• BIST 96.142
  • Altın 241,322
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C

Holdingler yatırımı sürdürüyor

Holdingler yatırımı sürdürüyor
Krizi bazı ülkeler ile birçok uluslararası şirket ağır hasarla atlatırken, Türkiye'de holdingler bu yıl da yatırımlarına devam edecek.

İSTANBUL - Yaşanan global krizi bazı ülkeler ile birçok uluslararası şirket ağır hasarla atlatırken, Türkiye'de holdingler bu yıl da yatırımlarına devam edecek.
Elektronik-beyaz eşya, tekstil, enerji, gayrimenkul ve son olarak madencilik alanlarında yatırımlara ağırlık veren Zorlu Grubu, geçtiğimiz yıllarda başlayan ve devam eden yatırımlarına öncelik verecek. Grup, 2011 yılı için yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir yatırım harcaması öngörüyor.
Zorlu Grubu'nun yatırımlarının önemli kısmını enerji yatırımları oluştururken, bu yıl Vestel'de de iyileştirme ve yeni ürün yatırımları kapsamında 100 milyon dolar tutarında yatırım planlanıyor.

ZORLU'NUN GAYRİMENKUL YATIRIM TUTARI 4 MİLYAR DOLARI BULACAK-
Gayrimenkul alanında yapacakları projelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 4 milyar doları bulacak olan Zorlu Grubu, Manisa Gördes'te 700 milyon liralık nikel madeni rafinerisi kuracak. Bu rafinerinin 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor.
Yurt dışı yatırımlarını da ağırlıklı olarak enerji sektörünün oluşturduğu Zorlu Grubu'nun bu yıl Rusya, İsrail ve Pakistan'daki santral yatırımlarının büyüklüğü yaklaşık 2 milyar doları buluyor.

ÇALIK, ÖZELLEŞTİRME VE SATIN ALMA İLE TUTARI REVİZE EDEBİ LİR-
Çalık Holding'in ise 2011 yılında gerçekleştirmeyi planladığı yatırım tutarı ortalama 700 milyon dolar seviyesinde olurken, grup şirketlerinin yurt içi ve yurt dışında öncelikli olarak enerji, bankacılık ve telekom sektörlerinde takip ettiği yeni özelleştirme ve satın alma işlemleri mevcutken, bu işlemlerin 2011 senesinde hayata geçirilmesi durumunda planlanan yatırım tutarı revize edilerek yükseltilecek.
Bu yıl Çalık Holding'in gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlar ağırlıklı olarak enerji, inşaat, telekom ve madencilik sektörlerini içeriyor. Grup, madencilik sektöründeki mevcut ruhsatlarını faaliyete geçirmek ve yeni maden sahaları oluşturmak için ortalama 60 milyon dolar yatırım planlıyor. Holding, ayrıca 2010 yılının son günlerinde bünyesine katılan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş için 100 milyon liranın üzerinde altyapı ve şebeke yatırımları gerçekleştirecek.
Enerji üretim portföyünde mevcut olan RES, HES ve TES projeleri için 150 milyon doların üzerinde yatırım öngören Çalık Holding, petrol ve gaz arama faaliyetleri için de yatırım bütçesi oluştururken, inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanında 300 milyon liranın üzerinde yatırım planlıyor. Holdingin, inşaat sektöründe öngörülen yatırımlarını kentsel dön üşüm ve yenileme ile yeni yatırım projeleri oluşturacak.
Telekom sektöründe 40 milyon avro tutarında altyapı ve IT yatırımı planlayan Holding, tekstil, medya ve bankacılık sektörlerinde de modernizasyon ile IT yatırımlarını bu yıl içinde yapmayı öngörüyor.

ÇALIK, BÜTÇENİN YÜZDE 70'İNİ YENİ YATIRIMA TAHS İS ETTİ-
Yatırımların büyük bir kısmını yeni projeler için ayıran Çalık Holding, öngörülen bütçenin yaklaşık yüzde 70'ini yeni yatırımlara tahsis etti.
Yurt dışında özellikle Arnavutluk, Mısır ve Türkmenistan'da birçok yatırımı bulunan Holdingin bu sene yurt dışına ayırdığı kaynak telekom ve bankacılık sektörlerini içerirken, Holdingin bu yatırımları ortalama 50 milyon avroyu bulacak. Bu kaynak ile altyapı ve IT yatırımı öngören Holding, yurt dışında yeni bir satın alma gerçekleştirmesi durumunda bu tutarı yükseltecek. Grubun Ar-Ge ve çevre yatırımları, bu yıl ortalama 20 milyon dolar olarak gerçekleşecek.

ANADOLU GRUBU, YATIRIMLARIN YARISINI YURT DIŞINA AYIRDI-
Hem Türkiye hem de yurt dışında Coca-Cola ve Efes Pilsen yatırımları yla ön plana çıkan Anadolu Grubu'nun, 2011 yılında gerçekleştirmeyi planladığı yatırımların toplam tutarı yaklaşık 800 milyon lira.
Anadolu Grubu'nun bu yıl içinde planladığı yatırımları, ağırlıklı olarak bira ve meşrubat sektöründe yapılacak teknik ve lojistik altyapı yenileme yatırımları ile satış/pazarlama yatırımları oluştururken, bu yatırımların dışında devam eden santral projeleri ile enerji sektörüne de önemli miktarda yatırım yapılacak.
Grubun planladığı yatırımların yaklaşık yüzde 30'u sıfırdan yatırımlardan, yüzde 60'ı yenileme ve altyapı yatırımlarından, yüzde 10'u satış ve pazarlama yatırımlarından oluşuyor.
Anadolu Grubu, 2011 yılı yatırımlarının yaklaşık yarısını yurt dışına ayırdı. Bu yıl ağırlıklı olarak yenileme ve altyapı yatırımlar ı ile sıfırdan yatırımlara kaynak ayırmayı hedefleyen Anadolu Grubu, Ar-Ge ve çevre yatırımlarına toplam 5 milyon lira düzeyinde kaynak ayırdı.

