• BIST 95.411
  • Altın 221,870
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -5 °C

Herşey dahil krizde can simidi

Herşey dahil krizde can simidi
‘Her şey dahil’ sistem hem yüksek kalitede hem de uygun fiyata ama ucuz olmayan bir hizmet sunarak ‘uygun fiyata kaliteli ülke’ imajını kazanabiliriz

GM CENTER


ANTALYA- Yüzyıllar önce Karayip Adaları… Ada sakinleri, ağırladıkları misafirlerini sık sık ortaya çıkan korsanların saldırısından korumak adına, son çare olarak konaklama yerlerinin etrafını kalın duvarlarla çevirmişler. Dışarıdan gelecek her türlü saldırıya karşı, misafirlerinin tüm ihtiyaçlarını da bu duvarların arasında sağlamışlar. Ada sakinlerinin misafirlerini koruma şekilleri, yıllar içinde bir düzene girip, günümüzün "her şey dahil" sistemi olmuş.

Körfez Krizi, 1993–94 yıllarında terörün turizmi hedef alması, 1999 yılında ki depremler ve üstelik her on yılda bir 3"er yıllık yaşanan ekonomide ki istikrarsızlık, sektörün daha fazla pazar payı kaybetmemek adına tur operatörleri ile düşük fiyatlarla anlaşarak, "her şey dahil" sistemi uygulamaya başlamalarına sebeptir.

Ancak alt yapıları "her şey dahil" sisteme uygun olmayan bir çok tesis, sistemi bir yarış haline getirip, rekabet ortamında bu rüzgara kapılarak olayı ucuzlatmışlardır. Ve sisteme bir kurtarıcı gözüyle bakılması, avantajlarından çok dezavantajlarını ortaya çıkarmıştır. Çünkü Ülkemizde uygulandığından beri sürekli eleştirilmesine rağmen, "her şey dahil" sisteme bu kadar önem verilmesinin tek nedeni, gittikçe artan yatak kapasitesine ters oranla, doluluk oranlarının düşme kaygısı olmuştur. Ayrıca yatırımcıların yaşadığı finansman çıkmaz ve dolayısı ile her şeyin kredi desteği ile çözülmeye çalışılması, yine bu sistemin tercih nedenlerinden bir tanesi.

"Ucuz ülke" imajına yol açtığı için eleştirilir, kar oranını düşürdüğü bilinirken, "her şey dahil sistem", global krizin yaşandığı bu dönemde tekrar baş tacı edildi.

İspanya"da sadece yarım pansiyon için kişi başı 1.000 Euro veren Avrupalı turistin, kriz sonucu daralan ekonomilerinden dolayı her şey dahil sistemin "ucuz" uygulandığı Ülkemizi tercih etmeleri bekleniyor.

Ancak hemen burada bir açıklama yapmakta fayda var. Her şey dahil sistem ile istenilen doluluk oranlarını yakalarken, turizmde en önemli unsurlardan bir tanesi de, turiste para harcatmaktır. Çeşitli aktivitelerle misafiri tesis içinde tutmak, turizm yapmak anlamına gelmemeli. Ülkemizi ziyaret eden turistlerin, kişi başı harcama oranı yaklaşık 700 Dolar. Kişi başı harcamanın, en azından 1.500 Dolar"a çıkması hedeflenmelidir. Turisti tesisten çıkmaya teşvik ederek, tarihi ve turistik yerleri gezmeleri, insanlarımızla kaynaşmaları sağlanmalıdır. Turizmin amacı budur.
Konaklama işletmeleri açısından baktığımız zaman, sistemde herhangi bir aksaklık bulunmamakta, aksine verimli bir sistem olarak görülmekte. Sistemin kendisi verimli olabilir ancak doğru uygulanıyor mu? Bunun cevabı çok önemli…
“Her şey dahil” sistem, içinde bulunduğumuz global krizi de göz önünü alırsak, Türk turizmi için bir fırsat. Ancak bu noktada hedeflenilmesi gereken konu; sistem içerisinde standartları yükseltmek olmalıdır. Burada yanlış olan sistem değil, sistemin uygulanış biçimidir. Belirli bir standardı çizilmemiş "her şey dahil" için devletin ve işletmelerin, personelinden mutfağına kadar her departmanı kapsayan denetleme sistemlerinin olması gerekmektedir. Denetleme, işletmeyi, çalışanı ve turisti korumak içindir.

