• BIST 96.861
  • Altın 239,536
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Güneydoğu Avrupa'da turizm

Güneydoğu Avrupa'da turizm
Güneydoğu Avrupa’da 2010 sezouna umut bağlayanların beklentileri boşa çıktı, turist sayısı ciddi oranda azaldı Bazı ülkeleri turizm kurtardı..

İSTANBUL- Güneydoğu Avrupa"da bir çok ülkede turizm sektörü kruziden çıkamadı. Bu arada bazı ülkelerin ekonomisi için turizm kurtarıcı oldu. Ekonomik sıkıntı yaz tatiline çıkmayı zorlaştırırken, ekonomik büyümenin büyük ölçüde turizm sektörüne bağlı olduğu bölgede yeterli gelir sağlanamadı. Güneydoğu Avrupa"da 2010 sezouna umut bağlayanların beklentileri boşa çıktı, turist sayısı ciddi oranda azaldı. Bu arada bazı ülkelerin kurtarıcısı ise turizm oldu.  Southeast European Times- SeTimes'in araştırması şöyle:Hırvatistan

Bazı ziyaretçiler tatillerini her zamankinden daha kısa tutsa da Hırvatistan, turizm rakamları bakımından bölgede sezonu en iyi geçiren ülkeler arasındaydı.
Yetkililer, sektörden elde edilen gelirin küresel mali krizin yol açtığı büyük çaplı bütçe açığının kapatılmasına yardımcı olmasını umuyor.
Yaz sezonunun en hareketli dönemi olan Ağustos"un ilk haftasında Hırvatistan"a 1,5 milyon turist giriş yaptı. 12 Ağustos"ta Turizm Bakanı Damir Bajs, ülkenin geçtiğimiz yılın rakamlarını yakalayabileceğine dair umutlu olduklarını açıkladı.
Bu da, Hırvat ekonomisine 6,3 milyar avrodan fazla bir para girişi olabileceği anlamına geliyor.
Şimdiye dek alınan sonuçlar, söz konusu hedefin ulaşılabilir olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl ülkeye gelen turist sayısı 6600 kişi daha fazla olsa da, aradaki fark çok büyük değil. Ortalama olarak 1 milyondan fazla kişi, yüksek sezonda Hırvatistan"ın Adriyatik sahillerinde tatil yapıyor.
Çek, Leh, Macar, Sloven, Alman ve İtalyan turistlerin yıllardır tercih ettiği ülkeyi Fransız, İskandinav ve İngiliz turistler de yeniden keşfediyor.
Hvar"daki bir restoranda aşçı olark çalışan Petar “Turist geliyor ama önceki yıllara göre daha az para harcıyor. Bu normal bir şey. Zor bir dönemden geçiyoruz, o yüzden çılgınlar gibi para harcamalarını beklememek lazım”, diyor.

Romanya

Pek çok Rumen, yurtdışına çıkmak yerine tatillerini ülkenin dağlık ya da kıyı kesimlerinde geçirmeyi tercih ediyor. [Getty Images]
Romanya"da turizm sektörü, 2009 yılındaki yüzde 30"luk gerilemenin ardından, düşüş eğilimini bu yıl da sürdürüyor.
Ülkeyi oldukça ağır yaralayan ekonomik krizin etkileri hâlâ yoğun bir şekilde hissediliyor. Bu nedenle Rumenler, yurtdışına seyahat etmek yerine ülkenin dağlık veya kıyı kesimlerindeki tatil beldelerini tercih ediyor.
Haziran ayında Wall Street Journal tarafından yapılan bir araştırma, Rumenlerin yüzde 43"ünün, maddi sıkıntılar ve işten çıkarılma korkusu nedeniyle, genellikle olduğu gibi üç dört haftalığına tatile çıkmak yerine yalnızca bir hafta tatil yapmayı planladıklarını ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 70"i, maddi sebepler yüzünden tatillerini evde geçirmeyi tercih ettiklerini söyledi.
Insight 360 tarafından gerçekleştirilen bir diğer araştırma ise, her üç kişiden birinin tatile çıkma fikrinden tamamen vazgeçtiğini gösteriyor.Karadağ


Zabljak ve Kolasin"daki plajların ve dağlık bölgelerdeki tatil merkezlerinin yarı yarıya boş olduğu, tatsız geçen Haziran ve Temmuz döneminin ardından, turistler Ağustos"ta Karadağ sahillerini ve dağlarını doldurdu.
Turizm bakanlığı, Ağustos ayına ait ilk rakamlara göre, bu dönemde Karadağ"daki toplam turist sayısını 120.670 olarak açıkladı. Bu sayı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16"lık bir artışı işaret ediyor.
Hükümet bu yıl ülkeyi ziyaret eden turist sayısının geçen yıl olduğu gibi 1,1 milyon kişi civarında olacağını tahmin ediyor.
1 Ağustos tarihli veriler, yılın ilk altı ayında ülkeye gelen turistlerin çoğunun Sırbistan"dan olduğunu gösterdi. Sırp turistlerin oranı yüzde 24 iken, AB"den ciddi sayıda turist geldi.
Turistlerin yüzde 20"si eski Yugoslavya ülkelerinden gelirken, yüzde 18"i Rusya ve eski Sovyetler Birliğinden idi. Karadağ"ın en güneyindeki kent olan Ulcinj"de ise tatilcilerin çoğunluğu Kosova"dan geliyordu.
Karadağ Havayolları, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında daha fazla yolcu taşıdı. Sınır geçişlerinde yüzde1"lik bir artış yaşanırken, yılın ilk çeyreğinde ulusal parkları ziyaret edenlerin sayısı, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 47 oranında arttı.
Tahminler, bu yılki turizm gelirinin 620 milyon avro düzeyinde olacağını gösteriyor ve bu da 2009 yılına ait rakama göre yüzde 1"lik bir artışı temsil ediyor.
Karadağ"da yerli turistler 2009"a ve özellikle de yerli turist sayısının en yüksek olduğu 2008"e kıyasla daha az seyahat ediyor.
Podgorica"daki bir turizm şirketinin müdürü olan Sreten Kankaras, konua ilişkn açıklamasında “Seyahate olan ilgi, 2009 yılına kıyasla yüzde 10 daha düşük. Vize serbestliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte insanların seyahat etme isteği arttı, ancak bu artış ekonomik krizle aynı döneme denk geldi, dolayısıyla beklediğimiz sonuçları elde edemedik,” ifadesine yer verdi.

