• BIST 91.954
  • Altın 253,213
  • Dolar 5,8635
  • Euro 6,5899
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 22 °C

Hedef krizin etkisini düşürmek

Hedef krizin etkisini düşürmek
Türkiye'nin New York Turizm ve Kültür Ataşesi Hasan Zöngür "Hedefimiz krizin etkilerini Türkiye turizmi açısından minimuma indirmek," dedi.

NEW YORK - ABD"de ortaya çıkan finansal bunalımın Türkiye turizmine olası etkilerini değerlendiren Türkiye'nin New York Turizm ve Kültür Ataşesi Hasan Zöngür "Hedefimiz krizin etkilerini Türkiye turizmi açısından minimuma indirmek," dedi.
Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle dünyadaki en önemli turizm ülkelerinden biri olan Türkiye, yapılan tanıtımlarla keşfedilmemiş güzelliklerini dünyaya duyurarak her geçen yıl iddiasını artırıyor.

Kültür, tarih, sağlık, inanç, doğa gibi turizmin farklı alanlarında geniş bir potansiyele sahip olan ülkemiz son yıllarda yürütülen kampanyalarla Amerikalı turist açısından da bir çekim merkezi haline gelmeye başladı.

ABD ve Kanada ile Güney Amerika ülkelerine yönelik olarak ülkemizin farklı yönlerinin tanıtıldığı kampanyalar New York Turizm ve Kültür Ataşeliği'nce yürütülüyor ve Türkiye"nin farklı özelliklerinin anlatılması için sürekli olarak yeni stratejiler geliştiriliyor.

Türkiye'nin New York Turizm ve Kültür Ataşesi Hasan Zöngür, TurkishNY'nin kendisiyle gerçekleştirdiği bir röportajda çok önemli döviz kaynaklarımızdan biri olan turizmin potansiyelini artırmak amacıyla yürütülen çalışmaları, ABD"de ortaya çıkan mali krizin Türk turizmine etkilerini ve ülkemizin uluslarası alandaki imajını güçlendirmeye yönelik olarak ne gibi çalışmalar gerçekleştirildiğini anlattı:

Soru: Amerika"da Türkiye"nin bilinirliğinin artırılmasına yönelik olarak yürüttüğünüz tanıtım çalışmaları nasıl devam ediyor? 2007 yılında başlayan bu atağın Türkiye turizmi açısından kazanımlarını değerlendirir misiniz?

Hasan Zöngür: Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın Amerika"da Türkiye"yi tanıtmaya yönelik çalışmaları yıllardır devam ediyor. 300 milyonluk nüfusu ve kişibaşına düşen yaklaşık 46 bin dolarlık gayri safi milli hasılası ile turizm açısından Amerika, çok önem verdiğimiz bir pazar. Pazarın büyüklüğünü ve turist profilini göz önüne alarak 2007 yılında tanıtım bütçemizi arttırdık ve geniş çaplı bir reklam kampanyasına başladık.

WWW.GOTURKEY.COM' 211.000 AMERİKALI GEZDİ

Hedefimiz tatil için farklı ülkeleri tercih eden Amerikalı turistleri ülkemize çekmek. Bu amaçla tv reklamları, gazete ilanları ve açık hava reklamlarını kapsayan 7 milyon dolarlık bir kampanya yaptık. Bu kampanyada mecra olarak ilk kez internet de kullandık ve çok olumlu sonuçlar aldık. İnternetteki tanıtımımız için Yahoo ile çalışmayı tercih ettik ve Amerika ve Kanada"nın yanısıra Fransa, İngiltere ve İspanya gibi birçok Avrupa ülkesini kapsayan, hatta İsrail"inde içinde olduğu geniş çaplı bir tanıtım yaptık. Yahoo ile yaptığımız çalışmanın önemli bir özelliği akıllı reklam diye tabir edebileceğimiz güdümlü modülde, ilanlarımızı Türkiye"ye ilgi duyan daha önce internette Türkiye ile ilgili araştırma yapmış, anahtar kelimeleri kullanmış olan kişilere göstermemizdir. Yaklaşık 64 milyon kişinin web ilanlarımız görmesi ve bu grupta yer alan 211 bini aşkın kişinin de www.goturkey.com sayfasını ziyaret etmesi son derece önemli bir sonuç.