Doğru uygulanmadığı için her fırsatta şikayette bulunulan ve ülkemiz için kolay kolay ya da birden vazgeçilebilecek durumda olmayan "her şey dahil" sistem, bu bahsettiğimiz denetlemeler yapıldığı takdirde, kendiliğinden başka sistem arayışlarına bırakacaktır yerini. Çünkü bir kaçış olarak algılanan sistem, denetleme ile astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Doğru yapıldığı takdirde "her şey dahil" sistemin olumlu yönleri

• İşletmelerin, doluluk oranlarını arttırmalarına ve farklı konaklama seçenekleri sunmalarına fırsat verir.
• İşletmelerin turizm sezonunu uzatır.
• İşletmelerin gelirlerinde artışa sebep olur.
• Birim faaliyetlerinin önceden satılmış olması nedeni ile tur operatörlerinden sağlanan ön ödemeler sayesinde, işletmelerin mali yapılarını güçlendirerek, yatırım ve harcamalarının daha kolay planlanabilmesini sağlar.
• Özellikle, yiyecek-içecek hizmetlerinden yararlanacak kişi sayısının önceden belli olması, konaklama işletmelerine, malzemelerin satın almasında birtakım kolaylıklar ve toplu alımlarda fiyat avantajı sağlar.
• Personel sayısında azaltmalara imkan vermekte, personelin sayısal olarak azalması ile birlikte düşük nitelikli personel istihdam edilmesi, toplam personel maliyetlerinde de azalmalara neden olmaktadır.
• "Her şey dahil" sistemini uygulayan konaklama işletmelerin, sistemi uygulamayan işletmelere karşı rekabet üstünlüğü sağlarken, oda başına düşen ortalama gelirlerini de yükseltir.

Olumsuz Yönleri

• Misafirlerin tamamının, istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasının mümkün olmaması.
• Sistemin gerektiği gibi uygulanabilmesi için konaklama işletmesinin fiziksel yapısının inşaat öncesinde planlanmış ve teknik donanımın yeterli olması gerekmektedir.
• Farklı işletmelerde, farklı isimler altında uygulanmasının getirdiği algılama sorunları.
• Misafirlerin, sürekli tesis içinde olması nedeni ile her şey dahil paketinde yer alan unsurların sürekli üretilmesi veya depolanması ve hizmete sunulma mecburiyetinin oluşu, operasyonun maliyetinin yükselmesi ve uygulamayı güçleştirmesi.
• Her şeyi önünde hazır bulan turistler, rehavete kapılarak otellerinden dışarı çıkma isteklerini kaybedip, yapacakları çeşitli harcamalarla kendilerinden beklentimiz olan ekonomimizi olumlu yönde etkileyecek döviz girdisinin sağlanmaması.
• "Her şey dahil" sistemini tercih eden misafirlerin, genellikle düşük gelirli olmaları, bu sebeple tatil süresince tesisten dışarı çıkmama eğiliminde olmalarıyla beraber, otellerde fiziksel yıpranmanın artması.
• Ürün israfında artış.
• Ürün ve malzeme fiyatlarının artması halinde, bunların fiyata yansıtılamaması.
• Kalifiye personel bulma zorluğu.
• Personel devir hızını arttırması.
• Turizm sektörünün, Türkiye"de sadece konaklama tesislerinden ibaretmiş gibi algılanması, aslında turizmin entegre bir sektör olduğu ve daha geniş alanlarda istihdam yaratabilme özelliğini göz ardı edilmesi.
• Ayrıca uygulamada ki hatalardan dolayı; her şey dahil sistemin, kalitenin azalmasına sebep olduğu, ucuz olmasına rağmen tatilciyi mutlu edemediği de biliniyor. Sürekli artan yatak kapasitesinde ki plansızlık, kalite ve konforun düştüğü tesislerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uygulamadan kaynaklanan olumsuzlukları, olumluya çevirdiğimiz ve denetlemelerle gerçek anlamda bir sisteme dayandırdığımız takdirde, "her şey dahil" sistem hem yüksek kalitede hem de uygun fiyata ama ucuz olmayan bir hizmet sunmuş olur. Bu sayede ülkemiz "uygun fiyata kaliteli ülke" imajını kazanabilir.

Kaynak: Aydın Çevirgen ve Engin Üngüren "Yöre Esnafının Her Şey Dahil Sistemine Yönelik Tutumları"
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.