• BIST 99.835
  • Altın 243,317
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Halil Tuncer, Berlin Fuarı'nda

Halil Tuncer, Berlin Fuarı'nda
Halil Tuncer, İTB Berlin Fuarı’nda “Fotoğraflarlarla Türkiye” sergisinde 30’a yakın fotoğrafı ile dünyadan gelen turizmcilere Türkiye’yi tanıttı.
ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM

ALMANYA/BERLİN- Türk turizminin duayen fotoğrafçılarından Halil Tuncer, İTB Berlin Fuarı"nın 11"ci salonunda açtığı “Fotoğraflarlarla Türkiye” sergisinde 30"a yakın fotoğrafı ile dünyadan gelen turizmcilere Türkiye"yi tanıttı.Türkiye"nin ilk kez konuk ülke olarak yer aldığı ITB Turizm Fuarı"nda Kültür ve Turizm bakanlığı ile Berlin Fuar yönetimi tarafından ağırlanan Halil Tuncer yurdun dörtbir yanında çektiği özenle hazırladığı fotoğraflarını sergiliyor.


turkiyeturizm.cok sahibi Özkan Altıntaş, Belek Turizm Yatırımcıları Derneği-BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu, Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı, Ankara Güven Hastanesi İcra Kurulu Başkanı Hasan Basri Aktan, Halil Tuncer'in ITB'deki sergisini gezdi.HALİL TUNCER KİMDİR?

Turizm camiasının ve basınının yakından tanıdığı “turizm fotoğrafçısı” Halil Tuncer, ülke içinde olduğu gibi uluslararası alanda da bir çok başarıya imza attı. Halil Tuncer, Dünya Turizm Yazarları (FİJET) ve Türkiye Turizm yazarları ve Gazetecileri ATURJET üyesidir.

İşadamı Hasan Arat, Halil Tuncer'in sergisinde

Türkiye"yi, binlerce fotoğrafı, yurtdışında açtığı onlarca sergisi ile tanıtan turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer, Türkiye"yi tanıtmakla kalmayıp, Dünya İkinciliği"ni de ülkemize kazandırmış bir fotoğraf sanatçısı olarak tanınıyor.Türkiye"nin dört bir yanında çektiğin fotoğraflar, ticari ateşeden konsolosa, kabile şefinden ünlü sanayiciye, profesörden yöneticiye kadar birçok insanın duvarını süslüyor. Asya"dan Avrupa"ya, Uzakdoğu"dan Amerika"ya kadar birçok ülkede Türkiye Fotoğrafları açan Halil Tuncer, 40 yıl önce başladığı turizm fotoğraf sanatçılığını sürdürüyor. Türkiye"nin turistik bir manzarasını görünce, ilk günkü heyecanla deklanşörüne basmaktan bir an bile geri durmuyor…TÜRKİYE"Yİ KARIŞ KARIŞ GEZDİ

Amasya"da 1939"da doğan Halil Tuncer, küçük yaşta anne-babasını kaybetti. İkisi kızı ikisi erkek dört kardeşi olan Tuncer"i Yüzbaşı amcası okuttu. Amcasının tayin yeri değiştikce Tuncer"in okulu da değişti.
1948"de İstanbul"da başlayan ilkokul serüveni Amasya, Diyarbakır ve Kayseri"de devam etti.


Turizmden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan ile Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Halil Tuncer'in sergisini gezdi.

Ortaokul çağına geldiğinde amcasının görev yeri Sivas oldu ve okul değiştirmeler devam etti. Sivas"tayken bir maden mühendisi kendisinden madenlerin fotoğrafını çekmesini istedi. Bu işten eline geçen parayla 6-9"luk Kodak makinesini aldı. İlk fotoğraf makinesiyle okuldakilerin fotoğraflarını çekip, harçlığını çıkarmaya başladı.


Lise çağında Amasya-Sivas-İstanbul arasında gidip geldi. Lise çağında okulda fotoğrafçılığa başlayıp harçlığını çıkarmaya başladı.
Kabataş Lisesi"ne yazıldığında da okul fotoğrafçısı gibi çalıştı.


İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili, Halil Tuncer'in sergisini gezdi.

Amasya"da öğretmenlik yapan ağabeyi ve diğer akrabalarına yük olmak istemediğinden, fotoğrafçılıktan elde ettiği gelirle lise öğrenimini sürdürdü. Ancak başaramayınca, ikinci sınıfta öğrenciliğe veda etti. Kabataş Lisesi yıllarında kendini sevdirdiğinden, kimin fotoğraf işi olursa onu çağırıdı. Böylece geçimini fotoğrafçılıktan kazandığı parayla yeni fotoğraf makine ve ekipmanları aldı.NEMRUT FOTOĞRAFLARI ÇEKTİ

1967-69"da vatani görev için gittiği Gelibolu"da da fotoğrafçılığa devam etti. Askerlik sonrası İstanbul Nişantaşı"na yerleşti.
1970"te Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) yöneticileri onu Türkiye fotoğrafları çekmek için gezilere yolladı. TMTF adına hem fotoğraflar hem de 8"mm"lik filmler çekti.Günümüzde Nemrut denince akla ilk gelen turizm fotoğrafçısı Tuncer"dir. İlk Nemrut fotoğraflarını 1971"de çekti.
Çektiği 8 mm"lik filmlerini, Fransa"da Turizm Tanıtma Müşavirliği"nde izleyen yabancılar, hayran kalarak Türkiye"ye tatil amaçlı geziler yaptılar.
1972"de İsveç"ten gelen bir Türkolog profesöre iki Efes fotoğrafı hediye etti. Bu jeste karşılık veren profesör ona uçak bileti yollayıp İsveç"e davet etti. İlk yurtdışı sergisini açmak amacıyla gittiği Stockholm"de 20 gün kalıp, beraberinde götürdüğü 40 adet siyah-beyaz Türkiye fotoğraflarını sergiledi.
Dönüştü trenle geçtiği Berlin, Münih ve Salzburg"ta tanıtma ataşelikleri ve Türk-Alman Dostluk Dernekleri"nde sergiler açtı.


