• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Gündemde Ergenekon davası vardı

Gündemde Ergenekon davası vardı
Ergenekon'da beklenen olmadı ve yeni ilave iddianamelerle davanın sonlandırılması uzadı ve kalın yeni yılın bahar aylarına kadar devamı bekleniyor

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü17-22 Aralık 2012
İSTANBUL-
Geçtiğimiz hafta Ergenekon davasında savcının mütalaası beklendiği için, Silivri olağanüstü günlerinden birini yaşadı. Başta CHP milletvekilleri olmak üzere, STK ve Sendikaların organize ettiği muazzam bir kalabalık o gün orada idi. İzdiham ve emniyet güçlerinin biber gazları ile dolu bir gün yaşandı. Medya duruşmaya büyük ilgi gösterdi. Ancak beklenen olmadı ve yeni ilave iddianamelerle davanın sonlandırılmasının kalın dosyalar nedeniyle yeni yılın bahar aylarına kadar devamı bekleniyor.

Gazetelerin köşe yazılarında ağırlıklı olarak Ergenekon vardı. İçlerinden Cumhuriyet'ten Bekir Çoşkun'un yazısı davayı fevkalade tasvir ettiği için buraya alıyorum.

BEKİR ÇOŞKUN : ONUNCU KÖY

Karar: Hukuk Öldü, Gömün...
Adı üzerinde:
“Özel mahkeme...”
*
Mahkeme “özel” olur mu?..
İktidar dahi baktı ki bu mahkemeler fazla cemaatin “özel”i oldu, kendi ayrı mahkemelerini kurdu sağlamından...
Bu mahkemeler ellerindeki “özel” işleri bitirince kapanacak...
Yani siz “kapanması gereken” özel durumdan adalet beklediniz dün...
*
Özel mahkeme şöyle:
“Silahlı terör örgütü” kurmaktan yargılananların silahları bulunamadı mesela...
O zaman “Kimde silah vardır?” dediler...
Birisinin elinde vardı; 2 milyon tüfek, 3 bin top, 1700 gemi, 600 uçak, 1600 tank...
Genelkurmay Başkanı’nı aldılar içeri “silahlı terör örgütü” kurmaktan...
O, Başbakan tarafından atanmış, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış yeryüzünün ilk silahlı terör örgütü üyesi idi...
*
Bu sefer bir sorun çıktı:
Örgüt üyeleri birbirlerini tanımıyorlar...
İyi mi?..
Mübaşir tanıştırdı...
Selamlaştılar...
*
Duruşmalar başladı...
Diyelim ki birisi hem eleman, hem sanık hem tanık...
Bir tek savcı olamamış...
*
Yine misal; bu davanın başlama noktası olarak “Ergenekon şeması”nın hazırlanmasına Tuncay Güney yardımcı oldu...
Nerede derseniz...
Kanada’da haham...
*
Bizim Utku Çakırözer güzel toparladı:
- 5 yıldır sürüyor dava...
- 60 bin telefon dinlendi...
- 21 iddianame...
- 44 gizli tanık...
- Dosyanın tümü 120 milyon sayfa...
(214 bin kitap eder.)
- 7 sanık ifade veremeden öldü...
*
Bu arada iki ölüyü mahkemeye çağırdılar, gelen olmadı...
Yurtdışındaki sanık asker hakkında da “Yurtdışına kaçmasın sonra” diye tutuklama kararı verdiler...
Çıkıp geldi...
*
Dün mahkemenin önü kalabalıktı...
Karar beklendi...
Ben size vicdanlardaki kararı açıklayayım:
“Hukuk öldü...”
Gömün...

Gerçekten Hukukun doruğa çıkması gereken yirmibirinci yüzyılda biz Hukuku öldürdük.
“Ergenekon ciddi bir iddia.Ama yargılamanın adil bir mahkemede yapıldığına dair inanç kamu vicdanında oluşmamıştır. Siyaset gereğini yapmalı. Adaleti aramalıdır.”
(Güngör Mengi)

