• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 7 °C

Güzeloğlu: Mersin zenginliğin adı

Güzeloğlu: Mersin zenginliğin adı
Vali Hasan Basri Güzeloğlu: Mersin'in Akdeniz çanağındaki bilinen, tanınan ve izlenen bir dünya kenti konumunda bulunduğunu söyledi.

MERSİN Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Türkiye'de çok az kente nasip olan bir zenginliğin adı olduğunu, kentin kuruluşundan bu yana tarım, turizm, ticaret, lojistik ve sanayi başta olmak üzere birçok konuda, kendi sınırlarının çok ötesinde, Akdeniz çanağındaki komşu ülkeler tarafından da bilinen, tanınan ve izlenen bir dünya kenti konumunda bulunduğunu kaydetti.
Mersin Valisi Güzeloğlu, Mersin'de yayın yapan Sun Tv'de, Ali Adalıoğlu'nun sunduğu "Sözün Özü" programına katıldı.
Programın canlı yayın konuğu olan Vali Güzeloğlu, Mersin'le ilgili, turizmden tarıma, eğitimden sağlığa, kültür sanattan Akdeniz Oyunları'na kadar çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.
2010 yılı verilerine göre, Türkiye'nin nüfus açısından 9. büyük ili, vergi tahsilatında ise 6'ncı büyük ili olan Mersin'in tahakkuk eden verginin ödenmesi konusunda 3. il olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, Türkiye'de kamuya yapılan harcamalarda açık vermeyen, devlet bütçesine katkı sağlayan 9 ilin arasında yer aldığını da vurguladı. Güzeloğlu, "Türkiye'nin toplam tarımsal üretiminin yüzde 7'sini biz üretiyoruz. Bazı ürünlerin üretim merkezi konumundayız. Türkiye'nin toplam narenciye üretiminin yüzde 45'ini, limon üretiminin ise yüzde 70'ini Mersin kendi başına karşılıyor. Narenciye ihracatının yüzde 75'ini yapan Mersin, aynı zamanda dünya hububat fiyatlarının belirlendiği çok önemli bir ticaret merkezidir" dedi.
Mersin'in sanayiye dayalı büyüme ve ihracata dayalı değerlendirmede, Türkiye'nin ihracatta ilk on kentinden biri olduğunu belirten Güzeloğlu, "Mersin, 16 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle, İstanbul'dan sonra ülkemizin 2'nci büyük dış ticaret kentidir" ifadesini kullandı.
Mersin'in turizmde değerlendirilecek çok büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Güzeloğlu, ülkenin güney ve batı kesimleri dışında turizm alanında yapılan en büyük yatırımların Mersin'de bulunduğunun söyledi. Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın temelinin bu yıl atılacağını bildiren Güzeloğlu, havaalanının 2012 yılı sonuna kadar bitirileceğini anlattı.
Eğitim konusuna da değinen Güzeloğlu, eğitimin bireyleri ve toplumları olumlu yönde değiştirdiğini, eğitilmemiş bireylerin kendisini, çevresini ve ülkesini olumlu yönde değiştirme düşünce ve becerisinden yoksun kaldığını söyledi. Güzeloğlu, "Eğitilmemiş bireyler en önemli ve çözümsüz sorun olan alanlardır. Büyüklüğüne ve sahip olduğu zenginliğine baktığımız zaman, Mersin eğitimde çok iddialı olmak zorundadır. Okul öncesi eğitimde, Türkiye'de 8'nci başarılı il, okuma yazma seferberliğinde de en başarılı 4'ncü il konumundayız" ifadelerini kullandı. Dershaneye gidemeyen yaklaşık 5 bin çocuğun pilot okullarda düzenlenen kurslarla Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Öğrenci Seçme Sınavı'na hazırlanmasını sağladıklarını belirten Güzeloğlu, "Büyükşehre bağlı 4 ilçemizde 5 pilot okulda gerçekleştirilen 'Açık Okul' projesiyle de, okul gibi fiziksel anlamda ideal ortamları, evinde çalışma ortamı bulunmayan çocuklarımızın kullanımına açarak Türkiye'ye örnek teşkil ettik. Burada çocuklarımız bilgisayar gibi teknik donanımlardan faydalanarak ödevlerini yapıyor, Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşan öğretmen adaylarının gözetiminde ders çalışarak sınavlara hazırlanıyor" dedi.
Sokak çocukları kavramının sosyal bir sonuç olduğunu belirten Güzeloğlu, "Bu sonucu doğuran etkenleri iyi yönetirsek, o sonucu doğuran nedenler de ortadan kalkacaktır. Öncelikli olarak tüm çocuklarımızı okulla buluşturmamız gerekiyor. Konuyla ilgili olarak, Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ve Çocuk Gelişim Merkezlerimizle birlikte yürüttüğümüz çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Bu çalışmalarda ciddi bir başarı düzeyini yakaladık ama bunu yeterli görmüyoruz" şeklinde konuştu.
"Mersin sokağında, caddesinde insanların sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlere katıldığı, cıvıl cıvıl, çok güvenli ve huzurlu bir kenttir" diyen Vali Güzeloğlu, şunları kaydetti:
"1 milyonluk nüfusa sahip, uluslararası ilginin, ticari ve turistik hareketliliğin yoğun olduğu bir büyükşehir olmasına rağmen, adli istatistiklere bakıldığında suç oranı düşük ve benzerlerine oranla çok daha güvenlidir. Güvenlik personelimiz; üstün görev anlayışı içerisinde, canla başla çalışarak, hukuka bağlı, insan haklarına saygılı, demokratik haklara son derece hoşgörülü, fakat kanun hakimiyetinin tesis edilmesinde bir o kadar da kararlı bir şekilde, toplumla iç içe, çok başarılı çalışmalara imza atıyor. Emniyet Müdürlüğümüzü teknik altyapı, araç gereç anlamında daha donanımlı bir hale getirmek için vatandaşlarımızla birlikte el ele çalışmalara devam ediyoruz. Mersin, 'öteki' kavramını tanımayan, herkesin birbirini kabul ettiği, farklılıkların hoş görüldüğü bir kenttir. Bizim esas güvencemiz, Mersin insanındaki birlikte yaşama arzusu ve iradesidir."
Vali Güzeloğlu, turizmin sürdürülebilirlik ve süreklilik arz ederek her sektörle buluşmak zorunda olduğunu ve sektörel boyutta herkesin katkı koyması gerektiğini savundu. Güzeloğlu, "Mersin, turizmde yaya kalan değil, bakir kalan bir kenttir. 300 kilometre uzunluğundaki sahil şeridimizde, florasından, faunasına, tarihsel değerlerinden inanç değerlerine kadar çok büyük zenginliklere sahibiz. 7600 yataklı kongre ve golf turizmine dönük Tarsus Kazanlı Turizm Merkezi'nin kamulaştırma çalışmaları tamamlandı, yol ihalesi yapıldı, önümüzdeki günlerde ilgili firma temsilcileriyle buluşup bir eylem planı hazırlayacağız ve Tarsus-Kazanlı Turizm Merkezini 2013 Akdeniz Oyunlarına kadar bitireceğiz. Mersin ve Çevresi Turizm Altyapı Birliği (METAB) olarak; diğer turizm merkezlerimizle ilgili çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Amacımız sürdürülebilir bir turizm yönetimi ve düşüncesini Mersin'de yerleştirmektir. Yılda 300 günü güneşli geçen ilimizde her zaman etkinlik gerçekleştirecek bir altyapıya sahibiz. Kanlı Divane'den Alahan Manastırı'na, Danyal Peygamber Makamı'ndan Aya Tekla'ya, Eshab-ı Kehf'ten Roma Yolu, Silifke Kalesi ve Elaussa Sebaste'ye kadar tarihsel alanlarda restorasyon ve rönovasyon çalışmalarına başladık. Doğal turizme konu edilebilecek ekolojik turizm alanlarında da yoğun çalışmalarımız sürüyor. Turizmi hem deniziyle hem de doğal zenginlikleri ve kültürel varlıklarıyla bir bütün olarak düşündüğünüzde kongre turizmi, sağlık turizmi gibi kavramlar Mersin için çok önemlidir. Samsun Valiliğim sırasında başlatıp, Türkiye'de örnek hale getirdiğim bir proje olan sağlık turizmi projesi, yakın gelecekte dünyada öne çıkacak ve ciddi gelir getirecek bir turizm çeşididir. Türkiye bu alanda çok nitelikli sağlık altyapısı ve uzman hekime sahiptir" şeklinde konuştu.
Bir kent için en önemli zenginliğin, uluslararası bir kent kimliği kazanmak olduğunu, vurgulayan Vali Güzeloğlu, Mersin'in, 2013 Akdeniz oyunlarına ev sahipliği yaparak, Türkiye'yi temsil etme onuruna eriştiğini, 2013'e kadar kentin fiziksel, sosyal tüm altyapılarını ve yatırımlarını bununla ilişkilendirerek bir hedef belirlediklerini açıkladı. Güzeloğlu, 2013 Haziran'ında 25 Akdeniz ülkesinden gelecek olan sporcular ve yöneticilerin yanı sıra basın mensupları ve izleyicileri de hesaba katınca 1 milyona yakın bir ziyaretçi döngüsünü oluşacağını, bunun da Mersin'in tüm dünya tarafından tanınması demek olduğunu belirtti. Vali Güzeloğlu, "Yapılacak olan tesisler sadece Akdeniz Oyunlarına değil, geleceğe yönelik hizmet sunacak, Mersin'i 2013 yılında ve daha sonrasında da gerçek anlamda bir spor kenti haline getirecektir. Bu kapsamda; son teknoloji ve sosyal donatıya sahip 30 bin kişilik bir stadyum, 7 bin 500 kişilik bir kapalı olimpik salon, en az 5 bin kişilik bir kapalı yüzme havuzu ve Üniversite yerleşkesi içerisinde 6 bin kişilik bir Oyunlar Köyü, bunun yanı sıra büyüklü küçüklü atletizm pistleri, atıcılık alanları ve binicilik parkurları gibi tüm olimpik branşlarda yarışların yapılabileceği alanlar ve Mersin'in 2013 sonrasında da bir spor kenti olmasına vesile olacak tüm yatırımlar yapılacaktır. Ama bu çalışmalar, her şeyden önce Mersin'in tanıtımında ve kentin kendini tanımlamasında önemli bir ivme kazandıracaktır" dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.