• BIST 96.153
  • Altın 239,668
  • Dolar 5,8253
  • Euro 6,5531
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Günay’dan Baydemir’e fırça

Günay’dan Baydemir’e fırça
Günay, ". Bu bölge 15 milyon turist taşıyabilir ve milyonlarca çocuğumuz ve esnafımız ailemiz burada turizmin bereketinden yararlanabilir." dedi

DİYARBAKIR - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Günay, 11 yıldır restorasyon çalışmaları süren tarihi iç kalede incelemelerde bulundu.Bakan Günay, incelemeler sırasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yıldız’a gelirken geçtiği yollarda çevre düzenlemesinin eksikliğini belirtip, neden düzenlemenin yapılmadığını sordu. Yıldız’ın “Projesi yapıldı. Not alayım” sözlerine Günay, “Bu yol boyu çok kötü. Güzel Binalar yapılmış, ama çevre düzenlemesi sıfır. Not al benden de selam söyle Osman Beye. Az siyaset, çok hizmet. Belediyecilik bu. Tersini yapıyorsunuz. Tersini yapmayın gözünüzü seveyim” dedi.
Daha sonra İçkaledeki restorasyon çalışmalarını gezen Bakan Günay, burada da yüklenici firma görevlilerine tepki gösterdi. Yüklenici firmaya çalışmaların geç yapıldığı uyarısında bulunan Bakan Günay, “Burada hiç dikkatli çalışma göremiyorum. Her geldiğimde aynı şeyleri söylüyorsunuz. 20 günde buranın tamamlanacağı yok. 20 günde tamamlanırsa bu işi kabul etmem” diye tepki gösterdi.

İÇKALE ÖMRÜMÜ YEDİ
İçkale gezisi incelemelerinin ardından gazetecilerin 'İçkale’de çalışmalar neden yavaş ilerliyor' sorusu üzerine Bakan Günay şöyle konuştu: “Burası benim ömrümü yedi. Bölgede nitelikli iş yapma konusunda ciddi sıkıntılarımız var. İşi denetlemezseniz, hangi malzeme kullanılmış gibi ayrıntılara bakmazsanız, bu tür aksaklıklar oluyor. Ben buraya 3 ayda bir geliyorum. Buradaki her türlü ayrıntıyı biliyorum, ama çok ağır ilerlemekten ben de ciddi bir şekilde şikayetçiyim. Çalışıyoruz, ama kontrolümüzü azaltmayacağız. Şanlıurfa’da güzel sofra başında oturmak yerine Diyarbakır’a gelmeyi tercih ettim. Diyarbakır’da arkadaşlarım ilgileniyorlar, ama işlerimiz maalesef bir miktar ağır gidiyor. Yapılan işin de hiç olmazsa 10 yıl 20 yıl yeniden bir bakım onarım, restorasyon işi göstermeden devam etmesini sağlamak zorundayız. Zaman zaman kendimiz için öfkelenmiyoruz, millet için öfkeleniyoruz. Bugün öfkelenmemeye çalışıyorum” dedi.

 MAYIN PATLADIĞINDA BEDELİNİ HEP BİRLİKTE ÖDÜYORUZ
Bölgede asayişin sağlanması konusunda hep birlikte iş birliği içerisinde çalışmaları durumunda bölgenin çok gelişeceğini kaydeden Bakan Günay, “Terör bu bölgenin en birinci düşmanı. Milyonlarca çocuğumuz, esnafımız ailemiz burada turizmin bereketinden yararlanabilir. Bölgenin her hangi bir kesiminde mayın patladığında bir serseri kurşun bir çocuğumuzun canını aldığı zaman bunun bedelini hep beraber ödüyoruz. Onun için birinci şartımız bölgede barış, kardeşlik olmasıdır. Güvenlik içerisinde burayı Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi haline getirebiliriz. Ama yıllardan beri burada çektiğimiz terör sıkıntısı en fazla bu bölgeye, Güneydoğu halkına zarar veriyor. Diyarbakır’da herkes bize yardım etsin. Diyarbakır’ı barışın, kardeşliğin, dostluğun. hem geçmişteki acılarımızla yüzleşebildiğimiz özgürce, dostluğun, gelişmenin şehri haline getirelim” diye konuştu.

DİYARBAKIR CEZAEVİ İBRET MÜZESİ OLACAK
Diyarbakır Cezaevi ilgili çalışmalara da değinen Bakan Günay, “Cezaevi bir badede boşaltılacak. Orda da bir ibret müzesi yapma konusunda niyetimiz var. Ama boşaltıldıktan sonra yapılara bakmamız lazım. Diyarbakır’daki işlerin ağır ilerlemesi doğrusu beni ürkütüyor” dedi.

