• BIST 94.244
  • Altın 251,821
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Günay DTO meclis toplantısında

Günay DTO meclis toplantısında
Bakan Günay: Biz ülkemizi zenginleştirelim ve dünyanın zenginlerine pazarlayalım ama bizim çocuklarımız ayağını denize sokamasın. Bu olmaz.

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ''Biz ülkemizi zenginleştirelim ve dünyanın zenginlerine pazarlayalım ama bizim çocuklarımız ayağını denize sokamasın. Böyle bir şey olmaz,'' dedi.
Deniz Ticaret Odası'nın dün düzenlenen nisan ayı meclis toplantısına katılan Bakan Ertuğrul Günay, yatırımcıya doğayı, tarihi korumak ve kaliteyi dünya standartlarında tutmak kaydıyla yardımcı olmaya çalışacaklarını bildirdi.
Turizm sektörü içinde deniz turizminin önemli bir boyut kazandığını ifade eden Bakan Günay, şöyle konuştu:
''Bütün bu alandaki faaliyetlerin hepsini düzenleyecek olan yasal düzenlemeler için bir ölçüde çerçeve yasal düzenleme yapılmıştı. Birkaç yıldan beri süren bir yönetmelik ihtiyacı vardı. Bunu arkadaşlarımızın, konunun sahibi arkadaşlarımızın engin katkılarıyla bakanlığımızın birimleri çözümlediler ve şimdi Bakanlar Kurulunda.
Öyle umut ediyorum ki -sözümden mahcup olmak istemem, önümüzdeki hafta içinde bunun imzalarını tamamlarız ve bu yönetmeliği yürürlüğe sokarız. Ben yönetmeliğin ihtiyaçlara oldukça cevap verdiği konusunda arkadaşlarımdan, daha önce değerlendirmeler aldım. Yönetmeliğin hazırlığında birlikte çalıştık.''
Türkiye'de turizmi çeşitlendirmeye, yüksek gelir ve yüksek kültür gruplarını Türkiye'ye çekmeye çalıştıklarını anlatan Günay, bunun önemli araçlarından birisi olarak deniz turizminin görüldüğünü söyledi.
Türkiye'nin 2010 ve sonraki yıllardan itibaren çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birinin deniz turizmi olacağını bildiren Günay, alt yapıda, yönetmeliğin ötesinde yapılması gereken ne varsa hepsini birlikte çözmeye çalışacaklarını kaydetti.
Günay, KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüş olması ve yat işletmelerindeki yatak kapasitesinin bunun dışında tutulmasının kasıtlı olmadığını düşündüğünü dile getirdi ve ilgili birimlere başvurduklarını, konuyu yakından takip ettiklerini kaydetti.
Günay ''Bütün bu konuları Sayın Maliye Bakanımız'la konuşmak için, bugün saat 17.00'de bir randevumuz var,'' dedi.

''KRUVAZİYER BAĞLAMA KAPASİTE ARTIŞINA İHTİYACIMIZ VAR''
Yat limanı yapma girişiminde işlemlerin insanı canından bezdirecek kadar çok ve yoğun olduğunun bilindiğine işaret eden Günay, bu konuda başka ülkelerin uyguladığı yöntemler ne ise onlara bakacaklarını bildirdi.
Günay, 2013 Eylem Planı'nda, Türkiye'de yat ve kurvaziyer limanı kapasitesinin artırılması konusunda önemli hedeflerin var olduğunu ve bunları çok dikkatle takip ettiklerini dile getirdi ve ''İstanbul, şu anda gördüğü ilgiye uygun bir kruvaziyer bağlama kapasitesine sahip değil. İstanbul'un bugünkü konumu içler acısı. Bunu en kısa süre içinde aşmamız gerekiyor,'' şeklinde konuştu.
Bu konuda Kazlıçeşme civarında mesafe aldıklarını ve Ataköy ile ilgili çalışmaları olduğunu kaydeden Günay ''Haydarpaşa, Kazlıçeşme, Ataköy... Bu alanlarda mutlaka bizim kruvaziyer bağlama konusunda bir kapasite artışına İstanbul'da ihtiyacımız var,'' dedi.
Ertuğrul Günay, konuşmasında ''Masanızdaki meselelerin hepsi bizim tarafımızdan ciddiyetle takip edilecektir ve çözmek konusunda ortaklaşa bir çaba göstereceğiz,'' ifadesini kullandı.
Soruları yanıtlarken de Günay, 1 mil mesafe içinde teknelerin belli bir süratin üzerine çıkmaması konusundaki görüşlerle ''halk da yararlansın'' konusundaki görüşler arasında denge kurmak gerektiğini söyledi ve görüşlerini şöyle dile getirdi:
''Türkiye'nin kültür ve turizm olanaklarından bizim insanlarımızın da yararlanması gerekir. Sonuçta niye ülkemizi dünyaya açmaya çalışıyoruz, niye çırpınıyoruz, Türkiye zenginleşsin diye değil mi? Türkiye zenginleşsin. Eğer benim halkımın da yararlanmasını sağlamayacaksa bu zenginlikten bir kesim yararlansın, öteki de karşıdan baksın, yalansın anlamına gelir ki bu, benim hayatım boyunca savunduğum her şeye aykırıdır. Böyle bir şey düşünemem. Ben, bizim insanımızın da Türkiye'nin kültür olanaklarından, Türkiye'nin turizm olanaklarından, Türkiye'nin doğasından, tarihinden, dışarıdan gelip de şu kadar para veren bir yabancı kadar en azından yararlanma alt yapısının olması gerektiğine inanıyorum. Böyle bir denge kurmaya çalışacağız. Yani biz, ülkemizi zenginleştirelim ve dünyanın zenginlerine pazarlayalım ama bizim çocuklarımız ayağını denize sokamasın. Böyle bir şey olmaz. Burada bir denge kurmak zorundayız. Bu çerçevede bunlara yeniden bakmamız gerektiğini düşünüyorum.''

DTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KALKAVAN
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da deniz turizmine ilişkin bilgi verdi ve marina sayısının 2008 yılı itibarıyla 35 adete ulaştığını, marinaların yat bağlama kapasitesinin artığını söyledi.
2002 ile 2008 yılları arasında, kruvaziyer turizmine katılan yolcu sayısındaki artışa da değinen Kalkavan, Türkiye'de suüstü ve sualtı sporlarla ilgilenen 300 işletmenin var olduğunu anlattı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.