• BIST 105.994
  • Altın 316,225
  • Dolar 6,2384
  • Euro 6,8405
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C

İngiltere 12 Aralık’ta erken seçime gidiyor

İngiltere 12 Aralık’ta erken seçime gidiyor
Muhafazakar Parti’nin, 12 Aralık’ta erken genel seçime gi­dilmesini isteyen önergesi 20’ye karşı 438 oyla Parlamento’da ka­bul edildi.

LONDRA- Muhafazakar Parti’nin, 12 Aralık’ta erken genel seçime gi­dilmesini isteyen önergesi 20’ye karşı 438 oyla Parlamento’da ka­bul edildi.

Erken seçime gidilebilmesi için milletvekillerinin üçte ikisinin (434) desteği gerekiyordu. Brexit çıkmazı nedeniyle girilen seçim sü­reciyle, İngiltere’nin 1923 yılından bu yana ilk kez Noel döneminde sandığa gitmesi bekleniyor.

Başbakan Boris Johnson, seçi­min Avam Kamarası’nda onaylan­ması sonrası yaptığı değerlendir­mede, “ülkenin artık bir araya gele­rek Brexit’i gerçekleştirme zamanı gelmiştir” dedi. Ülkeyi yönetecek hükümeti seçmek için yapılan ge­nel seçimler, normal şartlarda her 5 yılda bir yapılıyor. Ancak bu se­çim, 2015’ten beri yapılan 3. seçim olacak. Seçimlerde, İngiltere parla­mentosunda kanunları ve politika­ları belirleyen 650 milletvekili seçi­lecek. Seçimlerden önce partilerin manifestolarında ekonomiden savunmaya belirle­yecekleri politikalar detaylı bir şe­kilde ilan ediliyor. Anketlere göre, İngiliz seçmenlerin öncelikleri son dönemde oldukça değişti.

ingiltere-001.jpgUlusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve göç, 2015’te seçmenleri en çok en­dişelendiren konular arasındaydı. Avrupa Birliği ise daha arka planda kalıyordu. Şimdi ise Brexit, seçmen­ler için açık ara en önemli mesele. Genel seçimlerde, İngiltere’deki 46 milyon seçmenden bağlı bulunduk­ları seçim bölgesi için bir aday seç­meleri bekleniyor. Ülkede 650 seçim bölgesi bulunuyor. 18 yaş ve üzerin­deki herkes, kayıt olma ve İngiltere vatandaşı ya da Birleşik Krallık’ta yaşayan İrlanda veya Milletler Topluluğu vatandaşı olma şartıyla oy kullanabiliyor. İleri yaştaki kişile­rin sandığa gitme eğilimleri gençlere göre daha fazla. 2017 genel seçimle­rinde 20-24 yaş arasındaki kişilerin yüzde 59’u oy kullanırken, 60-69 yaş arasındaki kişilerin yüzde 77’si san­dığa gitti. Sandıklar, kilise ve okul gibi yerlere kurulacak.

boris.jpgHer seçim bölgesinde en fazla oyu alan aday, Avam Kamarası’na seçilecek. Kazanmak için, rakiple­rinden daha fazla oyu almaları ye­terli. Pek çok milletvekili bir siyasi partiyi temsil ediyor, ancak bazıları seçimlere bağımsız aday olarak giri­yor.Avam Kamarası’ndaki sandalye­lerin yarısından fazlasını alan parti genellikle hükümeti kurmakla gö­revlendiriliyor. Bu da 326 milletve­kiline tekabül ediyor. İngiltere’de se­çim sistemi partilerin yüzde 50’nin altında oy alarak da iktidara gelme­sine izin veriyor. Eğer hiçbir parti çoğunluğa ulaşamazsa, en fazla sandalye kazanan bir koalisyon hükümeti ya da ortaklık kurabilir. Başbakan genellikle seçmenler ta­rafından doğrudan oylanarak seçil­miyor. Başbakan, seçimlerde galip gelen partinin milletvekilleri tarafın­dan belirleniyor var Kraliçe tarafın­dan atanıyor.
ingiltere-secim.png

Kaynak: Londra Olay
Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.