• BIST 97.379
  • Altın 228,078
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C

Hollande-Merkel zirvesinde ilk çatlak

Hollande-Merkel zirvesinde ilk çatlak
Hollande'ın seçim vaadlerinde gündeme getirdiği önerilerin konuşulduğu zirvede iki lider öncelikle ortak Euro tahvili konusunda anlaşamadılar

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 25-30 Mayıs 2012
İSTANBUL-
Brüksel'de yapılan AB zirvesinde Hollande-Merkel zirvesinde ilk çatlak ortaya çıktı. Brüksel'deki Fransa Cumhurbaşkanı Françoise Hollande'ın ilk defa katıldığı AB zirvesinde beklenen oldu ve Merkel ile Hollande “Büyüme” ve “Eurobond” konusunda ayrı düştüler.
Hollande'ın seçim vaadlerinde gündeme getirdiği önerilerin konuşulduğu zirvede iki lider öncelikle ortak Euro tahvili konusunda anlaşamadılar. Almanya safında yeralan Finlandiya ve Hollande'a karşılık Fransa safında yeralan İtalya, İspanya ve İngiltere'ye rapmen Merkel bu konuda taviz vermedi. Merkel eurobond'un büyümeyi teşvik edeceğini düşünmediğini açık açık belirtti. Amaç yüksek faiz ödeyen zayıf ekonomileri eurobond ile takviye etmekti.Merkel, euro tahvillerinin işlerlik kazanması için önce Euro Bölgesi'nde "çok daha güçlü bir ekonomik koordinasyon" olması gerektiğini vurguladı. Merkel kemer sıkma konusundaki tavrını da bozmadı.
Ayrıca liderler “Yunanistan'ın Avro bölgesinden ayrılmasını arzu etmeseler de, buna da hazırlıklı olduklarını ima ettiler. Yunanistan'a destek, reform paketine sadık kaldığı sürece devam edeceğini ifade ettiler.
Haftanın son gününe girerken, AB Bölgesinden gelen göstergeler negatif. Euro/dolar paritesi düşmeğe (son 21 ayın en yüksek seviyesine) devam ederken, Almanya IFO Güven endeksi nisan ayına göre geriledi. Euro Bölgesi PMI endekside aynı şekilde düştü.
Avrupa'dan gelen turizmci arkadaşımın intibaları ilginçti. Onun izlenimlerine göre AB bölgesi vatandaşı geleceğinden endişeli ve parasını bankada tutuyor. Büyük harcamalardan kaçıyor.
Onun için alışık olmadığı bir durum. Güveni sarsılmış durumda. Domino teorisinden korkuyor.Yunanistan ile başlayan dökülmenin ve Euronun ciddi etkilenmesinin harcamalara ve diğer ülkelere yayılması endişesi var.
Turizm açısından şimdilik bizim çok fazla endişelenmemize gerek yok. Nisan-mayıs İstanbul'da iyi Bodrum-Antalya'da kötü geçti. Futbol şampiyonaları ve AB bölgesi sıkıntıları turist sayısını düşürdü. Herşeye rağmen biz bu sene gene favoriyiz. Yabancı acentalar turisti bize yöneltiyor. Uçaklar bize organize durumda. Mısır biraz toparladı ve eski potansiyelini alabilir.Geçtiğimiz yıl kadar olmasa da bu yılıda iyi geçireceğiz gibi gözüküyor.

emeng2.jpg

EURO'YU KURTARMAK İÇİN DAHA BİRLEŞİK BİR AB

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Euro Bölgesi'ni kurtarmak amacıyla 17 üye ülkeyi birbirine daha yakınlaştıran bir planı devreye sokacaklarını açıkladı. AB para birimi euro'nun iyi işlemesi için mali birliğe de ihtiyaç olduğuna dair yaygın bir kanı sözkonusu.
Ekonomik birliği güçlendirme planının temel taşları, Rompuy ile birlikte Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından hazırlanacak.
Çarşamba gecesi Brüksel'de düzenlenen ve AB üyesi ülke liderlerinin katıldığı yemekten sonra bu girişimi ilan eden Rompuy, "Para birliği ile eşit orantılı bir ekonomik birliği güçlendirme ihtiyacına dair genel bir konsensüs" olduğunu belirtti.
Rompuy, 28-29 Haziran zirvesi öncesinde sunacağı raporun "bu planın temel taşlarını ve hedefe varmak için kullanılabilecek yöntemler"in çerçevesini çizeceğini ifade etti.
Rompuy, gözönünde bulundurulabilecek öneriler arasında euro tahvilleri, daha entegre bir bankacılık denetim sistemi ve ortak depozit sigorta projesini sıraladı.
AB'nin Brüksel toplantısı, Yunanistan'ın euro konusundaki geleceğinin ve kaygıların arttığı bir dönemde yapıldı.
Euro Bölgesi'ni stabilize etme ve ihtiyaç duyulan ekonomik büyümeyi sağlama çabaları Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin yüksek borçlanma giderleri nedeniyle sekteye
uğruyor. İspanya hükümeti ve bankaları şiddetli bir likidite sorunu yaşıyor.
Fakat hem fon yetersizliği hem de para aktarımında bulunacak ülkelerdeki kamuoyu tepkisi nedeniyle sorun yaşayan ülkelere büyük miktarda nakit aktarmak mümkün olmuyor.

