• BIST 94.831
  • Altın 261,512
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 28 °C

Hello Turizm Seul Golf Fuarı'nda

Hello Turizm Seul Golf Fuarı'nda
Seul Golf Resort Fuarı'nnda bakanlarla kurdele keserek Türkiye'ye sadece Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak temsil etti

EMİN ÇAKMAK-HELLO TURİZM


KORE/ SEUL- Türkiye'nin son yıllarda önem verdiği ve arka arkaya tesisler alçığı gol sporunun en büyük müşterisi Kore'de düzenlenen Seul Golf Resort Fuarı'na katılan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak gözlemlerini yazdı. Türkiye'nin böyle bir pazarı ihmal ettiğini, tanıtım yapmadığını ve Japonya'da bulunan bir tanıtma müşaviri ile temsil edildiğini gördü. Birlikte götürdüğü Türkiye'nin golf tesislerini içeren özel kataloğu dağıttı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım kitlerini dağıttı ve THY'nin reklamını yaptı. Bütün bunları yaparken yıllardanberi Kore'ye bakanlık düzeyinde ziyaretin olmadığını gördü. Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, Kültür ve Turizm Bakanı'na Türkiye'yi ve Türkleri çok seven bir halkı bulunan golf turizminde büyük potansiyele sahip olan Kore'ye acilen ziyaret yapılması gerektiğini önerdi.EMİN ÇAKMAK TÜRKİYE ADINA BAKANLARLA KURDELE KESTİ

Seul Golf Resort Fuarı'nın 26 şubattaki açılış türenine, Kore Spor Bakanı, Kore Golf Federasyon Başkanı, Fuar Organizasyonu Başkanı, Çin, Avustralya, Filipinler, Tayland, Bulgaristan turizm ateşeleri ve Türkiye'den Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak katılarak kurdele kestiler.
Açılış öncesi VIP odasında Kore Spor Bakanı ile Golf Federasyonu Başkanı ve diğer ülke ateşelerine Türkiye'deki golf tesisleri hakkında bilgi veren Emin Çakmak Kore Spor Bakanı ve Golf Federasyonu Başkanı'nı Türkiye'ye golf oynamaya davet etti.
Filpinlerin standı


Filipinler tanıtım standı fuarın en görkemli ve 150m2 ile en büyük standı konumundaydı. Kore'den ciddi golf ziyaretçisi alan Filipinler her yıl görkemli tanıtım standı ile katılıyor.Türkiye'nin golf standında, Hello Turizm, Gloria Golf Resort ve THY Kore Müdürlüğü ortak katılımlı standını Kore Spor Bakanı ve Golf federsyon başkanı diğer ülke ateşeleri ile ziyaret ettiler. Türk standında Kore Spor Bakanı'na Türk lokumu ikram edildi

Avustralya standı
Bulgaristan standı, 4 golf sahası olan Bulgaristan 3 yıldır bu fuara katılıyor.

Bulgaristan Turizm Bakanlık yetkilileri, Bulgaristandan 22 saatlik uçuşla 3.kez geldikleri Kore Golf Fuarı'nda 4 golf sahalarını pazarlayarak ülkelerine golfcüleri çekmek için çalışıyorlar.

Tayland 3 yıldır fuara katılıyor ve ciddi sayıda golf ziyaretçisi alıyor.
Çin standı, 3 yıldır katılıyor ve 130 bin golfcü her yıl Çin'e golf oynamaya gidiyor.Geçen yıl fuara 200m2 ile katılan Çin bu yıl kriz nedeni ile 80m2 ile katılmış.Tüm tanınmış golf sahası dizayn eden firmalar fuara katılıyorlar. Kore Spor Bakanlığı 5 yılda 500 golf sahası yapımı için projeleri onaylamış. Bu bu nedenle dünyanın önemli golf sahası tasarımcıları Kore'ye geldiler.


Hello Turizm Gernel Müdürü Emin Çakmak, Gloria Golf Resort'tan Serap Kocabay, THY Kore Ülke Müdürü Ahmet Şahi, Hello Turizm Kore Operasyon Müdürü ve Korece Rehber Güven Düzenli.

