• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C

Hanutçuluğa son vereceğiz

Hanutçuluğa son vereceğiz
Vali Hüseyin Avni Mutlu “Hanutçuluğa ebediyen son vereceğiz” diyerek turisti dolandıranlara karşı acımasızca bir savaş başlattıklarını söyledi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- İstanbul kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde 2012 yılının turizm değerlendirme toplantısında Vali Hüseyin Avni Mutlu “Hanutçuluğa ebediyen son vereceğiz” diyerek turisti dolandıranlara karşı acımasızca bir savaş başlattıklarını söyledi. “Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız” diyen Vali Mutlu turistleri dolandıran 5 işletmeyi kapattıklarını ve denetimleri İstanbul’un her noktasında yürüttüklerini bildirdi.

kultur-turizm-6.jpg

İSTANBUL’A GELEN TURİSTTE YÜZDE 16.4’LÜK ARTIŞ
2012’inin değerlendirme toplantısında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof.Dr Ahmet Emre Bilgili 2012’nin İstanbul turizmi için başarılı bir yıl olduğunu söyledi.
 

grafik1.jpg

Bilgili İstanbul’da 9 milyon 381 bin 670 yabancı turist ile yüzde 16.4’lük bir artış sağlandığı belirtildi. İstanbul’un 2012 yılında yakaladığı yükselmeyi devam ettirmesi gerektiğini belirten Bilgili “Türkiye’ye gelen her 3.5 yabancıdan biri İstanbul’a geliyor. İstanbul Türkiye turizmi için önemli bir çekim gücüdür. Genel rakamlardan İstanbul çıkarsa Türkiye turizmi eksilerde görülür” şeklinde konuştu.

grafik2.jpg
 

kultur-turizm-7.jpg

BAŞARI TEHLİKELİ NOKTAYI İŞARET EDİYOR

Bilgili sözlerini şöyle sürdürdü: ”İstanbul ciddi bir başarı yakaladı. Bu başarı hepimizindir. Meslek örgütleri, ilgili birimler ve yerel yönetimlerin birlikte yakaladığı başarıdır. Aynı şekilde devam etmesi gerekiyor. Bu büyüme aynı zamanda tehlikeli noktayı işaret ediyor. Bu sürdürülmezse bir yıl sonra eksilerde gider. Şimdi biz bu başarıyı nasıl devam ettirebiliriz hesabını yapıyoruz. Diken üzerinde oturuyor gibi çalışacağız. Bütün gücümüzü İstanbul için harcayacağız.”

grafik4.jpg

KARAYOLUYLA GELENLERİ SAYAMIYORUZ

Bilgili, İstanbul için yapılan istatistiklerde İstanbul’un havayollarını aldıklarını, ancak karayoluyla gelenleri sayamadıklarını belirterek “Aslında Edirne’den gelenlerin üçte biri İstanbul’a aittir. Bu nedenle İstanbul için elde ettiğimiz rakama bir milyon kişi daha eklemek gerekir” dedi.
İstanbul’a havayoluyla gelişin yüzde 18 denizyoluyla gelişin ise yüzde 2 civarında olduğunu belirten Bilgili, İstanbul Sabiha Gökçen’in önemli bir artış yakaladığını söyledi. Atatürk havalimanı’nın belli bir yere oturduğunu ve İstanbul’a 3’cü havalimanının gerektiğini gösterdiğini söyledi.

grafik3.jpg

İSRAİL’DEN GELEN TURİST BİLE ARTTI

Bilgili, İstanbul’a gelen turist sayısına bakıldığında Almanların açık ara önde olduğunu, onları Ruslar, Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar ve İtalyanların izlediğini Hindistan’dan gelişin artarak 74 bin 526 turist geldiğini belirtti. İstanbul’a dünyanın her ülkesinden ziyaretçi geldiğini söyleyen Bilgili, “Adını bile duymadığımız Micromia Adası’ndan bile gelen var” diyerek ziyaretçi sayısındaki farklılığı örnek verdi.

grafik4.20130103130434.jpg

grafik5.jpg

İspanya ve Türkmenistan’dan yüzde 1-2’lik azalma dışında gelen ziyaretçilerde artış görüldüğünü anlatan Bilgili “Artışlar yüzde 10 ile 30 arasında görülüyor. İsrail’den bile yüzde 15 artış oldu. Özel nedenlerle yüzde 35 oranındaki Libya hariç tutulursa Arap ülkelerinden gelişte yüzde 15 lik artış görülüyor” şeklinde konuştu.