Turizmciler Halil Tuncer'i ziyaret etti

Almanya"dan dönen Halil Tuncer, Türkiye"de sergi açma girişimlerine başladı.1973 yılında İstanbul Bankası"nda sergisini açtı.
Bunu Ankara"daki Tuzcuoğlu Sanat Galerisi"ndeki ikinci sergi izledi.
1974"te Sheraton Hotel"de gerçekleştirilen “Dünya Gençlik Kongresi”nde de sergi açtı. “Tanrıların Arabaları” adlı kitabıyla dünyada büyük yankı uyandıran Erich Von Daniken sergisine katıldı. Daniken"e Nemrut fotoğrafı hediye eden Tuncer, “Sen o dağa henüz çıkamadın ama gördüğün gibi ben çıkmakla kalmayıp, onu dünyaya tanıtıyorum” dedi.
Profesyonel turist rehberleri, her gittikleri yere onu da götürmeye başladı. Böylece, Türkiye"yi karış karış tanıma süreci başladı. Bu arada Türkiye"de yeni sergilerini de peş peşe açtı.

“FOTOĞRAFLARLA TÜRKİYE” SERGİLERİ
1972"de İsveç Stockhom"de, Berlin, Münih ve Salzburg"ta tanıtma ataşelikleri ile Türk-Alman Dostluk Dernekleri"nde sergiler açtı.
1973 yılında İstanbul Bankası"nda ilk sergisini açtı
1974 Ankara Tuzcuoğlu Sanat Galerisi"nde sergisini açtı.
1974"te Sheraton Hotel"de gerçekleştirilen “Dünya Gençlik Kongresi”nde de sergi açtı.
1976 yılında Mısır"daki Ayn Şems Üniversitesi"nde Türkiye Tanıtım Haftasına yeni fotoğraflarıyla katıldı. Tuncer koltuğunun altında Türkiye fotoğraflarıyla Mısır"daki gazetecilerin kapısını aşındırıp ülkesini anlattı. Ertesi gün Mısır medyasının ondan bahsetti.
1979"de Romanya"ya giden Tuncer, Bükreş Güzel Sanatlar Akademisinde bir sergi açtı.
1976"da Kuzey Kıbrıs Girne"de sergi açtı.
1992-93"te TÜRSAB"ın fotoğrafçılık işlerini yaptı
1993"te Kapadokya üzerinde balonla uçarak Peri Bacaları"nı fotoğrafladı.

DANİMARKA"DA DÜNYA İKİNCİSİ OLDU
1989 yılında Nemrut Dağı"nda tanrı heykelleri üzerinde yamaç paraşütü yapan sporcu görüntüsünün yer aldığı Turizm Bakanlığı"nın afişindeki fotoğrafıyla 1993"te Danimarka"da yapılan Dünya Turizm Örgütü"nün düzenlediği yarışmada 69 ülke arasında ikinci oldu.
Bu başarısı ile başta TRT olmak üzere bir çok basın organında yer aldı.
1996-2000"de Amerika"ya iki kez gidip, Türk-Amerikan Federasyonu"nun katkılarıyla çeşitli kentlerde Türkiye fotoğrafları sergisi açtı. Connecticut"ta Türkiye"yi tanıtan trenin üzerindeki Atatürk görseli de Halil Tuncer"e aittir.
2001"de Küba"da Türkiye Fotoğrafları sergisi açtı.
2001"te Essen Duisburg"ta sergi açtı.
2004"te Macaristan Başkonsolosunun daveti üzerine ülkeye giderek ünlü besteci Bela Bartok"un hayatını araştırarak fotoğrafladı.Daha sonra Bela Bartık ve Ahmet Adnan Saygun Anadolu Yolları"nda adlı sergisi İstanbul ve Ankara"da açıldı.
2005"te Adıyaman"da “Nemrut Fotoğrafları “ sergisi açıldı.
2005"te İstanbul The Madison Hotel"de sergisi açıldı
2005"te İstanbul Travel Turkey Fuarı"nda sergisini actı.
2007"de İstanbul Emitt Fuarı"nda fotoğraflarıyla yeraldı.
2008 Travel Turkey İzmir Fuarı"nda sergisi açıldı.
2009 Emitt İstanbul ve Travel Turkiye İzmir fuarlarında sergisi açıldı.
2010 Emitt Fuarı"nda sergisi açıldı.
2010 İTB Berlin Turizm Fuarı sergisi

ALDIĞI ÖDÜLLER
1993"te Danimarka"da yapılan Dünya Turizm Örgütü"nün düzenlediği yarışmada 69 ülke arasında Dünya İkincisı ödülü aldı.
1993"te TÜRSAB
1993"te İstanbul Skal
1993"te Adıyaman Valiliği "Hemşehrilik Ödülü" verdi.
2000"de Kahta Kaymakamlığı Ödülü
2004 Adıyaman Turizme Hizmet Ödülü
2005 Altın Elma Afişi Adıyaman Müzesi"nde köşeye konularak ödül verildi
2010 TUYED Ödülü
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.