• BIST 102.494
  • Altın 226,888
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Günay: Destek paketi geliyor

Günay: Destek paketi geliyor
Bakan Ertuğrul Günay Belek'te BETUYAB'ın düzenlediği turizm zirvesinde turizm sektkörüne güçlendirme paketinin geleceğini sölyledi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


ANTALYA-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın başkanlığında tuirizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile turizm sektörünün kuruluşları, temsilcilerinin katılımıyla Antalya Belek Ela Quality Resort Hotel'de Belek Turizm Yatırımcıları Birliği -BETUYAB, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği TYD, Türkiye Otelciler Federasyonu- TÜROFED işbirliğinde turizm zirvesi toplandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuşmasında toplantıdan çıkacak sonuçların önümüzdeki hafta Ankara'da ilgili birimlere götürüleceğini ve olumlu sonuçlar alınacağını belirtti. Tatillerin bölgele göre ayarlanacağını belirten bakan, "Turizme güçlendirici destek paketi çıkacaktır" dedi.


Geçtiğimiz günlerde TÜROFED'den ayrıldıklarını açıklayan TUKROB Başkanı Timur Bayındır Bakan Günay ve BETUYAB'ın konuğu olarak taplantıya katıldı. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ile aralarında kişisel bir sorun olmayan iki başkan birbirlerinin hatırını sordular.

Bakan Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

Milletvekillerinin zaman ayırarak katılması son derece önemlidir.Valinin Emeğe saygı içeren ve umudu öne alan konuşmasını kutluyorum. Benim yüreğimdeki umudu teşvik etti. Durduğumz yeri bilelim 2007'de kriz hissedildi. Ben Fransa sevilyesirnde olduğumuzu düşünüyorum. Diğer ülkelerde gerileme yaşandı. Eksi büyüme yaşandı. Türkiye dünya ortalamasının üzerinde yüzde 12 gelişmeyle 2008'i kapattı. 26 milyon insanı ağırladık. 21 milyar doların eşiğinde gelir kazandık. Türkiye iddiasını sürdürüyor. Kriz dönemi aşılınca gelecekte nasıl sürdürülebilir hale getireceğimizi konuşmalıyız. Belek Türkiye'nin geldiği yerin somut göstergelerinden biridir. Bunu nasıl sürekli kılabileceğimiz konuşmalıyız ve ilk beşin içinde nasıl marka bir ülke olmamızı sürdürmeliyiz.

BAKAN 20 YILDIR AYNI YERDEYİZ DEMEK HAKSIZLIK

Kriz herkesi etkilerken bunu sürekli kılmak için çalışıyoruz. Devletin kamunun bize kıolaylıklar getirmesi gerekir derken 20 yıldır aynı şeyleri konuşuyor ilerlemiyoruz demek haksızlık olur. KDV indiriminİ hepimiz artı olarak yazmalıyız. Kriz yokken SSK'da işveren payı 5 puan düşürüldü.Yeni önlemler almamız gerekiyor.

İSTİHDAM KONUSU ÖNEMLİDİR

18 ocakta buradaki arkadaşlarla ve bakanlarla birlikte olduk. Ondan önce yıl sonu ermeden müsteşarlar düzeyinde toplantı yapıldı. Bu hafta yapılacak olanlar üçüncü aşamasıdır.

İstihdam konusu düşük mevsimde düşük yoğunluklu mevsimde işletmeleri nasıl açık tutabiliriz ve çalışanları sürekli çalışmasını sağlayabiliriz. Somuta dönüştürmek istiyoruz.

Vergi kolaylıklarına çalışıyoruz. ÖTV konusunda rekabet ettiğimiz ülkelerle ithal şarapta nasıl kolaylık gelebilir. Kredi konusunda talepleri ortaya koyacağız.

TURİZME GÜÇLENDİRME PAKETİ GELECEKTİR

Sektörün yapısal sorunlarıyla ilgili çalışma grubumuz var. Çarşamba'ya kadar genel bir çerçeve oluşturularak önümüzdeki hafta bakanlar kuruluna götürülerek güçlendirme paketi ilan gelecektir.

20 yıldanberi aynı yerdeyiz. Demek kamu yöneticilerine haksızlık olur. Özal'dan beri çalışanlar ortak anlayış sonucunda turizmi bu noktaya getirdi.

Vergi istihdam dışında Türkiye'nin tanıtımı önemlidir.

Bürokratik uygulamalardan kaynaklanan ecrimisil uygulamaları oldu. Çeşme yöresinde oldu. İyileştirme bu yıl başımız ağrımayacak çözeceğiz

SAHİLLER İÇİN CEZALARI KALDIRACAĞIZ

Sahilleri usulsüz kullanma ile ceza yasaları var. Onu önümazdeki hafta çözeceğizmuhalefet milletvekillmeri arkadaşlmarımızda var. birlikte çözeceeğiz.

Bir hafta süre istediler. Hafta dolmadan gündeme getirip cezalandırmayı turizmci arkadaşların üzerinden kaldıracağız.

OKUL TATİLLERİBÖLGESEL OLMALIDIR

Okul tatilini önemsiyorum.Eskiden bölgesel farklı kapanmalar vardı.Bence de amnlıştır. Türkiye'de bölgeler arası mevsim kaymaları vardır. Bu yıl acil önlem var eylül ayında ramazan bayramı ile birleştirmeyi sağlayacağımıza inanayorum. 14 değil 23 eylülde açılmayı sağlayacağız .

Türkiye büyük bir turizm ülkesi iç turizmde kendi insanımızın yararlanamayışı engelini aşmalıyız. Doğa ve kültürlhe kendi insanımızı buluşturmayılıyz.

TANITMADA KRİZ TAŞIYAN PAZARLARA YÖNELDİK

Tanıtma konusunda ayrılan para geçen yılın üzerindedir. Yurtddışı çalışmaları dövizle yapınca bunda azalma oldu. İlk 6 ay için 140 milyon dolarlık ihaleyi yaptık. Geçen yıl ne yaptıysak bu yılda onu yapıyoruz.Kriz taşıyan pazarlara yönelen bir çalışma içindeyiz:-,

ÖZEL SEKTÖRLE KAMUİ GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRMELİ

Tanıtımı temel bir sisteme kavuşturmamız gerekiyor. Özel sektörle kamu gücünü birleştirmelidir. Ortak katılım düzeni oluşturup üst kurulunu kurmamıza ihtiyaç vardır. Vize harçlarından 200 milyon dolar toplanmış bu tanıtmaya alyrılmalıdır. Özel kesiminde belli bir katkı yapıyoruz diye ortaya çıkması grekmektedir. Bu beklenmez mi?

BU TOPLANTI SONUÇLARINI ANKARA'YA SUNACAĞIZ

Burada çıkacak sonuçların gerçekçi olmasını diliyorum. Buradan çıkacak gerçekçi çözümleri hafta için Ankara'da katıldığımız birimlerde konuşacağız ve son derece faydalı olacaktır.

TURİZMCİ İHRACATÇI SAYILMALIDIR

Turizm bir başka ihracat kavramı içinde değerlendirilmesi lazımdır. Bir sanayı dalının ötesinde toplumu dönüştürücü bir görevi olduğuna inanyorum.Türkiye toplumu geleceğe taşıyor. Toplumsal geliştirme fonksiyonu vardır. Yatırımlar bölge sarışı ve dünya barışı için son derece önemlidir. Birlikteliğe iyimserliğe ihtilyacımız olduğuna inianıyorum.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.