GOLF TESİSLERİMİZİN KATALOĞU DAĞITILDI

Tükiyeyi Hello Turizm A.Ş'nin organizasyonu ile Gloria Golf Resort'un katılımları ve katkıları ile Golf Fuarı'nda, THY Kore Müdürlüğü yer aldı. Böylece Türkiye'nin golf turizminin yanı sıra THY'nında tanıtımı yapıldı.
Hello Turizm, Gloria Golf Resort, Lykia LinksGolf Antalya, Mardan Palas, National Golf Klübü Antalya ve Kempinkski Bodrum katkıları ile hazırlanan 36 sayfalık, Türkiye'nin tüm golf sahalarını içeren "The Leading Golf Resorts Of Turkey" kataloğu fuarda dağıtılaraka Türkiye golf sahaları ve golf turizmi tanıtıldı.
Kore pazarına sunulan golf tur paketleri kültür ve tarih kombinasyonunun yanı sıra golf ve mavi yolculuk (Golfing and Blue Cruising) kombinasyonu da ilk defa Türkiye'den Hello Turizm tarafından paket tur olarak Avustralya, Hindistan, Kore, Japonya, Çin, Rusya ve Amerika pazarlarına aynı anda bu yıl sunuldu.
Uzakdoğu'da en fazla golf oynayan golfçü Kore'de bulunuyor. Kore'nin 45 milyon nufusunun yarısı golf oynuyor. Kadınlı erkekli, genci yaşlısı tüm nüfusun en önemli hobisi golf oynamak. Korelilerin hayatlarının ayrılmaz bir parçası olan golfün artık hobi değil hayat tarzı haline geldiği görülüyor.
Koreliler öğle tatillerinde bile yüksek binaların altında mini golf sahalarında atışlarını geliştirmek için öğle yemek arasını golf oynayarak geçiriyorlar.TÜRKİYE'YE 100 BİN GOLFCÜ GELEBİLİR

Türkiye'ye iyi tanıtım yapılırsa Kore'den100bin golf ziyaretçisi çekilebilir.
2007 yılında THY, TGF işbirliği ile 18 golf tur operatörünü ve 2 golf magazin yazarını Türkiye'ye getirerek golf turizmimizi tanıtmıştık. Arkasından ilk gelen golf grubuna o dönemin Turizm Bakanı Atilla Koç imzalı Kore'den gelen ilk golf grubu ve memnuniyet sertifikaları verildi. Ancak THY'na ve Türkiye'ye olan yoğun kültür grupları talepleri nedeni ile golf gruplarımıza yer bulmakta sıkıntı çektiğimiz için golf pazarını geliştiremedik. Bu yıl THY'nın frekans artışına gitmesi ve yaza doğru tekrar bir artış daha yaparak 4 den 5 sefere çıkmayı planlaması bizlerin pazara ilgisini tekrar arttırmasına neden oldu. Böylece 3. Seul Golf Resort Fuarı'na katıldık.
Fuarın ilk iki günü hafta içi ve mesai günü olmasına rağmen Türkiye standına yoğun ilgi vardı ve hafta sonu daha yoğun ilgi oldu.TÜRKİYE TANITIMI YAPTIK

Türkiye satandında golf ve THY tanıtım kataloğunun yanı sıra Turizm Bakanlığı'nca bastırılmış Korece 16 çeşit Türkiye Mutfağı,Türkiye'nın 7 Bölgesi ve 5 Alternatif Turizm Kataloğu ve haritalarından oluşan tanıtım setlerini dağıttık. Böylece genel Türkiye tanıtımına da katkımız oldu.
Böylesine önemli bir golf pazarında gelecek dönem Turizm bakanlığımızın genel katılımları ve Golf klüplerimizin yoğun katılımlarının olmasını temenni ediyorum.KORELİLER GOLF İÇİN DÜNYAYI GEZİYOR
Kore asla göz ardı edilmeyecek bir pazar olarak görülüyor. Türkiye'deki golf kulüplerimiz ve tesislerimiz Kore'nin uzak olmasından dolayı ülkemize golf için gelmeyeceklerini düşünüyorlar. Ancak, gelen ziyaretçilere sorduğumuzda bu yıl nerede golf oynadınız yurt dışı olarak sayılan ülkeler bizden daha uzaktaydı. Başta Amerika, Kanada,Güney Afrika, İskoçya, Dubai olmak üzere Meksika'ya bile giden olduğunu öğrendik.
Avustralya gözde destinasyon olarak biliniyor. Kore'den Avustralya'nın en kısa mesafesi 7 saatlik uçuş stresi alıyor. Güney bölgelere ise 9-11 saatlik uçuşla ulaşılıyor.

