• BIST 101.993
  • Altın 228,290
  • Dolar 5,3210
  • Euro 6,0301
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Günay:Tanıtım bütçesi az değil

Günay:Tanıtım bütçesi az değil
Bakan Günay “Kesinlikle bu yılın tanıtım bütçesi geçen yıldan az olmayacak. Dünyaya atılgan polotikayla tanıtım ihtiyacımız var ve yapacağız” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) 20'nci yılını kutlama töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Kesinlikle bu yılın tanıtım bütçesi geçen yıldan az olmayacak. Dünyaya atılgan polotikayla tanıtım ihtiyacımız var ve yapacağız” dedi.


Bakan Günay, TYD üyeleri, ödül alanlar eski bakanlar bir arada

BAKAN GÜNAY: KOLAYLAŞTIRICI ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Kredi, ÖTV, KDV ve istihdam konularında kolaylaştırıcı çalışmalar yaptıklarını söyleyen bakan Günay,Türk parasının değer kaybetmesi sonucu bütçemizdeki rakamların küçüldüğünü , dövizle ödeme nedeniyle sıkıntılar ortaya çıktığını belirterek “Bunu telafi için önlemler alıyoruz” şeklinde konuştu. Tanıtımı kurumsal hale getirmek amacıyla yazılı bir biçim hazırladıklarını anlatan Günay, “Eski bir bakana yapılanı vefa örneği beni çok duygulandırdı”dedi.

DEDEMAN'IN SÖYLEDİĞİ TÜM KONULAR MASAMIZDADIR
 
Bakan Bakan Günay, turizmin gelişmesine katkısı olan herkese teşekkür etti. 2008'de Türkiye'nin güzel bir yıl geçirdiğini anlatan Günay, şunları söyledi:
"Ağır ama kararlı adımlar atmaya çalışıyoruz. Ankara'da geçen ay içinde önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Kamunun bütün temsilcilerini toplayarak önemli bir toplantı yaptık. Turizm sektörünün bir iki istisnası dışında tüm arkadaşlarımız buradaydı. Bu ay içinde 23/24 Ocak'ta BETUYAB'ın öncülüğünde bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Bir Ekonomi Koordinasyon Toplantısı da gerçekleşecek. Sayın Dedeman'ın söylediği tüm konular masamızdadır. Kredi konusunda, istihdam alanında kolaylıklar sağlanması, ÖTV indirimi, abartılı vergilerin indirilmesi, bizim de çalıştığımız konular. Ancak bu konularda sadece biz karar vermiyoruz.

DÜZENLEMELER BU AY SONUNDA NETLEŞECEK
Bütün bu bahsettiğim konularda özellikle düşük mevsimde istihdam kolaylığı sağlamak konusunda çok önemli bir iyimser noktadayız. Bunlarla ilgili size yakın bir sürede, bu ay içinde somut şeyler söyleyeceğim. Antalya'da geçen hafta Başbakan ile bir toplantıya katılmıştım. Bu alanda alınması gereken önlemleri ihmal etmemiz, hiçbirimizini hakkı değil. Türkiye çok iyi bir yere geldi. 2008 sonucunu, 2002 sonuçlarıyla kıyasladığımızda inanılmaz noktalara geldik. Bu sadece rakamsal bir artış değil. Türkiye, mavi bayrak açısından da ilk 10 sırada

KESİNLİKLE GEÇEN YILIN ALTINDA BİR BÜTÇE OLMAYACAK
Türk parası değer kaybederken, bütçemizdeki bazı rakamların küçülmesine neden oluyor. Tanıtma bütçesinde bir azalmayla karşı karşıya değiliz. Dışarda döviz cinsinden harcama yaptığımız için bazı sıkıntılar yaşanıyor. Geçen yıl Rusya'da Türk yılı yaptık. Keza Franfurt'ta önemli bir etkinlik yaptık. Bu da tanıtma bütçemiz içinde yer alıyor. İstanbul'da Avrupa Kültür Başkenti projemiz va. Kesinlikle geçen yılın altında bir bütçe olmayacak.

