• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

İK işletmenin kurmayıdır

İK işletmenin kurmayıdır
BW The President Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Yazgaç: İnsan Kaynakları Departmanı bir işletmenin kurmayıdır.

İSTANBUL-  Global pazarlarda rekabet ederken hedeflerine ulaşmak üzere başarılı olmayı planlayan firmaların çalışanlarıyla ekip ruhu oluşturması gerektiğini belirten BW The President Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Yazgaç "İnsan Kaynakları Departmanı bir işletmenin kurmayıdır" dedi.
Mustafa Yazgaç "Bir şirketi diğerlerinden farklı kılan ve şirketi başarıya taşıyan, sahip olduğu insan kaynağıdır. İnsanı insan yapan temel özellik, akıldır. Aklın bu kaynağı, tek bir bilinç olarak, ekip ruhu içinde harmanlayarak oluşturacağı sinerji sayesinde, başarıya ulaşılması doğal bir süreç olacaktır," dedi.

"İNSAN KAYNAKLARI MODA OLARAK BAŞLIYOR"
Ülkemizde Kalite Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi gibi süreçlerin uluslararası firmalardaki uygulamaları dikkate alınarak önce bir moda süreci gibi başladığını anlatan Mustafa Yazgaç, konuşmasını söyle sürdürdü:
"Bu departmana önem verilmesi, 1990'lı yılların sonlarına uzanıyor. O tarihlerde, bir bilinç ve bilgiden ziyade, uluslararası firmalardan örnek alınarak, 'moda' akımı olarak başlıyor. İlk olarak, personel müdürlerinin ismi, insan kaynakları müdürü olarak değiştirilse de, personel özlük işlemlerinin dışında, insan kaynaklarının anlamı etkin ve verimli şekilde kullanılmıyor. Ancak, son yıllarda firmalar, çalışanlarının da önemli bir kaynak olduğunun bilinciyle, daha verimli, daha yaratıcı, daha inovatif çalışmak için sahip olduğu insan kaynağına gereken değerle birlikte, insan kaynakları müdürlerinin çalışanla bir bütün olarak görevlerinin başında onların sorunları ile birebir ilgilenmeyi çalışma disiplini haline getirerek ve tüm personeli sürekli eğitime tabi tutarak, onların yetkinliklerini de yükseltiyor ve bu da direk olarak işletmedeki iş sürecinin başarısına yansıyor"

"BİR FİRMA 15 YIL İÇİNDE ZİRVEDEDİR. SONRASINDA YA YÜKSELİR YA DÜŞÜŞE GEÇER"
Çalışanlarını temel almayan firmaların hedeflerine ve gelecek kuşaklara ulaşmasının imkansız olduğunun altını çizen Mustafa Yazgaç, bir firmanın kuruluşundan itibaren yaklaşık 14 veya 15 yıl içinde zirveye çıktığına işaret ediyor.
Bu dönemin aynı zamanda firma yönetiminin gelecek kuşağa devredilme dönemi olduğunu anlatan Mustafa Yazgaç, şöyle konuştu:
" İşte, bu kritik süreçte ya firma daha da büyüyerek yoluna devam edecektir, ya da düşüş sürecine geçecektir. Sektöründe dünyadaki gelişmeleri ve değişimleri yakından takip eden, sektörüne yön veren, insan kaynağıyla fark yaratan işletmeler, tabiî ki büyüyerek yollarına devam edenler olacaktır. Burada, çalışanlarını temel almayan ve onlara değer vermeyen, sektöründe dünya piyasalarını iyi okuyamayan firmaların ise, sürekli darbe alarak, düşüşe geçeceğini de hatırlatmakta fayda vardır. Çünkü, hiç kimse, bir firmanın 100 yıl, 150 yıl yaşayacağını garanti edemez. Bir işletmeyi; ikinci, üçüncü kuşaklara devrederken uluslararası ölçekte yönetmenin yanında; mutlu çalışılanlar, mutlu müşteriler ve mutlu firmalar oluşturmak, yani firma dengesini tüm saç ayağıyla iyi oluşturmak lazımdır. Sonuç olarak, sahip olduğu insan kaynağının değerini bilenler, her zaman yükselmeye devam eden şirketler olacaktır."

