• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 14 °C

Haliç ihalesi Tamince'de

Haliç ihalesi Tamince'de
Haliç ihalesini 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos otelleriyle bilinen Sembol İnşaat Ekopark ve Fine Otel ile oluşturduğu konsorsiyum ile kazandı.

İSTANBUL- Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesi tamamlandı. İhaleyi 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos otelleriyle bilinen Sembol İnşaat Ekopark ve Fine Otel ile oluşturduğu konsorsiyum ile kazandı. Sembol İnşaat'ın patronu Fettah Tamince iş hayatına halı satarak başlamış, 2000 yılında Rixos zincirini kurarak Türkiye'nin en önemli işadamlarından biri haline gelmişti.
Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde, Cengiz İnşaat-Taca İnşaat-Galeri Kristal ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik ortak girişim grupları yarıştı. 1 milyar 138 milyon dolarla başlayan açık artırma 20 tur devam etti ve sonuçta kazanan 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos Grubu'nun da sahibi Sembol-Ekopark-Fine Otel ortaklığı kazandı. Oluşan bu fiyata KDV de dahil edilecek.
Firmanın teklifi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına sunulacak ve Yıldırım'ın onaylaması halinde ihale sonuçlandırılacak

ALTIN BOYNUZ RİXOS'UN OLDU
Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde açık artırma yarım saati bulmadan tamamlandı. 21. turda Cengiz İnşaat ihaleden çekilirken, 1 milyar 346 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Sembol – Ekopark İnşaat – Fine Otelcilik OGG galip geldi. Fine Otelcilik, ünlü işadamı Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos Otelleri’nin iştiraki. Fettah Tamince ihale bitiminde soruları yanıtlarken, Haliç’e 1 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyledi.
Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinin galiba 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos Otelleri oldu. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Haliç Tersaneler bölgesine yapılacak dev ihalede yarış yarım saate yakın kıyasıya devam etti. İhaleye Sembol – Ekopark İnşaat – Fine Otelcilik OGG ve Cengiz – Taca – Galeri İnşaat teklif vermişti. Rixos Otelleri’nin iştiraki Fine Otelcilik başlangıçta 1 milyar 136 milyon dolar teklif verdi. Cengiz İnşaat ise 862 milyon 600 bin dolarla başladı, hemen ardından 1 milyar 138 milyon dolara çıkardı. İkinci turda teklifler 1 milyar 150 milyon dolara çıktı. Hızla artan teklifler 6. turda 1.2 milyar doları buldu. 16. tursa ise 1.3 milyar dolara çıktı.

20 TURDA İKİ MOLA GELDİ
1′er milyon dolar birden artırılan teklifler 16. turda 1 milyar 301 milyon doları bulmuşken 10. dakikada ilk molayı Sembol İnşaat aldı. İkinci mola da 20. turda Cengiz İnşaat’tan geldi. Teklif en son 1 milyar 345 milyon dolara çıktı. Ancak ikinci moladan sonra Cengiz İnşaat çekildiğini açıkladı. İhale 1 milyar 346 milyon dolar artı KDV ile Sembol – Ekopark İnşaat – Fine Otelcilik OGG’de kaldı. Fine Otelcilik, ünlü işadamı Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos Otelleri’nin iştiraki.

RİXOS 1 MİLYAR LİRA DA YATIRIM YAPACAK
İhaleye katılan Fettah Tamince yıllardır atıl kalan İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Haliç’i turizme kazandıracaklarını söyledi. Tamince, projeye 1 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. Fettah Tamince, ihalede çıkan rakamın beklentilerinin üzerinde geldiğini belirterek, yine de altından kalkabileceklerini ifade etti.

İKİ DEV YARIŞTI

Haliçport için yapılacak açık artırmada, Sembol İnşaat’ın liderliğini yaptığı ortak girişim grubu ile Cengiz İnşaat’ın liderliğini yaptığı ortak girişim grubu mücadele etti. Sembol İnşaat, Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince’nin şirketi. Cengiz İnşaat ise mayıs ayında yapılan 3. Havalimanı ihalesini kazanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Türkler’ diye tanımladığı konsorsiyumun ortağı.

PROJEDE NELER VAR?

Proje, 4 yılı inşaat, 45 yılı işletme süresi olmak üzere 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. Proje kapsamında her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkanlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otopark yapılacak.

Açık artırmada en yüksek kira bedelini veren firmanın teklifi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın onayına sunulacak ve Yıldırım’ın onaylaması halinde ihale sonuçlandırılacak.

HALİÇ PROJESİ YARGIYA TAŞINIYOR

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesini değerlendirdi.

İhalenin bugün tamamlandığını hatırlatan Mimarlar Odası, basında çıkan haberlere göre projenin 4 yılı inşaat, 45 yılı işletme süresi olmak üzere 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirileceğini belirtti. Oda, projenin, her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkânlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otoparkı kapsadığını kaydetti.

Bilimi, uzmanlığı, hukuku, şehirciliği ve planlamayı reddeden rant odaklı sürecin, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ile Haliç'in "el değmemiş" son parçasına da uzandığını ifade eden Mimarlar Odası, bu proje ile Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinin denize açılan kapısı olduğu ve zaman içinde Kasımpaşa'yı da içine alarak Galataport ile bütünleştirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Açıklamada, "Dünyanın en eski ikinci tersanesi olan 558 yıllık Haliç Tersanelerinin, dünya üzerinde başka örneği bulunmayan şekilde ve yaklaşık 6 asırdır gemi yapım işlevini sürdüren tek endüstriyel arkeolojik SİT'in ortadan kaldırılması için yeni bir adım atılmış oluyor. Konunun sadece gelecek kuşaklara aktarılması ile yükümlü olduğumuz kültürel, tarihi ve endüstriyel arkeolojik mirasın korunması açısından değil; kentin ve geleceğinin şekillendirilmesi açısından da bütünlüklü olarak ele alınması gerektiği açıktır" denildi.

Açıklamada, 2863 sayılı Koruma Mevzuatı, Koruma Kurulu kararları, planlama ve şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı gibi bütün yasal düzenlemeleri yok sayan projenin Tersane-i Amire'yi oluşturan alanın bütünlüğünü bozacağı ifade edildi.

Haliç ve kıyılarının "altın boynuz" olarak bilindiğini hatırlatan Mimarlar Odası, bir dünya mirası olduğunun altını çizdi. Oda, bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasının yerel ve merkezi yönetimlerin asli sorumluluğu ve görevi olduğunu belirtti.

Projeyi yargıya taşıyacaklarını bildiren Mimarlar Odası, "Normal hukuk düzeninin işlediği bir ülkede bu hukuksuzluğun yargıdan onay bulmasının mümkün olmadığı inancındayız" dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.