• BIST 91.450
  • Altın 252,485
  • Dolar 5,8844
  • Euro 6,5997
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

GYODER zirvesinde emlak raporu

GYODER zirvesinde emlak raporu
GYODER tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin sekizincisi 4-5 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

İSTANBUL- Gayrimenkul  Yatırım Ortaklığı Derneği  (GYODER) tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin sekizincisi 4-5 Haziran tarihlerinde İstanbul"da yapılacak.

“Gayrimenkul Zirvesi 8” öncesinde düzenlenen  basın toplantısında GYODER  Başkanı Bekir Cumurcu, Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu , Organizasyon Komitesi Başkanı Işık Gökkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Tanes oturumlar, konuşmacılar ve GYODER tarafından hazırlanan üç ayrı gayrimenkul araştırma raporu hakkında bilgi vererek, soruları cevaplandırdılar. 

Türkiye"de tescilli bir marka olan Gayrimenkul Zirvesi hakkında bilgi veren GYODER Başkanı  Bekir Cumurcu  “Global ekonomik sıkıntıyı ülkemize ithal ettik. Global ekonomik olumsuzluklara ilave olarak iç siyasi istikrarsızlığın belirleyici olduğu bir dönemden geçmekteyiz.  2002-2006 yılları arasında ortalama yüzde 7,5 büyüyen Türkiye için bu dinamiklerin daha düşük büyüme ve istihdam, daha az yabancı sermaye, daha yüksek enflasyon ve faiz oranları anlamına geleceği açıktır. Sayılan ekonomik parametrelere, özellikle de faiz hadlerine son derece duyarlı olan gayrimenkul sektörünün de bu gelişmelerden etkilenmesi beklentiler içerisindedir” dedi.

 “Hem global platformda hem de Türkiye"de alınmakta olan önlemler, özellikle de ülkemizde AB ve IMF çıpasının giderek ön plana çıkarılması, iyimser olabilmemiz için oldukça yeterli nedenler sunmaktadır” diyen Bekir Cumurcu “Yaşamakta olduğumuz türden ekonomik yavaşlamaların sunacağı fırsatlar ise madalyonun diğer yüzünü oluşturmaktadır. 8. Gayrimenkul Zirvesi, global gelişmeler ışığında Türk Gayrimenkul Sektörünün ve ayrı ayrı segmentlerinin bugünkü durumunun ve sunduğu fırsatların uzmanlarca detaylı olarak irdeleneceği bir zirve olacaktır. Bu kapsamda “Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri”, “Türkiye"de Perakende Pazarı ve AVM"ler İçin Öngörüler 2015” ve “İller İçin Öngörüler 2015” konulu üç ayrı araştırma raporu sunulacak ve değerlendirilecektir” şeklinde konuştu.

GYODER Yönetim Kurulu üyesi Turgay Tanes (İşGYO) konuşmasında, ray değiştirdiklerini, ülkemizde hiç yapılmayanı yapacaklarını  Gayrımenkul Fuarı organize edeceklerini duyurdu.

GYODER Başkan yardımcısı Nurhan Azizoğlu(Turkent) inşaatcılığın son dönemde moda meslek haline geldiğini ve pantoloncudan bile inşaatçı türediğini söyledi.

Yönetim Kurulu Üyesi Işık Gökkaya (Y&Y GYO) Bodrum da satışa hazır 35 proje bulunduğunu, ançcak satılamadığını belirterek “Türkiye de yılda 600- 700 bin konut intiyacı var. Ancak düşük gelirler talep yaratamıyor” dedi.

GYODER"in Dr.Can Fuat"a 25 ilde yaptırdığı çalışma raporunun açıklanmasıyla gayrımenkul piyasasına oldukça büyük ses getireceği ileri sürüldü.

 

GYODER"in ARAŞTIRMALARI SEKTÖRE DAMGASINI VURACAK

GYODER tarafından sekiz yıldır düzenlenen Türkiye"nin  ilk ve tek Gayrimenkul Zirvesi,  zengin içeriği ve  her biri kendi alanında  değerli konuşmacıları ile yıllardır sektöre damgasını vuruyor. Geleneksel olarak 2000 yılından beri organize edilen Zirve"ler sektör tarafından büyük ilgi görüyor ve katılımcılara önemli fırsatlar sağlıyor. Türkiye"nin ve  dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektör liderleri ve uzmanlar  Zirve"de buluşup sektörün durumunu ve ortak sorunlarını detayları ile ele alıp, çözüm önerilerini değerlendiriyorlar.