Yeni kurtarıcı hedef: Euro tahvilleri
Zayıf üyelerin tahvilleri için garanti işlevi görecek ve onları felce uğratan borçları karşısında nefes alma imkanı sağlayacak euro tahvilleri, mali birlik tartışmalarının merkezinde yer alıyor.Merkel'in bu konudaki direnci kırılmaya çalışılıyor.
Rompuy, euro tahvillerinin uzun vadeli çözümün bir parçası olabileceğini söyledi.
Fakat Fransa'nın yeni sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti gibi birçok AB lideri, ekonomik büyümeyi ateşlemek ve piyasalara güveni yeniden sağlamak amacıyla euro tahvillerine daha erken dönemde başvurmak gerektiğini belirtti.

Avrupa'da dev fonlar belirsizlik ve euro’daki sert hareketler nedeniyle bölgeyi terk ediyorlar.

Gazeteport'un haberine göre; Avrupa’da işlem yapan dünyanın büyük fonları Yunanistan’ın çıkışı ve euronun çöküşü senaryolarını kulak arkası etmedi. Kurumlardan gelen açıklamalarda Avrupa’dan çıkış doğrulandı. Euro’daki sert düşüş pek çok yatırımcıyı gafil avladı daha fazla hasara uğramak istemeyenler harekete geçtiler. Avrupa’daki tek kur euronun sadece geçen 3 haftada yüzde 5 değer kaybetmesi ve 22 ayın en düşük seviyelerine gelmesi kaçışı hızlandırdı.
Avrupa’nın en büyük ikinci fonun yöneticisi Amundi ve İngiltere’nin en büyük fonu Theadneedle Investment’ın yönetici siyasilerin krizi çözmemesi ve büyüyen hayal kırıklıkları nedeniyle euro varlıklarını azalttıklarını duyurdular
Kıtanın en büyük emeklilik fonlarını yöneten Amundi, İtalya ve İspanya gibi bölgenin önemli ekonomilerinde büyüyen siyasi krizle birlikte yatırımcının güvenlik duvarlarını kalınlaştırmak istediğine değinirken yatırımcı güveninin önemli ölçüde bozulduğunu belirtti.

emeng3.jpg

ÇİN DOSYASI
Çin ekonomik yavaşlamadan endişeli

Ekonomisinin yavaşladığından endişelenen Çin, talep ve yatırımları arttırmak için bir dizi tedbir alacağını açıkladı.Hükümet Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enerji, demiryolu ve telekomünikasyon gibi sektörlerde özel şirketlerin yatırım yapmasını teşvik edeceğini belirtti.
Hükümetin bu kararı, normalde ekonominin büyümenin motorlarından biri olan ihracat sektörünün, azalan küresel talep nedeniyle zarar görmesini takip ediyor.
Ekonomi kurmayları ayrıca, yurt içi tüketimi ihracattaki düşüşü telafi edecek düzeyde arttırmada zorlanıyor. Başbakan Wen Jiabao başkanlığında toplanan hükümet, yaptığı açıklamada ekonomi üzerindeki baskının arttığını söyledi.

Endişe artıyor
Çin'in büyüme hızı son zamanlarda düşüyor. Ekonominin yılın ilk çeyreğinde kaydettiği % 8,1 oranlık büyüme, neredeyse son üç yılın en düşük büyüme hızı. Hükümetin 2012 yılı için hedeflediği % 7,5'lik büyüme, 2004'den bu yana en düşük oran. Dahası, Çin ekonomisinin yakın zamanda tahminlerden daha da yavaşlaması endişeleri bulunmakta.
Yunanistan halkının kemer sıkma politikalarına karşı çıkan politikacılara oy vermesiyle yeniden ortaya çıkan Euro bölgesi borç krizi, bu endişelere son günlerde ivme katmakta.
Borç krizinin derinleşmesinin bu bölgede tüketimi azaltması ve dolayısıyla Çin'in ihracatına zarar vermesi endişeleri de bulunmakta.
Credit Agricole CIB'den Dariusz Kowalczyk "Kendi büyümesinde yavaşlamadan ve Avrupa'daki krizin getirdiği risklerden endişeli olan Çin, tedbir amaçlı bile olsa ekonomisini canlandırmak için daha fazlasını yapacaktır" dedi.

