• BIST 109.192
  • Altın 272,498
  • Dolar 5,7455
  • Euro 6,3818
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -4 °C

Haydarabad’da İndigoAir’in Türkiye uçuşu heyecanı

Haydarabad’da İndigoAir’in Türkiye uçuşu heyecanı
TC Haydarabad Başkonsolosu Adnan Altay Altınörs, “Indigo Air ile Hindistan Türkiye arasında kurulacak hava köprüsü turizm faaliyetleri ve işbirliklerinin artabına büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
HAYDARABAD / HİNDİSTAN
-Türk Hindistan Turizm Konseyi-TITC’nin Hindistan’ın 6 byük şehrinde Türkiye’den 30 turizmcinin katılımıyla düzenlediği “Büyük Hindistan Road Show’unun Haydarabad ITC Katakiya Hotel’deki etkinliğinde İndigo Air’in Mart ayından itibaren Sabiha Gökçen uçuşlarına başlayacağını duyurması dikkat çekti.
TITC'nin toplantısına TC Haydarabad Başkonsolosu Adnan Altay Altınörs, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Müşaviri Deniz Ersöz, Skal International Hydarabad Başkanı ve Ascon Travel Genel Müdürü Ganesh Rao, TITC hindistan Danışmanı Parmod Sahni katıldı.

haydarabad-ws.JPG 

BAŞKONSOLOS ALTINÖRS: İŞBİRLİKLERİ ARTACAKTIR
TC Haydarabad Başkonsolosu Adnan Altay Altınörs, “Indigo Air ile Hindistan Türkiye arasında kurulacak hava köprüsü turizm faaliyetleri ve işbirliklerinin artmasına büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

haydarabad-ws-011.JPG
haydarabad-ws-004.JPG

haydarabad-ws-001.JPG

MÜŞAVİR DENİZ ERSOZ: HEDEFİMİZ 1 MİLYON HİNTLİ TURİST

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Müşaviri Deniz Ersöz, Türkiye’ye giden Hintli turist sayısını gelecek yıl 150 binden 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini ve nihai hedeflerinin 1 milyon Hintli turist olduğunu söyledi. Ersöz, pasaportunda Schengen, İngiltere ve Amerika vizesi bulunan transit yolcuların İstanbul havalımanlarında kapıda vize alarak Türkiye’ye giriş yapabildiklerini belirterek “Sizleri uzun seyahatlerinizde İstanbul’da konaklayarak, Türkiye’nin ruhunu, lezzetlerini ve kültürünü yaşamaya çağırıyoruz” dedi.

haydarabad-ws-005.JPG

haydarabad-ws-002.JPG

TÜRKİYE HİNDİSTAN’IN BATIYA GEÇİŞ KAPISIDIR
TITC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, 12 yıldanberi Tükiye ile Hindistan arasındaki turizm hareketinin karşılıklı gelişmesi için çalıştıklarını belirterek yapılan faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Önümüzdeki dönemde iki ülkenin turizm faaliyetlerinin THY ve IndigoAir arasında yapılan code share anlaşması ile daha çok artacağını belirterek “Türkiye, Uzakdoğu’nun güçlü ülkesi Hindistan ile Avrupa ve Amerka’nın geçiş kapısıdır. Hindistanlı tuistleri Türkiye’de ağırlamaktan gurur duyuyoruz’ şeklinde konuştu.

haydarabad-ws-012.JPG
Profesyonel turist rehberi Koray Yalkut, Hindistanlı seyahat acentelerine Türkiye'yi anlattı

haydarabad-ws-010.JPG

haydarabad-ws-022.JPG
haydarabad-hotel.JPG
haydarabad-hotel-001.JPG
haydarabad-hotel-002.JPG
haydarabad-hotel-009.jpg

haydarabad-ws-013.JPG
haydarabad-ws-014.JPG
haydarabad-ws-015.JPG


haydarabad-ws-018.JPG
haydarabad-ws-019.JPG
Figen Albayrak, Nexa Turizm
haydarabad-ws-020.JPG
haydarabad-ws-021.JPG

