• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

Günay: Sit Alanı devri tereddütlü

Günay: Sit Alanı devri tereddütlü
Günay: SİT alanı ilan etme yetkisinin’ Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı yeni bir kuruma devredilmesiyle ilgili bazı tereddütleri olduğunu söyledi

ORDU- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu Üniversitesi"nin (ODÜ) 2010- 2011 Akademik Yılı ve Ordu Kültür Merkezi"nin açılış törenine katılmak için kente geldi. ODÜ Cumhuriyet Yerleşkesi"ndeki törene Bakan Günay"ın yanı sıra Vali Orhan Düzgün, daire müdürleri, bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Günay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile birlikte Atatürk"ün gerçek sesi üzerinde yaptıkları çalışmadan söz ederek şunları söyledi:
“Yıllardan beri Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Dairesi"nin elinde Atatürk"ün ve Kurtuluş Savaşı"nın, Türkiye sinema tarihinin çizgilerle, aşınmayla dolu film kayıtları vardı. Bunları zaman zaman televizyonlarda gördüğümüz oluyordu. Ama ne görüntüden ne sesten birşey anlamak mümkün değildi. Üstelik hepimiz Mustafa Kemal Atatürk"ün, 10"uncu Yıl Nutku"ndaki o dönemin tekniğiyle alınmış plak kaydından tiz sesini dinlemeye alışmıştık. Bu kayıtlar yıllardan bu yana duruyordu. Geçen yıl ilk defa Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üniversite ile işbirliği yaptık ve önceki gün televizyonda, basında gördüğünüz çalışmalar ortaya çıktı. Televizyon haberlerini ben de dikkatle izledim. Mimar Sinan Üniversitesi"nin logosu haberlerin bir köşesinde yer aldı. Ama projenin sahibi, mimarı, finansörü Kültür ve Turizm Bakanlığı"dır. Bu övüncümü paylaşmak istiyorum. Bazıları Atatürk"le ilgili çalışmaları, cumhuriyetle ilişkili çalışmaları kendi tekellerinde tutmaya, başkalarını bu işe karıştırmamaya özen gösteriyorlar. En azından haberleri topluma yansıtırken böyle el çabuklukları yapıldığı oluyor. Çok büyük bir övünçle söylüyorum, Atatürk"ün gerçek sesiyle gençlerimiz tarafından tanınmasını sağlamak benim bakanlığımın gayretleri sonucunda oldu. Bunu da Cumhuriyet Bayramı"nda özellikle paylaşmak istiyorum.”YASSIADA DEMOKRASİ MÜZESİ OLACAK
Akademik yılın ve ODÜ Güzel Sanatlar Fakültesi"nin açılışını yaptıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 27 Mayıs duruşmalarının yapıldığı Yassıada"nın "Demokrasi müzesi" olacağını belirterek şöyledevam etti:
“Türkiye"nin demokrasi tarihi çeşitli acılarla, müdahalelerle, darbelerle, kırılganlıkların yaşandığı bir serüvendir. Bunun yeni kuşaklar ve gelecek kuşaklar tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Bu çerçevede Yassıada özel bir anlam taşıyor. Türkiye"de, bir süre içinde olsa cumhuriyete ve demokrasiye son veren ilk askeri müdahale 27 Mayıs"ta gerçekleşti. 27 Mayıs"tan sonra da halk oyuyla seçilen siyaset adamları, devlet adamları, Yassıada"da özel bir biçimde kurulmuş mahkemede yargılandılar. Bu yargılanmanın ne kadar haksız ve hukuku incitici olduğu sonraki yıllarda söylendi. Şu anda yeteri kadar kullanılmayan bir askeri tesis olarak terk edilmiş durumda. Yassıada"nın bir kültür, turizm, tarih çerçevesinde yeni bir projeyle bakanlığımız tarafından değerlendirilmesi için Milli Emlak Genel Müdürlüğü"ne başvuruda bulunduk. Şimdi Milli Emlak Genel Müdürlüğü de Milli Savunma Bakanlığı"na yazı yazdı. O yüzden konu gündeme geldi. Yoksa bizim gündemimizde bir iki yıldan beri var. Eğer Yassıada"yı bize verirlerse, buraya bir demokrasi müzesi yapmayı amaçlıyoruz. Yani Türkiye"nin demokrasi tarihinde, önemli bir eşikte neler yaşanmış olduğu, Türkiye insanı tarafından bilinsin görülsün istiyoruz. Umuyorum ki bu tahsisi yaparlar ve biz de bu çalışmayı yaparız.”SİT ALANI YETKİ DEVRİ KONUSU