KORE'YE GOLF SAHALARIMIZI TANITMAMIŞIZ
Türkiye üzeri avrupa ülkelerine golf oynamaya giden bile olmuş. Hazırladığımız kataloğu verip ülkemizde 14 golf sahamız var dediğimizde çok şaşırıyorlar. Maalesef golf sahamız olduğunu çok az ziyaretçi biliyor. Türkiye'ye 3 kere kültür turuna gelen bile maalasef bu kadar çok golf sahalarımızın olduğunu bilmediği ortaya çıktı.
Doğru ve sürekli tanıtım gerekli olan ülkelerden birisi Kore olduğu görülüyor. Ancak bakanlığımızın Kore tanıtma Müşaviri Japonya'da bulunuyor. Oradan Kore'de tanıtım yapması ne kadar mümkün olabilir? Ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak başka bir ülkeden çok etkili ve başarılı olmak mümkün değil. Buna rağmen Türkiye'nin Kore pazarı her yıl gelişerek büyüdü.

KORE'YE TANITMA MÜŞAVİRİ ATANMALIDIR
Bakanlığın en kısa zamanda Kore'ye bir tanıtma müşaviri atayarakbu ülkeyi kesinlikle Japonya'dan bağımsız hale getirmesi şarttır.
Kore ile 52 yıl önce başlayan diplomatik ilişkilerimiz ve tarihi bağımız nedeni ile bizleri kardeş ülke olarak tanıyorlar. Karşılıklı vize uygulamayan nadir ülkelerden birisi Kore'dir. Türkiye'yi ve Türk insanını çok seven 45 milyon nufustan sadece 100 bine yakın ziyaretçi alabiliyoruz. Nalbuki iyi ve güçlü tanıtımla Kore'den yılda 300 bin turist alabilirmek işten bile değildir.

HAVAYOLU ULAŞIMI ARTABİLİR
THY haftada 5 kez A 330 larla uçuyor. Kore Havayolları 3 sefer yapıyor. Potansiyel artarsa Kore Havayolları da 5 frakansa çıkabileceğini söylüyor. Hatta talep artışı olursa THY ve Kore Havayolları günde 2 uçuşa bile çıkabileceklerini belirtiyor.

EN BÜYÜK EKSİK TANITIM
Sorun nerede o zaman? Sorun eksik tanıtım ve bakış açılarımızda olduğunu düşünüyorum. Gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş derler. Kore'de öyle olmuş. Halbuki potansiyeli daha küçük ülkelerde bile Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'miz olmasına rağmen Japonya ve Kore'ye tek bir kültür müşaviri atanmış. Kore, Japonya'dan idare edilmeye çalışılıyor.

TURİZM BAKANI KORE'Yİ ZİYARET ETMELİ
Kore ileJaponya ezeli iki düşman ve birbirlerini asla sevmeyen iki ülkedir. Tanıtma müşavirliğimizin Japonya'da olduğunu duyunca özellikle basın mensupları ve medya müthiş üzüldüler. "Biz kardeş ülkeyiz. Neden bizde de kültür ve tanıtma müşavirliğiniz" yok diyorlar.
Kore'ye en kısa zamanda bir temsilcilik açarak bu ülkenin potansiyelini ülkece ve milletçe değerlendirmemiz gerekiyor.
Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı'nın Koreyi ziyaret etmelidir. Kore Turizm Bakanı 2007 de ülkemizi ziyaret etmiş olmasına rağmen karşı ziyaret gerçekleşmemiştir. Uzun yıllardır Turizm Bakanı'mız bu ülkeyi ziyaret etmemiştir.

TANITIMA AYRILAN BÜTÇE YETERSİZDİR
Öte yandan Dubai Müşavirliğine bağlı, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve Katar ülkelerine 2009 tanıtma bütçesi olarak 45 milyon dolardan 1 milyon dolarını ayırırken Japonya ve Koreye 1 milyon 250 bin dollar ortak bütçe ayrılıyor, bu adaletsizliğin giderlimesi gerekmektedir.
Dubai bağlı ülkelerin toplam nufusu 5 miyonu geçmezken Kore ve Japonya'nın toplam nufusu 185 milyondur.
Ülkemize her yıl 200 bin ziyaretçi gönderen ve iyi tanıtımla 1 miyon ziyaretçi alabileceğimiz bu ülkelere neden bu kadar az bütçe ayrılmıştır bilinemez. Bu ülkelerden grup alan mesleklektaşlarımda merak ediyor. Bu adaletsizliğin ve yanlış uygulamanın bir an evvel düzeltilmesini temnni ediyoruz.

NEDEN 200 BİN KORELİ VE JAPON GELİYOR?
Kore ve japonyadan italya'ya 500 bin üzerinde turist giderken neden bizim ülkemize 200 bin geliyor. Bunu iyi analiz etmek lazım. Nerede hata yapıyoruz sorusunu hepimiz kendimize sormamız lazım diye düşünüyorum.
Bu kriz döneminde az olan bütçemizin doğru yerlere ve doğru hedeflere yönendirilmesi gerekiyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.