haydarabad-ws-023.JPG
Erdem İpekçi, Peker Hospitality Services
haydarabad-ws-024.JPG
Ahmet Yıldız, Lujo Hotel
haydarabad-ws-026.JPG
Ahmet Aras, Dubb Indian Restaurant
haydarabad-ws-027.JPG
Tufan Yağdoğan, R2D2
haydarabad-ws-028.JPG
Ünal Kırmıç, Eren DMC
haydarabad-ws-033.JPG
Tuba Çiçek, Titanic Hotels
haydarabad-hotel-008.jpg
Otelcilerin gece 02.00'de resepsiyona hücumu
haydarabad-hotel-005.jpg
Kutsal tası elinde gezdiren TIT Başkanı Emin Çakmak herkesin alnına Tanrının Gözü'nü sunarak herkesi kutsadı

haydarabad-hotel-006.jpg
haydarabad-hotel-007.jpg


haydarabad.jpg

TELANGANA EYÂLETININ BASKENTI HAYDARABAD
Haydarabad Hindistan'ın Telangana eyâletinin baskenti ve en buyuk sehri olan ve bu eyalette Haydarabad Ili merkezi olan bir şehridir. Denizden 510 metre yükseklikte kurulmuştur. Hindistan'ın en büyük beşinci şehridir. Haydarabad'da Telugu dili, Hintçe ve Urduca konuşulur.

haydarabad-001.jpg

TARİHİNE BAKALIM

Kutub Şah'ın yönettiği şehir yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahip. Başkent Bhagyanagar, daha sonra Quli Qutub Shah'ın karısı Hyder Mahal olan ve böylece Haydarabad olarak dünyaya gelen bir kraliyet sevgili Bhagyamati'nin adını almıştır.

Haydarabad, 1591-92'de Qutub Shahi yöneticilerinin başkenti Golconda'nın beş mil doğusunda Musi Nehri üzerinde, Muhammed Quli Qutb Shah tarafından kuruldu.

Qutb Shahi hanedanı, Bahaman Krallığı'nın dağılmasından sonra ortaya çıkan beş krallıktan biri olan Golconda Krallığı'nı kurdu. Kutub Şahileri Deccan'ı neredeyse 171 yıl yönetti. Yedi hükümetin tamamı öğrenmenin müşterileriydi ve harika yapımcılardı. Haydarabad'da Hint-Hint ve Hint-İslam edebiyatının ve kültürünün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulundular. Qutb Shahi döneminde Golconda, elmas, inci, silah çeliği ve baskılı kumaş dünyasında lider pazarlardan biri haline geldi.

HAYDARABAD, BABÜR HÜKÜMDARI NİZAMIN ÜLKESİ
Golconda krallığının görkemi, son büyük Babür hükümdarı olan Aurangzeb'in Golconda'nın son kralı Abul Hasan Tana Shah'dan Golconda'yı yakalamasıyla 1687'de sona erdi. Deccan ve Güney'in fethi ile Aurangzeb, Babür İmparatorluğu'nu tüm kıta altını kapsayacak şekilde genişletmeyi başardı. Ancak, 1707'de ölümünden sonra, İmparatorluk hızla reddetti.

O zaman, Nizam-ül-Mulk Feroze Jung Asif Jah unvanını alan Deccan Valisi Mir Quamaruddin, 1724’te Babür yönetiminden bağımsızlığını ilan etti. Böylece, ilk Nizam ve Asif Jahi'nin kurucusu oldu.

1769'da Nizam Ali Han Asif Cah II, başkenti Aurangabad'dan (Babür hükümdarları tarafından kurulan başkent) Haydarabad'a kaydırdı. Asif Jahi hanedanının yedi Nizam’ı, 1948’e kadar yaklaşık 224 yıl boyunca Deccan’a hükmetti. Asif Jahi döneminde, Farsça, Urduca, Telugu ve Marathi aynı anda gelişti. Farsça 1893'e kadar resmi dil, ardından 1948'e kadar Urduca oldu.

NİZAMLAR YÖNETTİ
İngilizler ve Fransızlar ülkelerini ele geçirdiklerinde, Nizam kısa sürede gücünü eline geçmeden arkadaşlıklarını kazandı. Nizam VIL'e “İngiliz Hükümeti'nin Müttefatı Faithfull”u unvanı verildi.

Yedi Nizam’ın yönetimi Haydarabad’ın hem kültürel hem de ekonomik olarak büyümesini gördü. Nizam’ın altındaki Haydarabad, Hindistan’daki en büyük ilk devletti.

Hindistan bağımsızlık kazandıktan kısa bir süre sonra, Hyderabad State, Hindistan Birliği ile birleşti. 1 Kasım 1956'da Hindistan haritası dilbilimsel devletlere yeniden çizildi ve Haydarabad Telangana'nın başkenti oldu.

Bu haber toplam 2051 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.