• BIST 86.851
  • Altın 247,367
  • Dolar 6,0168
  • Euro 6,7178
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

Günay: Rövanş lafı etmedim

Günay: Rövanş lafı etmedim
Günay: Şimdiye kadar hiçbir yayın organına AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Ergenekon soruşturmasının rövanşı olduğunu söylemedim.

ANKARA -Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şimdiye kadar hiçbir yayın organına "AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Ergenekon soruşturmasının rövanşı olduğu" yolunda hiçbir cümle söylemediğini belirtti.

Günay, açıklamalarında AK Parti iddianamesinin zamanlamasıyla Ergenekon soruşturması arasında doğrudan bağ kuran hiçbir ifade kullanmadığını ifade etti.

 

Kapatma iddianamesinin şu anda Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu hatırlatan Günay, "Bundan sonra yargı süreci işleyecek. Yargının en doğru kararı vereceğini partinin bir üyesi olarak umudumu herkesle paylaşmak istiyorum" dedi.

 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk'un tutuklanmasını değerlendiren Günay, Türkiye'nin duayen gazetecilerden birisinin sabahın erken saatlerinde evinden alınıp götürülmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Günay, "Ve en kısa zamanda temenni ediyorum ki bu olaylarla bu iddialarla ilgisinin olmadığı kanıtlanır. Ve sağlığına ve özgürlüğüne iade edilir" dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısı ile son günlerde kendisi ile ilgili basında çıkan haberlere açıklık getirdi.

 

Günay, geçen hafta içinde, AK Parti ile ilgili iddianamenin kamuoyuna duyurulmasından sonra yaptığı bazı açıklamaların bazı yayın organlarında çarpıtmalarla ve haksız yorumlarla yer aldığını belirterek, "Ben şimdiye kadar ki birkaç yayın organına konuştum. Hiçbir yayın organına, "AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Ergenekon soruşturmasının rövanşı olduğu" yolunda hiçbir cümle söylemedim" dedi.

 

Bu tartışmanın gündeme gelmesine neden olan açıklamasını 17 Mart tarihinde Murat Akgün'le NTV'de yaptığı söyleşide dile getirdiğini ifade eden Günay şunları söyledi: "Sayın Akgün'ün "MHP ile yeni bir Anayasa değişikliği-pazarlık süreci olup olamayacağı" yolundaki bir sorusu üzerine şunları söyledim: Ben bundan önce MHP ile yapılmış bulunan bir parlamento oydaşmasının da biraz zamansız olduğu görüşünü söylemiştim. Gereksiz ve zamansız olduğunu bugün de tekrarlıyorum. Böyle, bir parti ile özel düzenlemeler yapmak yerine bütün topluma ve bütün parlamentoya sunmak çok daha doğrudur, diye düşünüyorum. Çünkü burada ortaya çıkmış olan bu tartışmalar, başka bazı önemli ve öne çıkması gereken tartışmaların önünü kesti. Kastettiğim bir süre önce yapılmış bulunan bazı düzenlemelerin başka önemli tartışmaların, soruşturmaların birkaç aydan bu yana gündem değişmesine sebep olduğu. Önünü kestiği yolundadır. Geçmişe dönük bir değerlendirmedir yaptığım. O yüzden özel düzenlemeler yapmayalım. Özel düzenlemeler yaptığımız zaman yeni tartışmalara vesile olabiliriz. Asıl, önemli tartışmaların önünün kesilmesine katkı yapabiliriz kaygısını taşıyorum."

 

Kastettiğinin Ergenekon soruşturması olduğunu dile getiren Günay, "Açıklıkla söylüyorum. Aslında ilginç bir gelişme oldu, Türkiye birkaç aydan bu yana fevkalade önemli, devletin içine kadar sızmış bir çeteleşme meselesiyle mücadele etme eşiğine gelmişken başka gündemlere kaydık bir miktar. Ne zaman beri? Bir zamandan beri. Ve şimdi de yeni bir gündeme kaydık. Kast ettiğim bir süreden beri bir gündem kayması olduğuna işaret etmektir. Yoksa şu anla ilgili bu iddianame ile ilgili gündem kayması yaratıldığı noktasında değildir. Hukuk devletini kurmak için devletin yapması gereken büyük bir hesaplaşma bir yandan sürüyor, ama kamuoyunun oldukça gözünden ve gündeminden kaçmıştır."

 

Söylediklerinin bunlar olduğunu ve bant çözümlerinin kendisinde olduğunu açıklayan Günay, isteyenlerin bu kasetleri alabileceğini söyledi.

 

Sözlerinin Ergenekon soruşturmasını gündemden düşüren olayların kapatma iddianamesiyle değil, çok daha öncesinde başlayan bir sürece ilişkin olduğuna işaret eden Günay, aynı akşam "Haber 24" televizyonunda Mustafa Karaalioğlu'nun programında da son birkaç aydan bu yana yaşanan "rejim, laiklik vs." tartışmalarının asıl önemli gündemi ve soruşturmaları ikinci planda bırakmasından duyduğu rahatsızlığı ifade ettiğini ve "böyle bir rastlantının son derece talihsiz olduğuna işaret ettiğini" vurguladı.

 

Günay, "Açıklamalarımda AK Parti iddianamesinin zamanlamasıyla Ergenekon soruşturması arasında doğrudan bağ kuran hiçbir ifade yoktur" dedi.

 

Günay, bu konuda yazanları objektif yayıncılık ilkesi doğrultusunda haberlerini düzeltmeye çağırdı.

 

Günay, "Yargıtay Sayın Başsavcısının zamanlamasında bir kasıt görmediğimi de yine Sayın Akgün'ün sorusu üzerine ifade ettim. "Ama olayların gelişmesi, çevresel etkiler ve birtakım telkinlerin kendisini dava açmak konusunda zorlamış olabileceğini. Bundan kaygı duyduğunu ifade ettim. 14 Mart akşamı iddianameye karşı görüşlerimi açıklarken parti önünde kullanmış olduğum "önemli yerlere sızma" sözcüğü ile kastettiğim de, bu siyasal ortam ve telkinlerin yarattığı talihsiz sürece işaret etmektir" diye konuştu.

 

Kapatma iddianamesinin şu anda Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu hatırlatan Günay, "Bundan sonra yargı süreci işleyecek. Yargının en doğru kararı vereceğini partinin bir üyesi olarak umudumu herkesle paylaşmak istiyorum" dedi.

 

Dün yine talihsiz bir gelişme olduğunu ve talihsiz zamanlamalar olduğunu kaydeden Günay, "Kimsenin belki bir isteği değil ama talihsiz zamanlamalar talihsiz rastlaşmalar oluyor. Yine toplumun dikkatle ve bir miktar kaygıyla izlemesine yol açan gözaltılar oldu. Bu süreci bilemem. Bazı arkadaşlar AK Parti süreci ile ilgili konuştuğumu ama öteki süreçle ilgili bir değerlendirme yapmadığımı söylüyorlar. Birisi partimle bizimle ilgili bildiğim bir süreç öteki tamamen dışarıdan gözlediğimiz bir süreç. Ama Türkiye'nin duayen gazetecilerden birisinin sabahın erken saatlerinde evinden alınıp götürülmesinden üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ve en kısa zamanda temenni ediyorum ki bu olaylarla bu iddialarla ilgisinin olmadığı kanıtlanır. Ve sağlığına ve özgürlüğüne iade edilir" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.