• BIST 94.219
  • Altın 252,705
  • Dolar 5,8325
  • Euro 6,5311
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

Hava ambulansı ihalesi yasal

Hava ambulansı ihalesi yasal
ağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçleri mevzuata uygun olarak yürütüldü ve tamamlandı.

ANKARA- Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçlerinin mevzuata uygun olarak yürütüldüğü ve tamamlandığı telaffuz edilen rakamlar ve konunun sunuluşu kamuoyu nezdinde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek niteliktedir. Çünkü yapılan işlem komplike bir hizmet alımı olup, yalın helikopter kiralama işi değildir'' denildi.
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılıaçıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında, 112 Acil Hava Ambulans hizmetiyle ilgili haberler yer aldığı ve bu haberlerde belirtilen hususların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.
Açıklamada, 18 Haziran 2007 tarihinde yapılan hava ambulans ihalesi için 9 firmanın şartname aldığı, ihaleye 4 firmanın katıldığı, bu firmalardan üçünün teklif vermeyip teşekkür mektubu sunduğu belirtildi. Teklif veren ortak girişimdeki firmalardan birinin hava taksi işletme ruhsatı olmadığı, diğerinin ise mali yeterliliği bulunmadığından tekliflerinin geçerli kabul edilmediğine işaret edilen açıklamada, ''Dolayısıyla ihale, rekabet şartları oluşmadığı için değil, geçerli teklif bulunmadığı için iptal edilmiştir'' denildi.


Açıklamada, 2 Nisan 2008 tarihinde tekrar çıkılan ihale için 8 firmanın şartname aldığı belirtildi. Bu firmalardan ''Heliportugal'' firmasının, 4 Mart 2008 tarihli dilekçesiyle, helikopterlerin ambulansa dönüştürülmesi için bekleme sürelerini gerekçe göstererek 3 aylık işe başlama süresinin 5 buçuk aya çıkarılmasını talep ettiği aktarılan açıklamada, bunun üzerine ilk aşamada teslim edilecek 7 helikopterin aynı anda hizmete sokulmasının güçlüğü değerlendirilerek bütün firmalar için tedrici bir teslim programı değişikliğine gidildiği anlatıldı.
Üç firmanın ihale tarihinin ertelenmesine ilişkin taleplerinin erteleme için gerekli olan kanuni süre içerisinde yapılmadığı için kabul edilmediği ifade edilen açıklamada, bu hususun basında yer alması üzerine konuyu resen inceleyen Kamu İhale Kurumu'nun, 8 Temmuz 2008 tarihli kararıyla Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı işlemin yerinde olduğunu tespit ettiği hatırlatıldı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
''Söz konusu 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçleri mevzuata uygun olarak yürütülmüş ve tamamlanmıştır. İhaleyi alan ortak girişim ihale dokümanında yer alan bütün şartları yerine getirmiştir.
İhale bedeli ile ilgili olarak telaffuz edilen rakamlar ve konunun sunuluşu kamuoyu nezdinde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek niteliktedir. Çünkü yapılan işlem komplike bir hizmet alımı olup, yalın helikopter kiralama işi değildir.
Bu hizmet alımı için ödenen fiyata, helikopterle beraber, her helikopter için gerekli sayıda pilot, teknisyen, hekim ve diğer sağlık personelinin bütün ödemeleri, tıbbi donanım ve tüm vakalarda kullanılacak ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri, bakım onarım, akaryakıt, hangar maliyetleri, sivil havacılık ve uluslararası kuruluşlara ait ödemeler, helikopter ile mürettebat ve taşınan hasta/yaralılar ve üçüncü şahıslar için doğabilecek sigorta giderleri ve benzeri bütün işletme giderleri dahildir. Dolayısıyla hizmet bedelinin sadece helikopter fiyatı ile kıyaslanması doğru değildir.
Konu ile ilgili haberlerde yer alan hususlar hakkında firmaların Kamu İhale kurumuna itirazen şikayet başvuruları bulunmamaktadır.''-''OLUMSUZ HABERLER GÜVENSİZLİK OLUŞTURABİLİR''-
Kamu İhale Kurumu'nun konuyu incelediği ve sürecin mevzuata uygun olduğuna karar verdiği hatırlatılan açıklamada, bu konuda sürdürülen herhangi bir inceleme olmadığı vurgulandı.
Bolu'nun Kıbrısçık ilçesi yakınlarına düşen helikopterin Sağlık Bakanlığı'na teslimedildiğine dair haberlerin de gerçeği yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, 112hava ambulans hizmetinin Türk halkının yıllardır özlemle beklediği çok önemli bir sağlık hizmeti olduğu ve vatandaşın bu hizmetten tamamen ücretsiz yararlandığı belirtildi.
Açıklamada, ''Henüz 4 ambulans helikopterle hizmet verdiğimiz ilk üç ayda, 118 vakaya müdahale edilerek, vatandaşlarımızın hakları olan acil ve etkin bir sağlık hizmeti almaları sağlanmıştır. Bakanlığımızla ve sunulan hizmetle doğrudan alakası olmayan bir helikopter kazası bahane edilerek yapılan olumsuz haberler vatandaşlarımızda sunulan hizmete karşı bir güvensizlik oluşturabileceği gibi sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Değerli medyamızı kamuoyunun yanıltılmaması ve doğru bilgilendirilmesi noktasında daha hassas olmaya davet ediyoruz'' denildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.