Soru: Reklam kampanyası kapsamında web reklamlarının da yer almasına nasıl karar verdiniz?

Hasan Zöngür: Araştırmalarımızın sonunda, tatil destinasyonuna karar verme aşamasında internet üzerinden araştırma yapan büyük bir kesimin olduğunu tespit ettik, internette çok fazla zaman geçiriyoruz ve birçok işlemimizi, hatta alışverişimizi web siteleri üzerinden yapıyoruz. Turist potansiyelinin yüksek olmasının yanısıra sadece web üzerinden çalışan seyahat acentalarının da sayının sürekli artması ve genel içinde gitgide büyük bir yüzdeye ulaşması web kampanyasının kapsamını attırmamızın önemli bir etkeni.

Soru : Türkiye turizmi açısından Amerika pazarının önemini değerlendirir misiniz? Son dönemde yaşanan finansal kriz sonrası Amerikalı turistlerin tatil tercihlerinde nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

AMERİKALI TURİST 3 KAT DÖVİZ BIRAKIYOR

Hasan Zöngür: Amerika bizim için dördüncü ya da beşinci önemli pazar, Amerikalıların % 25"inin pasaportu olmasına karşın nüfus büyüklüğü ve turist profilinin yüksek olması pazarı bizim için önemli kılıyor. Bu pazarı önemli kılan diğer bir önemli faktörde Amerikalı turistlerin Avrupalı turistler göre bıraktıkları döviz oranının yaklaşık üç kat fazla olması. Amerikalı turist, Avrupalı turiste kıyasla daha lüks tatil talep ediyor, Amerikalı turist Türkiye"de ortalama 1500- 2000 doların üzerinde bir harcama gerçekleştiriyor, bu rakam Avrupalı turistlerin yaptığı harcamanın yaklaşık 2-3 katı bir oran. Bu yüzden her zaman Amerikalı Turisti tercih ediyoruz.

Amerikalıların bir kısmı Türkiye"ye ilk kez cruise ile gidiyor, bu yüzden özellikle Bodrum, Kuşadası ve İstanbul"u ziyaret ediyorlar. Güvenli buldukları için cruise turizmi revaçta. Biz de cruise turizme yönelik fuarları da takip ederek katılıyoruz. İkinci kez genellikle tur paketi satın alarak gidiyorlar. 2008 yılında Amerika"dan çıkan turist sayısı önceki yıllara göre düşüş gösterdi. Bu düşüşten Avrupa ülkeleri oldukça etkilendi, İngiltere"nin Amerika"dan aldığı turist sayısı %50 oranında azalırken Fransa"nın da % 40 oranında bir kaybı oldu. Yüksek oranlardaki bu düşüşe rağmen Türkiye"nin tercih edilmesinde bir azalma olmadı, beklediğimiz artışı almamamıza rağmen düşüş olmamasını kampanyalarımızın olumlu etkileri olarak değerlendiriyoruz.

Soru: Türkiye"nin tanıtım filmi için geçen yıl Amerikalı bir yapım şirketiyle çalıştınız ve yapılan filmler bir hayli beğenildi. Bu filmlere aldığınız tepkiler ve yansımaları nasıl oldu?

Hasan Zöngür :Tanıtım filmleri katıldığımız etkinliklerde çok beğenildi, aynı şekilde reklam verdiğimiz TV kanallarında da izleyenler tarafından beğenildiği yönünde geri dönüşler aldık. Bu filmlerle stratejimizi de değiştirdik. Önceki yıllarda ülkemizin çeşitli tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı tek bir film kullanıyorduk, bu tanıtım atağı çerçevesinde bu filmleri çeşitlendirdik. Türkiye"nin farklı destinasyonlarını anlatan beş ayrı TV filmi yaptırdık. Filmlere çok olumlu tepkiler aldık, Uluslarası Houston Film Festival"inde üç filmimiz ödül aldı. “Genel Türkiye” filmi platinl, “Thermal – SPA” konulu filmimiz altın ve Ege sahillerimizin görüntülerinin yer aldığı “Turquoise Coast” filmimiz de gümüş ödüle layık bulundu.