BORUSAN, EN YÜKSEK YATIRIM SEVİYELERİNDEN BİRİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK-
Boru üretiminin yanı sıra distribütörlük, enerji, lojistik ve telekomünikasyon alanlarında faaliyetleri bulunan Borusan Holding, 2010'da hedeflerinin de ötesine geçerek ciroda yüzde 40 büyümeyle 3,4 milyar dolara ulaştı.
Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, bazı iş alanlarında y üzde 50-60 oranlarında büyüme elde ettiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
'2010 yılı bizim için 2008 büyüklüklerine geri döndüğümüz, sıçrama yaptığımız bir yıl oldu. 2010'da aynı zamanda 2011-2015 stratejik planlarımızı tamamladık. Yine çok iddialı hedeflerin söz konusu olduğu bir 5 yıllık dönem bizi bekliyor olacak. Bu yeni dönemin ilk yılı olan 2011'de, 2010'a kıyasla tabii ki göreceli daha düşük olmakla birlikte yine de önemli oranda bir büyüme hedefliyoruz. Gerek bu büyümeyi desteklemek, gerekse 2015 hedeflerimize hazırlık yapmak adına 2011'de kendi tarihimizdeki en yüksek yatırım seviyelerinden birini gerçekleştireceğimizi söyleyebilirim. Şu anda yürütmekte olduğumuz 400 milyon dolarlık bir yatırım planımız var."
Bu yıl için öngördükleri toplam 400 milyon dolarlık yatırımın yarısını enerji alanında harcamayı planladıklarını, ancak çevreye karşı olan "duyarlılıkları ve seçicilikleri" nedeniyle dikkatli ilerledikleri için bu yatırımları arzuladıkları hızda gerçekleştiremediklerini ifade eden Uğur, yine de enerji yatırımlarının yatırım programlarının önemli bir böl ümünü oluşturduğunu vurguladı.
Borusan Lojistik şirketinin Gemlik'teki liman kapasitesini artırdıklarını hatırlatan Uğur, ancak ülkedeki ivmeli büyüme ortamının bir yansıması olarak bu kapasitenin de düşündüklerinden daha hızlı dolacağını gördüklerini, dolayısıyla mevcut limanın kapasitesini artırmaya devam edeceklerini kaydetti.

350 MİLYON DOLARLIK KISMI BÜYÜME VE VERİMLİLİK ARTIŞINA...-
Lojistik faaliyetinde üçüncü parti lojistik hizmetleri ve yurt dışında lojistik şirketleri kurma, mevcutları geliştirme alanlarında da önemli büyümeler öngördüklerinin altını çizen Uğur, yurt dışında yeni ülkelerde de faaliyete geçmek için yatırım yapacaklarını bildirdi.
Boru işinde ise yurt dışı pazarlarda yeni adımlar attıklarına dikkati çeken Uğur, geçtiğimiz yıl başladıkları yüksek teknolojili spiral hat borusu yatırımını 2011'de tamamlamak istediklerini, Nabucco veya benzeri fırsatlar ortaya çıktığında buna hazır olacaklarını vurguladı.
Ağah Uğur, 400 milyon dolarlık yatırım bütçesinin sadece 50 milyon dolar civarındaki kısmının yenileme ve regüler yatırımlardan oluştuğunu, geri kalanın tamamen büyüme ve verimlilik artışına yönelik sıfırdan yatırımlar olaca ğını belirtti.
Yurt dışında Caterpillar işinde ağırlıklı şekilde Kazakistan olmak üzere Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde ve lojistik işleri kapsamında da Cezayir ile Dubai'de operasyonlarının bulunduğunu, bu yıl iki iş kolunda kendi iş hacimleri ile kıyaslandığında önemli yatırımlarının söz konusu olacağın ı ifade eden Uğur, ancak bunun grup ölçeğinde bakıldığında toplam yatırım tutarının göreceli olarak daha küçük bir bölümüne denk geldiğinin altını çizdi.

BOYNER HOLDİNG, YURT DIŞI PLANLARINI HIZLANDIRACAK-
Temellerini Altınyıldız markasıyla atan ve bünyesinde Boyner, Beymen gibi markaları bulunduran Boyner Holding de bu yıl için 63,5 milyon liralık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor.
Yatırımların ağırlığını ana iş kolları olan perakendenin oluşturacağı Boyner Holding, perakendenin yanı sıra üretim (tekstil, konfeksiyon) ve e-ticaret sektörlerinde de yatırım gerçekleştirecek.
2011 yılındaki yatırımlarının yüzde 84'ünü yeni, kalan yüzde 16'lık bölümü ise yenileme ve altyapı yatırımları olarak ayıran Holding, yurt dışında mağaza planları yaparken, Türkiye'deki gelişmeyi yurt dışında büyüme adına yavaşlatmayacak.
Holding, bu yıl yurt dışına yönelik planları hızlandırmayı hedeflerken, 2011 yılında Ar-Ge'ye yaklaşık 5 milyon liralık bir bütçe ayırdı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.