BASINA AKTARMADAN BİZİMLE PAYLAŞIN
Geçen yıl göreve başladığımızda tanıtım kampanyasının geç başladığını ifade ediyordunuz. Kasım ayında tanıtmayla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. Tanıtım kampanyasını da katılımcılık ve saydamlık çercevesinde gerçekleştirdik. Turizm çok önemli bir sektör. Bu alanda kamu ve özel işbirliği yapmamızın hayati olduğunu düşünüyorum. Turizm yatırımcıları derneğini yakın mesai arkadaşlarım olarak görüyorum. Kapımız her zaman size açık.. Basına aktarmadan önce bize danışmanızı rica ediyorum. Sorunu anlatmak ve paylaşmak, çözmenin ilk koşullarından birisidir."
Bakan'ın konuşmasının ardından Murat Dedeman, Bakan Günay'a bir şilt armağan etti. Hemen ardından TYD'nin ormanlarla ilgili bağış çeki, Orman Bakanlığı'ndan ilgili yetkiliye taktim edildi.


TYD Başkanı Murat Dedeman Bakan Günay'e gümüş bir tabak verdi


Murat Dedeman 100 bin liralık çeki havaya kaldırdı

KRİZ ORTAMINDA BURUK KUTLAMA

"Bu yıl Barlas Küntay Turizm Araştırma ödülleri için bir araya geldik. Rahmetli Barlas Küntay'ın başkanlığı döneminde ve sonrasındaki teşvik uygulamaları, turizm yatırımlarının önünü açtı. Yatırımcıların sorunlarını bir araya gelerek çözme fikri TYD'nin kuruluşuna zemin hazırladı. Daha sonra da TYD kuruldu. TYD, konaklamadan yat limanını, havalimanı taşımacılığından golf tesisine kadar yaklaşık 200 bin üyeli, 24 milyar yatırım potföyüne sahiptir. 20'nci yılımızı kiz ortamında kutlamanın burukluğunu yaşıyoruz. Türk ekonomisi, 2008'in son çeyreğinde zor bir döneme girmiştir. Hükümetin makro düzeyde alacağı kararlar, piyasaya güven aşılayacaktır. Sektör, 2008'in ilk yarısında beklendiği gibi yüzde 5 büyümüştür. 2008 Türk turizmi için başarılı bir yıldır. Döviz fiyatlarındaki yükseliş, sektöre nefes alma imkanı sağladı.

 

MURAT DEDEMAN'IN TALEPLERİ

Ancak TÜFE'deki kümülatif atış yüzde 83'tür. 2009 yılı Türk turizmi için sıkıntılı olacaktır. Türk turizminin en önemli avantajı, krizlere direnç gösterebilmesidir. Türk turizmi arayış içinde olan yabancı sermaye için önemli bir avantaj olabilecektir. Yatırımlarımızı yayabilmek için bölgesel bazlı teşviklere ihtiyaç var. Sektördeki nakit akışı tam olarak işlemiyor. Türkiye Kalkınma Bankası'nın yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Kamu harcamalarının artırılması, vergi muafiyetleri uygulamaya konulmalı. Turizm, Türk ekonomisinde en fazla gelir sağlayan sektör. Eximbank kredilerinden yararlandırılmalı. Maliyetlerin daha da artmaması için ecrimisil bedelleri konusunda da önlem alınmalı. İstihdam vergileri sektörün belini büküyor. Turizmde çalışanları 12 ay tutabilmek için istihdam sağlayacak bir önlem acilen devreye sokulmalı. Sektörümüzün rekabet düzeyini geliştirecek bazı önlemlere de ihtiyaç var. Bakanlığımız, 2009 tanıtım bütçe rakamını daha da yükseltmesini bekliyoruz. Sektörümüz de tanıtım harcamaları yapmaktadır. Antalya, Dalaman, Bodum ve İzmir'e tarifeli seferlerin konulması gerekmektedir. Kamu ve özel sektör kuruluşlarının bi araya gelerek boş koltuk sübvansiyonu kurmaları, büyük bir pazar yaratacaktır. Yurtiçi ulaşım koridorları da kısaltılmalı.