Soru : Reklam Kampanyası dışında ne gibi tanıtım çalışmaları yürütüyorsunuz?

Hasan Zöngür :Amerika ve Güney Amerika ülkelerindeki basın mensuplarını ülkemize davet edip, tanıtıcı yayınlar yapmalarını sağlıyoruz. En son Türk el sanatlarıyla ilgili çekim yapmak üzere bir televiyon kanalını ağırladık. Bahar aylarında Travel Chanel kanalından bir ekibi davet ettik.

Medya organlarında ülkemizle ilgili haberlerin yer alması gerçekten çok önemli, bu tür yayınların etkisi çok yüksek. Geçen Ağustos ayında önemli bir moda dergisi Kapadokya"da çekim yaptı. Moda çekimlerinde mekan olarak kullandılar, yaklaşık 57 milyon tirajı olan bir yayında ülkemizin güzelliklerini göstermenin, tanıtımımız açısından bize çok olumlu geri dönüşler getireceğini düşünüyoruz.

TÜRKİYE ÇAĞDAŞ BİR AVRUPA ÜLKESİ

Meksika"nın Guadalajara TV kanalının Mexico Proyecta isimli programını Türkiye"ye davet ettik, önümüzdeki günlerde ülkemize giderek üç bölüm halinde yayınlamak üzere çekim yapacaklar. Tavsiye niteğinde yayınlar olduğu için bu tür programların etkisi çok büyük. Ayrıca sanatsal faaliyetlerlede tanıtım atağımızı desteklemeye çalışıyoruz. Şu anda gündemdeki projelerimizden biri de önemli bir Türk operasının Amerika"da sahnelenmesi. Türk eserlerinin ve sanatçılarının Amerikalı izleyiciyle buluşmasının imajımıza çok olumlu etkileri olacağına inanıyoruz. 2009 yılı içinde Türkiyeden bazı önemli sanatçıları ve grupları getirerek burada performanslarını sergilemelerini sağlamayı planlıyoruz ve bu konuda hazırlıklarımız devam ediyor. Tüm bu çalışmalarla, ülkemizin algılanmasında büyük bir değişim gözlemliyoruz. “Ortadoğu ülkesi” olarak algılanan Türkiye yapılan faaliyetlerle artık çağdaş bir Avrupa ülkesi olarak görülmeye başladı.

Soru : Tarihi ve doğal güzelliklerimizin yanısıra kültürümüzü tanıtmaya yönelik neler yapıyorsunuz?

Hasan Zöngür :Türk mutfagının ve Türk şarabının tanıtılması çok önem verdiğimiz bir alan, çünkü artık insanlar tatile gittiğinde tarihi yerleri ziyaret etmek ve doğa güzelliklerini görmenin yanında, gittikleri ülkenin yemek kültürünü de yaşamak istiyorlar. Gastronomik deneyimler, tatil seçiminde önem kazanan bir alan olmaya başladı. Biz de bu yüzden Bon Appetit dergisi ile bir seyahat organize ettik, Amerika"daki önemli seyahat acentalarının yetkililerini bu geziye davet ettik, bu grup Ekim ayının sonunda İstanbul, Kapadokya ve Çanakkale"yi kapsayan bir tur yapacak. Müzeler ve tarihi gezilerin yanısıra özellikle yeme - içme kültürümüzü, mutfağımızı ve Türk şarapçılığını tanıtmayı hedeflediğimiz bir gezi olacak. Gezide rakı üretimini de inceleyecekler.

Soru : Türkiye turizm açısından çok renkli ve zengin bir ülke, tanıtımda öne çıkardığınız farklı alanlar var… Bu konuda nasıl bir öncelik var?

