• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Günay:Gelen gideni aratıyor

Günay:Gelen gideni aratıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan anayasa değişikliğiyle ilgili daha farklı uygulama beklediğini söyleyen Bakan Günay, "Gelen gideni aratıyor" dedi.

ZONGULDAK  - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilk kez bir konunun bu kadar saptırıldığını gördüğünü belirterek, "Gerçek anlamda demagoji bu olsa gerek. Bir konunun bu kadar yalana dayandığını ilk defa görüyorum" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan anayasa değişikliğiyle ilgili daha farklı uygulama beklediğini söyleyen Bakan Günay, "Gelen gideni aratıyor" dedi. Bakan Günay, bir soru üzerine de, "CHP 80 yıllık siyasi tarihinde 2 defa seçim kazandı. Postalın arkasına sığındığı için değil, karşısında olduğu için seçim kazandı. Ama maalesef Kılıçdaroğlu Ecevit değil, hatta Baykal değil" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Zonguldak'ta Karaelmas Gazeteciler Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Günay, anayasa değişiğine 'Hayır' kampanyası yürüten ana muhalefete ağır şekilde yüklendi. Bakan Günay, Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerinde yaşanan protesto olayına da değindiği konuşmasında, Trabzon'daki Sümela Masantırı'nın ayine açılması yönündeki sorulara da yanıt verdi.
Bakan Günay, "Avrupa'dan bir dayatma olmadan, kendiliğimizden insan hakları, sosyal devlet ve hukuk devletinin standartlarını güçlendirmek için yeni bir çalışma yapıyoruz. 12 Eylül'deki anayasa değişiklikleri oylaması bu doğrultuda bir çalışmadır. Bu bir partiler arası tartışma değil. Ne yazık ki çok üzüntüyle görüyorum. İlk kez ben bir konunun bu kadar saptırıldığına tanık oluyorum. İlk kez ana mecrasından bu kadar saptırıldığına ve bu kadar yalana dayanan bir muhalefet kampanyası sürdüğüne tanık
oluyorum. Ben sanmıştım ki ana muhalefet partisinin anayasa oylamasının hemen ardından genel başkanı değişince yeni bir ruhla, yeni bir söylemle, yeni bir yaklaşımla hem ana muhalefet partisi gelişir hem de Türkiye'nin demokrasi anlayışı gelişir diye ummuştum. Ama ne yazık ki büyük bir üzüntü duyuyorum, gelen gideni aratacak. Şu anda gelen gideni aratıyor. Her şeye rağmen Sayın Baykal benim kendisine olan ihtilafımı biliyorsunuz. Düşünce ayrılıklarımı biliyorsunuz ama bir politikacı kumaşı olan bir insan.
Söylediklerini eğip bükse bile zaman zaman bir derinlik katan bir arkadaşımızdı. Ben politikanın sığlaştığını, ana muhalefetin bu kadar mecrasından konuları saptırdığını, bu kadar demagojiye, bu demagoji denilen şey somut olarak işte bu. Demagoji ana konusundan saptırıp konuyu tamamen farklı alanlarda anlatmaya kalkmak ve çalışmak. Bunun somut örneğini görüyoruz" dedi.
Resmi Gazete'de yayınlanmış maddelerin çıktısını alıp geldiğini ifade eden Bakan Günay, "Burada her şeyi madde madde anlatıyor. Muhalefetin bağıra çağıra meydanlarda söylediği, itiraz ettiği, kavga ettiği, 'Hayır' dediği bir cümleyi şu Resmi Gazete'den alınmış halk oyuna sunulacak metinde bulabilirseniz ben bütün sözlerimi geri alıp her şeyden vazgeçmeye hazırım. Ben siyasette bu kadar asılsız bir kampanya sürdüğünü de ilk defa görüyorum. Biz milletin önüne ne getiriyoruz? Bunu parti olarak getirmiyoruz.
TBBM olarak getiriyoruz. Aylarca bunun üzerinde tartıştık. Türkiye anayasasını oyluyor, Türkiye anayasasını değiştirecek. Türkiye anayasasında sosyal devleti güçlendiren, hukuk devletini güçlendiren ve insan haklarını güçlendiren düzenlemeler getiriliyor meclis tarafından ve millete sunuluyor" dedi.
Bakan Günay, "Her siyasi parti üyesi, partisinin bağlayıcı kurallarından özgür olarak 'evet' veya 'hayır' kullanabilir. Anayasa değişikliğinde 'evet' veya 'hayır' kullanan seçimde başka partiye oy verebilir. Ama gariptir ki CHP mecliste hiç oy kullanmadı. Şimdi meydan meydan dolaşıp 'hayır' kampanyası açan arkadaşlarımız hiç oy kullanmadılar. Yargıya gittiler, Anayasa Mahkemesi'ne. Anayasa Mahkemesi iki küçük düzeltme yaptı. İki küçük virgül düzeltmesi ve 'Devam edin' dedi. 'Bu metin uygundur ve halk
oyuna sunulabilir' dedi. Tersini söyleseydi biz buna inanacak ve tartışmadan çekilecektik. Buna rağmen arkadaşlar parti tabanını serbest bırakmaktansa inanılmaz bir genel seçim kampanyasına dönüştürdüler. Arkadaşlar yanılmayalım. Genel seçim 2011 yılında. Şimdi konuştuğumuz, Türkiye'nin hukuk çerçevesi. Burada anayasa değişimi tartışması başlayınca ana muhalefet bir hamle yaptı. 'Getirin geçici 15. maddeyi, yani darbecilerin de yargılanabileceği bir düzenleme yapın destek verelim' dediler. Desteğini gördük.
Getirdik 15. maddeyi ve onu şimdi kaldırıyoruz" dedi.

