenecek daha çok şey ve söyleyecekler vardır. bu konuda, geçmiş TUREV başkanı tarafından TUREB logo ve adı tescil edilme girişiminde bulunulduğu için, bugün en anlamlı cevabı TUREV Başkanı Atilla Kılınç verecektir” denildi.

OLMAYAN TUREB"E HERKES SAHİP ÇIKIYOR
Türkiye dünyanın en ilginç ülkelerinden bir olmaya aday olacak. Türkiye"de her şeyin korsanı var. Ancak turizmdeki korsanlık aldı başını gidiyor. Korsan acente, korsan rehber. Say sayabildiğin kadar.
En son ortada varlığı bile tescilli olmayan, yasal bir kuruluş olmayan, sadece platform düzeyinde olan Tureb kavgası başladı. Aslında yasal zemini olmadığı, ne dernekler kanunu ne de birlik yasası bulunmadığı için Tureb korsan bir kuruluş olarak görülüyor.

KORSAN TUREB"İ BAKANLIK İNCELEMEYE ALMALI
Ancak ne hikmetse, devletin yüce makamları, başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere tüm kuruluşlar varlığı bile şüpheli olan Tureb adını telaffuz ediyorlar. Adına ödül töreni düzenleniyor ve katılıyorlar. Bazı yasal platformlarda korsan isimle yer almalarına izin veriyorlar. Birilerine Tureb başkanlığı payeleri vererek, resmi organlarda adını geçiriyorlar. Yani turizmin korsan sayılacak kuruluşu, devlet tarafından tanınıyor. O zaman "Korsan acentenin, hanutçunun, izinsiz turist taşıyan minibüsün, korsan rehberin günahı ne?" diye sormak gerekiyor.
Aslında bakanlığın oturup “Gelin bakalım. Nedir bu Tureb?” diyerek bazılarına bu işin esbabı vecibesini sorması gerekir. Soramazsa Türkiye"deki sivil toplum kuruluşlarının bağlı olduğu ve devlet adına tescillendiği resmi kuruluşlar var. Oralara sorar ve kayıtları incelerler. Tabii oralarda Tureb diye bir şey bulamayacaklar. Çünkü Tureb sözde vardır, özde yoktur.
Ama nerede öyle bakanlık? Nerede onu soracak bir babayiğit ve işini severek yapan yetkili. Şimdi bize şunu söylemek kalıyor. "aşasın korsan turizm cenneti Türkiye.

REHBERODASI.ORG AÇIKLAMASI

Internette ve Facebook'ta TUREB tartışması ...

ARO ve İRO ve dahi sözde TUREB yönetimlerince Rehberce düzenlenmiş olan İnternet ve Facebook sosyal paylaşım siteleri ve özellikle, TUREB Logo ve ismi üzerinden yapılan açıklamalara cevap ..!
Talihsiz bir o kadar da ilginç açıklamalar ..
Bu açıklamaları yapan kurum ve kuruluşların yöneticileri bu davranışlarıyla, kendi kontrolleri dışında hiçbir iletişim oluşumuna hoşgörülü olmadıklarını açıkca sergilemektedirler.
Biri birinden kopya çekmişcesine, aynı olan duyurularda ne denilmiş...
'' Internette, ozellikle Facebook'ta TUREB logosu gibi kendilerine ait olmayan kurumsal logolar kullanarak veya herkesi kapsamaya calisan jenerik isimlerle kurumsallik imaji vermeye çalışan kişisel web siteleri çoğalmakta. ''
Yapılan açıklamaya göre bir kabahat işlenmiştir ve birileri rahatsız olmuş, fakat bu sayfalar bu kadar tepki çekecek ne yapmıştır veya nasıl bir tehdit oluşturmaktadır, anlaşılır değildir. siz meslektaşlarımızın takdirlerinize ..!
Anlaşılan o ki; ARO ve İRO ve dahi yasal olmayan sözde TUREB yönetimindeki meslektaşlar kendileriyle ilgili en ufak bir eleştiri olabilme ortamına karşıdır ve hoşgörüsüzdürler.
Açıklamalarda ilginç bir konu daha vardır ki TUREB logosu ve ismin yasal kullanıcıları kendileri imişler gibi bir yazı kaleme alınmıştır. Sanırım, turist rehberleri bir şeye karar vermelidir....

