• BIST 95.953
  • Altın 238,851
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

IMF :Yoksullukla savaşıyoruz

IMF :Yoksullukla savaşıyoruz
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, yoksul ülkeler yönelik politikalarını açıklarken, “Kriz vurduğundan bu yana üyelerimizi dinliyor ve onlara yanıt veriyoruz

NEW YORK- WASHINGTON – IMF"nin desteklediği programlar için ileri sürdüğü koşullarda, kriz nedeniyle daha “esnek” davrandığı, yapısal reform şartlarının tüm Fon destekli programlar için daha kolay ve elverişli bir hale geldiği belirtildi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, önümüzdeki yıllarda yoksul ülkeler yönelik politikalarının esaslarını açıklarken, “Kriz vurduğundan bu yana üyelerimizi dinliyor ve onlara yanıt veriyoruz. IMF"nin desteğinde artış, sadece bu kendilerinin meydana getirmediği krizi atlatan düşük gelirli ülkelere yardımcı olmayacak. O aynı zamanda kriz geçtiğinde, yoksulluğa karşı savaşta ilerlenecek zemini de oluşturacak” dedi.
IMF"den yapılan açıklamaya göre, İcra Direktörleri Kurulu"nun küresel kriz esnasında düşük gelirli ülkelere sağlanacak mali kaynaklarda önemli artış sağlayacak olan ve daha önce benzeri görülmemiş önlemleri onayladı. Satılacak IMF altınlarından gelenler dahil elde edilecek kaynaklarla IMF"nin imtiyazlı kredilerini 2014 yılında 17 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Rakam gelecek iki yılda ise 8 milyar dolara kadar ulaşabilecek. IMF ayrıca tüm düşük gelirli üyeleri için ödenmemiş imtiyazlı kredilere de 2011 sonuna kadar, sıfır faiz uygulanacağını duyurdu. Yeni bir kredi aracı dizisinin bu artırılmış desteğe yardımcı olacağı belirtildi.

-"YENİ KAYNAKLAR VE YENİ DAĞITIM OLANAKLARI YOKSULLUĞU AZALTACAK"-

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn konuya ilişkin açıklamasında “Bu, Orta Afrika ve tüm dünyadaki en yoksul ülkeler için IMF desteğinin daha önce benzeri görülmeyen düzeyde artmasıdır. G20 ülkeleri IMF"ye, düşük gelirli ulusları son derece ağır etkileyen küresel ekonomik krize verilecek karşılık için yardımcı olup olmayacağını sormuşlardı. Biz de buna dünyanın en yoksullarına destek olmak bakımından tarihi bir eylemler dizisiyle yanıt veriyoruz. Yeni kaynaklar ve bunların dağıtımı için yeni olanaklar, milyonlarca insanın yoksulluğa düşmesini engellemeye yardımcı olacaktır” dedi.
Açıklamaya göre, küresel ekonomik krize yanıtın bir parçası olarak IMF, düşük gelirli ülkelere finansal yardımını iki kattan fazla artırmış durumda. Yeni önlemler gelecek yıllarda önemli ek çabaları da beraberinde getirecek.
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn bu konuda da “Tüm bunlar Fon"un dünyadaki yoksulluğun aşılması için giriştiği tarihi çabayı ortaya koyuyor” dedi. IMF destekli programlarda, yeni kredi enstrümanları aracılıığıyla, yoksulluğun azaltılması ve büyüme hedefine daha büyük bir vurgu yapıldığını belirten Strauss-Kahn, hedefler arasında sosyal ve diğer öncelikli harcamaların korunması nın bulunduğunu da belirtti.
IMF"nin desteklediği programlarda ileri sürdüğü koşullara daha esnek bir yaklaşım göstereceğini ilan etmiş bulunduğu, yapısal reform koşullarının tüm fon destekli programlar için daha kolay ve elverişli bir hale geldiği belirtilen açıklamada, “Orta vadedeki yapısal şart, düşük gelirli ülke programları daha esnek hale gelecek ve oluşturulan ülkelere özgü çekirdek hedeflere odaklanacak. IMF destekli programlar düşük gelirli ülkelerin çoğunda, kriz sırasında daha büyük mali açıklara da ortam sağlamış durumda bulunuyor” denildi.

"-YOKSULLUĞA KARŞI SAVAŞA ZEMİN"-

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, bu konuda da, “Kriz vurduğundan bu yana üyemiz ülkeleri dinliyor ve onlara yanıt veriyoruz. IMF"nin desteğinde artış, sadece bu kendilerinin meydana getirmediği krizi atlatan düşük gelirli ülkeler için yardımcı olmayacak. O aynı zamanda kriz geçtiğinde, yoksulluğa karşı savaşta ilerlenecek zemini de oluşturacak” dedi.

-"IMF"YE PARA VERECEK ÜLKE ARANIYOR!"-

Açıklamada, IMF"nin yeni mali taahhütlerini karşılamak için 9 milyar SDR"lık ek kredi kaynaklarının ikili ilişkilerle, 1.5 milyar SDR tutarında, ayrıcalıklı faiz oranları maliyetini karşılamaya yardımcı olacak sübvansiyon kaynağının ise altın satışları ve IMF"nin zengin ülkelerle imzalayacağı anlaşmalarla, yani Fon"un iç kaynaklarıyla harekete geçirilmesi gereğine değinildi. IMF"nin düşük ülkeler için destek paketi şunları içeriyor:
“-Artırılmış imtiyazlı finansal yardım: Düşük gelirli ülkelere Fon"un imtiyazlı kredi kapasitesi 2014"e kadar 17 milyar dolara yükselecek, bunun 8 milyar doları önümüzdeki iki yılda toplanacak. Rakam G20 ülkelerinin gelecek iki ya da üç yıl için yaptığı 6 milyar dolarlık çağrıyı aşmış bulunuyor.
-Faiz yardımı: Düşük gelirli ülkelerin krizle başa çıkmalarına yardımcı olmak için 2011 sonuna kadar ayrıcalıklı kredi olanakları tanınacak.
-Kalıca yüksek ayrıcalıklı ödemeler: 2011"den sonra güncellenecek faiz oranları mekanizmasıyla IMF"nin kalıcı yüksek ayrıcalıklı ödemeleri devreye girecek.
-Yeni bir mali araçlar dizisi: Düşük gelirli ülkelerin gereksinimlerine göre çeşitlendirilerek hazırlanacak ve kriz zorluklarını karşılamada daha iyi uyum sağlayacak yeni araçlar getirilecek.. Bunlar arasında "Genişletilmiş Kredi Olanakları" esnek orta vadeli destek sağlayacak, "Standby Kredi Olanağı" kısa vadeye seslenecek ve ihtiyati gereksinimleri karşılayacak, "Hızlı Kredi Kolaylığı" ise sınırlı koşullarla acil destek için kullanılacak.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.