ÇİN SIKI PARA POLİTİKALARINDAN VAZ MI GEÇİYOR?
Ekonomisinin yavaşlayacağı endişelerinin tetiklemesiyle Çin, ekonomi politikalarını, büyümeyi arttıracak yönde gevşetiyor. Çin merkez bankası, bankaların rezervlerinde tutmaları gereken para miktarı olan zorunlu ihtiyat oranını son altı ay içinde üç kez indirdi.
Kesintilerle bankalara borç verebilmeleri için daha fazla kaynak sağlanıyor. Verilen kredilerin de tüketimi ve dolayısıyla iç talebi canlandırması hedefleniyor.Kowalczyk, hükümetin son bildirisinin, bankaları kredi musluklarını açmaya zorlayarak, ekonomi politikalarında gevşemeye gidileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.Kendisi ayrıca merkez bankasının gelecek aylarda ihtiyat oranını daha da azaltabileceğini; faiz oranlarını da düşürebileceğini ekliyor.

'DOĞU ASYA EURO KRİZİNE KARŞI SAVUNMASIZ'
Dünya Bankası, Çin'in büyümesindeki yavaşlamanın da bölge ekonomilerini olumsuz etkileyeceğini ve doğu asya ekonomilerinin büyümesine zarar verebileceği uyarısında bulundu.
Banka, euro bölgesindeki ciddi bir karmaşanın Asya ülkelerinden ihracat talebini olumsuz etkileyebileceğini ve bölgenin ekonomik büyümesinin zarar görebileceğini belirtti.
Çin ekonomisindeki yavaşlamanın beklenenden çok daha hızlı gerçekleştiğine de dikkat çeken Dünya Bankası, bu durumun da bölgenin büyümesi açısından bir tehdit unsuru olduğunu aktardı.
Bankanın bölgeyle ilgili yeni raporunda, bölgenin gayrısafi yurtiçi hasılasının yüzde 80'ini üreten, ihracat alanında hedef oluşturan ve yabancı yatırım kaynağı olan Çin ekonomisindeki yavaşlamanın, bütün bölgeyi etkileyebileceği uyarısı yapıldı.
Dünya Bankası, Doğu Asya ekonomilerindeki büyümenin bu yıl yavaşlayacağı tahmininde de bulundu. Kurumun tahminlerine göre bölge 2012 yılında yüzde 7,6 oranında büyüyecek.
Bu rakam geçen yıl yüzde 8,2 oranındaydı. Banka'ya göre, bölgenin kilit ihracat pazarları olan ABD ve Avrupa pazarlarındaki talebin düşmesi bu gerilemenin en önemli nedenleri olacak.
Dünya Bankası, küresel ekonominin daha kötüye gitmesi durumunda bölgedeki büyüme rakamının daha da düşük olabileceği uyarısında bulundu

TÜRKİYE DOSYASI
Piyasalar

TCMB reservleri güçlendirme adımı atıyor. Bu hareketin TL ye direkt etkisi negatif, dolaylı etkisi şüphesizki pozitif olacak. Güçlü TL imajı önplanda.Ancak doların küresel bazda güçlenmesi kurda yükselişin devamını getirebilir. Ancak 1.85 soluklanma için uygun bir etap olabilir. Nitekim cuma günü hafif düşme yaşandı.
Faizler 9.50 bileşik seviyesinde.TCMB istisnai gün uygulamasına devam etti. 29 Mayısta PPK toplantısı var. Döviz cinsi karşılıkların üst limitinin %50'ye çıkarılmasına mümkün gözü ile bakılıyor.Başka bir değişiklik beklenmiyor.
İMKB düşeceği kadar düştü. 54.941 perşembe kapanışı, cuma ise 54.809.94 oldu. Dolar haftayı 1.8443, euro 2.3090 ile kapattı. Dolar/euro paritesi 1.2519 oldu.Burada bu paritenin 10 yıllık trend desteğini kırması ciddi olarak düşünülmeli.
Sonuç olarak dünya global bazda çok zor bir süreç yaşıyor. Bir taraftan FED parasal gevşemeye yanaşmıyor. AB liderlerinin çözüm üretemediği bir kaos içinde, sorunlar beklemede. Çin'de yumuşak iniş senaryolarının serte dönüştüğü bir görünüm var. Dolayisiyle yatırımcı bu ilginç ortamda bekle-gör politikasına veya risk iştahsızlığına uğrayabilir.
2012 yılı başta AB bölgesi olmak üzere biz dahil dünyanın her tarafında zor geçecek bir yıl görünümünü koruyor.Karamsarlık hakim.
İçerde memurlarla toplu sözleşme görüşmeleri hakem kuruluna gitti. Görüşmeler dağ fare doğurdu. Bu arada Maliye Bakanının Merrill Lynch'den ayrılmadan önce maaşının 770.000 USD olduğunu öğrendik. Eğer öyleyse vatandaş haklı. Amerika'da da bizde de bankalar bizi soyuyorlar.Goldman Sachs örneği vatandaşı yolunacak kaz gören zihniyet “vulture capitalism” den başka bir şey değil. İşte servetinin kaynağını açıklamakta zorlanan başkan adayı Mitt Romney'nin zayıf karnı burası. Seçimlerde o tarafına bol yumruk alacak.

Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) 
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.