"DÜNYANIN YÜZÜNE NASIL BAKARIZ?"
Bakan Günay, "Allah korusun, bir kaza olsa da 'hayır' çıksa ve bu referandumda değişiklikler iptal edilse biz dünyanın yüzüne nasıl bakarız? Türkiye 50 yıl sonra 61 anayasasından beri anayasasında var olan ve şimdiye kadar hiçbir hükümetin değiştirmeyi bile teklif edemediği köklü bir değişikliği getirdi. Darbecilerin de yargılanabileceği madde referandumda reddedilse Allah korusun bu dünyanın önünde Türkiye'yi ne kadar küçültebilir, bunu düşünebiliyor musunuz? Bu nasıl bir kabustur? Bir siyasi inat
uğruna Türkiye böyle bir ayıba mahkum edilebilir mi? Bu nasıl bir kör inattır ve nasıl siyasetin seviyesini bu kadar aşağıya çekmek ve asıl konusundan saptırmaktır" dedi.
Muhalefetten beklentisini de söyleyen Bakan Günay, "Ben beklerdim ki, 'Bu anayasa değişikliğine bizim bir iki ufak itirazımız var' diyorlar ya 'İki maddenin dışında itirazımız yok' diyeceklerine 'Biz yarın iktidara geleceğiz. Daha iyisini yapacağız' demelerini beklerdim. Bu Türkiye'de siyasetin taşlarını yerinden oynatırdı. Bu ana muhalefet partisinin üzerindeki külleri silkelerdi. Belki de küllerinden doğabilirdi ana muhalefet partisi, gelecek seçimde de ana muhalefet partisi bundan karlı çıkardı. Belki biz kaybederdik. Olsun Türkiye kazansın da biz oy kaybedelim. Biz koltuğumuza bağlyamamen farklı alanlarda anlatmaya ı değiliz, ülkemize bağlıyız. CHP 80 yıllık siyasi hayatında iki sefer seçim kazandı. Postalın arkasına sığındığı için değil, karşına çıktığı için ve demokrasiyi savunduğu için. Hiç mi tarih okumazsınız? Hiç mi kendi tarihinizi okumazsınız? Bülent Ecevit'in yaptığı ivmeyi en iyi Zonguldak yaşadı. Kılıçdaroğlu Ecevit değil hatta Baykal değil ne yazık ki" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.