REHBERLERİN NİTELİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
İstanbul’da yüzde 95 A grubu seyahat acentesi, 3789 kokartlı turist rehberi bulunduğunu belirten Bilgili, rehberlerin niteliğini artırmak için Kalkınma Ajansı ile işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.
İstanbul’da Avrupa yakasında 363 Anadolu yakasında 47 işletme belgeli konaklama tesisinin bulunduğunu söyleyen Bilgili, bu tesislerin toplam yatak kapasitesinin 73 bin 836 olduğunu bildirdi.
Anadolu yakasının yatırımda sürekli geliştiğini ve önde gittiğini belirten Bilgili şunları söyledi: “Yatırımlara bakarsak Anadolu yakasında 101 adet, Avrupa yakasında ise 29 yatırım bulunuyor. Ayrıca İstanbul’da 60 bin belediye belgeli konaklama tesisi bulunuyor. Fatih’te 887 konaklama tesisinin 227’si bakanlık belgelidir. Ayrıca İstanbul’da 100 bin restoran bulunuyor.”

kultur-turizm-4.jpg

TURİSTİ DOLANDIRANA ACIMA YOK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’da turizm ve kültür camiasının güçlü kuruluşlara sahip olduğunu belirterek yabancı gazetecinin yazdıkları üzerine hanutçuların ve dolandırıcıların üzerine gittiklerini söyledi. Vali Mutlu, turisti dolandıra 5 işletmeye kapama cezası verdiklerini ve İstanbul’da hanutçuluğa son vermek üzere ekipler kurduklarını belirterek “Kim yanlış yaparsa karşınında devleti bulur” dedi.

İSTANBUL TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MARKASIDIR
2013 yılının refah huzur ve mutluluk getiren yıl olmasını dileyen Vali Mutlu şöyle konuştu:
”Turizm İstanbul da 14 milyon kişiyi kapsıyor Yaşayan her fert bu şehrin sahibi ve geleceğinin mimarıdır. Her birey İstanbul’un kalkınmasının dinamik gücüdür. İstanbul Türkiye’nin en büyük markasıdır ve misafirperverliğimizi dünya ile paylaşarak başarı getiriyor.”

İSTANBUL’A GELEN TURİST 20 MİLYONLARIN ÜZERİNE ÇIKMALI
Vali Mutlu, “Turizm her yıl büyüyerek başarı sağlayan güçlü sektördür. Ancak ortaya konular rakamlar İstanbul’un gerçek gücünü göstermiyor. İstanbul daha büyük güce sahiptir” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
”2013’te ulaşacağımız hedefler çok daha fazlasını yapma hedefini belirliyor. 2013’te İstanbul’u 20 milyonların üzerine çıkarmak ve milli gelirde önemli paya ulaştırmak hedefimizdir. Önümüzdeki yıllarda hizmete girecek olan 30 binden fazla yatak kapasiteli turistik işletmelerin yapımı devam ediyor. Bu ise beklentilerin net olarak gösteriyor. Kongre turizminde alınan mesafe ve dünya 6’cılığı bize yetmiyor, ilk 3’e girmeyi arzuluyoruz. Müzelerde ziyaretçi sayısında yüzde 20 civarında artış görüldü.
Turizm belgeli tesislerle birlikte belediye belgeli tesislerin de hizmet kalitesini iyileştirmeye mecburuz.”

TURİZMDE KİM YANLIŞ YAPARSA KARŞININDA DEVLETİ BULUR
Vali Mutlu, turistleri dolandıranlara ve hanutçulara karşı savaş başlattıklarını belirterek “Böyle iş yapanlara acımayacağız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
”İstanbul’a sahip çıkmak birinci görevimizdir. İstanbul turizmine kara bir leke süren hanutçuluğa ciddi bir şekilde parmak bastık Turistleri iğfal eden hanutçuluğa ve dolandırıcılıklara ebediyen müsaade etmeyeceğiz. Yabancı gazeteci yazısıyla İstanbul’da ciddi bir yaraya parmak bastı. Bu nedenle olaya karışan 5 işletmeyi kapattık. Diğer denetim faktörleri ile işletmelere yönelik sıkı takip başlattık.
İstanbul’un tamamında bu işe bulaşmaya cesaret ederek, turisti rahatsız edenlere karşı ekipler kurduk. İstanbul’u güvenlik alanında ulaştırdığımız standartlarda olduğu gibi turizmi de bunlardan temizlemek istiyoruz. 2013 turizmde bu problemlerin temizlendiği yıl olacaktır.”

İSTANBUL’UN TANITIMI İÇİN İŞBİRLİĞİ
Vali Mutlu İstanbul’un tanıtımı için kurumsal bir yapıyı sivil toplum kuruluşu ve kamu işbirliğinde kurduklarını belirterek “İstanbul’un tanıtımını daha hızlı sürekli ve yoğun şekilde yapacağız. İstanbul’u bütün dünya tanıyor ama tanıtım noktasında daha fazlasına ihtiyacımız var. Etkinlikler ile İstanbul tanıtımına güç katmamız gerekiyr.
İstanbul’a yeni destinasyonlar kazandırmamız gerekiyor. Özel İdare’nin projeleri bulunuyor. Küçükçekmece Batonea kazıları bölgesini ören yeri haline getirmemiz lazım. Beyköz’da Yoros ve Aydos kaleleri yenilenmelidir. İstanbul Büyükşehir belediyesi Topkapı’da Şehir Müzesi yapıyor. İstanbul’da müze sayısını artırmalıyız.
İstanbul’u iyi tanıtmak ve işirliğini derinleştirerek daha iyi hizmet etmemiz gerekir. İstanbul’a güçlü aydınlık bir istikbal hazırlamalıyız.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.