• BIST 102.494
  • Altın 226,876
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Havalimanın yeri Adana'dır

Havalimanın yeri Adana'dır
Adana Kent Konseyi, Mersin'de kurulması yönünde girişimlerde bulunulan ''Çukurova Havalimanı'nın yerinin tartışmasız Adana olduğunu'' savundu.

ADANA  - Adana Kent Konseyi, Mersin'de kurulması yönünde girişimlerde bulunulan ''Çukurova Havalimanı'nın yerinin tartışmasız Adana olduğunu'' savundu.
Adana Kent Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yürütme kurulu,
Adana üzerinde yoğunlaşan tartışmaları gündemine alıp görüşerek rapor
hazırladı.
Havalimanlarının konumlarının belirlenmesinde mevcut nüfus ile
gelecekteki yoğunluğunun önemli rol oynadığı belirtilen açıklamada, ayrıca yolcu kapasitesinin de kriterler arasında belirleyici faktör olduğu ifade edildi.
Tüm bunların yanı sıra mekansal imkanların yeterli olup olmadığının son
derece dikkatli incelenmesi gerektiğine değinilen açıklamada, ''Kent Konseyi, sorunu tüm boyutlarıyla değerlendirirken Adana'nın bölge ve kent ekonomisine sağladığı önemli katkıyı da göz önünde tutmuştur. Yer değişikliğiyle mevcut alan fiilen işlevsiz hale getirilirse, ekonomik yönden büyük kayıplar ortaya çıkacaktır'' denildi.
Adana'daki nüfus yoğunluğunun, mevcut havalimanının devamını gerektirdiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Adana Valiliği rakamlarına göre, sadece Adana merkez nüfusu 1 milyon
611 bin 262 olup, Mersin kentsel nüfusundan daha fazladır. Bölgemizin turistik ve ticari faaliyetlerinin ortaya çıkardığı ziyaretçi yoğunluğu da mevcut havalimanının yerinde geliştirilerek değerlendirilmesi gerçeğini ortaya koymaktadır.
Küresel ölçekte önem taşıyan Ceyhan enerji koridoru ve organize sanayi
bölgeleri nedeniyle oluşacak nüfus yoğunluğu da mevcut havalimanının yerinde geliştirilerek korunması gereğini ortaya koyuyor. Adana ve yakın çevresinin sahip olduğu nüfus yoğunluğunun yanı sıra Ceyhan ve Yumurtalık'ta kurulmakta olan rafineriler ile tersanelerin, ekonomik ve ticari potansiyelin ortaya çıkardığı kapasiteyle Mersin'in mevcut etki alanı kıyas bile kabul etmez. Bir havalimanının, gelecekteki belirsiz turist ihtiyacına göre değil, sahip olunan ekonomik potansiyele göre konumlanması çok daha bilimsel ve akılcı bir uygulama
olacaktır. Çukurova Havalimanı'nın yeri tartışmasız Adana'dır.''

SONUÇ VE ÖNERİ
Yaratılmaya çalışılan ''kent şovenizmi''nin bilimsel konular ışığında
ortak akıl kullanarak artık yok edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada,
şunlar kaydedildi:
''Mersin, sahip olduğu kültürel ve turistik değerleri ile liman imkanlarını geliştirmeye odaklanmalıdır. Adana ise benzer çabayı sahip olduğu
tarımsal, endüstriyel ve ticari kapasiteleri geliştirme yolunda sarf etmeli.
Komşu ve kardeş iki kent, iki ayrı sanayi bölgesi, iki ayrı fuar alanı, iki ayrı
havalimanı gibi savurganlıkları el ele vererek birlikte önlemelidir. Böylece
kaynak israfı da önlenmiş olur.
Şu anda gereksiz yeni bir hava alanı yapmak için harcanacak kamulaştırma ve sarfiyat bedelleri, yeni kara yolları, su ve enerji temini gibi altyapı yatırımları için ayrılacak kaynakların belki de üçte birine mevcut Adana rahatça genişletilip ihya edilebilir. Bu tasarrufla sağlanacak kaynak, Mersin ve Adana'yı birbirine bağlayacak yeni bir hızlı tren sistemi kurulmasında, Yenice'de Bölgesel Lojistik Merkezi yapılmasında, Çukurova ve Doğu Akdeniz'in gemi turizmine
açılmasını temin edecek Mersin Limanı'nın genişletilmesinde ve inanç turizminin gelişmesinde değerlendirilebilecektir.''
Açıklamada, Adana Kent Konseyi'nin her iki kenti içine alacak, bölgesel
gelişmeyi hızlandıracak işbirliği ve dayanışma anlayışının yaşama geçirilmesini daha verimli ve doğru bulduğu bildirildi.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.