• BIST 90.687
  • Altın 214,244
  • Dolar 5,3790
  • Euro 6,0941
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C

İnternet yasası, rekabeti bitirecek

İnternet yasası, rekabeti bitirecek
TİD Yönetim. Kurulu üyesi Avukat Gökhan Ahi'ye göre yeni yasa ile pek çok firmanın rekabet etme hakkı da elinden alınmış olacak.

İSTANBUL- Yeni yasa ile internet ve aktörlerinin kontrol altına alınacağını kaydeden TİD Yönetim. Kurulu üyesi Avukat Gökhan Ahi'ye göre pek çok firmanın rekabet etme hakkı da elinden alınmış olacak.
Yasal düzenlemelerle internete getirilmek istenen yasaklarla ilgili olarak gazeteA24.com’un sorularını yanıtlayan Tüm İnternet Derneği (TİD) Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gökhan Ahi’ye göre yasa geçerse servis sağlayıcılar yurtdışına kaçar.
Yeni yasa ile internet ve aktörlerinin kontrol altına alınacağını kaydeden Av. Gökhan Ahi; bireysel özgürlüklere indirecek darbenin yanı sıra pek çok firmanın rekabet etme hakkının da elinden alınacağını dile getirdi.
İşte önümüzdeki günlerde yayınlayacağı bildiriden sonra çalıştaylar düzenleyecek olan TİD’in internet yasası ile ilgili endişe ve önerileri.

Dernek olarak internet sansürü ile ilgili bir bildiri yayınlayacağınızı belirtiyorsunuz bu bildiriyi diğer sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa mı yayınlayacaksınız yoksa TİD’e özel bir bildiri mi olacak?

Dernek olarak önümüzdeki hafta başında bir bildiri yayınlayacağız. Bildiride, yasa tasarısındaki değişikliklerin risklerini ve olumsuz etkilerini ön plana çıkaracağız. Bildiri, TİD tarafından yayınlanacak ancak isteyen STK veya kişiler bu bildiriye katılım yapabilecektir. Ayrıca önümüzdeki haftalarda bu konuda faaliyet gösteren tarafları bir araya getiren bir Çalıştay yapmayı planlıyoruz.

“SÜRECİN POLİTİK TARTIŞMALAR ÜZERİNE ŞEKİLLENDİĞİNİ SÖYLEYEMEYİZ”

Sizce bu yeni düzenlemenin iddia edildiği gibi “Hükümet-Cemaat sürtüşmesiyle” ve seçim süreciyle bir ilgisi var mı?

Yeni düzenlemenin, sadece seçim süreci ve politik tartışmalar üzerine şekillendiğini söyleyemeyiz. Zaten uzun bir süredir, devletin birçok biriminin internete nasıl müdahale edebilecekleri, internet trafiğini nasıl ve ne şekilde izleyeceklerine ilişkin çalışmaları olduğunu biliyoruz. Özel hayatın ve kişilik haklarının korunacağı ön plana çıkarılırken, arka planda interneti ve aktörlerini nasıl kontrol edebiliriz şeklindeki çalışmalar zaten bir kaç yıldır gündemdeydi.

Planlanan yeni düzenlemeyle birlikte servis saylayıcılarına 2 yıla kadar internet geçmişini depolama zorunluluğu gelecek. Sizce bu durum Türkiye’de haksız rekabete yol açar mı. Yurt içinde yüksek maliyetlerle hizmet veren firmalar yurt dışında düşük maliyetlerle hizmet veren firmalarla rekabet etmek durumunda kalırlar mı?

Trafik kayıtlarının tutulması zaten var olan bir yükümlülüktü. Sadece bu süreler artıyor. Ancak, bu sürelerin artmasından ziyade erişim ve yer sağlayıcılara ekstra yükümlülükler getiriliyor. Tasarıda, URL tabanlı engelleme, DNS tabanlı engelleme ve diğer bazı yöntemlerden bahsediliyor ve bu yöntemlerin tamamını erişim sağlayıcılar sağlamak zorunda kalacak. İnternet trafiğinin belli merkezlerde toplanması ve süzülmesi gibi bazı teknik zorunluluklar da olacak. Tüm bu teknik detayların ciddi bir maliyeti olacak ve maliyet sonuçta internet sektörüne ve internet kullanıcısına yüklenecek. Türkiye’deki ağır vergi yükü, yüksek lisans ücretleri, teknik altyapı masrafları derken, Türk işletmeciler ve yer sağlayıcılar yurtdışındaki daha hesaplı servislerle mücadele etme şansını büyük ölçüde yitirecek.

internet2.jpg

NE YAPABİLECEĞİMİZİ KESTİRMEK ŞU AŞAMADA GÜÇ.”