Hasan Zöngür : Kongre turizmi de, inanç turizmi de bizim için çok önemli alanlar. Fakat tabii ki kültür turizmi bizim için her zaman bir numaralı çalışma alanı, en öncelikli alan. Türkiye"de inanç turizmi bakımından çok zengin bir ülke, coğrafyamızın tanıklık ettiği kültürler bakımından bu alanda eşsiz eserlere sahibiz. İncil"de bahsi geçen kutsal toprakların Türkiye"de olduğu çok bilinmiyor, bu bilinirliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz, inanç turizmi ile ilgili düzenlenen fuarlara katılıyoruz, bu konuda özel bir broşür hazırlığı içindeyiz.

Amerika pazarına bu yönlerimizi tanıtmamız önemli. Çünkü Amerikalıların büyük bir bölümü muhafazakar bir yapıya sahip, bu yüzden de büyük bir potansiyel var. Bu yılın St. Paul Yılı ilan edilmesi nedeniyle yine Amerikalı bir gazeteci grubunu Türkiye"ye davet ederek tarihi zenginliklerimizi ve kutsal alanlarını tanıtan bir gezi gerçekleştirdik.

Soru: Amerika"da yapılan Türk etkinlikleri tanıtımımız açısından nasıl bir etki sağlıyor?

Hasan Zöngür: Türkiye"nin tanıtılması her şekilde turizme olumlu olarak yansıyor. Güçlü bir Türkiye imajının oluşması çok önemli, ekonomik açıdan ve sosyal açıdan dünyada söz sahibi bir ülke olursanız verdiğiniz reklamın ve yaptığınız tanıtımın karşılığını alırsınız. Amerika"da Türk toplumu üyelerinin yaptığı faaliyetler olsun, diğer kuruluşlarla yapılan ortak etkinlikler olsun genel Türkiye imajının oluşmasına yardımcı oluyor. Örneğin Türkiye"nin çağdaş bir ülke olduğunun, giyimiyle kuşamıyla, sanatı ve sanatçısıyla Avrupalı bir ülke olduğunun altını çizmiş oluyoruz, fakat bu konuda özen göstermemiz gereken nokta, türü ne olursa olsun etkinliklerimize Amerikalıları da dahil etmek olmalı.

Soru: Amerikada yaşanan finansal krizin 2009 turizmine etkisi nasıl olacak?

Hasan Zöngür: Kaçınılmaz olarak krizden dünyadaki diğer destinasyonlar gibi bizde etkileneceğiz. Farklı ülkeleri ziyaret etmek Amerikalılar için bir öncelik değil, ilk başta gözden çıkarabilecekleri bir konu… Amerikalıların büyük bir bölümü zaten ülke içinde seyahat etmeyi seviyor, ekonomik olması nedeniyle yine tercihleri bu yönde olabilir. Amerika içinde bazı merkezler ve Meksika gibi yakın destinasyonlar daha ağırlıklı tercih edilebilir.

Son iki yılda hedefimiz geçen yıllara oranla turist sayımızı % 24 - % 25 oranında artırmaktı, bunda da başarılı olduk ve hedefimizi yakaladık. Finansal krizin etkisiyle bu yıl pazarda bir daralma yaşanıyor, önceki yıllardaki artış oranlarına ulaşmasak da, turist sayımızda bir düşüş de gerçekleşmedi. Biz agresif şekilde tanıtım kampanyalarımıza devam ederek turist sayımızı artırmak ya da en azından potansiyelimizi kaybetmemek çabası içinde olacağız. Etkilenmeyiz, artış olur şeklinde bakmamız çok iddialı olur, sektör mutlaka etkilenecek.

Soru: Amerikalı turist profili nasıl? Türkiye"yi özellikle emekli olan kişilerin ağırlıklı olarak tercih ettiğini biliyoruz, son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla bu profilde bir değişim oldu mu ?