Sırbistan

Sırbistan Ticaret Odasının verileri, ülke turizminde bir gerileme yaşandığını gösteriyor.
2010"un ilk altı ayında Sırbistan"ı ziyaret eden turist sayısında ve gecelik konaklamalarda, 2009"un aynı dönemine kıyasla, sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 15"lik bir düşüş yaşandı. Yerli turist sayısı yüzde 11, yerli turistlerin gecelik konaklamaları ise yüzde 15 oranında gerilerken, yabancı turist sayısında yüzde 3 ve gecelik konaklamalarda yüzde 6"lık bir gerileme oldu.
2010"un ilk altı ayında Sırbistan"a 911 binden fazla turist geldi. Bunların 620 bini yerli, 290 binden fazlası ise yabancı idi. Toplam gecelik konaklama sayısı 2,8 milyon olarak gerçekleşti.
Turist ve gecelik konaklama sayısının en yüksek olduğu yer, 256 binden fazla turist ve 495 binden fazla gecelik konaklama ile Belgrad oldu, ancak yine de bu rakamlar, 2009"un ilk yarısında elde edilen sonuçların altında kaldı.
Sırbistan"a en çok turist gönderen ülkeler Bosna Hersek (BH), Slovenya, Karadağ ve Hırvatistan idi. Bu ülkeleri Almanya, İtalya, Makedonya, Bulgaristan, Avusturya ve Yunanistan izledi.
Mayıs ayında gerçekleştirilen bir araştırma, Sırpların yüzde 70"inin tatile gitmeyeceğini gösterdi.
Konuya ilişkin olarak konuşan 26 yaşındaki Milos Cerovina “Arkadaşlarımla on günlüğüne Yunanistan"a gidebildim, ama bunun için pek çok şeyden fedakarlık etmem gerekecek. Acısı önümüzdeki aylarda çıkacak”, dedi.
42 yaşındaki Mirjana Dimiç ise şöyle konuştu: “Dört kişilik bir ailem var ve tatil yapma imkanımız olmadı. Çocuklar şu anda ailemin yanında. Ailem Bela Crkva Göllerine yakın bir yerde yaşıyor. Çok güzel bir yer, yakında ben de yanlarına gideceğim.”Bosna-Hersek


Küresel ekonomik kriz, BH"ye gelen yabancı turist sayısının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 30 oranında artması sayesinde ülke turizmini olumsuz yönde etkilemedi. BH Federal Çevre ve Turizm Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Türkiye, Hırvatistan ve Slovenya"dan gelen turistlerin çoğu ülkede kısa süreli olarak kalırken, İrlandalı, Mısırlı ve Fransız turistler daha uzun süre kalıyor.
Bosna"nın el değmemiş doğası, sıradışı kültür mirası, köklü gelenekleri ve sağlıklı yemekleri tatilcileri cezbediyor.
Sırp Cumhuriyeti (SC) Turizm Örgütü yaptığı açıklamada şöyle diyor: “BH"ye gelen turistlerin eskiye kıyasla daha az para harcayacakları kesin, fakat sunduğumuz tatil yeri seçenekleri, harcanacak para ile yaşanacak güzel deneyimler arasında bir denge sağlıyor. Ulusal turizm sektörü, her konuğu memnun etmek için sürekli bir çaba içinde ve şimdiye dek yaptığımız tüm yatırımların geri dönüşünü alıyoruz.”
Çinli seyahat acentesi Xinhua, bu yaz görülmeye değer 19 Avrupa kenti arasına Mostar"ı da dahil etti. Yerli turistlerin bile ekonomik krize rağmen ülkelerini keşfetmeyi tercih etmesi, şimdiye dek görülmüş bir şey değil.

Bölgede turizm

Bölgedeki turizm acenteleri, Hırvatistan ve Karadağ"da tatil söz konusu olduğunda pek çok turistin tek bir yerde uzun bir tatil yerine deniz kenarında bir haftasonunu tercih ettiğini söylüyor.
Konuyla ilgili olarak konuşan bir acenta yetkilisi “Paris veya Prag gibi yerlere gidenlerin sayısı azaldı. Haftasonu için maliyeti 100 avro civarında olan Hırvatistan seyahatleri revaçta”, dedi.
BH"deki Pale"s Jahorina Tours şirketi, çoğu kimsenin tatile çıkmaya karar verse bile tasarruf etmeye çalıştığını söylüyor.
Bir acenta çalışanı durumu şöyle özetliyor: “Türkiye"de beş günlük bir tatil, uçakla giderseniz yaklaşık 245 avroya mal oluyor, ancak aynı tur kapsamında yedi günlüğüne ve otobüs ile giderseniz yaklaşık 125 avro ödüyorsunuz.” 

Southeast European Times

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.