• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

Günay, İzmir'de sert konuştu

Günay, İzmir'de sert konuştu
“İzmir İçin Acil Turizm Zirvesi”ne katılan Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çok az sayıda katılım gösterilmesini de sert sözlerle eleştirdi.

İZMİR- İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen “İzmir İçin Acil Turizm Zirvesi”ne katılan Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “acil” başlıklı bir zirveye konunun yakın muhatapları olan turizm ilçelerinin belediye başkanlarının çok az sayıda katılım göstermesini de sert sözlerle eleştirdi.
Günay sözlerine şöyle başladı:
“Ben isterdim ki İzmir"le ilgili böyle önemli bir konuyu acil başlığı altında konuşurken, birçok konunun uygulayıcısı olan arkadaşlarım da burada bulunsalardı. İzmir 30 ilçe. Doğrudan bizimle ilgisi olduğunu düşündüğümüz kaç ilçe var? En az 20. "Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan vatan yaşayacaktır" diye bir atasözü var. Böyle önemli bir konuyu konuşuyorsak konunun sahiplerinin burada bulunması gerekiyor. Bazı konular benim konum, bazı konular doğrudan doğruya uygulayıcı arkadaşların konusu. Ören yerinin çevresindeki otopark meselesini Ankara"dan görüp çözemem. Eğer hala böyle merkezi yapı bekleniyorsa bu geçti. Doğrudan doğruya konunun sahiplerinin konuya sahip çıkmasını bekliyoruz. Ticaret Odası bu kadar emek veriyor, Büyükşehir, Vilayet uğraşıyoruz. Ama doğrudan doğruya İzmir halkının göreve getirdiği arkadaşlarımız İzmir için turizmin öneminin ayrımında değillerse "İzmirliler acaba turizmi istiyor mu istemiyor mu" bu sorgulamanın yanıtı kendini göstermeye başlar” dedi.
Günay ayrıca, İzmir Limanı içinde yapılacak yeni kruvaziyer limanının yanı sıra ikinci bir liman projesinin de tasarlanması gerektiğini söyledi ve Efes'te mağaza açılışlarına izin vermeyen İzmir'in Selçuk Belediye Başkanı'nı turizmcilere şikayet etti.
Türkiye genelinde yüzde 10 büyüyen turizmin İzmir'de yüzde 3'te kalması üzerine acil bir toplantı düzenleyen İzmir Ticaret Odası (İZKO) Başkanı Ekrem Demirtaş ve sektör temsilcileri, problemleri masaya yatırdı, belirlenen konular Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın görüşüne sunuldu.
İZTO Başkanı Demirtaş ve odanın turizmle ilgili temsilcileri, problemleri ve beklentileri dile getirdi. Demirtaş, bölgeye farklı konseptle yaklaşarak daha özel, daha butik bir turizm oluşturmaları gerektiğini belirterek, "Daha dikkatli bir politikayla önce kanamayı durduralım." dedi. İzmir'in ağırlanan yabancı sayısı açısından Türkiye ortalamasının yüzde 7 gerisinde olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Bize, 'Potansiyeliniz var ama değerlendiremiyorsunuz.' diyorlar. Hattâ, 'Siz turizm kenti istemiyorsunuz ki.' diyenler oldu ama biz gerçekten turizmi istiyoruz. Hem de her çeşidini ve 12 ay." şeklinde konuştu. İzmir'de 41 bin yatak, 227 seyahat acentesi ve bin 485 profesyonel turist rehberi bulunduğunu dile getiren Ekrem Demirtaş, "Sermaye birikimimiz var, yatırımcımız var. Yeter ki turisti getirelim, 41 bin yatağı 141 bin yaparız. 1970'lerde Türkiye turizminden yüzde 9 pay alıyorduk, şimdi yüzde 3–4'lere düştük. Türkiye ortalaması kadar biz de büyüyelim, sonra en az yüzde 10 pay alacak stratejik planları yapalım." dedi. İzmir'in kruvaziyer turizmindeki yolcu artışıyla moral bulduğunu da vurgulayan Demirtaş, dokuz alt çalışma grubunun, turizmin genel problemleri ve çözüm önerileri konularında çalışma yaptığını anlattı.
