• BIST 84.831
  • Altın 250,090
  • Dolar 6,0991
  • Euro 6,8113
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

Housekeeper'lara yeni dernek

Housekeeper'lara yeni dernek
Uluslararası Özel Housekeeper'lar Derneği IHEA'nın Türkiye Başkanı Emir Hepiroğlu: Türkiye’de ve Akdeniz'de ülkelerde yapacağı çalışmalar yapacağız.

İSTANBUL- Housekeeper'lara uluslararası boyutta bir dernek daha geliyor. Türkiye'de bulunan bir kaç dernek yanında uluslararası Hoesekeeper'lar derneğine bağlı bulunan oluşumun Türkiye başkanlığını Emir Hepiroğlu'nun yürüttüğü belirtilen Uluslararası Özel Housekeeper'lar Derneği  (International Execetuve Housekeepers Association) IHEA'nın Akdeniz Bölgesi Türkiye başkanlığı yürüten Emir Hepiroğlu, "Halen temsilciliği sürdürülen MEDITERRANEAN CHAPTER OF THE IEHA INC TURKIYE "nin Türkiye"de ve Akdeniz çanağında turizm yapılan ülkelerde yapacağı çalışmalar , açılacak şubeler ile birlikte ülkemizde gerçekleştirilecek toplantı , seminer , eğitim ve organizasyonlarının tartışılacağı bir değerlendirme toplantısı yapılacaktır" dedi.
Emir Hepiroğlu'nun açıklaması şöyle:
Günümüzde yaşam kalitemizi belirleyen kriterlerin başında temizlik ve hijyen gelmektedir. Nerede ise her yıl yeni bir salgın hastalık yaşamlarımızı tehdit etmekte ve bu tehlike farklı ülkeler de , yakın zamanlarda gözükerek tehlikenin global boyut kazanmasına yol açmaktadır. Bu noktada ülkelerin resmi sağlık kurumlarının dışında , sosyal hayat içerisinde farklı kurumların ve meslek guruplarının üstlendikleri oldukça önemli sorumluluklar var olmaktadır. Hastanelerde , İş merkezlerinde , Oteller de ve Tatil Köylerinde , Marinalarda , Yolcu Gemilerinde , Havaalanlarında v.b. birçok alanda temizlik , ve hijyen yönetimi Executive Housekeeperların sorumluluğu altında olduğu gibi meslek gurubumuzun önemi de bu noktada netleşmektedir.
Ülkemizde işletmeye açılan gerçek manada otel diyebileceğimiz ilk tesisten bu güne değin Housekeeping departmanı var olmuştur , ve bu uzun yıllar boyunca dünya turizm sektöründeki değişimleri müteakiben kendi gelişimini sürdürmüştür. Gelinen noktada yurtdışındaki meslektaşlarından daha birikimli ve donanımlı meslektaşlarımız bir çok kaliteli tesisin departman yöneticiliğini yapmaktadır. Toplamda milyonlarca dolarlık temizlik kimyasalı ve ekipmanı bütçelerini yöneten bu değerli insanlar küreselleşen dünyada seslerini daha fazla duyurabilmek , mesleki tecrübelerini ve donanımlarını gösterebilmek , yurtdışı organizasyonlarda daha fazla söz sahibi olabilmek için dernekleşme düşüncesini ortaya çıkarmışlardır.
Orijinal adı International Executive Housekeepers Association olan ve merkezi Ohio ABD"de bulunan Uluslararası Executive Housekeeper"lar Derneği kuruluş amacı itibari ile eğitim ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Dernek şubesini Türkiye"de kurma amaçlarımızın başında mesleki teorik ve pratik dış kaynaklı eğitim çalışmalarının en kısa zamanda meslektaşlarımıza ulaştırmak gelmektedir. Bilindiği üzere Turizm uluslar arasında kültür paylaşımını sağlayan en önemli araçtır , amacımız ülkemiz insanının kültürel zenginliğini , turizm sektöründeki iddialı yapımızı , ülkemizdeki tarihi ve doğal güzellikleri ile sektörümüzdeki dünya ile yarışabilecek kalitede olan hizmet portföyümüzü yurtdışındaki meslektaşlarımıza ve dolayısı ile dünya turizm sektörüne tanıtmaktır.
Yapısı itibari ile hali hazırda mevcut bulunan ve meslek guruplarına hitap eden tüm sektörel derneklerinde yurtdışındaki benzerleri ile bağlantıya geçerek , oldukça yüksek kalitede hizmet veren Türk Turizmcisinin bugüne dek yaptıklarını , halen sürdürülmekte olan hizmet yapımızı tanıtarak aslında Turizm konusunda ne kadar iddialı bir ülke olduğumuzu meslek gurupları bazında göstermeleri gerektiğini düşünmekteyiz.
Bugün Dünya"nın hemen her yerinde çalışmakta ve Türk Turizmcisini gururlandıracak başarılara imza atmakta olan nerede ise her departmandan meslektaşımız vardır. Yaptıkları çalışmalar , aldıkları ödüller ile ülke tanıtımına katkıda bulunmakla birlikte , yetişmekte olan genç turizmci arkadaşlarımıza da çok güzel örnek olmaktadırlar.Yiyecek içecek müdürü , Ön büro müdürü , Genel Müdür pozisyonlarında birçok Türk yönetici farklı ülkelerde mesleklerini icra ederken bu durum Executive Housekeeper "lar için aynı şekilde seyretmemektedir.
Dernek faaliyetlerimiz arasında Türk Executive Housekeeper"ların mesleki bilgi ve görgüleri ile yabancı meslektaşlarından farkı olmadığını anlatmak ve ayrıca yabancı dil konusunda Housekeeperlarımıza mümkün olduğu taktirde ücretsiz dil kursları vermek olacaktır. Bu vesile ile yabancı dil öğrenen meslektaşlarımız yurtdışı paylaşımlarını güçlendirerek uluslar arası sektörel bilgi ağına katılmış olacaklar ve beklide zaman içerisinde dünyanın farklı destinasyonlarında mesleklerini icra etme şansı bulacaklardır.
Bu vesile ile , halen temsilciliği sürdürülen MEDITERRANEAN CHAPTER OF THE IEHA INC TURKIYE "nin Türkiye"de ve Akdeniz çanağında turizm yapılan ülkelerde yapacağı çalışmalar , açılacak şubeler ile birlikte ülkemizde gerçekleştirilecek toplantı , seminer , eğitim ve organizasyonlarının tartışılacağı bir değerlendirme toplantısı yapılacaktır. 15 mayıs 2010 cumartesi günü The Ritz Carlton Hotel İstanbul"da tüm yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşecek toplantı sonrasında siz değerli basın mensupları ile birlikte olmaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. Sektörün sahne arkasındaki gerçek aktörlerinin Türk Turizmine katkı amacı ile yapmayı planladıkları faaliyetleri kamuoyuna aktarmaları için yardımlarınızı beklemekteyiz.
Saygılarımla


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.