TİD olarak yurt içinde hizmet verecek olan firmaları bekleyen bu büyük tehlike karşısında Rekbet Kurumu’na başvurmayı veya üyelerinizi bu konuda teşvik etmeyi düşünüyor musunuz?

Değişiklikler bu haliyle kanunlaşırsa, dernek olarak kanuna karşı alabileceğimiz bir aksiyon ne yazık ki yok. Anayasa gereği, bir kanunun Anayasa’ya aykırılığını ancak belli bir sayıda milletvekili ya da muhalefet partisi öne sürebiliyor. Şimdilik, değişikliklerin kanunlaşmaması için çalışıyoruz ve lobi yapıyoruz. İleride kanuna bağlı olarak yönetmeliklerin de değişmesi gündemde, en azından yönetmelikler için de mücadele etmeyi düşünüyoruz. Yönetmeliklere karşı Danıştay’da dava açma şansımız olacak, fakat kanunun kendisi baştan iyi değil, açıkçası bu aşamada ne yapabileceğimizi kestirmek şu aşamada güç.

Yasanın bu haliyle geçmesi halinde rekabet şartlarının dengeli olması için ilgili kurumlardan vergi indirimi talep edilebilir mi?

Vergi yüksekliği de önemli bir mesele. Bu konuda gereken başvurular yapılabilir. Ancak vergiden daha önemli mesele kişilerin hak ve özgürlükleri. Trafik kayıtlarının tutulma şekli, kişisel verilerin tutulması, saklanması, kimin buna nasıl ulaşacağı, bu verilerin silinme süresi gibi detaylar muğlâk. Kişisel verilere ilişkin bir kanun henüz yok. Erişim ve yer sağlayıcılara getirilen teknik ve idari yükümlülüklerin hak ve özgürlükleri doğrudan etkileme riski çok yüksek. Bakanın emri ile veya Başkanlık talimatıyla, özel hayatın gizliliği öne sürülerek birçok engelleme yapılabilmesi mümkün olacak. Kullanıcıların trafiği izlenebilecek, bireysel özgürlükler kısıtlanabilecek. Bu yüzden vergi konusuna nazaran bahsetmiş olduğum hak ve özgürlük meselelerine odaklanılması çok daha önemli.

sosyal-medya.jpg

“YURTDIŞINA ÇIKMAK DA ÇOK KOLAY DEĞİL”

Barındırma fiyatlarının artması durumunda Türkiye’de yayın yapan pek çok web sitesinin yurt dışından hizmet alacağı fikrine katılıyor musunuz? Hükümetin denetlenebilirliliği artırmak anlamında yurtdışı hizmet alımlarında da zorluklar çıkarması mümkün müdür?

Barındırma fiyatlarının artacağından şüphem yok. Birçok kişi ve kuruluş yurtdışı hizmetlere kayacaktır. Ancak, bunun için de bazı tehlikeler söz konusu. Değişiklik tasarısında, IP tabanlı, URL tabanlı ve DNS tabanlı engellemeler de söz konusu olabileceğinden yurtdışı herhangi bir barındırma servisine erişim engellendiğinde orada barınan ve alakası olmayan diğer kişi ve kurum servislerine de erişim engellenmiş olabilecek.
Bu riski alarak, yurtdışına çıkmak da çok kolay değil açıkçası. Bu şekilde, yurtdışından alınan hizmetlerin de zorlaşacağını düşünüyorum. Kaldı ki, devletimiz Google, Youtube, Facebook ve Twitter gibi global şirketlerden de vergi almanın, onlara teknik ve hukuki denetimler getirmenin yanı sıra bu tür yurtdışı barındırma hizmetlerini de vergilendirmek yönünde çalışmaları yapıyor. Ne kadar başarılı olur onu bilemiyorum.

Son olarak bundan sonra nasıl bir yasanın çıkmaması için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Dernek olarak bu tür tasarı değişikliklerinde öncelikle kamuoyunu bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Çalıştay’lar yapmayı ve uygulayıcıları eğitmeyi planlıyoruz. Lobi faaliyetlerini daha fazla sıklaştırmak ve alternatif önerileri ilgililerin önüne getirebilmeyi hedefliyoruz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.