İZTO Konaklama Çalışma Grubu sözcüsü Leyla Cingöz ise İnciraltı projesine acilen hayatiyet kazandırılmasını istedi. İzmir'in tanıtımına yönelik ürünlerin arttırılmasını da isteyen Cingöz, Agora'nın turizme açılması gerektiğini söyledi.
Turizm Ulaştırması Çalışma Grubu sözcüsü Hakan Özyılmaz da iç hatların geliştirilmesini isterken kruvaziyer turizminde sabahları keşmekeş yaşandığını belirtti. Özyılmaz, şöyle dedi: "Trafik orada kilitleniyor. Taksiciler, rehber ajansları gibi çalışıyor. Şehir turu yapıyor, Efes'e gezi düzenliyor. Ulaştırmayla ilgili düzenlemeler yapıldı. 'S' plakalar yaz aylarında duruyor, biz kullanamıyoruz. Burada bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. İzmir'den çıkan otobüsler istanbul'a gittiğinde, belediyeden izin alması gerekiyor. İzmire gelen otobüslerde ise izin gerekmiyor."
Turistik Eşya Satıcıları Çalışma Grubu sözcücü Necmi Çalışkan, İzmir turizminin komada olduğunu ifade ederek, "Acil servise kaldırmalıyız. Kent turizminin alt yapısının hazırlanması gerekiyor. Kruvaziyerle gelenleri çıkarırsak, kente turist gelmiyor. Bu işin iki ayağı var: Bilinirlik ve tanınırlık. Özel çarşılar istiyor. Balıkçılar komitesi, uluslararası balık avlama yarışması, halıcılar çarşısı istiyor." dedi.
Prof. Dr. Nilüfer Koçak ise "Genel Sorunlar ve Çalışma Önerileri" konusunda yaptığı konuşmada, Zeus sütunlarının geri getirilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılmasını, gelinceye kadar imitasyonunun olmasını istediklerini kaydetti. Prof. Dr. Koçak, "Alt yapı ve üst yapı yetersizlikleriyle belediyeler ve TEAŞ yetersizliği çok önemli bir problemimiz. Kadro tahsisleri, kış nüfusuna göre yapılıyor. Kış aylarındaki 25 binlik nüfus, yazın 500 bine çıkıyor. Bunun da gözönünde bulundurulması gerekiyor." diye konuştu.
Seyahat Acenteleri Çalışma Grubu sözcüsü Rıza Gençay da İzmir'de seyahat acentelerinin ürün yaratmakta zorlandığını, gelir yetersizliği ve bürokratik engeller yaşadıklarını söyledi. Kongre turizmi kapsamında İzmir'e gelen turist sayısının artığını ancak turizm gelirlerinin yükselmediğini ifade eden Rıza Gençay, ''Bu alanda 5 yıldızlı hizmet vermemize karşın üç yıldızlı para kazanıyoruz.'' dedi.
Rehberler Çalışma Grubu sözcüsü Ayten Şenipek, limanda otopark yetersizliğinin önemli bir sıkıntı olduğunu ve bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi. Allianoi ve Bergama gibi ören yerlerine de duyarlı olunması gerektiğini vurgulayan Şenipek, ''İlgili mercilere yeterince ilettik ama özellikle Bergama'daki antik sit alanına Teleferik tesisi kurulmasının yaratacağı titreşimin antik kente zarar vereceğini düşünüyoruz.'' şeklinde konuştu.
İzmir turizmi konusundaki talepleri dinleyen Bakan Günay ise İzmirli bürokratlara ve vatandaşlara birliktelik çağrısında bulundu. Sıkıntıları not aldığını ve çözümü için global anlamda çaba göstereceğini ifade eden Bakan Ertuğrul Günay, EXPO konusunda da destek vereceğini belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.