Ne için mi ???
TUREB kime aittir, veya kime ait olmalıdır...! Daha doğrusu TUREB nedir, herkes artık TUREB'i tartışmalıdır. TUREB üzerinden söz söyleme hakkı kişiye özel mi veya böyle bir yasal kurum var ve biz bilmemekte miyiz?
Bu açıklamayı yapanlar bu sayfaların kimler tarafından yapıldığını gerçekten bilmediklerinden mi yoksa rehberlerin bilmesinde sakınca gördükleri bir şeyler duyulmasından mı rahatsızdırlar ve hiç yoktan mesele çıkarmaktadırlar. Bir gurup rehber çeşitli sosyal amaçlı ortamlar düzenlemiş ve meslekdaşlarıyla iletişim içindeyse ne olmuş, ne sakıncası olabilir...!
Sansür kurulu toplanmış ve sakıncalı oldukları tesbit edilen, uzunca bir liste yapılmış. Belli ki, birileri çok çalışmış !!! Özgür düşünceyi savunan rehberler olarak, bu listedeki sayfalardan tamamı bize aittir demek isterdik. Fakat, değil..!
Bizler, Normal yaşamda her bir TC vatandaşı ve mesleki konular özelinde ise, Turist Rehberlerin özgürce kendilerini ifade edebilmesi, rahatlaması , arkadaşları ile iletişim içinde olmalarının toplumsal barış ve mesleki gelişime yararlı olacağı ve yeni ufuklar açacağına inanmaktayız.
Benzer nedenlerle, ARO ve İRO ve dahi sözde TUREB yönetimlerindeki meslekdaşların bu kadar rahatsız olacaklarını düşünemediğimizden ( Bu platforma ileti ve görüşleriyle katkı koyan turist rehberlerindeniz ve her bir katılımcının bu platforma sahiplenmesi gerektiği görüşündeyiz. düzenleyicilerin açık kimliğine ihtiyaç duymamaktayız. sizlere, biraz süpriz olsun istedik adı üzerine sosyal paylaşım ) Biz, farklı bölgelerdeki bir gurup meslekdaşımızla birlikte olabilmeyi istedik ve çalışmalarımızı etkin kılma, sektörle ve rehberlerle iletişim içinde olmak isteyenlere uygun bir sosyal paylaşım sitesi oluşturduk çok da iyi oldu kısa zamanda sizlerin ilgisiyle katılımcımız artı, birlikte hareket ettiğimiz meslekdaşlarımız adına size teşekkür etmek isteriz.
Bizler '' TUREB Turist Rehberleri'' adını verdiğimiz sayfaları sizler için hazırladık...ve dedik ki
'' Turist Rehberleri mesleki kaygılarına çözümleri, bir başkasına bırakmamalı, sürece sahip çıkmalıdır.
TUREB, Turist rehberlerinin sembolik ünvanıdır.
TUREB, Turist rehberleri toplumunun birlik ve beraberliğinin simgesi olan kısa çağrıdır.
Bu platform'un Turist Rehberi olan düzenleyicileri, TUREB birlikteliğine inananlarla, ortak sinerji yaratmayı amaçlamaktadırlar.
Bu platform'la MESLEKTASLARIMIZI , MESLEĞE AŞAMA AŞAMA HAZIRLANANLARI ve REHBER OLMAYIP DA BİZLERDEN BİRİ GİBİ DURUŞ KOYANLARI bir araya getirerek ve onların paylaşımlarıyla zenginleşecek ve güçlenecek haberleşme, bilgilenme ve iletişim amaçlı görüşlerin paylaşıldığı mesleki ve genel bilgi değiş tokuş zemini sağlayan bir elektronik ortak alanı olusturmayı hedefledik...
Rehberlik mesleği günbegün yoğun baskılar altında, kuşatılmakta, izlemekten ve sızlanmaktan başka biz ne yapıyoruz... Kurtarıcı bekliyoruz.., gelir mi, belki..!
Öncelikle, bir meslek kuruluşuna kayıt olacağız ve üyesi olduğumuz kuruluşların yönetimlerine destek vereceğiz, görüşlerimizi ileteceğiz ve onları işlevsel kılacağız ..!Ancak...! TUREB Rehberleri olarak mesleğine sahip çıkmayı, hiç kimseye bırakmayacağız.!
Turist Rehberleri , Turist rehberi olmak isteyenleri, Turist rehberine dost olanları, Seyahat Acentacılığı ve Konaklama sektöründe olup, turist rehberleriyla ortak ortamları olanları bir araya getirme arzusuyla bu sayfa düzenlenmiştir. ''
Bu sayfalarda, yönlendirici, bilgilendirici vede sorunlara çözüm arayaşına katkı olacak önerilerimiz ve takdirlerimiz olmaktadır...
'' Turist Rehberlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Turizm Bakanlığı yetkililerine, Rehberlerin temsilcilerince pek çok kez iletilmiş olmasına rağmen değişen pek bir şey yok....
Yetkisiz kişiler değişik isimler altında ( Alan Kılavuzu, Turizm Gönüllüsü, Turizm Elçisi...) Rehberlik yapabilmekte....
Turist Rehberleri ya İşsiz bekleşmekte, yada saygın olmayan koşullarda çalışmaya zorlanmaktadır...
Bakanlık yetkilileri bu keyfiliğe bir son vermeli ve sorumluluklarının gereğini yapmalıdır....''
TUREB logo ve isim hakkı kimlere aittir konusuna gelince geçmişte çok şeyler söylendi, söylenecek daha çok şey ve söyleyecekler vardır. bu konuda, geçmiş TUREV başkanı tarafından TUREB logo ve adı tescil edilme girişiminde bulunulduğu için, bugün en anlamlı cevabı TUREV Başkanı Atilla Kılınç verecektir.
TUREB Turist rehberi olmak cezbedici bir ayrıcalıktır.