Hükümetin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"nun "SİT alanı ilan etme yetkisini" Çevre ve Orman Bakanlığı"na bağlı yeni bir kuruma devredilmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:
“Kültür ve Tabiat Varlıkları tümüyle şu anda bizim bakanlığımız tarafından yönetiliyor. Fakat tabiat alanlarının, varlıklarının Çevre Bakanlığı tarafından yönetilmesi, Avrupa hukukuna, dünyadaki evrensel gelişmelere uygun bir davranış. Fakat Meclis'e sunulmuş bulunan yasayla ilgili bizim bazı tereddütlerimiz var. Bu konuda ortak komisyon çalışmasını Çevre Bakanlığı"yla yapıyoruz. Şu anda yasa Başbakanlık"tan Meclis"e gönderildi. Daha Meclis"te çeşitli komisyonlardan geçecek. Bu yasama döneminde çıkması mümkün değil. Bence bu yasama yılında çıkması da doğru değil.”

"ZAMANLAMASI UYGUN OLMADI"
Bunun aceleyle çıkacak bir yasa olmadığını dile getiren Bakan Ertuğrul Günay, yasanın kendilerinden birşey almayacağını anlattı. Bakan Günay şöyle dedi:
“Bir tabiat alanı içinde dünya miraslarıyla ilişkin bir alan varsa, bunların yönetimi Çevre Bakanlığı"ndan alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı"na veriliyor. Mesela Çanakkale"de Gelibolu Tabiat Parkı içinde anıtların olduğu bölüm var, veya Nemrut Dağı Milli Parkı içinde anıtlar var. Bunların da yönetimini Kültür ve Turizm Bakanlığı"na veriyor. Ama yasa üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor. Henüz komisyona bile gitmiş değil. Dikkatle takip ediyoruz. Yanlış ve eksik bir biçimde çıkmaması konusunda gereken dikkati göstereceğiz. Bu yasanın Meclis"e sevk edilme tarihi şuanda SİT Kararları"yla ilgili, Koruma Kurulu kararlarıyla ilgili bazı tartışmalar olduğu için zamanlaması uygun olmadı.”

BEYOĞLU"NDAKİ İNŞAATA SORUŞTURMA
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören"in şirketi tarafından yaptırılan, İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi"ndeki yeni alışveriş merkezi inşaatıyla ilgili de soruşturma başlattığını söyleyen Bakan Günay, şunları kaydetti:
“Beyoğlu İstiklal Caddesi"nde bir iş merkezi inşaatı var. Ben daha önce bu iş merkezi inşaatı ile ilgili tereddütlerimi arkadaşlarımla paylaşmıştım. Emek Sineması"yla ilgili itirazlar yapıldığı zaman, "Emek Sineması ile ilgili gösterilen duyarlılıkların bir kısmı keşke öteki inşaatlara da gösterilse" demiştim. Ama bana o inşaatın Koruma Kurulu Kararları"na uygun olduğunu söylemişlerdi. Fakat basında çıkan haberler üzerine konuyu yeniden inceletme ihtiyacı hissettim. Önceki gün itibarıyla soruşturma açtım. Koruma Kurulu eski kararlarıyla, yeni kararları arasında tutarlılık var mı, Yüksek Kurul kararlarına uygunluk var mı ve korumacılık ilkelerine uygun bir uygulama ve karar süreci işliyor mu. Bu konuyu şimdi konuyu çok yakından bilen müfettiş arkadaşlarımız inceliyorlar. Onların kararına göre işlem yapacağız. Eğer yükseklik aşılmışsa, eğer yoğunluk koruma kurallarına aykırı ise gereken müdahaleler yapılacaktır” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.