• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Günay:2008 yeni rekor yılımız

Günay:2008 yeni rekor yılımız
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Berlin ITB Fuarı’nda yaptığı basın toplantısında Türkiye’nin 2008 yılının rekor yılı olacağını söyledi.

Fahri Kırsever-Türkiye Turizm


BERLİN- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay  Berlin ITB Fuarı’nda yaptığı basın toplantısında  Türkiye’nin 2008 yılının rekor yılı olacağını söyledi.
Basın  toplantısında şerli ve yabancı basına Türkiye’nin projeleri  hakkında bilgi veren Bakan Günay, ITB berlin Fuarı’nın 2010 yılında partnar ülke anlaşmasını imzaladı.

Bakan Günay’ın basın toplantısına Berlin Turizm Ateşesi Erol Özüdogru, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, kültür ve Turizm bakanlığı tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan katıldı. Basın toplantısında Almanya’nın Türkiye’ye 2007 yılında 4 milyon turist gönderdiği  ve önemli bir Pazar olduğu belirtildi.
Daha sonra fuarda bulunan Türk standını gezerek, 2007 yılı Almanya pazarı hakkında bilgiler aldı. Daha sonra Alman medyasıyla birlikte olarak çeşitli röportajlar verdi.

Bu yıl ITB Fuarı’nda 68 katılımcı 2000 metrekare alanda ve 3 salonda yer alıyor.

Türkiye’nin Renkleri temalı gösteriler, canlı müzik, bale ve modenr dans gösterileri, ceşitli Türk tatlıları ikram ediliyor.
 

Türkiye ITB 2010'da konuk ülke

 

Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB’ye katılmak üzere Berlin’e giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin 2010 yılındaki fuarda konuk ülke olmasıyla ilgili protokolu imzaladı.

Türkiye Almanya'nın Başkenti Berlin'de düzenlenen uluslararası turizm fuarı ITB Berlin'de 2010 yılı için "Konuk Ülke" ilan edildi.

Konuk ülke protokolü dün fuar alanındaki ICC adlı kongre merkezinde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Fuar Genel Müdürü Christian Göke arasında imzalandı.

Burada düzenlediği basın toplantısında Günay "Türkiye 2007 yılında dünya ortalamasının üç katı artışla 23 milyon 350 bin turisti konuk etti," dedi.

Bu alanda Almanya'nın ve özellikle Alman tur operatörlerinin katkısının çok büyük olduğuna işaret eden Bakan Günay "Geçen yıl 4 milyonun üzerinde Alman turist ülkemize konuk oldu," şeklinde konuştu.

Almanya'dan çok sayıda insanın da Türkiye'ye yerleşmek amacıyla geldiğine dikkati çeken Bakan Günay, Alman turistlerin ve ülkeye yerleşmek üzere gelen Almanların rahat etmesi için her türlü çabayı harcadıklarını kaydetti.

ITB'nin turizm açısından önemli bir buluşma noktası olduğunu ve Türkiye'nin bu fuara 1968 yılından beri sürekli olarak katıldığını ifade eden Bakan Günay, olumlu geçen 2007 turizm sezonundan sonra, 2008'de de yeni bir rekora imza atmayı ümit ettiklerini söyledi.

Turizm kampanyalarının önemli bir kısmını Almanya'da düzenlediklerini kaydeden Ertuğrul Günay, turizm ürünlerini çeşitlendirmeye gittiklerini, bu vesileyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Ege ve Karadeniz bölgelerini de tanıtan çeşitli film çalışmaları gerçekleştirdiklerini, turizm alanında sadece tüketmeye yönelik değil, çevreyi korumaya ve tarihi, kültür zenginliklerini de ortaya çıkartmaya ve korumaya çalıştıklarını belirtti.

Alman tur operatörleriyle işbirliğine büyük önem verdiklerini ve Almanya'da reklam afişlerinde Almanca olarak kullandıkları sloganla üçüncülük ödülü aldıklarını belirten Günay, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi nedeniyle de büyük bir İstanbul buluşması planladıklarını ifade etti.

 

İzmir'in de Expo 2015'e aday gösterildiğini ve bu konuda kesin kararın Paris'te düzenlenecek olan bir toplantıda alınacağını hatırlatan Bakan Günay, ayrıca Vatikan'ın 2008'i St. Paul Yılı ilan ettiğini, bu nedenle St. Paul'ün yaşadığı Tarsus ve Mersin yöresinin de geliştirilerek turistler için cazip hale getirileceğini söyledi.

Türkiye'nin bu yıl Frankfurt Kitap Fuarında da konuk ülke olacağına işaret eden Bakan Günay, burada Türkiye'yi sadece edebiyat değil sanat, kültür ve tarih açısından da Avrupa ve tüm dünyaya tanıtmak istediklerini kaydetti.