Saygılarımızla,

TUREB Turist Rehberleri

NOT; TUREB Turist Rehberleri özgür iradeyi benimsemiş bir grup turist rehberinin ortak adıdır.


”TUREB YÖNETİM” ADIYLA  ORTALIĞI KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

Degerli Meslektaslar,

Internette, ozellikle Facebook'ta TUREB logosu gibi kendilerine ait olmayan kurumsal logolar kullanarak veya herkesi kapsamaya calisan jenerik isimlerle kurumsallik imaji vermeye calisan kisisel web siteleri cogalmakta.
Bunlara ornek olarak asagidakileri verebiliriz:

TUREB ile ilgisi olmayan Facebook Sayfalari:
TUREB
TUREB Dostlari
Tureb Rehberleri
TUREB Turist Rehberleri Birligi
Bodrum Profesyonel Turist rehberleri
Marmaris PROFESYONEL TURIST REHBERLERI
Tourist Guide
Turist Rehberligi
TURKISH TOURIST GUIDE
TURKIYE KOKARTLI TURIST REHBERLERI PLATFORMU
TURKIYE TURIST REHBERLERI

TUREB ile ilgisi olmayan Web Siteleri:
www.rehberobasi.org
www.rehberleriyiz.com

TUREB uyesi meslek kuruluslari olarak bu sayfalarla hicbir ilgimizin bulunmadigini bildiriyor ve ne amacla ve kimler tarafindan kuruldugu belli olmayan bu sitelere ragbet etmemenizi, hatta isimlerinizi buralardan silmenizi oneriyoruz. Bu onerimizin altinda yatan neden TUREB uyesi kurumlarla ilgisi bulunmamasina ragmen varmis gibi yaniltici isim kullananlarin verecegi bilgilerin de yaniltma amacli olabilecegi izlenimini tasiyor olmamizdir. Bu yuzden konuyu sagduyunuza sunuyoruz.

Meslek kuruluslarimizin cogunun kendi resmi web siteleri mevcuttur, bunlar asagidadir.

TUREB uyesi meslek kuruluslarinin web siteleri

www.aredankara.net
www.aro.org.tr
www.boredinfo.org
www.cared.org.tr
www.gazitureb.com
www.gumred.org
www.karadenizrehberleri.com
www.kared.org.tr
www.kontured.org
www.kured.org
www.mared.info
www.sanliurfarehberlerdernegi.org
www.tureb.net
www.vantured.com

TUREB uyesi meslek kuruluslarinin Facebook sayfalari:

Ankara Turist Rehberleri Dernegi ARED
ARO Turist Rehberleri
Gumred
IRO Etkinlikleri
IRO Haber
Kured Sekreterya
Marmaris Mared

Saygilarimizla.
TUREB Yonetim
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.