• BIST 98.455
  • Altın 220,122
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

Hac pastası mektubu

Hac pastası mektubu
Hac pastası paylaşımı iddialarını içeren mektubun fotografını TÜRSAB'ın isteği ve gelen telefonlardaki 'umumi arzu' üzerine yayınlıyoruz.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Hac pastasının paylaşımı iddiaları ile dolu mektubu yayınladığımızda bir çok telefon aldık. Herkes tutturmuş belge diyor. Türkiye"nin tarihine geçen sözler vardır: “Rüşvetin belgesi olur mu?” bunlardan biridir.
Ama biz iyi niyetimizi göstererek görülmek istenen belgeyi, yani Ankara Kavaklıdere"den postaya verildiği görülen, TÜRSAB"ın görmek istediği esrarengiz mektubun fotoğrafını yayınlıyoruz. Üzerindeki adres bölümünü sildik. Zaten gönderilen kişileri açıklamıştık. Ancak bazı şahısların adlarının geçmesinin yerinde olmadığını düşündük.SKANDALLAR BÖYLE MEKTUPLARLA ORTAYA ÇIKAR

TÜRSAB, hac olayının perde orkasına ortaya koyan ve “eskimiş bilgiler” diye tanımladığı açıklamasında  üstüne vazife olmayan gazetecilik mesleği hakkında bazı kriterler koydu. En kısa zamanda  İletişim Fakültesi"ne göndererek ders olarak okutulmasını talep edeceğiz.
Bazı baskıcı kurumlardan çekinenler böyle mektuplar yazarak kamuoyunu aydınlatmak isterler.
Bize gelen esrarengiz mektupta onlardan biridir.
Amerika"yı birbirine sokan ünlü Watergate skandalı , Türkiye"yi karıştıran MİT raporu gönderilen mektuplarla ortaya çıkmıştır. Bu mektuplar arı kovanına çomak sokmuş ve arılar ya birbirlerini sokmuşlar; ya da bir o yana bir bu yana dağılmışlardır. İnsanların gocunacak yanı yoksa mektuplardan korkmamalıdır.

BASIN MENSUPLARINA YAKIŞMAYAN HABERCİLİK YAPMAK
Gazeteci haber yapar. Gazeteciye haber yapmak yakışır. Haber, haberden gocunana yakışmaz.
Çok televizyon, çok Uğur Dündar"ın Arena"sını seyredenlerin kaleme aldığı anlaşılan yazıda yer alan “araştırmacı-gazeteci” ibaresi gazetecilik literatürüne göre tuhaf kaçmaktadır.
Gazeteci zaten araştırmacıdır. Haberi araştırır ve bulur.
Bu mektubu da araştırdık, bulduk ve yayınladık. İçeriğinde bazı hakaret dolu bölümler vardı. Sorumlu yayıncılık anlayışı içinde onlara yer vermedik.
Ancak, TÜRSAB"ın dediği gibi mektup eski olsun, yeni olsun farketmez. Eskiden ölen insan bugünde ölmüyor mu? Büyüklerimizin söylediği gibi “Tarih tekerrürden ibarettir” sözlerini kanıtlayan  bir TÜRSAB açıklaması gördük.

OLANLARI HERKES BİLİYOR
TÜRSAB"ın açıklamasında “Basın mensuplarına yakışmayan, araştırmacı-gazeteci kimliğine ters düşen hatta kesinlikle uymayan bir davranıştır. Zira gerçek gazeteci, yayınladığı haberi belgeleri ile ispat edebilendir” deniliyor.
Bu işleri kanıtlayacak detaylı belgeler TÜRSAB"ın arşivlerindedir. Hatta tüm acentelerin dillerindedir. Hac olayında yıllardanberi oynanan oyunlar  herkes tarafından bilinmektedir.
Turizme yeni başlayan bir acenteye gidin sorun size neler anlatır neler?
Hepsini yazmaya kalksak Arsen Lüpen romanları yanında solda sıfır kalır. Ama belge diyorlarsa bize gelen mektubun resmini de koyduk.
Yazanı bulmak ise “araştırmacı” kimliği ile TÜRSAB"a kalıyor.
Bulurlarsa bize de bildirsinler onu da yayınlarız.

HANGİ DEMOKRASİ?
Bilindiği gibi TÜRSAB"ın paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf bir yönetim tarzı yoktur. Bu tarifin açık hali ise demokrasidir.
Açıklamada  yer alan “Demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her şeyin, belli kurallar ve sistemler doğrultusunda yürütüldüğünü özellikle ifade etmek isteriz” ifadeleri için bir araştırmacı-gazeteci bulmak gerekiyor. Yine de demokratik olması gereken ve olmadığı bilinen kurumun demokrasi arkasına sığınması sevindiricidir.
Ama TÜRSAB her türlü eleştiriye açık olmalıdır. Herkesin TÜRSAB"ı beğenmek gibi bir mecburiyeti yoktur.  Hazmetmek demokrasinin temel unsurlarından biridir.

TÜRSAB MEDYAYA NEDEN KÜSKÜN?
TÜRSAB bir tüzel kurum olarak ayrımcılık yapmadan tüm medyaya eşit mesafede durması gereken bir kurumdur.  Çünkü Türk kamuoyunun bir bölümünü temsil etmektedir. Halktan kopuk ve medyadan uzak bir kurum olmaya hiç hakkı yoktur. Sadece bize değil, yazıları beğenilmeyen bir çok medya mensuplarıyla da görüşme yapılmıyor. Ne yazık ki bu ayrımcılık ve küskünlük böylesine özel bir kuruma yakışmayacak ölçüde sürüyor.
Tek istekleri var:  Açacaklar telefonu birilerine yazdırdıkları gibi, “yaz” diyecekler. Böyle gazetecilik hangi ülkede var acaba?

KİŞİSEL HİÇ BİR SORUNUMUZ YOK
Biz her zaman söylüyoruz. TÜRSAB'ı yönetenler ile ile kişisel hiçbir sorunumuz yoktur. Hatta başkanı kişi olarak eğlenceli buluyor ve seviyoruz  bile... Sadece yönetim sisteminin doğru olmadığını ortaya koyuyoruz.
Demokrasiler böyle işlemektedir. Gazeteciden kaçarak yöneticilik yapılamaz. Hele Türkiye"nin güzide bir kuruluşunun  ise buna hiç hakkı yoktur.
turkiyeturizm.com sitesi tam anlamıyla demokratiktir.
Türk turizminin ve turizme emek verenlerin haber sitesidir.
Sessiz çoğunluğun sesidir. Haksızlıkların karşısındadır. Doğruların Türk turizmine yararlı olacağına inanmaktadır. TÜRSAB"ın açıklamaları, toplantıları, aktiviteleri dahil; ayrım yapmadan lehte veya aleyhte her türlü açıklamalarına yer vermektedir ve vermeye devam edecektir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.