• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

Havayollarında yapılan anket

Havayollarında yapılan anket
Synovate’in araştırması havayolu taşımacılığında yeni eğilimleri ortaya koyarken Amerikalılar artık daha ucuz havayollarını tercih ettiğini ortaya çıkardı.

NEW YORK- Amerikalılar seyahat ederken artık daha ucuz havayollarını tercih ediyor. Synovate"in araştırması havayolu taşımacılığında yeni eğilimleri ortaya koydu. Uluslararası piyasa araştırmaları firması Synovate tarafından havayolu taşımacılığı konusunda yapılan araştırmaya göre; günümüz ekonomik koşulları ve seyahat oranlarındaki düşüş gözönüne alındığında Amerikalıların %38"i seyahat ederken daha ucuz uçuşları tercih ettiklerini söylerken, %20"si daha az seyahate çıkma kararlarından vazgeçebileceklerini düşünüyorlar. %17"lik diğer bir kesim seyahat planlarını şimdilik askıya aldıklarını söylerken, %16 ise seyahatlerinde başka alternatif ulaşım yollarını seçtiklerini belirtiyorlar.Synovate dünya çapında Amerika Birleşik Devletleri dahil 13 bölgede, 10.000"den fazla kişi ile yaptığı görüşmelerle insanların havayolu ile yolculuklardan memnun kalıp kalmadıklarını, yakıt fiyatlarının ve vergilerin etkisini, diğer yolcuların çocuklarının yanında oturma veya rahatsız edici yolcular nedeniyle yaşanan düş kırıklıklarını öğrenmeye çalıştı.

Synovate, soru kağıdında yolculardan uçakla seyahatte en çok hoşlarına giden bir şeyi belirtmelerini istedi. %56 ile büyük çoğunluğun bir noktadan diğerine en hızlı ulaşım yolu olduğu seçeneğini işaretlemeleri araştırmacılar için sürpriz olmadı. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri"nde yapılan uygulamada %84"e çıktı.

Firmanın araştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Sheri Lambert bu durumu, Amerika"da havayolu ulaşımının çok gelişmiş olduğuna ve insanların pek çoğunun iş nedeniyle de sık sık seyahat etmelerine ve uçağa binmenin otobüse binmek kadar kanıksanmasına bağlıyor. Ayrıca insanların artık yolculuğun ödedikleri bedele değip değmediğini düşünmeye başladıklarını, bu nedenle daha etkin çalışmak gerektiğini vurguluyor.


Koltuğun önemi


Araştırmanın açığa çıkardığı bir diğer konu da yolculuktan memnuniyetin değerlendirilmesinde koltuk seçiminin önemi. Araştırmaya katılanların %41"i ve Amerikalıların %33"ü kötü bir koltuğun uçuşlarını mahvedebileceğini düşünüyor.


Amerikalıların dörtte biri kadarı istedikleri koltuğu seçebilmek için fazladan ödeme yapmaya hazır olduklarını söylerken, %87"lik çoğunluk koltuklarını değiştirme olanağına sahip olmaktan mutlu olacaklarını belirtiyorlar. Lampert bunun havayolları için tam bir karmaşa olduğunu vurgulayarak, 45 dakikalık kısa bir uçuşta koltuğumuzu beğenmemenin önemli bir etkisi olmayacağına, ancak ülkeler arası veya ülkenin bir ucundan diğerine uçuşlarda yolculuğun bir kabus haline dönüşebileceğine dikkati çekiyor. İdeal olanın yolcuların uçağa binişte istedikleri koltuğu seçebilmelerinin sağlanması olduğunu dile getirerek, ancak bunun günümüz uçuş yoğunluğu dikkate alındığında çok zor olduğunu belirtiyor. Bazı Amerikan havayolları fazladan ücret alarak yolculara istedikleri koltuğu seçme olanağı tanıyor ancak bu halen tartışmalı bir konu.

Yolcu memnuniyeti açısından uçak ve koltukların tasarımı çok önemli. Araştırmaya katılan toplam yolcuların %63"ü ve ABD"den katılanların %59"u pencere kenarı koltukları tercih ettiklerini söylüyor.

Uçuşlarda diğer yolcularla yakınlık


Koltuk seçimi ile ilgili bir diğer husus da yabancılarla yakınlık konusu. Soru kağıdını yanıtlayanların yaklaşık %34"ü kendileriyle aynı cinsiyetten kişilerin yanında oturmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bu konu Hong Kong"lular arasında %65 oranına kadar çıkıyor, Amerikalılarda ise %19"a düşüyor.

Araştırmaya katılanların cinsiyetine göre baktığımızda ise kadınlarda bu oran artmakta. Kadın yolcuların %44"ü kendi cinsiyetinden bir kişinin yanında oturmak istiyor. Erkeklerde ise bu oran %24"lerde kalıyor. Amerikalı kadın yolcuların %26"sı da tercihlerini bu yönde kullanmakta.


Uçakta sosyal ilişki kurmaktan kaçınmak da oldukça zor. Araştırmada “Yanınızda oturan kişiyle konuşmak ister misiniz?” sorusuna katılımcıların %57"si olumlu yanıt veriyor. Malezya ve Filipinli yolcular %77 ve 74"lük oranlarla en çok konuşmayı sevenler. Tayland, Tayvan ve Hong Kong"dan katılanlar ise tersi. Amerikalıların %63"ü konuşmaya açık olduklarını belirtiyor.

Çocuklar görülmemeli ve işitilmemeliHerkes uçakta yanında oturan çocuktan nefret etmez. Ebeveynlere müjde, araştırmaya katılanların yalnızca üçte biri yanlarındaki koltukta çocuk olmasından huzursuz olabileceklerini belirtmekte.


İngilizler %55 ile yanlarındaki koltukta oturan küçük gezginlerden en fazla rahatsız olan ulus. Bu konuda İngilizlerin ardından %52 ile Hong Konglular ve %45 ile Amerikalılar geliyor. Minik yolculardan en az rahatsız olanlar %15 ile Almanlar ve %19 ile Malezya ve Tayvanlılar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.