• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Günay'dan Türkçe-Kürtçe kitap

Günay'dan Türkçe-Kürtçe kitap
Bakan Günay, Vali Toprak'a Türkçe ve Kürtçe basılan Ahmedi Hani'nin Mem u Zin adlı kitabını hediye etti. Toprak da Günay'a bakır işlemeli kahve takımı verdi.

Bakan Günay Diyarbakır Valisi'ne Türkçe-Kürtçe kitap verdi
DİYARBAKIR -
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Türkçe bizim ülkemizin asıl, derin, köklü, yaygın sesi. Ama Anadolu'da farklı sesler, söyleyişler, farklı bilgiler ve derinlikler var. Bunlardan bir tanesi de Kürtçe" dedi. 
Bakan Günay, Vali Toprak'a Türkçe ve Kürtçe basılan Ahmedi Hani'nin Mem u Zin adlı kitabını hediye etti. Toprak da Günay'a bakır işlemeli kahve takımı verdi.
Günay, arkeoloji Müzesi'nde, bulduğumuz eski nüsha üzerinde son derece güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Gelmişken vali beye bugünün anısına taktim etmek istiyorum. Bu yıl yeni bir çalışma daha yapacağız. O da Faki Teyran'ın bir eserini inşallah yıl içinde basacağız" dedi.
Günay, Diyarbakır'a gelmenin kendisi için özel bir duygu olduğunu, ne zaman Ankara'nın kirli, puslu, biraz alaca karanlık havasından bunalsa temiz hava almak için Anadolu'ya çıktığını kaydederek, bir ölçüde de bunu inanç ve iman tazelemek için yaptığını söyledi.
Günay, Diyarbakır'ın, bu arayışına cevap verdiğini aynı zamanda Diyarbakır'ın, Türkiye'nin renk ve ahenk coğrafyasının en güzel renklerinden ve kültür parçalarından birisi olduğunu vurguladı.

AHMET ARİF'İN ŞİİRİ
Diyarbakır'da, İçkale, Surlar, Kültür Merkezi gibi süregelen kült ürel çalışmalarının bulunduğunu anlatan Günay, şöyle konuştu:
"Edebiyat kütüphaneleri adıyla Türkiye'de yeni bir konsept oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun ilk örneğini Diyarbakır'da Ahmet Arif'in adıyla açacağız. Diyarbakır'ın o güzel evladı ve Türkiye'nin en güzel seslerinden birisi Ahmet Arif. Ben Diyarbakır'a gelirken hep onun şiirlerini hatırlarım. (Seni baharmışsın gibi düşünüyorum, seni Diyarbakır gibi. Nelere nelere baskın gelmez ki seni düşünmenin tadı) diyor Ahmet Arif. Uçağın penceresinden bakarken bunları düşündüm. Gerçekten engin bir tarih şehri burası. Amaçlarımdan bir tanesi Diyarbakır'ı birçok kültür varlığı ve surlarıyla Dünya Mirası Listesi'ne aldırabilmek. Vali bey Dünya Mirası Listesinin önemli ürünlerinde bir tanesinin bulunduğu bir ilden buraya geldi. İnşallah buradan da bunu başarırız. Diyarbakır Surları'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi sanırım hak etti ğimiz bir kültür zenginliğinin, dünya ölçesine çıkarılmasıdır. İçkale'de çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Bütün çalışmaları tekrar tekrar gezeceğim. İçkale'deki çalışmaları bu yıl tamamlamaya niyetliyiz. Orayı Türkiye'nin belki bölgenin en büyük arkeoloji müzesi yapacağız. İçine başka konseptler katabilir miyiz? Onlara bakacağız. Kültür Merkezi'nin bir iki ay içerisinde tamamlanacağını sanıyorum. Biraz geçikti. Diyarbakır'da var olan müzeleri denetleyeceğiz."

GÜNEYDOĞU ÖNEMLİ KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK
Günay, Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'nin, Hatay'dan başlayıp Diyarbakır'a kadar devam eden bu çizginin yakın gelecekte çok önemli bir kültür turizmi merkezi olacağına inandığını, bölgede emsalsiz bir sivil mimarlık örneğiyle, Osmanlı, Selçuklu, Artuklu, Roma eserlerinin kalıntısının bulunduğunu belirtti.
Bölgenin barışın, huzurun, sükun olduğu bir bölge haline gelmesi durumunda Türkiye'nin deniz kıyıları kadar ilgi çekeceğini, kültür turizmi açısından turist geleceğini vurgulayan Günay, Türkiye'nin mutfağının çok zengin olduğunu ama en zengin ve renkli mutfağın bu bölgede bulunduğunu, bütün bu özelliklerin üst üste konulmasıyla bölgede kültür turizmi açısından çok önemli bir potansiyel olduğuna inandığına dikkati çekti.

VALİ TOPRAK'A TÜRKÇE VE KÜRTÇE KİTAP
Bakanlıklarının yeni bir çalışması bulunduğunu dile getiren Günay, Türkiye kültürünü bütün renkleriyle içselleştirmeye ve bütün renkleriyle yaşatmaya ve geliştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, şöyle dedi:
"Bizim işimiz, derdimiz herhangi bir kültür kalıntısını, herhangi bir dert kalıntısını yok etmek değil. Onu bütün özelliği ve güzelliğiyle yaşatmak, geleceğe taşımak. Anadolu'da tabi Türkçe bizim resmi dilimiz. Türkçe bizim ülkemizin asıl derin, köklü, yaygın sesi. Ama Anadolu'da farklı sesler, söyleyişler, farklı bilgiler ve derinlikler var. Bunlardan bir tanesi de Kürtçe. Burada çok yaygın bir şekilde kullanılan ve bilinen yerel dillerden bir tanesi. Onu da taşımak, onu da geleceğe soldurmadan, tüketmeden taşımak bizim görevlerimizden birisi. Bu yıl bu alanda köklü ve önemli bir adım attık. Kürt edebiyatının en önemli seslerinden birisi Ahmedi Hani'nin, Kürtçe deyişiyle Ehmedi Xani'nin Mem u Zin adlı o ünlü destanını Leyla ile Mecnun gibi çok bilinen ve sevilen destanını hem Türkçe, hem Kürtçe, hem eski yazıyla, hem yeni yaz ıyla arkeoloji Müzesi'nde, bulduğumuz eski nüsha üzerinde son derece güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.." 
"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Allianoi Antik Kenti'nin üzerinin örtülmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bakan Günay, bu konuyu çok konuştuğunu, tekrar aynı konuya girmek istemediğini belirtti.
Vali Toprak da özellikle Diyarbakır'ın turizm alt yapısının geliştirilmesi, kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması sorumluluk bilinciyle geleceğe daha iyi taşınabilmesi adına hem Başbakanın hem de Bakan Günay'ın çok önem verdiğini gördüklerini söyledi.
Diyarbakır'da 8 aydır bulunduğunu anlatan Toprak, "Ödenekler ciddi oranda gelmiş. Sizlerin talimatıyla özellikle İçkale'deki çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığının direk gönderdiği ödenekler, hem surların onarımıyla ilgili gelen ödenekler, Kültür Merkezi'nin biran önce hizmete girmesi için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.