Bu yıl  “Türkiye"nin 100 yıllık Gayrimenkul Potansiyeli”  teması ile düzenlenecek Zirve"de iki gün boyunca gayrimenkul sektöründeki yatırım fırsatları ve sorunlar ele alınacak. İlk gün üç, ikinci gün dört olmak üzere toplam  yedi oturumda  otuzu aşkın konuşmacı görüşlerini katılımcılarla paylaşacak.

Dar ve orta gelirlilerin konut sahibi olmasına yönelik olarak hazırlanan “Affordable Housing: Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri”, Türkiye"de Perakende Pazarı ve Alışveriş Merkezleri için Öngürüler 2015” ve gelişmekte olan 10 ilin (Denizli, Manisa, Trabzon, Balıkesir, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Aydın, Muğla) ele alındığı “İller İçin Öngörüler” başlıklı raporların sonuçları Zirve"de açıklanacak ve detaylı olarak değerlendirilecek.

 

HAZIRLANAN RAPORDA NELER VAR?

Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri (Affordable Housing)

Konut ihtiyacının “dar gelirli” kesim için büyük boyutlarda olduğu ve bu ihtiyacın talebe dönüşmesinin önündeki engelin satın alma gücündeki yetersizlik olduğu, sorunun piyasa mekanizmaları yanı sıra sosyal politikalar içerdiği iyi biliniyor. GYODER adına “Affordable Housing Institute” tarafından ve birçok kuruluşun katkılarıyla hazırlanan araştırma raporu, konuyu hem arz hem de talep yönüyle ele almakta ve birçok ülkedeki uygulamaları da irdeleyerek çözüm yolları öneriyor.

 

Türkiye"de Perakende Pazarı ve AVM'ler için Öngörüler 2015

Bu araştırmada;Türkiye"de gelişen gayrimenkul sektörü içinde en hızlı büyüyen, yerli ve yabancı yatırımcıların en çok yatırım gerçekleştirdiği alışveriş merkezleri ile ilgili gelişme ve öngörüler ortaya konuluyor. Türkiye"deki AVM"ler, aktif olanlar ile inşaat ve plan aşamasında olanlar itibari ile ve iller bazında değerlendirilmekte, gayrimenkul yatırımları açısından AVM yatırımları incelenerek ve benzer ülkeler ile karşılaştırmalar yapılıyor. Çalışmanın öngörüler bölümünde ise ekonomik büyümeye bağlı olarak perakende harcamaların gelişimi ile perakende sektöründe büyüme öngörüleri yapılıyor. İller bazında ve Türkiye genelinde AVM yatırımları için 2015 yılına kadar gelişme potansiyeli ortaya konularak gayrimenkul yatırımı olarak AVM yatırımlarının getirilerine ilişkin öngörüler, yerli ve yabancı yatırımcılar için  değerlendirmeler sunuluyor.      

 

Gayrimenkul Sektörü ve İller İçin Öngörüler 2015 

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Trabzon illerinde yapılan calışma bulunuyor. Bu raporla birlikte GYODER bugüne dek iller bazında hazırlamış olduğu araştırma raporlarının sonuncusunu, dördüncüsünü sektöre kazandırıyor Günümüze dek incelenen il sayısı 25"i buluyor. Gayrimenkul Araştırma Raporu 5"de gelişme potansiyeline sahip  Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Muğla, Tekirdağ ve Trabzon illerine   ait konut, alışveriş merkezleri, konaklama tesisleri ile sanayi ve lojistik alanları incelenmekte ve 2015 yılına kadar olan dönem için öngörüler yapılıyor.

 

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN LİDERLERİ BULUŞUYOR

 

4 Haziran 08 Çarşamba günkü toplantının konusu:

“Türkiye"nin 100 Yıllık Gayrimenkul Potansiyeli”  teması ile düzenlenen  8. Gayrimenkul Zirve"sinin ilk günü  GYODER Başkanı Bekir Cumurcu ve SPK Başkanı Doç.Dr.Turan Erol"un açılış konuşmaları ile başlıyor.

 

“Ekonomik Bakış: Global Piyasalar ve Türkiye” konulu ilk oturum Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel tarafından yönetilecek. Zirve"nin ikinci oturumu  “Yatırım Ortamı: Gayrimenkul Sektörünün Cazibesi” ise  Garanti Yatırım  İcra Kurulu Başkanı Metin Ar  başkanlığında ele alınacak. İlk günün son oturumunda  GYODER  Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu"nun  başkanlığında “Alışveriş Merkezi Yatırımları: Tamam mı, Devam mı?” konusu tartışılacak. Aynı zamanda  “Türkiye"de Perakende Pazarı ve AVM"ler İçin Öngörüler 2015” raporu sunulacak.

