• BIST 94.244
  • Altın 253,112
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Günay: Uludağ'da kamu talanı var

Günay: Uludağ'da kamu talanı var
Günay "Uludağ'da bir kamu misafirhanesi talanı var. Bu kamu misafirhanelerinin kaldırılması ve sıfır tolerans gösterilmesi gerekiyor," dedi.

ANKARA- Uludağ'da konaklama tesisi sayısına yakın kamu misafirhanesinin yer aldığına işaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay "Uludağ'da bir kamu misafirhanesi talanı var. Bu kamu misafirhanelerinin kaldırılması ve sıfır tolerans gösterilmesi gerekiyor," dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Uludağ'ı kurtarmak için bir proje geliştirildi. 
Uludağ Milli Parkı Fikir Projesi Tanıtım Toplantısı bugün Başkent Ankara'da düzenlendi.
Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yetkililer katıldı.
Yüksel İnşaat Avizeli Salon'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifiyle proje gerçekleştirildiğini, konuyla ilgili yarışma açıldığını söyledi.
Uludağ'ın çok önemli bir kış turizmi merkezi olmasına rağmen aksaklıklar nedeniyle ancak "yüz binlerle ifade edilebilen" turist sayısına ulaşılabildiğini belirten Günay, Türkiye'nin turizm alanında giderek geliştiğini kaydetti. Günay, İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus gibi turizm alanında markalaşmış ülkelerde gerileme yaşanmasına rağmen Türkiye'de artış gözlendiğini, ancak turizm alanında çeşitlenmeyi sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Günay, "İtiraf edeyim ki, Türkiye hala topraklarının bereketliliğinden yararlanıyor, ancak çeşitlilik yetersiz" diye konuştu.
Bu yılın ilk inceleme çalışmasını Uludağ'da gerçekleştirdiğini ve hiçbir konaklama tesisini atlamadan gezdiğini belirten Günay, "Gerçekten bir keşmekeş var. Uludağ gibi kış turizmiyle simgeleşmiş bir mekanın gelmesi gereken nokta bu değil" dedi.
"İnanılmaz bir kamu misafirhanesi talanı var. Terimleri hem seçerek hem bilerek kullanıyorum. Kamu misafirhanesi talanı var," diyen Günay, sözlerine şöyle devam etti:
"Her aklınıza gelen kurum, galiba bizim Bakanlık hariç, bir misafirhane yapmış. Misafirhaneler özel sektörle rekabet halinde. Yani hem kendi personeline hizmet veriliyor hem dışarıya. Tabii, bütün giderler devlet tarafından karşılandığı için, fevkalade düşük fiyat ve kaliteyle hizmet veriyor. Uludağ gibi dünya incisi bir mekanda böyle bir talan anlayışı, bu tip bir gelişigüzel, çarpık yerleşim anlayışı olamaz. Bu kamu misafirhanelerinin buradan bu plan çerçevesinde tümüyle kaldırılması ve bu konuda sıfır tolerans gösterilmesi gerekiyor.
Kendi aramızda 'Bu kalabilir mi?' diye değerlendirmeler zaman zaman yapabiliyoruz. Ancak buradaki hareket noktamız sıfır tolerans olmalıdır. Bu misafirhanelerin oradan kaldırılması lazım. İçlerinde korunması gereken yapılar varsa onlar da turizm tesisi olarak değerlendirmeye açılabilir. Kamuya bir imkan getireceksek misafirhanesi olan kamu kurumuyla olmayan arasındaki eşitsizlikleri giderecek şekilde bir proje yapılır. Misafirhane ayrıcalığını bu bölgeden kaldırmamız gerekiyor."
Uludağ 1. Gelişim Bölgesi'nde 19 özel tesis ile 16 kamu misafirhanesinin yer aldığını anlatan Günay, yörenin "Misafirhane talanından ayıklanması," gerektiğini öne sürdü.
Özel sektöre ait konaklama tesislerinde de ek binaların yapıldığını ve bu binalarda farklı yapı malzemeleriyle boya kullanıldığını söyleyen Günay "Dünyanın hiçbir yerinde, önemli bir turizm bölgesinde bu derece başına buyrukluk olamaz. Bu projeler, bu başına buyrukluğu gidermeyi amaçlıyor," şeklinde konuştu.
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu da Uludağ'ın Türkiye'nin en önemli milli parklarından birine sahip olduğunu anımsattı.
Uludağ'daki birinci gelişim alanında çarpık yapılaşma olması "derme çatma binaların" inşa edilmesi nedeniyle buranın hemen hemen milli park olmaktan çıktığını söyleyen Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığının birlikte çalışarak proje yarışması düzenlediklerini söyledi.
Uludağ'da estetik ve "Gözü yormayan" bir yapıya kavuşabilecek bir milli parkın özlemini duyduklarını ifade eden Eroğlu "Uludağ şu anda layık olduğu yerde değil," dedi.
Uludağ'ın Türkiye'nin ilk kış turizmi merkezlerinden olduğuna da işaret eden Eroğlu "Uludağ'a gelen turist sayısı Antalya'ya gelen turist sayısından düşük. Halbuki Uludağ varken Antalya yoktu," şeklinde konuştu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Bursa milletvekili olduğunu anımsattı ve kentin ülkenin sanayi ve turizmdek, en önemli yerleşim alanları arasında yer aldığını ifade etti.
Uludağ'ın yeniden cazibeli günlerine kavuşturulması için çalışmıldığını bildiren Çelik "Burası eskiden turizm açısından çok hareketliydi. Bu, kentin ticaretine de yansıyordu. Nitelikli alt yapı çalışmaları ve hizmet olmayınca önemli tesisler burayı terk etti," dedi.
Çelik, Bursa'nın milyonlarca turisti ağırlayabilecek potansiyeli olduğunu öne sürdü.
Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir ise "Uludağ Milli Parkı 1. ve 2. Gelişim Bölgeleri Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Fikir Yarışması" hakkında bilgi verdi.
Yarışmanın jürisinin ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluştuğunu anlatan Eldemir, Bursa'da yarışmaya ilişkin olarak açılan sergide ziyaretçilerin de fikirlerinin alındığını kaydetti.
Uludağ'da bir gencin hayatının kaybettiğinin anımsatılması üzerine de Bakan Eroğlu, kazadan ötürü çok üzüntü duyduğunu söyledi.
Araştırmalarda bir ihmal olmadığının görüldüğünü anlatan Eroğlu "Yoğun bir sis varmış, kendisi kaybolmuş. Jandarma hemen harekete geçmiş. Talihsiz bir kaza şu anda savcılık da incelemeleri yapıyor. Kusur var mı, yok mu araştırılacak. Gerçeği yakında öğreneceğiz," şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.