• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Günay: 'Kültür girişimcisi' arıyoruz

Günay: 'Kültür girişimcisi' arıyoruz
Günay, Çağdaş Sanatlar Müzesi'ne dönüştürülmesi için inşaata başlanılan Demiryolları Cer İstasyonu atölyeleri için "Kültür girişimcisi" aradığını söyledi.

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çağdaş Sanatlar Müzesi'ne dönüştürülmesi amacıyla inşaat çalışmalarına başlanan Demiryolları Cer İstasyonu atölyeleri için "Kültür girişimcisi" aradığını söyledi.
Bu arada Günay, İstanbul'da gerçekleştirilen Marmaray kazılarında çok önemli buluntuların çıktığını söyledi. 
Bakan Günay, düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Kültür Merkezi 4. Bölge alanında yer alan ve Bakanlıkça Çağdaş Sanatlar Müzesi'ne dönüştürülmesi amacıyla Aralık 2007'de yeniden inşaat çalışmalarına başlanan Demiryolları Cer İstasyonu atölyelerinin 28 Temmuz itibariyle ihaleye çıktığını bildirdi.

Günay, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1 Temmuz'da verdiği karar doğrultusunda "Kültürel amaçlı özel tesisi alanı" olarak kullanıma açılan atölyelerde Bakanlığın yapması gereken bütün alt yapı çalışmalarının bu ayın sonuna kadar biteceğini belirtti.

İhaleyi alacak olan tüzel kişinin binanın çevre düzeni, teknik aksam, yeraltı otoparkı olmak üzere kalan işlerini de üzerine alacağını kaydeden Günay, gelen başvuruların Ağustos ayının sonuna kadar değerlendirileceğini söyledi.
Günay "Orayı bir kültür girişimcisi eliyle işletmeye başlayacağız. Binanın çevre düzenini yapacak, teknik aksamını monte edecek, yeraltı otoparkını yapacak, kültür girişimcisi arıyoruz," dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, cer atölyelerinin çevre düzeni, otopark ve teknik alt yapının montajının dışındaki işlerin bu ayın sonunda bitirileceğini bildirdi.
Günay, atölyelerin çevre düzenlemesi, kapasite artırımı ve yeni ihtiyaçların karşılanmasını içeren bir paket çerçevesinde yatırım yapılması şartıyla yatırımcıya kullandırılmasının düşünüldüğünü, bu konudaki başvuruların da ağustosun sonuna kadar değerlendirileceğini kaydetti.
Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yunus Emre Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında ''Cer atölyelerinin yapım çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
Ankara'da, 1920'li yıllarda yapılan cer atölyelerinin Ankara halkına ve kültür dünyasına kazandırılması amacıyla çalışma gerçekleştirdiklerini ve bu konuda sona gelindiğini anlatan Bakan Günay, böylece 10 bin metrekareye yakın alanın Ankara halkının kullanımına açılacağını kaydetti.

Günay şunları söyledi:
''O yapının büyük bir gayretle çevre düzeni, otopark ve teknik alt yapının montajı dışındaki işlerini bu ayın sonunda bitiriyoruz. 28 Temmuz itibariyle ilan ettik, Bakanlığın web sayfasında ilan verdik ve oraya bir kültür girişimcisi arıyoruz. Kültür girişimcisi çevre düzenini yapacak, elektronik, teknik aksamını monte edecek, işletme giderlerini üstlenecek, otoparkını yapacak. 25 yıllığına, bakanlığın yılda 52 gün kullanma hakkını ve Maliye'nin alacağı kira payını saklı tutarak ihaleye çıktık. Şimdi aşağı yukarı ilanın bugün birinci haftası içindeyiz. Ağustos ayının sonuna kadar gelen başvuruları değerlendireceğiz ve burayı bir kültür girişimcisi eliyle işletmeye inşallah başlayacağız.''
Günay, ay sonunda Bakanlıkça gerçekleştirilmesi gereken bütün alt yapı çalışmalarının tamamlanacağını, girişimcinin yapması gerekenlerin şartnamede belirlendiğini kaydetti.