"PERFORMANSA GÖRE TERFİ VE ÜCRET YÖNETİMİ OLMALI"
Çalışanların ücret, terfi gibi süreçlerinin de aktif olarak yönetilmesinin önemine dikkat çeken Mustafa Yazgaç, nasıl bir hata yaptığında çalışan uyarılıyorsa, yüksek performans gösterdiğinde de ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi. Böylece, ödül alan kişinin, hem daha fazla çalışmaya hazır olurken, hem de diğer çalışanlara örnek olacağını anlatan Mustafa Yazgaç, aynı zamanda işletme yöneticilerinin; çalışanlarından bir işin daha iyi nasıl yapılabileceği konusunda da, daha parlak ve yaratıcı fikirleri alıyor olmasının, iş süreçlerinin iyileştirmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

STAJYERLER SEKTÖRE KAZANDIRILMALI
Turizmin ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu ifade eden Mustafa Yazgaç, son yıllarda turizm eğitimi veren lise ve üniversitelerin artmasıyla önemli sayıda eğitimli insan kaynağının yetiştiğini söyledi.
Staj döneminde sektörde aradığını bulamayan eğitimli insan kaynağının başka sektörlere yöneldiğine de işaret eden Mustafa Yazgaç, daha sonra şunları söyledi:
"Eğitim sırasında staj yaparak sektöre adım atan gençler, staj sırasında kendilerince kötü tecrübeler yaşayarak okul bittiğinde başka sektörlere yöneliyor. Bu nedenle hazırlık eğitiminde sektörel uygulamalar hakkında bilgi verilmesi, çalışanların arasındaki ilişki ve etkileşim hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesi yerinde olacaktır. Çünkü staj yapan gençlere gereken ilginin gösterilerek sektöre kazandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanısıra öğrencilerin yüksek beklentilerle staja gönderilmemesi de önemli başka bir konudur. Öğrencilere stajın öğrenilen bilgilerin uygulama alanı olduğu anlatılmalı ve kendilerinin yöneticilik gibi beklentilere kapılmamaları gerektiği üzerinde özellikle durulmalıdır. BW The President Hotel olarak staj yapacak gençlerimize otelin sadece ön büro ve satış departmanından ibaret olmadığını, diğer birimlerde de bulunmaları gerektiğini ve ancak birçok birimde tecrübe edindikten sonra sektörde yükselebileceklerini anlatıyoruz. Hangi birimde staj yapacaklar ise o birimin konaklama tesisi içindeki önemini ve diğer birimlerle iş sürecini, daha staja başlamadan örneklerle anlatmaya çalışıyoruz. Böylece staj yapacak gençlerimiz de yapılacak her işin öneminin bilincinde olarak bir stajerden öte ekibin bir parçası olarak sürece katılıyor. Bir de tüm staj yapan gençlerimizi tek bir departman yerine, diğer departmanları da görmeleri için staj sırasında rotasyona tabi tutuyoruz. Tabii, bir konaklama işletmesine yönelik, genel bir pratik bilginin alınabilmesi için ortalama 40 veya 50 günlük staj süresi yeterli değildir. Özetle bugünün stajer olan gençleri yarın sektörümüzü temsil edecek olan insan kaynağımızdır. Turizm ülkemizin lokomotif sektörüdür ve sektörümüzün hedeflerine ulaşması için yetişmiş insan kaynağına her zaman ihtiyacımız olacaktır."
Önerilerini turizmde yükselmeyi hedefleyen gençlerle paylaşan Mustafa Yazgaç, sektörde çalışmayı düşünenlerin gelişmeye açık, yaratıcı, en az bir veya birkaç yabancı dili bilerek hizmet sektöründe misafir memnuniyetini sağlamak için de çalışmayı çok severek hedeflerine ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.