 

5 Haziran 08 Perşembe günkü toplantı:

Zirve"nin ikinci günü  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve GYODER Organizasyon Komitesi Başkanı Işık Gökkaya"nın açılış konuşması ile başlayacak. “Konut Yatırımları: Herkes Nasıl Ev Sahibi Olacak?” başlıklı ilk oturuma Soyak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel  başkanlık yapacak. Bu oturumda  Affordable Housing Institute Kurucu Başkanı David Smith tarafından  Türkiye gayrimenkul sektörü için büyük önem taşıyan  “Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri” (Affordable Housing)  araştırmasının sonuçları açıklanacak.

“Gayrimenkulde Fırsatlar: Turizm, Ofis, Lojistik Yatırımları” TYD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Oktay Varlıer  başkanlığında yapılacak ikinci oturumda ele alınacak. Günün üçüncü oturumu Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu tarafından yönetilecek olan “Kentsel Dönüşüm ve Yenilemede Örnek Uygulama”.  Zirve"nin son oturumunda ise  Atlas Proje ve Arazi Geliştirme Başkanı Tavit Köletavitoğlu"nun yönetiminde “Gelişen Şehirlerimizde Yatırım Fırsatları” tartışılacak ve  Gayrimenkul Sektörü ve İller İçin Öngörüler 2015 raporunun sunumu yapılacak.

 

8. Gayrimenkul Zirvesi"nde yer alan yabancı konuşmacılar

Alexander Batchvarov (Merrill Lynch, Uluslararası Yapılandırılmış Kredi ve Araştırma, Genel Müdür)

Simon Fairchild  (IPD, Direktör)

John Forbes   (PricewaterhouseCoopers, Real Estate Leader, UK)

Walter Hampel (Hypo Real Estate, Direktör)

Jan de Kreij   (Majid Al Futtaim Properties, Başkan)

Otto Nagel   (Multi Turkmall,Yönetim Kurulu Başkanı)

David Smith  (Affordable Housing Institute, Kurucu Başkan)

Kenroy Dowers (IFC, Global Konut Finansmanı Grubu, Başkan)

Abhas Jha (Dünya Bankası, Koordinatör)

Danny Peeters (Goodman Avrupa Lojistik, CEO)

Paola Verri (Comitato İtalia 150,  Genel Müdür)

Tarık Nasser (Marriott International, Türkiye Danışmanı)

 

GYODER Yönetim Kurulu Üyeleri

Başkan            Bekir Cumurcu Nurol GYO

Başkan Yardımcısı  Nurhan Azizoğlu Turkent

Sayman Üye Dr. Feyzullah Yetgin Emlak GYO

Üyeler Emre Çamlıbel Soyak Yapı, Hakan Kodal, Krea Gayrimenkul, Işık GökkayaY&Y GYO, Kürşat Tuncel Doğuş GE GYO, Turgay Tanes İş GYO, Önder Halisdemir Çalıkbank

 

Gayrimenkul Zirvesi 8 Sponsorları ise şöyle:

Zirve"ye TC Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nın yanı sıra;

kent planlaması, kentsel büyüme ve gelişme konularında akademik çalışmalar yapan Urban Land Institute (ULI),  European Public Real Estate Association  (EPRA) ve National Association of Real Estate Investment Trusts (NAREIT)  gibi uluslararası kuruluşlar da destek veriyor.

 

ANA SPONSORLAR: İş GYO, EURO Hypo,  REDEVCO

SPONSORLAR : Aareal Bank, Cenor Group, Colliers International Türkey, Emlak Konut GYO, Dumankaya, Ece Türkiye, Krea Group, Kone Asansör, Multi Turkmall, Nurol GYO, Regnum, Soyak, Y&Y GYO

KATKIDA BULUNANLAR : Doğuş GE GYO, Torti Gallas and Partners

BASIN SPONSORLARI CNBC-e, Finans Dünyası, Hürriyet Emlak Yaşam, hürriyetemlak.com, Referans, Real Estate Publishers

İLETİŞİM SPONSORLARI   Kuzeybatı Gayrimenkul - REIDIN.com

DESTEKLEYEN ORGANIZATÖRLER  MIPIM, Real Vienna

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.