• BIST 101.968
  • Altın 262,404
  • Dolar 5,7230
  • Euro 6,3753
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

Havacılık sektörü buluştu

Havacılık sektörü buluştu
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru: Tek Avrupa Hava Sahası yönetimi teknolojik altyapının geliştirilmesi için yüzyılın en büyük projesidir.

İSTANBUL - Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Tek Avrupa Hava Sahası Hava Trafik Yönetimi Araştırma Geliştirme Projesi'nin (SESAR), hava trafik yönetiminin geleceğinin şekillenmesi ve teknolojik altyapının geliştirilmesi anlamında yüzyılın en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.
SESAR kapsamında, düzenlenen "Tek Avrupa Hava Sahası AR-GE" semineri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Avrupa'nın en büyük havacılık şirketlerinin temsilcilerinin de katılımıyla İstanbul'da başladı.
Seminerin açılışında konuşan Sivil Havacılık Genel Müdü rü Arıduru, dünya ülkelerindeki gerilemeye karşın Türk sivil havacılık sektörünün 2010 yılında da atılımlarına ve gelişimine devam ettiğini söyledi.
Sektörün izleyeceği yol haritasının belirlenmesi açısından seminerlere büyük önem verdiklerini anlatan Arıduru, bugün ele alınan "Tek Avrupa Hava Sahası Projesi"nin teknolojik ayağını oluşturan SESAR'ın Avrupa'da hava trafik yönetiminin geleceğinin şekillenmesi, teknolojik altyapısının geliştirilmesi ve modernizasyonu ile ortaya konulmuş bir proje olduğunu kaydetti.
Arıduru, "SESAR, hava trafik yönetiminin geleceğinin şekillenmesi ve teknolojik altyapının geliştirilmesi anlamında yüzyılın en büyük projelerinden biridir" dedi.
SESAR Ortak Girişimi'nin (SJU) oluşumu aşamasında AB Komisyonu, Eurocontrol ve üyeleri arasında çetin müzakere süreçlerinin yaşandığını anlatan Arıduru, bu süreçte tarafların tamamen olmasa da tatmin olacakları bir sonuca ulaşıldığını kaydetti.
Arıduru, yaşanan bu sürecin sonunda, AB üyesi olmayan Eurocontrol üyesi ülkelerin temsilcilerinin SJU faaliyetlerine katılımlarının sağlanmasına rağmen, Türkiye'deki Ar-Ge, bilişim, elektronik, savunma sanayi ve havacılık gibi endüstrilerde yer alan paydaşlarda SJU'ya yönelik yeterli ilgi ve alakanın oluşmadığına dikkati çekti.
SESAR Projesi ile hava trafik yönetimi altyapısının 2020 yılınına kadar teknik bakımından geliştirilmesinin hedeflendiğini belirten Arıduru, SJU faaliyet ve altyapı projeleri için ayrılan 2.1 milyar avroluk paydan Türk sanayici ve müteşebbislerinin de pay almasını arzu ettiklerini söyledi.
Ali Arıduru, altyapısıyla ilgili kurgusu 2007-2009 yılları arasında Eurocontrol tarafından hazırlanan ve 2009-2016 yılları arasında da geliştirme safhası bulunan projenin, 2016 yılından sonra uygulamaya konulacağını, 2020 yılına kadar da tamamlanmış olacağını ifade etti.
Arıduru, proje ile Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkelerin hava sahalarının verimli kullanılmasına yönelik altyapının güncelleneceğini, bunun sonucunda da hava sahalarının daha fazla uçucuya kullandırılması ve havalimanlarının daha ileri kapasitede çalışması imkanının doğacağını bildirdi.
Avrupa hava sahasında, günde ortalama 18-20 bin uçak inişi kalkışı gerçekleştiği ve büyük bir yoğunluk yaşandığına işaret eden Arıduru, "Yeni hava koridorları oluşturmak ve havayolu şirketlerinin ekonomik kayıplarını azaltmak zorundayız" dedi.
SJU İdari Direktörü Patrick KY de Avrupa'daki hava trafiğinin giderek arttığını ve 2030 yılında iki katına çıkacağını belirterek, sistemin mutlaka geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
SESAR projesi ile hava trafiğinin kolay yönetilebilmesi, uçuş güvenliğinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesinin amaçlandığı nı ifade eden KY, 4 aşaması bulunan projenin ilk ayağını 2013 yılında hayata geçirmek istediklerini söyledi.
Projenin geliştirme aşamasındaki 2.1 milyar liralık bütçesinin AB Komisyonu, Eurocontrol ve sektör tarafından karşılandığını anlatan KY, "Bu, benzersiz ve ortaklığa dayanan bir proje. Farklı farklı ortakların farklı sorumluluklar alması temel felsefemiz. 15 ortağımız var ama bu yeterli değil. Bu SESAR ailesini, farklı ortaklarla geliştirmek istiyoruz. Bizler bu fırsatı bu yılın ekim ayı sonuna kadar sizlere sunuyoruz" diye konuştu.
KY, proje kapsamında 16 çalışma paketi ve 300'ün üzerinde proje hazırlandığını belirterek, projede çalışan kişi sayısını 2011 yılı sonuna kadar 3 bin kişiye çıkarmak istediklerini bildirdi.
Eurocontrol CND Müdürü Bo Redeborn da konuşmasında hava trafiğinin önemli sorunlardan biri olduğuna işaret ederek, bu konuda bir inisiyatif başlatmanın zorunluluk olduğunu belirtti.
Redeborn, bu amaçla oluşan SESAR'ın Avrupa trafik yönetimine yeni bir boyut getirmeyi amaçladığını ve bütün paydaşların bundan yararlanacağın ı kaydetti.
Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici de seminerde "Türk Sivil Havacılığının Dünü, Bugünü, Yarını" başlıklı bir sunum yaptı.
Kesici, 8 yıl önce yurt içinde sadece THY'nin 2 merkezden 25 noktaya uçarken bugün 6 havayolu şirketinin 7 merkezden 46 noktaya uçtuğunu, yolcu sayısının da 33 milyondan bu yıl sonu itibarıyla 100 milyona çıkacağını söyledi.
Sektörün 2002 yılında 2 milyar dolar olan cirosunun 10 milyar dolara, sektörde çalışan sayısının da 100 bine ulaştığını anlatan Kesici, hava aracı sayısının da 588'den 1017'e, dış hatlarda uçuş yapılan nokta sayısında da 60'tan 130'a erişildiğini kaydetti.
Türkiye'yi bölgesinin eğitim ve bakım üssü haline getirmek istediklerini ifade eden Kesici, 2023 yılında uçak filo sayısının da 750'e çıkacağı nı belirtti.
Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılan ve yarın sona erecek seminere, yurt dışından SELEX, INDRA, THALES ve ENAV gibi dünyanın önde gelen sivil havacılık şirketlerinin yanı sıra, TÜrkiye'den DHMİ, Savunma Sanayi müsteşarlığı, TAI, HEAŞ, TAV, THY, Çelebi gibi kurum ve kuruluşlar ile havayolu işletmeleri ve üniversitelerden temsilciler katılıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.