TYD'DEN 100 BİN LİRALIK BAĞIŞ

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) 20'nci yılını,  kutlarken TYD'nin Onursal Başkanı Barlas Küntay anısına düzenlenen 'TYD 2007 Turizm Araştırma Yarışması'nın ödülleri de sahiplerini buldu. Ayrıca TYD, Çevre ve Orman Bakanlığı'na 100 bin liralık ağaçlandırma bağış çeki verildi.
TYD"nin tüm üyeleri yanında eski bakanların ve turizm sektörünün temsilcilerinin katıldığı törende Begonvilla Butik Kalkan Oteli, Alaçatı Eko Otel projeleri ile İber Otel Sargıgerme Park"a TYD 2007 Barlak Küntay Turizm Araştırma Yarışması Mansiyon Ödülleri verildi.
TYD ÖDÜLLERİ VERİLDİ
TYD'nin bu yılki araştırma ödüllerinin konusu çevre oldu. TYD 2008 Barlas Küntay Turizm Araştırma ödülleri sonucu üç proje mansiyona layık görüldü. Birincilik hediyesi de üç mansiyon arasında paylaştırıldı.
Bunlar, Eko Otel Alaçatı. Yardımcı Doç. Dr. Burcu Selin Yılmaz. Öğretim Görevlisi Güneş Seyhan
Begon Villa Butik Otel Kalkan Yardımcı Doç. Dr. Beykan Çizel, Ögretim Görevlisi N. Özgü Kutlu, Oç. Dr. Akın Aksu, Dr. Baha Kuban, Yusuf Hacısüleyman


TYD Başkanı Murat Dedeman: Zor günler geçiriyoruz

MURAT DEDEMAN: TÜRKİYE ZOR BİR VİRAJA GİRDİ

TYD Genel Sekreteri Koray Yetik"in açış konuşmasından sonra söz alan TYD Başkanı Murat Dedeman, 200 üyeli 24 milyar dolar yatırımı bulunan TYD"nın sıkıntılarını dile getirdi. Dünya Bankası ve Dünya Turizm Örgütü"nün 2009 yılına yönelik açıkladığı verilerin iç açıcı olmadığını belirten Dedeman,”Türkiye zor bir viraja girdi.  Hükümet makro düzeyde önlemler almalıdır. Böylesine yoğun rekabet dönemini az hasarla atlatmalıyız” dedi.Dedeman bölgesel yatırım teşviklerine ihtiyaç olduğunu, yatırım indirimi uygulaması, vergi muafiyeti ve erteleme yapılması gerektiğini belirterek “Türizm sektörü ihracatçı sayılarak eximbank kredilerinden istifade etmesinin önü açılmalıdır” şeklinde konuştu.


Bakan Günay, TYD Başkanı Murat Dedeman ve Barlas Künrtay'ın ailesi


AK Parti Kadiköy Belediye Başkan adayı Dr. Sinan Genim, Yenigün İnşaat'ın sahibi ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Yenigün, BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu heyecanla sohbet ettiler.


Skal Türkiye Milli Komute Başkanı Salih Çene, Skal Dünya Başkanı Hülya Aslantaş, AK Parti Kadiköy Belediye Başkan adayı Dr. Sinan Genim,Yenigün İnşaat'ın sahibi ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Yenigün, BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu


Bursa ve Uludağ'da bulunan Ulukardeşler otellerinin sahibi Ferruh Ulukardeşler, bakan Günay'a Uludağ'a yaptığı ziyarete ve sorunlara eğildiği için teşekkür etti.


Bakan Günay Ulukardeşler Oteli sahibi Ferruh Ulukardeşler'e Uludağ için yapacaklarını anlattı


Uludağ için bakandan iyi şeyler duyan Ferruh Ulukardeşler, Salih Çene ve TUROB'un avukatı Yelda Dikmen Aras'a sarılarak fotoğraf çektirdi.


Bakan Günay, TYD Başkanı Murat Dedeman ve  Yenigün İnşaat'ın sahibi ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Yenigün ile sohbet etti


Kuzey Kıbrıs Merit Otelleri Başkanı Reha Arar, Bakan Günay'a kongre turizmine yöneldiklerini ve Kıbrıs'ın tanıtımında Türkiye'nin yardımda bulunması gerektiğini anlatarak, Kıbrıs'a davet etti. Bakan Günay, Arar'a en kısa sürede tesisleri gezmek ve Kıbrıs turizmine destek olma sözü verdi.


Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF Başkanı Yalçın Manav, Net Holding Başkanı Besim Tibuk ve Nazire Dedeman


Jefi Kamhi, Bahattin Yücel, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Turkuvaz hareketi başkanı Ali Müfit Gürtuna


Özel Belgeli, Butik Oteller Derneği/ ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz, bakan Günay'a yaptıkları çalışmaları anlattı. Üyelerinin 88 otele ulaştığını belirten Mordeniz'e bakan Günay, en kısa sürede yönetimi ziyaret sözü verdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.