Hasan Zöngür : Amerikalılar ağırlıklı olarak emeklilikten sonra gezmeye başlıyor. Baby Boomer kuşağı olarak adlandırılan kesim gezip görmeyi ve değişik ülkelere gitmeyi seviyor. O yüzden kampanyalarımızla, birinci hedefimiz olan bu emekli kesime hitap etmeye çalışıyoruz. Ama tabiki stratejilerimizi, daha genç nesle hitap edecek şekilde de geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin golf turizmine yönelik tanıtım kampanyaları yapıyoruz ve çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. Amerika Emekliler Birliği'nin düzenlediği AARP fuarına da katıldık,burada bizim için öncelikli kesime ulaşırke, genç kesime de farklı faaliyetlerle ulaşmaya çalışıyoruz. Hedef kitlemiz içinde en büyük grubu oluşturan emekliler olduğu için onlara daha etkin nasıl ulaşırız yönünde araştırmalarımız da devam ediyor.

Soru: THY HavaYolları"nın United Airlines ile gerçekleştirdiği ortak uçuş anlaşmasının Türkiye"nin tercih edilmesinde etkileri olur mu?

Hasan Zöngür :Amerika"dan Türkiye"ye giden turist criuseların dışında uçakla gitmek durumunda, Türk Hava Yollarının yaptığı anlaşmalarla Amerika"da iç hat seferlerinde ortak uçuşlar yapması, Amerika"daki çeşitli merkezlere ulaşmayı kolaylaştırması tabii ki tercih edilecek bir avantaj ve rahat ulaşım açısından olumlu bir husus. Fakat ortak uçuşlarda havalanlarında aktarma söz konusu ve aktarmalı uçuşlarda konfor açısından tercih edilmeyen, zahmetli bir yolculuk. Bizim arzumuz Amerika"daki direkt uçuş noktalarının artırılması ve aktarmasız olarak uçabilmeleri. Örneğin, araştırmalarımızda gördük ki Los Angelas"ta Türkiye"ye karşı ilgi var, ciddi bir turist potansiyeli var. Buradan Türkiye"ye direkt uçuş yapılabilse turist sayımızı artıracağını düşünüyorum.

Soru : Hollywood filmlerinin trend oluşturmadaki etkisi tartışılmaz, etkileyecilikleri de çok yüksek… Daha önce sinema filmlerinde ülkemize ait konuların, Türk kahramanların işlenmesi ile ilgili bazı girişimleriniz olduğunu biliyoruz. Bu yöndeki çalışmalarınız nasıl devam ediyor?

Hasan Zöngür : Sinemanın tanıtım açısından önemi çok büyük, bu titizlikle üzerinde durduğumuz bir konu. Hollywood"tan çeşitli yapımcıların Türkiye"ye gidip ziyaret etmesini, çeşitli görüşmeler yapmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Yıllar önce çekilmesine rağmen örneğin Topkapı filminin tanıtımız açısndan hala çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak sinema sektörüne yönelik düzenlenen fuarlara katılıyoruz. Bu yıl Los Angeles"ta bu konuya özel düzenlenen bir fuara katıldık. Hollywood yapımlarında Türkiye"nin mekan olarak kullanılabilecek farklı yerlerini ve özelliklerini tanıtmaya çalıştık. Mesela sinema filmleriyle New York"a gelmeden New York"u ezberliyorsunuz, İstanbul neden böyle olmasın ya da diğer şehirlerimiz… Sinema yapımcılarının ilgisini çekmek ve cazip lokasyonlar arasına girebilmek için vergi indirimi ve KDV muafiyeti yönünde kanun tasarısı hazırlanıyor. Birçok ülke bu avantajları sunuyor, çünkü sinema filmiyle yapılacak tanıtımın karşılığı para ile ifade edilemeyecek boyutlarda. Ayrıca, ciddi bir döviz geliri potansiyeli de mevcut. Geçen yılın UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak ilan edilmesinden dolayı Hollywood"ta bir Mevlana filminin yapılması gündeme getirilmişti, Kültür ve Turizm Bakanlığı"mızın bu konudaki çalışmaları sürüyor. Bunun dışında Hollywood ile birlikte farklı ortak yapımlar söz konusu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.