 

SORULAR

Bakan Günay, konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken "Akdeniz Bölgesi'nin yanı sıra Ege'deki yatırımların neler olacağı ve Alanya çevresinde ikinci bir havaalanı açılmasının düşünülüp düşünülmediği şeklindeki sorusuna karşılık, Ege'nin son zamanlarda üzerinde yoğun bir şekilde durdukları bir bölge olduğunu bildirdi ve İzmir ile çevresindeki tarihi zenginlikleri ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Günay, yeni yollar ve tatil köyleri yaparak Ege'yi Akdeniz kadar tanınır bir bölge haline getireceklerini belirtti ve Mersin ile Alanya çevresinde havaalanı yapılmasını düşündüklerini, bu bölgelere doğrudan ulaşım imkanlarını artırmaya çalışacaklarını ifade etti.

Sağlık turizmiyle ilgili bir soru üzerine de Günay, Türkiye'nin her köşesinde antik eserlerle termal kaynakların yer aldığına işaret ederek termal kaynaklı turizm işletmeleri kurulması için büyük yatırımlar gerçekleştirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin turizm gündeminin çok yüklü olduğunu, Suudi Arabistan'daki bir etkinlikte ilk kez Türkiye'nin konuk ülke olarak kabul edildiğini, Fransa ve İspanya'da da tanıtım faaliyetleri olacağını belirten Günay, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin yakın destinasyonlar olarak Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Günay Mersin'in de Alanya kadar güzel sahillere ve tarihi eserlere sahip olduğunu, ancak Alanya kadar tanınmadığını, bu nedenle Mersin'in güzelliklerini de ön plana çıkartmaya çalıştıklarını ifade ederek Türkiye'nin turizm imkanlarının sahillerden ibaret olmadığına Kapadokya, Nemrut gibi önemli doğal ve tarihi zenginliklere de sahip olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 23,5 milyon turisti ağırladıklarını, bu nedenle gelecek yıllarda 40 milyon turist ağırlamayı beklemenin hayalcilik olmayacağını kaydeden Günay sözlerine "Son beş yıl içinde en önemli 10 turizm ülkesi arasına girdik. Gelecek beş yılda da ilk beşe girmeyi hedefliyoruz," diye devam etti.

Kültürlerarası çatışmanın Türkiye'yi olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine de Günay, Türkiye'nin kültürlerarası çatışmayı destekleyen değil, kültürler arasında dostluk, barış, kardeşlik ve köprüler kuran bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'de kış turizmi potansiyelinin de yüksek olduğuna işaret eden Günay Uludağ, Palandöken ve Sarıkamış'ta çok güzel kış turizmi yapılabildiğini, özellikle Sarıkamış'taki karı ve doğayı görmemiş kişiler için bunun büyük eksiklik olduğunu ifade etti.

Günay Türkiye'de, gelecekte yeni bir turizm stratejisiyle inanç, termal ve kongre turizmini geliştirmek istediklerini, deniz, demir yolu ve hava yolu taşımacılığını geliştirerek turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini ifade etti.

İsviçreli bir gazetecinin Türkiye'yi ziyaret eden İsviçreli turistlerin sayısını sorması üzerine de Günay "İsviçre'den nüfusuna oranla çok sayıda turist geliyor. 2005 yılı itibarıyla 400 bini aştık. Son yıllarda bir duraklama yaşanmıştı ancak bu sayının yeniden artacağına inanıyoruz," dedi.

Günay İsviçre'de bu yılın Kasım ayında çeşitli tanıtım etkinlikleri düzenleneceğini açıkladı.

Terör olaylarının Türk turizmini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna karşılık da Günay "terörün sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu, Türkiye'nin coğrafi açıdan büyük bir ülke olduğunu ve bu sorunun sadece bir bölgede kısmen yaşandığını" belirterek "Yaşadığımız son olayların turizme etkisi olmadığını büyük bir memnuniyetle söyleyebilirim," şeklinde konuştu.

Basın toplantısına katılan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin de Antalya'dan Avrupa'nın önemli kentlerine ne zaman doğrudan seferler konulacağının sorulması üzerine, bugüne kadar önemli destinasyonlara seferleri İstanbul üzerinden gerçekleştirdiklerini anımsattı ve gelişmelerin gerisinde kalmak istemediklerini, 2009 yılından itibaren Avrupa'nın önemli kentlerine Antalya'dan doğrudan seferler düzenleyeceklerini söyledi.

 

KONUK ÜLKE PROTOKOLÜ

Basın toplantısından sonra Bakan Günay ile Fuar İşletmesi Genel Müdürü Göke, 2010 yılı için konuk ülke protokolünü imzaladı.

Göke burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasında, özellikle turizm alanında çok sıkı ilişkiler olduğuna işaret etti ve protokolün imzalanmasından her iki tarafın yararlanacağını ifade etti.

Bakan Günay da ikili işbirliğinin artarak sürmesini dileyerek turizm alanında çalışan herkese ve basına, göstrdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Günay "Turizm ilişkisi barışı geliştiren bir ilişkidir. Dünyanın da barışa çok ihtiyacı var," dedi.

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.