• BIST 104.114
  • Altın 229,648
  • Dolar 5,4747
  • Euro 6,2141
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C

Günay: Turizmde büyüyeceğiz

Günay: Turizmde büyüyeceğiz
Günay ''30 milyon civarında insan ağırlıyoruz ve cari açığın kapatılmasında önemli bir ekonomik katkı da sağlıyoruz'' dedi.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin Türkiye'de ekonomiyle ilişkili sektörlerin en başında geldiğini belirterek, ''30 milyon civarında insan ağırlıyoruz ve cari açığın kapatılmasında önemli bir ekonomik katkı da sağlıyoruz'' dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul eden Günay, bir önceki bakanlık döneminde TOBB ile beraberce güzel işler yaptıklarını ve sıkıştıkları bazı konularda TOBB'un dayanışmasını gördüklerini söyledi. Turizm sektöründe bulunanların çoğunun TOBB'da değişik birimlerde üyeler olduğunu hatırlatan Günay, yeni dönemde de Türkiye turizminin ulaşmış olduğu bugünkü seviyenin hep birlikte daha üstüne çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Turizmin, girdi maliyeti en az ve bu açıdan katma değeri en yüksek olan Türkiye'deki ekonomiyle ilişkili sektörün en başında olduğuna işaret eden Bakan Günay, ''30 milyon civarında insan ağırlıyoruz ve çok ciddi bir biçimde cari açığın kapatılmasında önemli bir ekonomik katkı da sağlıyoruz'' diye konuştu.
Turizmin ekonomik katkının yanısıra genç insanları yaşıtlarıyla, milletleri birbiriyle tanıştıran, sosyal açıdan barışa katkı yapan önemli bir yönü olduğunu dile getiren Günay, bu durumun Türkiye gibi çok genç bir ülke için öneminin altını çizdi.
Türkiye'de Doğu Akdeniz, Mersin gibi kitle turizmi açısından yeni bölgeler oluşturmaya çalışırken, iç bölgelerde de yeni destinasyon yaratmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Günay, ''Bu konudaki çalışmalarımız da olumlu sonuçlar vermeye başladı'' dedi.

Günay, şöyle devam etti:
''Bugün üç önemli projeyle tanışmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Gelen ziyaretçi ekiplerden birisi, Türk-Arap turizm ortaklığı çerçevesinde, Bursa'da bir destinasyon yaratmak ve Bursa'yı 2013'te Arap turizminin ana destinasyonu haline getirmek konusunda projesi. O çerçevede Bursa'da termal turizmine dayanan bir konsept çerçevesinde bir çalışma var. Bursa Valimizden ayrıntılı dinledim.
İkincisi, İzmir'in Dikili bölgesinde, benim Ege Bölgesi için öngördüğüm, doğayla barışık, dünyanın en kaliteli turizm bölgelerinden birisinin bir çevresini, bir ada üzerinde buluşturma projesi var. Bir de Hirfanlı yöresinde, yeni bir turizm destinasyonu yaratma projesi var. Bunlar bugün paylaştığım projelerdi. Bunların kaynakları ve yatırımcıları hemen hemen hazır. Türkiye, önümüzdeki dönemde inşallah istikrarlı ekonomik ve siyasi yapısını sürdürürse yeni alanlara açılacak ve şu anda biz dünyada 7. sıradayız, belki 5. sıraya çıkma başarısını göstereceğiz.''
Geçen dönemdeki işbirliğinin artarak sürmesi gerektiğini ifade eden Günay, özel sektörle içiçe çalışmanın bir anlamda kendilerinin verimini artırdığını, ülkenin de ekonomik potansiyeline çok büyük katkı yaptığını söyledi. Bakanlıkta da son yıllar içinde özel sektörle işbirliği yapmayı temel politikalardan birisi haline getirdiklerini anlatan Günay, ''Özel sektörle çalışmak bizim için önemli, uygulanabilir bir ilke haline geldi. Bu sayede müzelerimizin kalitesi, hizmet kalitesi, gelirimiz, ürünümüz ve verimimiz arttı'' diye konuştu.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni bakanlık döneminde başarılar dilediği Günay'ın, ilk bakanlık döneminde de çok başarılı hizmet verdiğini belirtti.
Turizmin hem ülke hem de temsil ettiği kitle açısından çok önemli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, özellikle ülke ekonomisine sağlamış olduğu katkıdan dolayı Türkiye'nin bir numaralı sektörü olduğu görüşünü dile getirdi. Bu sektörün 30 milyar dolarlık döviz girdisiyle, Türkiye'nin cari açığının aşağı indirilmesi noktasında büyük imkanlar sunduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Turizm sektörü sizin döneminizde büyük patlama yaptı. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye'nin potansiyeli daha da yükselir'' görüşünü dile getirdi.
Bugüne kadar kullanılmayan daha birçok sektör olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, özellikle sağlık turizmi, gelişen üniversitelerle beraber eğitim turizmi, dünya çapındaki sağlık tesislerinin kurulmasıyla beraber sağlık turizmi gibi potansiyeller olduğunu anlattı. Kış ve kültür turizminin yapılacak ortak çalışmalar arasında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zenginleşmesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasında turizm sektörünün önceliğinin olması gerektiğini vurguladı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk özel sektörü arasında sağlanan diyalog ortamında en iyi hizmetleri vermeye hazır olduklarını söyleyerek, Türk özel sektörü adına Bakan Günay'a teşekkür etti.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.