TERÖR BÖLGENİN EN BİRİNCİ DÜŞMANI
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Terör bu bölgenin en birinci düşmanı. Bu bölge 15 milyon turist taşıyabilir ve milyonlarca çocuğumuz ve esnafımız ailemiz burada turizmin bereketinden yararlanabilir." dedi.
Diyarbakır İçkale Kültür Merkezi'nde incelemelerde bulunan Günay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge turizminin gelişmesi halinde başka alanlara yatırım yapmadan geçinebileceğini söyledi.
Günay, "Terör bu bölgenin en birinci düşmanı. Bu bölge 15 milyon turist taşıyabilir ve milyonlarca çocuğumuz ve esnafımız ailemiz burada turizmin bereketinden yararlanabilir." diye konuştu.  Dünyada turizm alanında Türkiye'nin 7. olduğunu hatırlatan Bakan Günay, "Çok eksiğimiz var ama dünya tanımaya başladı buraları. Bir tek şeye ihtiyacımız var. Dayanışma içinde çalışmaya iyi niyetle iyi ahlakla çalışmaya bir de barışa kardeşliğe dostluğa ihtiyacımız var." dedi.
Terörün bu bölgenin en birinci düşmanı olduğuna dikkat çeken Günay, bu yıl Antalya'nın 10 milyondan fazla turist ağırlamasının beklendiğini kaydetti. Günay, şunları söyledi:
Bu bölge daha fazlasını taşıyabilir. Bırakın başka alanları sadece turizm bu bölgenin insanca yaşamasını ve iyi bir hayat yaşamasını sağlayabilir. Ama bu bölgenin herhangi bir kesiminde mayın patladığı zaman bir serseri kurşun bir çocuğumuzun canını aldığı zaman bedelini hep birlikte ödüyoruz. Bütün coğrafya yani dışarıdan bakanlar bu 'Tunceli'de mi oldu Diyarbakır'da mı oldu Şırnak'ta mı oldu' diye bakmıyorlar. 'Türkiye'de Güneydoğu'da' diyor. Türkiye ve Güneydoğu'ya olan ilgiyi bir burukluğa sonra bir karamsarlığa sürüklüyor."
Günay, birinci şartlarının bölgede barışın sağlanması olduğuna dikkat çekerek, güvenliğin bu bölgeyi Türkiye'nin en gelişmiş bölgesi haline getirebileceğini anlattı.

"TERÖR SIKINTISI EN FAZLA GÜNEYDOĞU HALKINA ZARAR VERDİ"
Yıllardan beri bölgede yaşanan terör sıkıntısının en fazla bölgeye ve Güneydoğu halkın zarar verdiğini ifade eden Günay, "Biz bir yandan bununla uğraşıyoruz bir yandan da gördüğünüz gibi burasıyla. Burası 12 Eylül 1980'den sonra geldiğimde bir sıkıyönetim nezarethanesiydi. Ve bir sıkıyönetim savcılığı idi. Bir dosya okumaya gelmiştim. Bugün burayı bir kültür merkezi haline getirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin nereye geldiğinin en güzel işaretlerinden birisinin cezaevlerinin müze haline getirilmesi olduğuna dikkat çeken Günay, İstanbul'da Yassıadayı, Ankara'da Ulucanlar Cezaevini müze yaptıklarını Diyarbakır'da destek gelinmesi halinde cezaevini "ibret müzesi" haline getirebileceklerini kaydetti.
Günay, Diyarbakır'da herkesin kendilerine yardım etmesi halinde şehri barışın, kardeşliğin, dostluğun ve geçmişteki acılarla yüzleşebilecekleri bir şehir haline getireceklerini vurguladı.
Diyarbakır cezaevini de ilk vadede boşaltarak ibret müzesi yapma niyetlerinin bulunduğuna dikkat çeken Günay, Diyarbakır'da işlerin çok ağır ilerlemesinden dolayı yakındı. Gaziantep'te yapımı 2,5 yılda tamamlanan Dünya'nın en büyük Mozaik Arkeoloji Müzesinin örnek teşkil ettiğini kaydeden Günay, Diyarbakır'da da işler biraz daha hızlı ilerlemesini istedi.

"SURLAR DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA GİRECEĞİ KANISINDAYIM"
Surlar'ın Dünya Kültür mirasına gireceği kanısında olduğunu belirten Günay, şunları kaydetti:
"Urfa'da Halil-u Rahman var. Bütün bu coğrafyada Dünya Kültür Mirası'na sokabileceğimiz çok sayıda varlığımız var. Diyarbakır Surları İstanbul Surları kadar önemli tarih içinde ama Diyarbakır'ın kardeşlik, barış ve esenlik şehri olması gibi temel şart var bunu gerçekleştirin benden ne isterseniz isteyin. Diyarbakır'da ben buraya 3 ayda bir gelmeye çalışıyorum bölgede nitelikli iş yapan eleman bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. İçkale yaklaşık 10-11 yıldır bitirilmeyi bekliyor."

"DEVLETİN HER KURUŞUNU DOĞRU KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Çalakalem iş yapılması halinde 2-3 sene sonra yeniden restorasyon yapma gereğinin duyulacağını vurgulayan Günay, devletin her kuruşunu dikkatli bir biçimde kullanma ve kullandırmaya çalıştıklarını anlattı.
İçkale Kültür Merkezi için 3 ayda bir geldiğini hatırlatan Günay, yapımın çok ağır ilerlemesinden dolayı şikayetçi olduğunu belirtti.
Diyarbakır, Edirne, Trabzon ve Mardin halkının parasının kullanıldığını kaydeden Günay, "Kendimiz için öfkelenmiyoruz, milletimiz için öfkeleniyoruz. Bugün öfkelenmemeye çalışıyoruz. Buradaki işin gelecek yıl sonlanmasını istiyorum. 2012'de artık bu işin bitmesini istiyorum." ifadelerine yer verdi.
Restorasyon çalışmalarını yakından inceleyen Günay, çalışmaların ağır ilerlemesinden dolayı zaman zaman öfkelendi.
Günay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız'a İçkale'ye giriş yolunun düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Girişe çeki düzen verilmesini isteyen Günay, "Bak Diyarbakır'la uğraşıyoruz. İyi şeyler yapıyoruz. Bir de yardımınızı göreyim yani.'' şeklinde ifadeler kullandı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.