emen2-babacan.jpg

BABACAN SPK'DAKİ SÜRPRİZ KADRO DEĞİŞİKLİĞİNİ SAVUNDU


Başbakan Yardımcısı Babacan, SPK Başkanı'nı görevden aldıktan sonra borsanın rekor kırdığını belirterek, "Twitter'dan 'iyi oldu' mesajları aldık" dedi.
Radikal Gazetesinin haberine göre; Vedat Akgiray ve 6 kişilik yönetim kurulunun ani bir gece yarısı önergesiyle görevden alınmaları konusunda,”bu işler böyle olur tıpkı özel sektördeki gibi. Orada yeniden yapılanmaya devam ediyoruz. Bu üyelerden bir kısmı ile devam edebiliriz. Bazıları değişebilir. Cumhurbaşkanı yasayı onayladığı gün yeni kurulu belirleriz. Geçiş dönemi uzarsa kurum için sıkıntılı olabilir. Bunu yaptık, normalde piyasa tepkisi farklı olabilirdi. O gün borsa rekor kırdı. Twitter’dan ‘çok iyi oldu’ diye mesajlar aldık. İMKB’yi yenileyip SPK’yı 1981’de bırakamayız” diye konuştu.
Vedat Akgiray'ı tanımam. Piyasaları yakından takip ettiğim için Sn. Bakan'ın istediği hızı veremediği fikrine katılıyorum. Etkin bir Başkan imajı çizemediği görüşündeyim.Temennim gelen gideni aratmasın.Bu konudaki fikrimizi yeni kadroyu gördükten sonra belirtmeği daha uygun buluyoruz.

AÇIĞI ‘ALTIN’ KAPATTI

Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olarak nitelendirilen cari açık, bu yılın 10 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 23 milyar 872 milyon dolar azalarak 41 milyar 95 milyon dolara geriledi.Ekim ayındaki cari açık ise, beklentilere paralel olarak 1.96 milyar dolar gelerek, yıllık bazda 53.1 milyar dolara indi. Bir önceki ayda açık 12 aylık dönem için 55 milyar 655 milyon dolar seviyesinde bulunan cari açık, böylece yıllık bazda son 13 aydır devam eden düşüşünü sürdürdü.
Cari açığın düşüşünde bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.6 ile beklentilerin altında gelen ekonomik büyümedeki yavaşlama ve son dönemde özellikle İran’a yönelik artan ahtın ihracatı etkili oldu.

12.5 MİLYARLIK ALTIN

Dış ticaret verilerine göre, 12.5 milyar dolarlık altın ihracatına karşılık ithalat 7.3 milyar dolarda kaldı. Merkez Bankası tarafından dün açıklanan, 2012 yılı ocak-ekim dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, cari açığın düşüşünde dış ticaret açığının 20 milyar 734 milyon dolar azalarak 55 milyar 396 milyon dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 2 milyar 529 milyon dolar artarak 19 milyar 133 milyon dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 780 milyon dolar azalarak 5 milyar 895 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.
Hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın on ayına göre 421 milyon dolar tutarında azalarak 20 milyar 74 milyon dolara, turizm giderleri de 613 milyon dolar tutarında azalarak 3 milyar 417 milyon dolara geriledi.

YURTDIŞINA 3.3 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK

MERKEZ Bankası ödemeler dengesi verilerine göre, yurtdışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar bir başka deyişle doğrudan yabancı yatırımlar, bir önceki yılın on aylık dönemine göre 1 milyar 469 milyon azalarak 10 milyar 584 milyon dolara geriledi. Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar 1 milyar 594 milyon dolar artarak net 3 milyar 364 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Yurt dışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında ekim ayındaki 359 milyon dolar tutarında alımla birlikte on aylık dönemde toplam 3 milyar 39 milyon dolar tutarında net alım yaptı. Yurt dışı yerleşikler on aylık dönemde toplam 13.6 milyar dolar tutarında alım yaptı.

5.8 MİLYAR DOLARLIK TAHVİLLE BORÇLANMA

YURTDIŞINDA gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar, ekim ayındaki 2 milyar 250 milyon dolar tutarındaki yeni ihraçla birlikte yılın on aylık döneminde 5 milyar 863 milyon dolar tutarında net borçlanma gerçekleştirdi. Diğer sektörler ise yurt dışı tahvil ihracı yoluyla ekim ayında 500 milyon dolar borçlanma gerçekleştirdi. Gene Hükümet ekim ayında yurt dışına 500 milyon dolar tutarında kredi kullandırdı.