YILDA 52 GÜN BAKANLIĞIN
Bakan Günay, 25 yıllığına kiralanacak olan binanın bütün işletme gider ve gelirlerinin ihaleyi alacak olan tüzel kişiye ait olacağını, Bakanlığın ise yılda 52 gün tesisten faydalanacağını kaydetti.
İlgili şartnamenin Bakanlığın resmi internet sitesinden görülebileceğini söyleyen Günay, şunları bildirdi:
"Ciddi bir yatırım yapacak olan burayı alan kültür girişimcisi, bu yatırımın karşılığında da biz yılda 52 gün kullanabileceğimiz bir sanat mekanı bulacağız ama onlar da fevkalade önemli ve yararlı, hem kültür sanat mekanı olarak hem de onun eklentileri olarak bazı alanları Ankaralılarla birlikte kullanma şansına kavuşmuş olacak. Hayırlı olmasını temenni ediyorum."

BAKANDAN GÜZEL HABERLER
Bakan Günay, cer atölyelerine ilişkin açıklamalarının ardından "Birkaç güzel haberi sizlerle paylaşmak istiyorum," diyerek başta Marmaray kazıları olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ortaya çıkan buluntular hakkında bilgi verdi.
İstanbul'da gerçekleştirilen Marmaray kazılarında çok önemli buluntuların çıktığına işaret eden Günay "10 bin yıl öncesine dayanan buğday başağı rölyefleri çıktı. Gerçekten son derece ilginç. İstanbul'un sadece Roma, Bizans değil, ondan binlerce yıl önceye giden bir yerleşim merkezi olduğuna ilişkin yeni bir liman buluntusu da ortaya çıktı," dedi.

MARMARAY KAZILARINDA ÖNEMLİ BULUNTULAR
İstanbul'da da gelecek günlerde çok önemli bir projeyi kamuoyuyla paylaşacaklarına işaret eden Ertuğrul Günay, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Projesi'nde büyük adımlardan birisi olacak bu projeye de büyük önem verdiklerini ifade etti.
Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyünün sınırları içinde yer alan Zincirlihöyük'te gerçekleştirilen kazı çalışmalarında da 1,25 cm boyunda, bir Hayat Ağacı ve yanında önemli bir yönetici olduğu tahmin edilen bir kişinin kabartmasının bulunduğunu kaydetti.
Bunun benzerlerinin Zincirlihöyük'teki ilk kazılarda, 1800'lerde ortaya çıktığını ifade eden Günay "Şimdi yenileri bulunuyor. Arkasının geleceğini tahmin ediyoruz. Türkiye'de inanılmaz tarihsel değerler gün yüzüne çıkmaya başladı," dedi.

TANITIM FİLMLERİNE ÖDÜL
Öte yandan Bakan Günay, Amerika'nın önemli film festivallerinden Hudson Film Festivali'nde Beyaz Melek'in ardından Türkiye'nin tanıtım filmlerinin de üç alanda büyük ödül aldığını bildirdi.
Günay verilen ödüllerden Genel "Türkiye" reklam filmini "platin", "Turkuaz Kıyıları Ege" reklam filminin gümüş, Spa Termal reklam filminin ise altın ödül aldığını kaydetti.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, örenler ve buralarda bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıklarının tüzel kişilere kullandırılmasına ilişkin bir soru üzerine, birinci derece tarihsel ve arkeolojik SİT alanlarında devletin imkanlarının bunları ayağa kaldırmaya yetmediğini söyledi.
Özel sektörle koruma-kullanma dengesiyle ilgili işbirliği yapamadıklarını ifade eden Günay, bu yeni yüksek kurul kararının bu konuda daha özgür ve rahat davranmaya, belli kurallar içinde dayanışma imkanını sağladığını belirtti.
Önemli bir turizm firmasının Kapadokya'daki peri bacalarından birini müzeye dönüştürmek için tahsis imkanı sağlayıp sağlayamayacağını sorduğunu, daha önceki düzenlemenin böyle bir olanağı vermediğini anlatan Günay, kaderine terk edilmiş ören, tiyatro ya da mozolelerin ayağa kaldırılması gerektiğinde devletin imkanlarının yetmediğini, şimdi karşılıklı bu alanlarda birlikte çalışılabileceğini belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.