BEDAŞ'IN YENİ SAHİBİ BELLİ OLDU

Cengiz Kolin Limak OGG 1,960 milyar dolar ile ihalede en yüksek teklifi verdi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin bağlı şirketi olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’deki, TEDAŞ’a ait %100 oranındaki hissenin özelleştirilmesine ilişkin açılan ihalenin nihai pazarlık görüşmesi sona erdi. Cengiz Kolin Limak OGG 1,960 milyar dolar ile ihalede en yüksek teklifi veren grup oldu.
İhale için Torunlar Gıda, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Park Holding, Aksa Elektrik Perakende Satış, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji ve IC İçtaş İnşaat Sanayi teklif vermişti. Saat 14:30'da başlayan ihalede ilk elemesiz turda en yüksek teklif 910 milyon dolar oldu.
Türkiye ilginç bir ülke oldu. Büyük özelleştirmelerde karşımıza hep aynı firmalar çıkıyor. Genellikle İnşaat kökenli bu firmaların hızlı yayılmalarını, hemen her sektöre el atmalarını merakla seyrediyorum.Derin bir geçmişleri olmayan bu firmaların borçlanma imkanlarının rahat olduğu günümüzde borç sermaye ile bu kadar hızlı büyümelerini sağlıklı görmüyorum.
Pekçok firma günümüzde küçülme çalışmaları yaparken, yenilerin hesapsız büyümeleri dikkat çekici geliyor.

emen3.20121216071050.jpg

AMERİKA DOSYASI


ABD (FOMC) Federal Açık Piyasa Komitesi yılda 8 defa toplanır. Geçtiğimiz hafta bu komite yılın son toplantısını yaptı. Arkasından bir basın toplantısı yapan Bernanke, Mali uçurumun ciddiyetine dikkati çekti. Çözümlenmediği takdirde doğabilecek menfi etkileri yokedebilmek için FED olarak her ay 45 milyarlık varlık alımı yapacaklarını açıkladı.. Bu açıklamanın arkasından özellikle Avrupa piyasaları Almanya dahil satıcılı bir seyir izledi.
Amerikan Hükümet yetkilileri mali uçurum sorununu yılsonuna kadar çözme ümitlerini kaybetmediler ama piyasalar buna ihtimal vermiyor. Zenginlere vergi konusunda muhalefetle anlaşmazlık var.

AVRUPA DOSYASI

Geçtiğimiz hafta Avrupa oldukça karıştı. Önce Berlusconi kenara çekileceğini söyleyerek İtalya'da siyasi belirsizliği artırırken, Merkel'in Euro Bölgesi için birlikte borçlanmaya yanaşmayacağı açıklaması öne çıktı. Bu arada İtalya'da Monti'nin istifa edeceği söylentileri yayıldı. Gerçi Nisan 2013'de esasen süresi biteceği için bu duyum surpriz olmadı.

emen4.20121216071138.jpg

Yardım paketindeki ek dilimi alan Yunanistan geçtiğimiz hafta tahvillerinin bir kısmını 1/3 fiyatına geri aldı.İşsizlik düzeyi %24.8 ile rekor düzeyde.
İtalya 4.63'den İspanya 5.37'den tahvil sattı. Almanya'da endeksler geriledi.Avrupa'da piyasalar Berlusconi'nin açıklamasından sonra satıcılı bir seyir izledi.

AB Maliye Bakanları Ortak banka denetçisinde anlaşma sağlandı.
Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, AB maliye bakanlarının ECB'nin ortak banka denetçisi görevini üstlenmesi konusunda anlaşmayavardıklarını bildirdi. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, "Bankaların çoğu ECB'nin doğrudan denetimi altında olacak.
Toplantıda alınan kararlar, Euro Bölgesi'nde 3 yıldan uzun süredir devam eden krizin çözümünde bir köşe taşı olacak" diye konuştu. Moscovici, Fransa'da bankacılık sisteminin yüzde 80-85'i ECB'nin denetimi altında olacağını ifade etti.

HSBC’YE REKOR CEZA

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere’nin en büyük iki bankası HSBC ve Standard Cartered’a toplam 2.5 milyar dolarlık kara para aklama cezası kesti. Cezanın 1.9 milyar doları HCBC’ye, 667 milyon doları da Standard Chartered’a kesildi.Financial Times’ın haberine göre, HSBC ve Standard Cartered haklarındaki suçlamalar nedeniyle hukuki süreç başlatılmaması talebiyle ABD’li müfettişlerle salı günü masaya oturmaya hazırlanıyor..

ÇİN DOSYASI

Çin'de öncü PMI 14 ayın zirvesinde . İç pazar hareketlendi


Çin'de PMI'ında Aralık ayı ilk tahmini, 14 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.
Çin'de HSBC tarafından hazırlanan imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) için Aralık ayı ilk tahmini, 14 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. 5 aydır üst üste artan PMI, Aralık ayında 50.9 puan oldu. PMI'ın 50 puan seviyesinin üzerinde olması büyümenin hızlanacağına, 50 puanın altında olması ise yavaşlayacağına işaret ediyor.

emen5.20121216071239.jpg

HSBC'nin imalat sektörü PMI için ön tahmini, Noel tatillerinin yaklaşması nedeniyle normalden erken açıkladı.

HSCB'nin Çin baş ekonomisti Hongbing Qu yaptığı açıklamada, iyileşen şartların öncelikle iç talep tarafından yönlendirildiğini ifade etti. İmalat sektörü PMI'ın alt endeksi olan yeni siparişler endeksi de Nisan 2011'den bu yana görülen en yüksek seviye olan 52.7 puana çıktı.

emen6.20121216070956.jpg

Daha önce”Yılın En Seksi Erkeği” seçilen Kuzey Kore lideri bu defa 'Yılın Kişisi' seçildi.


Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un bu defa Time Okurlarının oylarıyla yılın kişisi seçildi. Kim 5.6 milyon oy aldı.
Az zaman önce yılın en seksi erkeği seçilen liderin bu defa takipçisi Dünya Show sunucusu Jon Stewart oldu. Mısır Başbakanı Mursi'de ilk onun içinde kaldı.

PİYASALAR

FED sonrası Avrupa satıcılı

FED öncesi beklentilerde yükseliş devam etti. FED Toplantısından daha fazla destek çıkacak beklentisinin hakim olduğu piyasalarda borsalar yukarı tırmanışlarına devam ettiler. Bizde de yukarı tırmanan borsa yanında TCMB'deb faiz indirimnin fiyatlanmaya devam etmesiyle Bankacılık hisselerinin öncülüğünde Borsa Çarşamba gününü 77.400 puandan kapadı.
Mali uçurum indişelerinin, FED'in ocak ayından itibaren başlamak üzere varlık alım programını 46 milyar daha artıracağı kararını gölgede bırakmasıyla Avrupa borsaları satıcılı gelişti ve endeksler geriledi.Bernanke'nin konuşmasında da açıklık göremeyen piyasalar satıcılı seyrini bir müddet devam ettireceğe benziyor. Gerçi ABD yetkilileri yeni yıldan önce mali uçurumun çözülmesini beklediklerini ifade ediyorlarsada piyasalar bu görüşe temkinli yaklaşıyor.
Geçtiğimiz haftanın son iş gününe girildiğinde piyasalarda iyimser bir havanın hakim olduğunu görüyoruz. Çin'den gelen olumlu sanayi verileri piyasalarda yükselişi destekliyor
Avrupa borsaları Asya'da Çin'in öncü PMI datası ile Euro Bölgesi imalat sanayi verilerinin iyimserliği arttırmasıyla yukarı yönlü karışık seyirde işlem gördü. Ancak haftanın son günü açıklanan Euro Bölgesi PMI datası imalat tarafında 46.3 olurken bileşik PMI 47.3 gibi tatsız bir sonuç verdi. Hizmet sektörü PMI 47.8 olurken beklenti 47.0 seviyesinde idi. Aynı ay için bileşik PMI 47.3 gelerek beklentileri aştı.
Bölgenin en güçlü ekonomisi Almanya'da Aralıkta imalat sektörü PMI 47.2 beklenirken beklentilerin altında kalarak 46.3 oldu. Aralıkta hizmet sektörü PMI 52.1 ile beklentinin üzerine çıkarken bileşik PMI 50.5 oldu bir önceki dönem verisi 47.9 seviyesindeydi.

Faizler
Geçtiğimiz hafta yapılan FED Toplantısına odaklanan piyasalarda PPK'nın ölçülü faiz indirimi beklentisi nedeniyle gösterge faiz dar bantta hareket etti. Piyasa PPK toplantısından 0.25 base point bir indirim bekliyor. Bunuda yeterli görüyor.

Döviz
Bankalararası piyasada doların TL karşısındaki değer kaybı hızlandı. Çarşamba günü 1.78'in altına indi. 1.77 görülebileceği telaffuz edilirken, perşembe gününü 1.7805^'ler seviyesinde dolaştı.
Türkiye Piyasalarında geçen haftanın kapanışları aşağıdaki gibi oldu.
Borsa 76.908,Dolar 1.78,Euro 2.3328,Parite 1.3094,Faiz 5.75 olarak kapandı.

Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) . 
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.